4 I Niet alleen cultuurbarbaren vernielen kunst rnt casterm; °AM\ j nvrr- ZATERDAG 20 JUNI De afgelopen vijftien jaar zijn in de openbare ruimte in Nederland minstens tiueehonderd kunstwerken vernield. Tot dat schrikbarend hoge aantal komt Christian van 't Hof na het doorspitten van twee dozen krantenartikelen van het Rijksbureau voor Kunsth istorische Documen tatie. In zijn doctoraalscriptie sociologie plaatst hij de vernielingen in een breder perspectief dan dat van primitiefcultuurbarbarisme. Hij praat niets goed, maar wast tegelijk de oren van goedwillende, maar elitaire cultuurspreiders en journalisten die in zijn ogen de vuurtjes van de volkswoede gretig opstoken. orFRAN^OISE LEDEBOER Boek met nuttige tips om kunstvandalisme te voorkomen Het vernielde kunstwerk 'I will leave you now' van Yvonne Mollee. foto gpd henk braakhekke Socioloog Christian van 't Hof kreeg voor zijn analyse van kunstvandalisme de Boekman-Trouw Scriptieprijs 1996 en zag zijn studie dit voorjaar door de Boekmanstichting gepubli ceerd onder de titel 'Vernielde beelden: controversen over kunst in de openbare ruimte'. Het is een publicatie met zoveel nuttige tips voor voorkoming van kunstvandalisme dat zij bre de verspreiding onder cultuurplanners en op lekkere verhalen gespitste journalisten verdient. Om niet te veel in de knoop te komen met historische ont wikkelingen besloot Van 't Hof niet verder terug te gaan in de tijd dan vijftien jaar geleden, toen een typerend geval van ver nieling in Apeldoorn plaatsgreep. Vanuit de veronderstelling 'hoe meer pers, hoe meer controverse' koos hij uit de enorme hoeveelheid materiaal acht gevallen waarover minstens tien verschillende artikelen waren verschenen. Schroot Kunstenaar Evert Strobos had in opdracht van de gemeente Apeldoorn een sculptuur met stalen pylonen gemaakt. Kosten: 180.000 gulden. De omwonenden herkenden de sculptuur aan vankelijk niet eens als kunst. Sommigen dachten zelfs dat het een afvalopslag was en deponeerden oude autoportieren en an der schroot rond de pylonen. Toen een ambtenaar kwam uit leggen dat het om een kunstwerk ging, werd het werk prompt beklad met teksten als 'Is dit kunst?' en 'Rust roest'. De beer was helemaal los toen bleek dat de gemeente tegelijk fors wilde bezuinigen op welzijnsvoorzieningen en de sluiting aankondig de van onder meer een kinderopvangcentrum en een buurt huis. Als omwonenden een kunstwerk kwalificeren als 'een stuk ijzer', 'puin', 'een schroothoop' of 'sloophout' is er iets goed fout gegaan in de communicatie die aan de plaatsing vooraf ging. Van 't Hof ontneemt gemeentebesturen de illusie dat het voldoende is alleen een tentoonstelling over het gekozen kunst werk te organiseren. Als voorbeeld noemt hij de vernieling van Houden, een vierentwintig meter lange constructie van golvende rode lijnen die Wouter de Baat in 1995 voor een vijver in Anna Paulowna ontwierp. De Baats werk werd vooraf uitgelegd op een expositie in het stadhuis, een voor de hand liggend initiatief dat echter aan de omwonenden niet besteed was. De onbekend gebleven vandalen gingen zo ver dat ze in de nacht voor de onthulling met behulp van een drijfdok naar het werk voeren en de zestien moeren van de stalen krul vakkundig losdraaiden met sleutel- maat 32. Op de kade lieten ze een bordje achter met de tekst: 'Waanzin kosten 45.000'. Aversie Het gemeentebestuur van het Limburgse Meerssen deed in 1987 zijn best met het sturen van informatiefolders aan alle in woners over een kunstenaarsproject met mergel, maar ook dat bleek niet genoeg. De aanvankelijk enthousiaste stemming sloeg snel om. Dagblad 'De Limburger' verwoordde de aversie op 31 juli 1987 met een citaat van een voorbijganger die zich stond op te winden bij een mergelpiramide van Norman Dil- worth: „Noem je dat nou kunst? Een paar mergelblokken op el kaar zetten. Een leuke titel erbij en klaar is Kees. Je kimt niet eens zien wat het voorstelt." De meeste commotie ontstond rond Het Giftreintje van Carl Emmanuel Wolff, een locomotief van zwart geverfd mergel met En de tweede, duizend dondergranaten, net als de eerste capituleren stalen wagons, beladen met vaten uit de chemische industrie. De kunstenaar bedoelde dat als protest tegen de wegwerpmaat schappij. De weerstand bleef zo hardnekkig dat Wolff zijn trein in 1989 tenslotte maar weer weghaalde van het Stationsplein. De omwonenden genieten sindsdien weer van een rozenperkje. Aanstootgevend Een apart hoofdstuk vormen de beelden die aanstootgevend werden gevonden. In Leerdam bekladden onbekenden in 1990 het kunstwerk