Leidsch Dagblad Paars 2 wil 5000 agenten extra 7 19 'Frits Hotz bidt misschien nu al om griep' Kohl maakt excuses na rellen Wim Jonk blijft in training Brokkenpiloot wonderwel ongedeerd Rabo en Achmea praten over samenwerking 'Au pair loog ook op televisie' Kapers dreigen Spaans vliegtuig op te blazen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. r - 1 ISDAG 23 JUNI 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Economie Kerk en Samenleving inweg.Di Referendum makkelijkste uitweg voor besluiteloze Netanyahu NS Cargo gaat op in Duits zusterbedrijf Bisschop Hurkmans binnenkerkelijk gericht Cultuur en Kunst LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 LEZERSSE5WÏCE Bassist Bob Wisselink verslaafd aan Chet Baker Zie aanbieding elders in de krant De wereld spreekt schande ran de recente golf van geweld raardoor het WK voetbal is ontsierd. Sinds zondagavond tgteen Franse agent in coma na te zijn gemolesteerd door Duitse hooligans. De Duitse liondskanselier Kohl liet giste ren de Franse president Chirac neten zich diep voor het wan- van zijn landgenoten te schamen. fohl verzocht Chirac de fami lie van de agent zijn medele ven en beterschapswensen brengen. „We zullen alles doen wat in onze macht hen te helpen", zei de Duitse bondsvoorzitter Braun. Bondscoach Berti Vogts zei dat hij liever met zijn team van loegoslavië had verloren als de agent daarmee gezond was ge bleven. De politie noemde de actie ran de hooligans voor de wed strijd Duitsland-Joegoslavië een georganiseerde aanval'. Keith Cooper, woordvoerder de FIFA: „Het was een barbaarse aanval motieven elk begrip buiten gaan." Wim Jonk is vanochtend op normale wijze begonnen aan de training van het Nederlands elftal. Een dag eerder deden nog speculaties de ronde dat hij naar huis zou gaan. De Volendammer werd gisteren op de hoogte gebracht van het bericht dat één van zijn beste vrienden, Harry Kwakman, bij een verkeersongeluk om het le ven is gekomen. Jonk bracht daarna de rest van de dag door met zijn vrouw, die in de buurt van het trainingskamp van Oranje verbleef. Op zich was dat niets bijzonders, aangezien alle spelers de dag vrijaf had den. Jonk meldde zich van nacht weer bij de selectie en besloot vanochtend gewoon mee te trainen. Daaruit kan worden geconcludeerd dat hij waarschijnlijk de wedstrijd van donderdag tegen Mexico ge woon meespeelt. Pas na de training zal bondscoach Guus Hiddink het één en ander toe lichten. Morgen vertrekt de selectie naar Saint-Etienne, waar de laatste groepswedstrijd tegen Mexico wordt gespeeld. De Vo lendammer keerde in het twee de duel, tegen Zuid-Korea, te rug in de basis van Oranje. Hij vormde op het middenveld een sterk koppel met Edgar Davids. Onderhandelaars moeten akkoord nog bekrachtigen HET WOORD IS AAN Gwinn Owens Alle mensen verdedigen op morele gronden alles waar mee ze meer geld in hun zak krijgen. WEERSVERWACHTING dere PSV'er en Oranjespeler, Arthur Numan. Bij alle thuiswedstrijden van PSV was Kwakman in Eindho ven. De Volendammer, die 31 is geworden, was oud-doelman. Hij maakte in de jaren tachtig deel uit van de Nederlandse In de volgende kabinetsperiode komen er waarschijnlijk 5000 extra politieagenten bij. Fractiespecialisten van de paarse fracties zijn het volgens betrouwbare bronnen daarover eens geworden. Het akkoord moet nog be krachtigd worden door de onderhandelaars Wallage (PvdA), Bolkestein (WD) en De Graaf (D66). De paarse fracties hebben in hun verkiezingsprogramma's alledrie voorgesteld het aantal agenten met enkele duizenden uit te breiden. Enkele weken ge leden leek een financiële tegen valler op de politiebegroting roet in het eten te gooien. De den haag anp Voor het aantrekken van 3000 agenten wordt 400 miljoen gul den extra beschikbaar gesteld. De 2000 overige agenten wor den