Leiden 'ir; 800 Jaar natuur in Keukenhofbos «irdc Spannende dagen voor Europatuin Leiden Regio etalen, en aan het [og geen lossing oordwijk 'Cultureel 'Herfst' aan het Levendaal w Boete voor te hard groeien? AAN TAFEL DAG 26 JUNI 1998 CHEF JAN PREENEN, 071 -5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl ZUID BOS- EN GASTHUIS Het verzorgingshuis Rijn en Vliet heeft voor zondag een klassieke muziekmiddag voor 55-plussers op het pro gramma staan. Nico de Gier en Mirsa Adami verzorgen met respec tievelijk hobo en piano voor gevarieerde kamermuziek. De middag begint om half drie, de zaal aan de Aaltje Noordewierlaan 1 is een half uur eerder open. Inclusief koffie of thee bedraagt de toegangs prijs 2,50 gulden. ROOMBURG Leidse Toerfietsvereniging Swifttoer heeft voor zon dag weer een toertocht uitgestippeld. Liefhebbers kunnen zich van 8.30 tot 12 uur voor de IJsseltocht van 35 of 65 kilometer opgeven bij het clubhuis aan de Willem van der Madeweg. Het inschrijfgeld is 2,50 gulden, kinderen tot zestien jaar betalen een gulden minder. Voor meer informatie over de route is J.G.M. Hoogenboom telefo nisch bereikbaar (5892883). ROOMBURG De gemeente houdt donderdag een inspraakavond over het voorontwerp bestemmingsplan Roomburg. De bijeen komst begint om acht uur in buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126. Deze avond is bestemd om bewoners te informeren over het voorontwerp bestemmingsplan en het stedenbouwkundig plan. Er is geen sprake van een inschrijving of verdeling van toekomstige woningen. MIDDEN BINNENSTAD De gemeente houdt dinsdag een inspraakavond over het ontwerp voor de reconstructie van het Plantsoen. De avond wordt gehouden in het wijkonderkomen van stadsdeel Midden aan de Oude Herengracht 1. De informatiebijeenkomst begint om 20.00 MIDDEN Ter Hoogte van de Pauwbrug ligt in het water van de Ou de Vest een stalen vlet, in de Morssingel een witte motorboot en in het water bij de Driemasterwal een stalen roeiboot. Deze drie vaar tuigen hebben gemeen dat ze gezonken zijn in openbaar water en dat de eigenaren niet bekend zijn bij de gemeente. Als de bezitters van de gezonken boten zich niet voor tien juli melden worden de boten uil het water verwijderd en vervalt het eigendomsrecht aan de gemeente. Belanghebbenden kunnen reageren en hun eigen domsrecht doen gelden. WEST STEVENSHOF In de bibliotheek aan de TrixTerwindtstraat is giste ren 'de Peperbus' geplaatst. In het kader van een kunstproject van het Centrum Beeldende Kunst hebben kinderen uit Stevenshof in samenwerking met kunstenaar Harold Schouten hun ervaringen en belevenissen in de wijk op het kunstobject aangebracht. STEVENSHOF Het Magie Circus heeft zijn tenten opgeslagen in Lei den. Nadat tot en met zondag de bewoners van Stevenshof hebben kunnen genieten van onder andere illusie-schepper David Davids on, clown Davy, trapezeartiest Karina Kazulcka, boeienkoningin Penny Pierce en de nodige dieren, verplaatst het hele circus van het marktterrein Stevenshof naar de Meren wijk. De voorstellingen be ginnen om vier uur. De Mors komt later aan het eind van deze week aan bod. haag job de kruiff hak1 ;op an de nd vei duurtjn icht 3erts n we frondi weer oorzith Jgemed, le i schai dng o an de t-lood ges] ■renden) ;n raai ss l ondiv; ade w :den schal de kei p m< len. n bini ia! lee iten in chter komt drie dakloze ondernemers te hulp tbankpresident Dil had aan anderhalf uur ge- g om een compleet ver- rde driehoeksrelatie te her en. Het kort geding van de bedrijven die op nieuwe .vesting op het Noordwij- ïoutse bedrijventerrein 's vendam wachten, liep mee goed af. Er hoeft zelfs vonnis te komen, zolang artijen zich aan hun af- «liken houden. Projectont- celaar Esquire stelde zich tog garant voor het bedrag