Duivelsaltaar van Edith Cammenga omdat de bijbel een expositie van 'het kwaad' zou verbieden. Een vrouw uit Borculo had in 1994 net een neefje aan nekkramp verloren en associeerde daarom het kunstwerk I Will Leave You Now van Yvonne Mollee met een graf. De pers hapte gretig toe en liet de vrouw uitvoerig aan het woord. Ook in dit geval liggen de da ders van de vernieling nog steeds op het kerkhof: in de buurt deed het verhaal de ronde dat een dronken man in het donker de kuil van het kunstwerk niet had gezien en erin was gevallen. Hij zou zijn woede hebben gekoeld op de plastic poppetjes en schildpadjes die Mollee in en om de kuil had gelegd. Landelijk opzien baarde in 1993 de vernieling van 12,5 Proof, een beeld van Mare Quinn voor Sonsbeek 93. Het werk bestond uit een bronzen mannelijke gestalte met een ferme erectie in een vitrine met een glassoort die alleen licht doorliet als er voldoende spanning op stond. De man spoot wijn uit al zijn lichaamsopeningen, maar dat was af en toe alleen een frac tie van een seconde te zien. Het bestuur van de Vrijgemaakte Gemeente protesteerde omdat de gemeente Arnhem het beeld zonder raadpleging vooraf voor de kerk had geplaatst. En een vrouw klaagde namens alle vrouwen die ooit slachtoffer waren geweest van seksueel misbruik. De gemeente organiseerde nog een openbaar debat, maar toen was de controverse al lang niet meer in te dammen. Rampenscenario Van 't Hof schetst een 'rampenscenario' van kempende partijen die elkaar bestrijden met verwijzingen naar Hitiers boekver brandingen en 'entartete' kunst en beschuldigingen dat de overheid door geen inspraak toe te passen de democratie om zeep heeft geholpen. Het tij is niet meer te keren en journalis ten dikken de tegenstellingen nog eens gretig aan met verhalen onder vlammende koppen over 'onbegrepen kunstenaars, op standige buurtbewoners, vandalen en wanbestuurders'. Om ellende te voorkomen is het volgens Van 't Hof in elk ge val belangrijk dat beelden in de openbare ruimte vaker wordt schoongemaakt. Als een beeld eenmaal is beklad trekt dat van zelf nog meer bekladdingen aan. Uit zijn analyse blijkt echter vooral hoe essentieel het is dat omwonenden worden betrok ken bij de besluitvorming over* een kunstwerk tijdens de ont werpfase - door informatie, een inspraakprocedure of een proefplaatsing. Als dit pakket wordt gecombineerd met een feestje bij de onthulling en nazorg door bewonersgroepen of enquêtes, is er volgens Van 't Hof in elk geval een hoopvol be gin gemaakt met de strijd tegen kunstvandalisme. 'Vernielde beelden: controversen over kunst in de openbare ruimte' van Christian van 't Hof kan worden besteld bij de Boekinanstichting, Herengracht 415, 1017 BP Amsterdam. De prijs is 20 gulden, exclusief verzendkosten. n met vrijdag en zondag InderdaadGrote Wijze. Wel, er is pas een vliegtuig verongelukt m Nepal, waarbij alle passagiers zouden zijn omgekomen. Welnu, een vriend van me, jonge Chinees, Tc hang Ja... eh... Grootvizier! En deze scheepsjongen heeft het zich, met de smoes dat hij Tchang levend m droom had gezien, in de kersepit gezet hem vinden!En omdat ie zo koppig i is hij afgevaren naar Nepal1 En ik, oud dat tk ben, heb me door hem op sleeptouw laten nemen! Dagenlang hebben we gelopen!Alle mogelijke rotsen hebben we beklommen!We zijn geroosterd door de zon en bevroren in de sneeuw!We zijn m spleten getuimeld Lawines hebben we over ons heen gekregen! En het ergst van al is nog, eh... Grote Moefti, dat de yeti me een amper aangebroken fles whisky heeft ontfutseld, de laatste die ik nog had' Dus alleen om je vriend Tchang te vinden hebben jullie al deze gevaren getrotseerd en zouden jullie' zijn omgekomen a/s jullie hond ons met was komen De volgende morgen... De karavaan is gereed om te vertrekken, edele reizigers. Zonder Tchang, ja... maar wat wil je? We waren bij voorbaat kansloos Kuifje. Dat heb ik je steeds. Wat aardig ft - U ltf V' Helaas, jonge vreemdeling, hier in Tibet houden de bergen wie zij genomen hebben. De gieren zorgen ervoor dat zij verdwijnen... Dat zal het lot van je vriend Tchang zijn geweest, en nooit, nooit zul je ook maar het geringste spoor van hem vinden... Ik zie... ik zie... de snuit van de jak... in het oog... een grot... Ik zie... ik zie de jongen van wie deze sjaal is... Hij ligt op een bed van takken van de dwergjene verstrui k Helaas! De demonen zijn in hem komen wonen... Hij heeft koorts... Maar w komt daar op hem af? Ik kan het niet goed zien... Ha, nu zie ik het beter..

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 58