Palestijnen woest over plan Israël Leidsch Dagblad 13 belangstelling Leidse [ran en VS zijn eigenlijk altijd vrienden geweest' lederlands elftal viert het gelijk van Hiddink )verlast jongeren in Llphen na zege Oranje Verkoeling koeler Leidse drugsbende opgerold Bill Gates opnieuw de rijkste BEL: 071-5128030 ongeren in Teheran vieren massaal de overwinning van hun land op de VS. Het is de eerste overwinning van Iran op een WK. Miljoenen Iraniërs zijn gisteravond de lat opgegaan om de overwinning in politiek beladen wedstrijd tegen de [erenigde Staten op het WK-voetbal te leren. Tijdens de wedstrijd leek Tehe- n veranderd in een spookstad, maar ja het bevrijdende laatste fluitsignaal «laadde de spanning zich in een Dot straatfeest, waarbij toeterende au- 's doelloos rondreden en steeds maar zelfde kreet te horen was: 'Iran, Iran'. Ie meeste fans leken blij te zijn met de perwinning en met het behoud van de door te dringen tot de volgende le. Toch kon de conservatieve gees telijke leider ayatollah Ali Khamenei het niet laten Zijn felicitatieboodschap aan het nationale team een politiek tintje te geven. „De sterke en arrogante tegen stander proefte vanavond door jullie toedoen opnieuw de bittere smaak van het verlies. Wees gelukkig dat jullie de Iraanse natie gelukkig hebben ge maakt", aldus Khamenei. De gematigde president Mohammad Khatami, Khamenei's grote rivaal, felici teerde de spelers gewoon. Net als mil joenen andere Iraniërs zag hij de over winning niet als aanleiding om de voor malige 'Grote Satan' nog eens extra te jennen. De fans dansten samen door de stra ten van Lyon en knoopten de punten van eikaars nationale vlaggen aan el kaar. Na de wedstrijd in Lyon zegt een uit Iran afkomstige architecte: „We zijn ei genlijk altijd vrienden geweest, wat de regeringen ook deden". Ondanks dat ze in Londen-woont wil ze haar achter naam niet noemen uit angst voor repre sailles tegen haar familie in Iran. Afsa- neh houdt een groot hart omhoog waarop de namen van de twee landen broederlijk naast elkaar prijken. Amir Hosseinzadeh woont in balling schap in Zweden en studeert medicij nen. Hij droomt ervan terug te kunnen keren naar een liberaler Iran. Hij lacht FOTO AFP ATT A KENARE als de verslaggever hem een vraag stelt over de politieke lading van de wed strijd. „Ik hoop dat de wedstrijd de be trekkingen tussen onze landen verbe tert - voor de zaken en de meisjes." Zoals vooraf was gevreesd laat de Iraanse oppositie tijdens de wedstrijd af en toe van zich horen. Op een van de spandoeken die tijdens de wedstrijd werden ontrold stond 'Iran Rajavi' - een eerbetoon aan Massoud Rajavi, de lei der van de grootste Iraanse oppositie groep, de Mujahadeen Khalq. De politie is er snel bij om het spandoek af te pak ken. o-verslaggever ïuffelend en dansend heeft het Neder- ïds elftal, zaterdagavond aan de hand n maestro Bergkamp, het gelijk gevierd n Hiddink, en bewezen dat het zo on- Jorspelbaar is als het weer. Eensgezind en [eestdriftig als in de oefencampagne, stel- 'e ploeg van uitersten z'n kandidatuur )or de tweede ronde en een Zuid-Ko- inse dwerg werd het kind van de reke- 5-0). Er had nog veel meer ingezeten flssommige spelers, Overmars voorop, wat minder aan zichzelf hadden gedacht. De prestatie van Oranje in het Stade de Vé- lodrome wekte ontzag en enthousiasme onder het meegereisde legioen, dat uit bundig en beheerst reageerde. Het elftal van Hiddink staat in groep E nu op kop, en met één been in de tweede ronde. Een ge lijkspel, donderdag in Saint-Etienne tegen Mexico, kan voldoende zijn om groepswin naar te worden. De volgende stap zou dan worden gezet, op maandag 29 juni in Tou louse, wellicht tegen Joegoslavië. Tweede in de poule, met uitzicht op een duel in de volgende ronde tegen Duitsland, wordt Nederland alleen bij een nederlaag tegen de Mexicanen en verlies tegelijkertijd van de Belgen tegen Zuid-Korea. De Azia ten wachten nog steeds op hun eerste WK- overwinning. Nederland en Mexico zou den het onderling ook nog op een ak koordje kunnen gooien, via een gelijkspel. Dat is eerder gebeurd, in 1990 met de Ie- [iito 's