aannemer Imthorn van tegoed heeft. Die gaat met ie spoed weer aan het werk. le drie gedupeerde onder iers betalen de laatste ter voor hun nu nog onvol- onderkomens. et geding van de ondeme- Waltman (rioolontstop- Visscher (bestrating) en ;sen (stijlschouwen) leek ankelijk de standpunten hts te verharden. De drie ontevreden over de be- fsunits op bedrijventerrein ravendam die ze bij Esqui- e Vastgoed gekocht hebben, geen stroom, geen bestra- de gebruikte steensoort en de toegangsdeur zijn kleiner dan was afgesproken. Boven dien is de oplevering nu al maanden verlaat. De onderne mers dreigen daardoor dakloos te raken, omzet te verliezen en/of dubbele huren te moe ten betalen. „Ze zijn de wan hoop nabij", aldus hun raads man mr. G. van der Plas. Projectontwikkelaar Esquire bestreed dat de units al opgele verd hadden moeten zijn en wees erop dat de deur klopt met de overeengekomen bouwtekening. Van de andere schoonheidsfoutjes bij het bouwen, met name de gekozen steensoort, ligt de schuld vol gens de ontwikkelaar bij aan nemer Imthorn. Die verder trouwens alleen nog even de stroom moet laten aansluiten en de toegangsweg bestraten. Imthorn daarentegen be schouwt zijn bouwwerk als af, maar wil de kopers er nog niet inlaten omdat hij nog ander halve ton tegoed heeft van Es quire. Maar dat bedrag wilde Esquire weer niet betalen, om dat het de vermeende bouw- fouten nog aan arbitrage wil onderwerpen en dan korting denkt te krijgen. Volgens raadsvrouw Regeling van Es quire was ook de architect ge vallen over de 'tweedehands stenen' waarmee Imthorn zou hebben gebouwd. Rechter Dil vond al snel dat alleen de drie kopers echt ge dupeerd zijn. En dat Esquire alleen maar hogere schadever goeding dreigde te moeten be talen naarmate de kopers lan ger op hun nieuwe behuizing zouden moeten wachten. „Ik zit tussen twee vuren", klaagde J. Schouten van Esquire. „Dat is uw vak", antwoordde Dil koeltjes. Waarop zij haar ultieme be middelingsvoorstel lanceerde. Als Esquire de aannemer nu eens gewoon betaalde, de bouw met grote spoed werd voltooid en de ondernemers hun sleutels kregen. Dan kon den onderhandelingen, arbi trage en juridische strijd over de gemaakte foutjes, herstel daarvan of korting op de bouwprijs later in alle rust plaatsvinden. Er was een dik kwartier schorsing voor nodig, maar toen konden alledrie de partijen zich vinden in een dergelijke constructie. Over een maand controleert Dil of de rust op bedrijventer rein 's Gravendam inderdaad is weergekeerd. lat hi k noj weei ligste. de kei ssie g< - ïkera; it we prmi eerste gesprek tussen Drdwijk Kultureel en cul- 'ethouder T. Sweers •ft nog geen oplossing op- :verd voor de dreigende inciële problemen van de hting. Stichting Noord- Kultureel diende haar dafrekening over het irbije theaterseizoen te in en daardoor kan de ieenteraad nog geen be- t nemen over de subsidie de stichting het komende :oen krijgt. Noordwijk tureel vreest nu ernstige liditeitsproblemen. Veel esten zijn al geboekt. Mo reel wordt uitgezocht :e mogelijkheden er zijn een eventueel voorschot de definitieve subsidie. Het tuincentrum 'Europatuin' aan de Ranonkelstraat in Katwijk moet binnen twee weken sluiten. Eigenaar C. Moerkerk verkocht de grond in Katwijkerbroek bij nc^ drie jaar geleden. Tot op de dag van vandaag heeft hij echter geen geschikte plek om zijn bedrijf naar toe te verhuizen. Moerkerk wil naar de Mient, aan de Wassenaarseweg, maar is tot de laatste seconde onzeker over zijn toekomst. Hij werkt koortsach tig aan een oplossing, waar hij voorlopig niet veel over kwijt wil. „Het is hier binnenkort over, dat klopt. We zijn druk bezig een op lossing te vinden. Maar zolang die niet is gevonden, lijkt het me be ter er niets over te zeggen." Oorspronkelijk had Moerkerk