betaald door maatregelen in het politie-apparaat. fractiespecialisten zouden in to taal 800 miljoen voor politie en justitie willen uittrekken. Eerder werden de fractiespe cialisten het eens over wijzigin gen van de Politiewet. De mi nister van binnenlandse zaken, die in de komende regeerperio de als politieminister zal funge ren, krijgt meer invloed op de korpsen. In een jaarlijks vast te stellen veiligheidsprogramma zal hij samen met zijn collega van Justitie aangeven welke prioriteiten er gelden voor de politiekorpsen. Harry Kwakman was een jeugdvriend van Jonk. Ook v hij goed bevriend met een ai Pagina 21: 'De jongens van De Boer spelen niet voor zichzelf lisse eric de jager in zijn auto aan. Een wiel van het voertuig was af gebroken en een stalen pijp van een geramd hek stak dwars door de voorruit. De veroorzaker van het ongeval bleek wonder wel ongedeerd, maar verkeerde wel onder in vloed en was niet aanspreekbaar. Leeftijd en woonplaats van de brokkenpiloot zijn daarom nog niet bekend. De man is voor nader onder zoek naar het LUMC overgebracht. VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur .6,7,8 19 Een dronken automobilist heeft gistermorgen een bizar ongeluk zonder letsel doorstaan. De man raakte op de Delfweg in Lisse, ter hoogte van de brug over de Leidsevaart, van de weg en.ram- de een lantaarnpaal. Via een verkeersbord en een elektrakast belandde de bestuurder op een braak liggend terrein. De politie trof hem daar slapend Economie9,10 Gesprek van de dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,16,17 RTV/programma's11 Sport20,21,23 Strips22 Maffiabazen vluchten uit rechtszaal Twee Italiaanse maffiabazen Salerno zijn gisteren op spectaculaire wijze gevlucht uit een rechtszaal. Tijdens de behandeling van hun zaak slaagden zij erin uit de getra liede hokken in de rechtszaal ontsnappen en door een tunnel de vrijheid te berei ken. Een bestaande tunnel door medeplichtigen doorgetrokken tot onder de 'grandto, rechtbank. Wapens en explo- lieven waren achtergelaten, de maffiabazen de po litie van zich konden afhou- en. Eenmaal buiten dwongen i mannen volgens de auto riteiten in een zijstraat een automobilist zijn wagen af te i sloegen op de vlucht. De vluchters zijn ba zen van de Camorra, de Na- politaanse maffia, en ston den terecht op beschuldiging het witwassen van geld Latijns-Amerika. Het ge rechtsgebouw werd uit voor- ontruimd. Van beide maffiosi ontbreekt ieder spoor, meldde de Italiaanse televisie. Betrokken ministers rea geerden geschokt en dreig den het bewakingspersoneel met bestraffing. P.C. Hooftprijs voor Oegstgeestse schrijver Courantier' 4.G. Sijthofï 16) overleden leiden/oegstgeest ceesv Aan de Oegstgeestse schrijver Frits Hotz is de p.C. Hooftprijs toegekend voor zijn gehele oeu vre. Hotz, die in 1922 werd ge boren in een middenstandsge zin in Leiden, debuteerde in 1975 met zijn verhalenbundel 'Dood weermiddel'. Met dit boek vestigde hij in één klap zijn naam in het pantheon van de Nederlandse literatuur. Leidenaar Anton Korteweg, dichter en directeur van het Letterkundig Museum in Den Haag: „Fantastisch voor Frits. Maar wel onverwacht, aange zien zijn oeuvre niet groot is. Ik gaf toen hij debuteerde les op het Visser 't Hooftlyceum in Lei den en wij zeiden bij zijn de buut: 'Dit wordt wat.' Frits heeft als een van de weinige Neder landse schrijvers de jaren dertig zeer beeldend beschreven. Zijn beschrijving van modever schijnselen, de auto's destijds, de tram die nog over de Rijns- burgerweg reed, het type man netje dat nog net geen schuin smarcheerder was, maar zich wel door die suffragettes in de war liet brengen - meesterlijk!" Schrijver Maarten 't Hart is zo mogelijk nog enthousiaster dan Korteweg. „Ik vind het geweldig voor Frits", zegt hij. „Aan de an dere kant is het voor