vernield, bestuurders bedreigd feBERTMINKHORST van ongeveer zestig _:ren heeft zaterdag rond Idernacht in Alphen aan den voor overlast gezorgd na de it van het Nederlands elftal Zuid-Korea. De groep vierde de President Kennedylaan ruime overwinning met het 'deren van het verkeer, het "en van stenen naar en het met vlaggenstokken op •rbijrijdende auto's. De poli- pakte twee 17-jarige inwo- van Alphen op. ichtoffers belden vanuit auto de politie. Eenmaal ter itse sommeerden de agen- nde jongeren zich te versprei- De meesten vertrokken in- maar een groep van "intig negeerde de oproep van agenten. Met de hulp van politiehond werden de jon geren uiteindelijk uiteen ge jaagd. Twee jongens zijn aangehou den omdat ze agenten hadden beledigd. Gisteren hebben en kele bestuurders aangifte ge daan van vernieling en bedrei ging. De Alphenaren verklaar den dat de groep hun auto's ook tot stoppen dwong. De politie probeert nu te ach terhalen wie de daders zijn, liet woordvoerder H. Schimmel vanmorgen weten. „Via die twee die zijn aangehouden en via de wijkagent proberen we achter de identiteit van de rad draaiers te komen. Mensen moeten na zo'n overwinning niet dit soort grappen uithalen. Dit zal een volgende keer niet weer gebeuren. We zullen snel ler of zelfs op voorhand hier re kening mee houden. Netanyahu wil 'Groot-Jeruzalem De Palestijnen zijn woedend over plannen van de Israëli sche regering voor de vorming van een bestuurlijk 'Groot-Jeruzalem' en voor een referendum over de terug trekking van Israëlische troepen van de Westelijke Jor- daanoever. HET WOORD IS AAN Margaret Biddle Beschaving is een wonderlijk iets. Wanneer je een ring door je neus draagt, be schouwen ze je als een wilde. Wanneer je echter ringen door de oorlelletjes draagt, beschouwen ze je als een vertegenwoordiger van de beschaving. "T^aarime/keiijk Daar komt nog eens bij dat de Israëlische radio vanmorgen be kendmaakte dat Netanyahu van plan is verder te gaan met de bouw van de omstreden wijk Har Horna in Oost-Jeruzalem. Hij zou bouw willen doorzetten om de ontruiming van de be zette gebieden bij de ultra-na tionalisten in zijn regering te kunnen doordrukken. De plannen van de regering druisen volgens de Palestijnen in tegen de Oslo-akkoorden. Zij willen dat de Verenigde Naties ingrijpen in de volgens hen een zijdige poging van Israël om de geografie en de bevolkingssa menstelling van de omstreden stad te wijzigen. Het gisteren door de regering goedgekeurde plan voor Groot- Jeruzalem voorziet in uitbrei ding van het grondgebied van de stad met onder meer kolo nies op de bezette Westelijke Jordaanoever. Het aantal joodse inwoners van de 'supergemeen te' stijgt daardoor van ruim 420.000 tot ongeveer 450.000, terwijl het aantal Palestijnse in woners ongeveer 180.000 blijft. Ook de Verenigde Staten vin den het onbegrijpelijk dat Israël met de plannen komt op een moment waarop zij nog steeds pogen het vredesproces nieuw leven in te blazen. Washington zal volgens een woordvoerder niet dulden dat Israël vooruit loopt op onderhandelingen ter regeling van de 'definitieve sta tus' van de stad, die ook in het vredesproces zijn voorzien. De Palestijnen eisen Oost-Je- ruzalem in een uiteindelijke vredesregeling op als hun hoofdstad. De Palestijnse on derhandelaar Saeb Erekat noemde het plan een 'oorlogs verklaring aan de Palestijnse aanwezigheid in Jeruzalem'. Maar Netanyahu noemde de kritiek gisteren 'belachelijk', en zei dat het plan niet strijdig is met de akkoorden die met de Palestijnen zijn gesloten. Gisteren protesteerden hon derden Israëliërs tegen de vor ming van een Groot-Jeruzalem. Zij blokkeerden snelwegen en staken autobanden in brand, totdat de politie ingreep. Sj 20% 30% 40% 5SÖ5? 