al in januari 1997 moeten vertrek ken. De nieuwe eigenaar van de grond, Van Rhijn Bouw uit Katwijk, stond hem echter toe langer te blijven. Omdat Moerkerk nog geen alternatieve locatie had gevonden én omdat het bouwbedrijf nog geen kopers had voor de grond. Inmiddels zijn er vier gegadigden die bedrijfsruimte op het terrein van het tuincentrum willen bou wen. Daarom moet Moerkerk de grond 2 juli afstaan. Twee jaar geleden kocht Moerkerk een stuk grond in de Mient- /Kooltuin. Daar kreeg hij van de gemeente geen vergunning om een nieuw tuincentrum op te zetten, omdat er nog geen duidelijk heid was over de plannen voor dat gebied. Inmiddels zijn burge meester en wethouders van Katwijk toch bereid de ondernemer toestemming te verlenen een nieuw bedrijf te starten in de Mient. Hij zou dan een vergunning voor drie jaar krijgen, met een optie op twee jaar extra. Vogels kwinkeleren, de avondzon beschijnt het frisse bladerdak en er zit een nieuwsgie rig konijn tussen het struikgewas. Tussen de bomen schemert het rustieke kasteel Keu kenhof. Al keuvelend maakt een groep van vijftig wandelaars, waaronder loco-burge meester F. Prins, onder leiding van Udo Hassefras een wandeling door het Keuken hofbos. De gids wijst de wandelaars op de bijzon dere begroeiing, de vele vogels en de na tuurlijke elementen die getuigen van 800 jaar geschiedenis. Hij attendeert op het do de hout dat de beheerders doelbewust laten liggen. „Dood hout is een prima behuizing voor insecten. En die vormen weer een voedselbron voor de vogels. Bovendien kunnen kleine dieren tussen het dode hout schuilen." Af en toe haalt Udo Hassefras uit naar de Keukenhof die bekender is dan het bos achter het kasteel. „Al die bussen die hier parkeren verstoren de vleermuizenko- lonies die in de bomen huizen. Als het aan ons ligt, gaan die bussen naar een andere parkeerplaats." Einddoel van de wandeling is manege Puntenburg, waar het boekje 'Natuur en landschap van het Keukenhofbos' werd ge presenteerd. Het boekje is verschenen naar aanleiding van 'Lisse 800 jaar' en is een uit gave van de Nederlandse Jeugdbonden voor Natuur- en Milieustudie en de Konink lijke Nederlandse Natuurhistorische Vereni ging. Udo Hassefras, Lissenaar van geboor te, is mede-auteur. De uitgave bevat resul taten van de vele onderzoeken naar vogels, planten en insecten die zich in het bos en omgeving bevinden. Daarnaast wordt le vendig beschreven hoe de natuur zich de afgelopen 800 jaar heeft ontwikkeld. Redactielid Marja Zandberg reikte het eerste exemplaar uit aan de plaatsvervanger van graaf van Lynden, de huidige eigenaar van landgoed Keukenhof. „De graaf is zeer belangrijk geweest voor het landgoedzegt Zandberg. „Al werd hij soms asociaal ge noemd door enkele bollentelers omdat hij in het verleden heeft besloten het landgoed niet af te laten graven voor bollenteelt. Zeer standvastig heeft hij ervoor gezorgd dat dit stukje natuurhistorisch erfgoed niet verlo ren is gegaan." Ook een eerste exemplaar werd overhandigd aan loco-burgemeester F. Prins. Voor meer inlichtingen en verkoop van het boekje: Martijn Kosterman, tel. 0252- 520029. leiden Nu al is juni de natste maand van de eeuw. Niet iedereen is daar gelukkig mee, zeker niet de va- kantievierders op de campings in Nederland. De natuur is echter niet te beïnvloeden en daardoor lijkt het alsof op sommige plekken in Leiden de herfst al is aangebroken. De groep stinkzwammen die rond een Leidenaartje aan het Levendaal groeit, heeft er in ieder geval geen problemen mee. foto hielco kuipers ïn coe aatreg ïbsites Tri valkenburg Sneller dan 70 km per uur of door rood rijden levert op de Valkenburgse Tjalmaweg een plaatje op van een stuk grasveld. Sinds een aanrijding van een week geleden staat de flitspaal richting