zo'n man ook een ramp. Misschien dat hij nu al aan het bidden is om griep te krijgen, zodat hij de prijs niet zelf in ontvangst hoeft te nemen." „Ik zie hem regelmatig. Echt een outsider in de Nederlandse literatuur. Hij is nagenoeg blind en kan niet meer schrijven. Die p.C. Hóoftprijs is ten dele be- Combinatie met 53.000 banen amsterdam/utrecht anp/gpd Rabobank en bank- en verzeke- raarsgroep Achmea zijn in ge sprek over samenwerking. De combinatie zou een balansto taal van zo'n 485 miljard gul den behalen en rond 53.000 mensen werk verschaffen. Maar een woordvoerder van Achmea noemt het voorbarig om te spe culeren over een fusie: „Wij zijn voortdurend in gesprek met al lerlei bedrijven. Logisch gevolg van de Europese markt, die meer en meer opengaat." De Achmea Groep omvat een groot aantal verzekeraars (on der meer Centraal Beheer, FB- TO, Zilveren Kruis) en enkele banken waaronder Staal Ban kiers. Bovendien lijfde de groep begin dit jaar het grote pen sioenfonds PVF in. Achmea heeft, net als ING en Fortis, zijn zinnen gezet op Bel gië. Daartoe voert het gesprek ken met enkele Belgische ban ken. De bank- en verzekeraars- groep boekte vorig jaar een winst van 661 miljoen bij een omzet van 16 miljard. Bestuursvoorzitter Swalef zei valt Op i dat voor Achmea niet veel meer emen. Rabo-top- Wijffels liet na de overna- van Robeco begin vorig jaar „Deze buit is binnen, ir de volgende." De Ra bobank boekte afgelopen jaar een winst van 1,9 miljard bij een balanstotaal van ruim 400 miljard. De mogelijke fusie met Achmea past in de strategie van de coöperatie, die naam maakte als spaar- en krediet bank voor de kleine man, maar zich steeds nadrukkelijker pro fileert als 'een brede financiële dienstverlener'. Sinds kort probeert de Rabo bank een internationaal opere rende zakenbank, speciaal ge richt op de agrarische en voe dingssector, op te tuigen. Een samenwerking zal nooit kun nen uitmonden in een overna me, door de coöperatieve vorm van beide bedrijven. Coöpera ties kunnen niet zomaar el- kaars aandelen kopen. Voor een fusie is toestemming nodig van beide hoofdbesturen en ook van een aantal lagere di recties. stemd om nieuw werk van een schrijver te publiceren. Hoe ze dat moeten gaan doen, is mij een raadsel. Ik zal hem straks eens even bellen en tegen hem zeggen: 'Hou je rustig, Frits. Hou alle woon af.' Frits leeft zeer terug getrokken, woont in bij zijn zus ter. Hij heeft nooit meegedaan aan dat auteurscircus hier in Nederland." Het college van B en W van Oegstgeest beraadt zich over activiteiten rondom de toeken ning van de p.C. Hooftprijs aan Hotz. Voorlichter Murco Mijn- lief: „Dat zal afhangen van wat de man wil en wat wij kunnen doen. Wij feliciteren hem in elk geval hartelijk. Er is hier overi gens al een park naar hem noemd. Wat zegt u? Dat Oegst geest zo langzamerhand het Vo lendam van de Nederlandse li teratuur begint te worden? Ha ha, dat hoort u mij niet gen." In zijn woonplaats Voorschoten het afgelopen weekeinde de wurantier Albert Georg Sijthoff °p 86-jarige leeftijd overleden. Sijthoff, in de wandeling bestal A.G. of Appie genoemd, •ras een telg uit een roemrijk ritgevers-geslacht. Hij was di- 'ecteur van de Haagsche Cou- m een vooraanstaande Positie in de vaderlandse kran tenwereld in en bekleedde uit eenlopende functies in het Haagse culturele leven. Hij kwam in 1936 in het be- fójf van zijn vader, ging als di- tecteur op 1 januari 1978 met Pensioen, maar bleef daarna I0g een aantal jaren als com missaris aan het bedrijf verbon den. De laatste jaren van zijn leven eidde A.G. Sijthoff een terugge- tokken bestaan, altijd vriende- ft. maar onbereikbaar voor rijn omgeving. A.G. Sijthoff is vandaag in be ften kring begraven. haarlem patrick v In Amerika is zeer negatief gereageerd op het in terview dat de BBC