50% 50% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 2 I VANDAAG 26 PAGINA'S I Binnenland 3 Buitenland 5,6 Cultuur 13 Economie 7 Gesprek van de dag2 Regio9,11,12 RTV/programma's15 Sport 17 t/m 24 Strips25 Nico Volkerts wandelt van daag door de Raadsheren- buurt, de Leidse Hout en bij kasteel Oud Poelgeest. In samenwerking met Belgische collega's heeft de politie Hol lands Midden een vanuit Leiden en omgeving opererende drugs bende opgerold. De hoofdver dachte, een 27-jarige Leidenaar, is onlangs in België aangehou den. In Leiden, Alphen aan den Rijn en Utrecht, werden nog eens elf aanhoudingen verricht. In een container in Alkemade, die door de bende als opslag plaats werd gebruikt, werd 1400 kilo hasj gevonden. Bij huiszoe kingen in Leiden zijn een geld bedrag van 100.000 gulden en zestien personenauto's in be slag genomen. Justitie is nu bezig het voorar rest van drie verdachten - een 35-jarige en een 36-jarige Leide naar en een 49-jarige man uit Utrecht - verlengd te krijgen. Zij worden binnenkort voorgeleid aan de raadkamer van de recht bank in Den Haag. Aan de Bel gische autoriteiten is gevraagd om uitlevering van de hoofdver dachte. De arrestanten worden ver dacht van lidmaatschap van een criminele organisatie en van de in- en uitvoer van hard en softdrugs. De politie is drie maanden met het onderzoek bezig geweest. Volgens Amerikaans tijdschrift 'Forbes budel» Nederland beleefde een zonnig en warm weekeinde. Sommigen probeerden van alles om uit de zon te blijven. Tijdens het Internationale Keverweekeinde in het Brabantse Budel vluchtte een deelnemer in de kofferbak van de auto. Het weekeinde werd dit jaar voor de vijftiende keer georganiseerd. Ongeveer driedui zend auto's, variërend van Brilkever tot en met de laatste Mexicokever, kwamen er op af. FOTO ANP KOEN SUYK Microsoft-topman Bill Gates is door het Amerikaanse tijdschrift 'Forbes' voor het vierde achter eenvolgende jaar uitgeroepen tot rijkste man ter wereld. Vol gens het blad is zijn vermogen vorig jaar met veertig procent toegenomen tot 102 miljard gulden. 'Forbes' heeft de lijst dit jaar beperkt tot 'werkende rijken': mensen die hun fortuin zelf bij eengegaard hebben of werken met hun erfdeel. Dictators en vorsten zijn afgevallen. Zo werd de Sultan van Brunei met een Verdachte transacties BolsWessanen amsterdam «anp Het bestuur van de AEX, de Am sterdamse effectenbeurs, doet volgende week bij de Stichting Toezicht Effectenverkeer (STE) melding over meerdere ver dachte transacties in aandelen BolsWessanen afgelopen week. Aanleiding vormen de grote omzetten in aandelen van het drank- en voedingsmiddelen concern voorafgaand aan een negatieve winstbijstelling. Bij de directie van de beurs zouden nog geen officiële klachten zijn ingediend. Toch ziet de beursdirectie voldoende aanleiding de transacties onder de loep te nemen. vermogen van 72 miljard ge schrapt. Opvallende nieuwko mer is de Indonesische oud president Soeharto, die zich net kwalificeerde door vorige maand af te treden en die met zijn familie door Forbes wordt getaxeerd op acht miljard. De erven van Sam Walton, oprichter van supermarktgigant Wal-Mart in de VS, staan op de tweede plaats met een geza menlijk vermogen van 96 mil jard. Investeerder Warren Buf- fett is derde met 66 miljard. Paul Allen, mede-oprichter van Microsoft en de Canadese uit gever Kenneth Thomson com pleteren de top vijf met respec tievelijk 42 en 29 miljard. Door de Azië-crisis is het aan tal vertegenwoordigers uit dit werelddeel op de lijst van 200 rijksten gedaald van 56 naar 44. Amerika steeg van 60 naar 70 en het aantal Europeanen van 44 naar 52. Nederlandse vertegen woordigers zijn de C&A-familie Brenninkmeyer (82ste plaats, 7,6 miljard) en oprichter van uitzendbureau Randstad Frits Goldschmeding (145ste met 4,6 miljard). Het gemiddeld vermo gen van de top-200 beliep 9,4 miljard, vergeleken met 7,8 mil jard in 1997. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lOPermaand Perkwartaal Oautomatlsch (f. li l, 1, i automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28030 iANDAG 22 JUNI 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland WW-premie hoger na ontslag oudere werknemer Buitenland Vertrek minister nederlaag voor hervormers Iran Kerk en Samenleving Van der Valk hekelt 'bewusteloosheid' katholieken Cultuur en Kunst Hitte tempert LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Nog geen abonnee? ABONNEE^ L-SERVICE

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1