Katwijk er teneergeslagen bij. Het zal de politie inmiddels toch wel zijn opgevallen dat altijd hetzelfde stukje gras de verkeersovertreder is? foto frans roomer ITENTIES agt het meisje van.de be ning als wij de speciale irgerechten 'Thai Tjon' be llen. Maar wij blijven de ge- hten liever bij hun fraaie aise naam noemen. Phad 5^ i Poli Tak (gemengde vis- lotel in rode kerrie) klinkt /eel aantrekkelijker dan mmer 60. mist komt van zee en blijft hardnekkig han- in het piepkleine winkelstraatje achter de i artoren in Noordwijk. Het enige Thaise res- irant in de regio, Thai Tjon, zit bomvol. We iben 's middags gereserveerd en van een endelijke dame aan de telefoon te horen ge- igen dat het laatste 2-persoons tafeltje 'helaas op de mooiste plek in ons restaurant staat'. :e, het staat niet bij de keuken en ook niet bij jjj t toilet. Het is moeilijk uit te leggen. U moet met eigen ogen zien. Maar maakt u zich geen rgen: het eten is lekker en de bediening is ed." imaal gezeten, bestellen wij een Thais igha-biertje en een glas droge witte huiswijn, re n mandje kroepoek staat al klaar. De meisjes de bediening snellen met dienbladen langs tafeltje dat inderdaad in een wat ongelukkig, CfJjnker hoekje staat. Mijn tafelgenoot moet in- ikken om het smalle gangpad niet te blokke- Ach, we waren gewaarschuwd, het blonde meisje onze bestelling komt note- i, informeert ze beleefd of we Thai Tjon ken- Ik zal het even uitleggen: we hebben niet- kruide, licht-gekruide, scherpe en extra scher- gerechten. Dat kunt u zien aan de hoeveel id sterretjes op de kaart. We raden gasten aan verschillende gekruide gerechten te proe- Thais restaurant Thai Tjon, Albert Verweijstraat 50, Noordwijk. Tel. 071 -364 88 88. Keuken alle dagen open van 17.00-22.00 uur. K^s^maarzwaK dikke kaart van Tjon telt zo'n 75 'nummers' faronder vijf vegetarische gerechten en een ■nsd ntal complete menu's. We vragen stokjes bij t eten. Om ons heen zijn alle tafels zijn bezet. 'derlandse gasten, Fransen en Amerikanen bevolken het kleine itaurant dat is voorzien van spiegelwanden en een open keu- 1- jn disgenoot krijgt zijn voorgerecht: gefrituurde hapjes - ngsit, loempia, kip en tosti - a la Thai Tjon met chili-, pruimen- en sojasaus. Een paar minuten later zet een van meisjes er tot onze verbazing een bordje zeevruchten naast. Ik had toch gegrilde gar nalen besteld? De gehaaste serveerster rea geert een beetje kribbig: „Dat is toch echt nummer twaalf, mevrouw." Ik merk op dat ik het nummer van mijn bestelling niet weet en verzoek haar het schaaltje weer mee te ne men omdat ik garnalen wil eten. Even later komt ze terug mèt de garnalen en een rood hoofd. De Thaise voorgerechten smaken ons wel. Wel merken we op dat de ster bij mijn garnalen niet overeenkomt met ons idee van scherp. Datzelfde overkomt ons bij het hoofdgerecht. Mijn vis - zalm, inktvis, crabsticks en garnaal - in (dubbel besterde dus 'zeer scherpe') rode kerriesaus smaakt mild. Slechts één enkel schijfje rode peper tref ik aan. Mijn vis en de 'masserman'kipblokjes - san ten - van mijn partner zwemmen in overvloe dig vocht. Op een plat bord is het moeilijk eten met onze stokjes. Waar zijn de kom metjes? Gelukkig heeft het meisje bestek op tafel laten liggen. De witte kleefrijst erbij smaakt prima, maar we missen toch wat pit in ons 'besterde' eten. Het toetje moet uitkomst brengen. Mijn dis genoot smult van zijn Thaise nagerecht: een kommetje banaan in warme, gezoete kokos melk. Ik zet me aan een fraai opgemaakt bord met kaneelijs en mokkalikeur. Tjon doet zijn best, vinden wij, maar moet wel waakzaam blijven. Nog meer consessies aan de 'Hollandse smaak' doen afbreuk aan de Thaise keuken. tekst: stella carson foto: hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17