gisteren had met Louise Woodward, de Engelse au pair die werd veroor deeld wegens doodslag op het acht maanden oude jongetje Matthew Eappen uit Boston. Ze zou de baby begin vorig jaar hebben doodge- schud. Woodward ontkent nog altijd. Ze kreeg onlangs ook in hoger beroep een celstraf die ge lijk was aan haar voorarrest, en mocht daardoor terug naar Engeland. Gisteravond vertelde ze in het programma Pa norama over haar ervaringen. Daarbij bleef ze op haar onschuld hameren, en zei ze tot zonde bok te zijn gemaakt. „Er moest iemand boeten. De opders konden dat niet zijn, dus bleef alleen ik over." Woodward houdt vol dat ze een wat ziekige Matthew de hele dag keurig heeft ver zorgd, en dat hij opeens ernstig ziek in zijn wieg lag. Ze hem had hooguit 'licht geschud' in een poging een levensteken te krijgen. Het kind overleed enkele dagen later aan hersenletsel. Het gesprek is in Boston slecht gevallen. Vol gens de advocaat van de Eappens is Woodward 'meer geïnteresseerd in haar status van be roemdheid dan in de waarheid'. En een boze William Byrne, de politieman die Woodward destijds arresteerde en ook uitgebreid tegen haar getuigde, noemde het voorval gisteren 'overduidelijkkindermishandeling'. Het interview ging Byme te ver. „Louise geeft de baby een fles, voedt hem, doet hem in bad, legt hem zachtjes in zijn wieg, en vijf minuten later is hij zómaar opeens bijna dood", aldus de agent. Volgens hem is er dan ook geen twijfel mogelijk over betrokkenheid van de au pair, die volgens hem profiteert van haar uitstrajing. „Was ze een grote, lelijke vrouw geweest, zou er dan ook aan haar schuld zijn getwijfeld?" Paul Spellman, een oom van de baby, zet vraagtekens bij de handelwijze van de BBC. Woodward is dan wel op vrije voeten, maar haar veroordeling is niet herroepen. „Vertelt een ver oordeelde moordenaar ooit de waarheid? Ze lie gen zelfs in de rechtszaal, dus kunnen we niet verwachten dat ze dat in een interview opeens niet doen. Ik heb er een probleem mee dat een veroordeelde wordt verheerlijkt en de kans krijgt zichzelf schoon te praten." correspondent dad Bercerril, die met een dele gatie van het Internationaal Olympisch Comité op weg was naar Barcelona. De hoofdstad van Andalusië heeft zich kandi daat gesteld voor de Olympi sche Spelen in 2008. Het toestel vertrok vanmor gen om half acht vanaf het vliegveld van Sevilla naar Bar celona. Omdat er in Barcelona geen ruimte was om te landen, week het toestel met instem ming van de kapers uit naar het kleinere yliegveld Manises van Valenica. Drie jaar geleden werd een Spaans vliegtuig gekaapt dat op weg was naar Mallorca. Toen ging het ook om Algerijnen. De daders van die kaping zitten nu nog gevangen in een Spaanse gevangenis. Drie mannen hebben gen een Boeing 727 van de Spaanse maatschappij Iberia gekaapt dat met 131 mensen aan boord op weg was van Se villa naar Barcelona. Ze dreigen het toestel op te blazen en eisen brandstof om naar Tel Aviv te vliegen. De Guardia Civil heeft het vliegveld van Valencia, waar het toestel aan de grond staat, omsingeld. De kapers hebben inmiddels achttien mensen vrij gelaten, onder wie acht kinde ren. De identiteit van de kapers is nog onbekend, maar men gaat ervan uit dat het om Alge rijnen gaat. Eén van de passagiers is de burgemeester van Sevilla, Sole- J a, ik wil «en abonnement op het Leidsch Dagblad. - Plaa controle bezorging) e eerste twee weken betaal ik mijn abonn d Per kwartaal Oautomatisch ff. 94,15) ichff. 32,70) O acceptgiro (f. 95,15) - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder Leidsch Dagblad. Abonnee-servi OF BEL 071-5128030 Hotz leeft zeer teruggetrokken, hij woont in bij zijn zuster. „Hij heeft nooit meegedaan aan dat auteurscircus hier in Nederland. FOTO WFA

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1