1 f- Paolo Nazionale: Held zonder glorie -PI fAN HET WK Kies uw eigen 'held' van WK '98 Gehalte LFTAL HELD Paolo Rossi scoort voor de derde keer in de wedstrijd tegen Brazilië" en loodst Italië" daarmee naar de halve finale van de Wereldkampioenschappen in 1982. foto archief dp a )eel 7:1982 'aolo Rossi Italië 'Ik WK heeft zijn eigen helden wrtgebracht. Grote of 'agische voetballers die op één if andere manier een stempel Akten op dat rereldkampioenschap. In een trie van elf verhalen haalt leze kran t herinneringen op tan de meest spraakmakende 'Alen. In deze zevende fevering; de WK-editie van 1982 en Paolo Rossi. Tussen riomfen tragedie. door JACQUES ROS De historie heeft vele voorbeelden opgeleverd van come-backs die tegen iedere logica indruisten of het bevattingsvermogen te boven gingen. Ook in de sport. Wielrenner Lance Armstrong moest de bezemwagen van het leven in, om dat er een kwaadaardig kankergezwel was ge constateerd. Nu sprint hij weer mee voor de dagprijzen. Bokser George Foreman was al meervoudig opa, toen de lokroep van de ring luider bleek dan de stem van de rede. Het be jaarde lijf bleef zowaar overeind. Basketballer Magie Johnson bekocht een losbandig be staan met de ontdekking van het HlV-virus en beëindigde een roemrijke carrière op een roemloze manier. Een- jaar later beklom hij de Olympus en haalde goud met het Dream Team. Autocoureur Stirling Moss stierf on derweg vijf keer. Steeds verrees hij uit zijn as. Tennisser Björn Borg en zwemmer Mark Spitz onttrokken zich vrijwillig aan de schijn werpers om op hun lauweren te rusten. Een maal bijgekomen en minstens een generatie verder, kwamen beide relikwieën terug van weggeweest. Alleen hadden ze de eigen houdbaarheidsfactor schromelijk overschat. Er gaat dus wel eens een come-back de mist in! In de Top Tien van wederopstandingen hoort ook Paolo Rossi thuis. Naar eigen en andermans zeggen had-ie beginjaren tachtig de krochten van de hel aan de binnenkant gezien, was-ie door het slijk en de mangel ge haald, werd-ie opgevreten, fijngekauwd, uit gespuugd en afgeschreven. Genoeg redenen derhalve voor een langdurige psychiatrische revisie. Van de persoon Rossi was destijds in elk geval weinig over. Laat staan van de voet baller. Want een voetballer zonder ziel (gestolen) en hart (vertrapt) is als het lichtnet zonder stroom. Er gebeurt niks. Die Paolo Rossi kerfde tijdens het WK van Spanje zijn signatuur in het goud van de wereldcup, kreeg de kroon van toemooitopscorer en werd door de Italianen die hem eerst tot op het bot hadden vernederd, liefdevol omarmd als Paolo Nazionale. Het kan verkeren, zei Bredero. Verdi Voetbal in de laars van Europa, schreef de Britse sportjournalist Stan Hey, kan worden vergeleken met de plot uit een opera van Ver di. Voor die stelling droeg hij vijf overeen- Lezersactie rond elftal WK-helden 'n het Zaterdags Bijvoegsel figureren de laatste weken de helden van het WK. Pagi nagrote verhalen over Puskas, Garrincha, Eusebio, Bobby Moore, Gerd Mu"ller. Ma rio Kempes en vandaag Paolo Rossi. De se rie loopt tot 18 juli. Het elftal WK-helden ^ordt dan volgemaakt met de held van het huidige WK. Wie dat wordt bepaalt de lezer. In de krant van 4 juli verschijnt op deze Pagina een bon waarop lezers van deze tant hun favoriete voetballer van dit WK tonnen invullen, met een korte en bondige argumentatie. Volgens de beproefde me thode van de meeste stemmen gelden wordt vervolgens de 'Held' van 1998 aange wezen, die de serie gaat volmaken. De in zender met de meest originele argumenta tie, maakt kans op een toepasselijke prijs, namelijk een jaar lang gratis lidmaatschap van de Supportersclub Oranje en twee toe gangskaarten voor de eerstkomende thuis- interland van Oranje na het Wereldkam pioenschap. De littekens van het verleden zijn weggetrok ken. Paolo Rossi in 1995. foto archief upi komsten aan: triomf, kleingeestigheid, trage die, klucht en schande. In een mix daarvan raakte Paolo Rossi verstrikt. Dat schreeuwt natuurlijk om een toelichting. Rossi's gave om, schijnbaar met z'n ogen dicht en vlug als de bliksem, openingen te vinden of te maken in de Berlijnse Muur die Italiaanse defensiespecialisten plachten op te trekken, werd aanvankelijk niet door ieder één op waarde geschat. Bijgevolg schoven blinde, egocentrische bobo's hem heen en weer over hun financiële schaakbord en ver toonde hij die kunstjes eerst op een niveau dat hem feitelijk onwaardig was. Tussen de reserves van Juventus, Como, Lanerossi Vice- nza bijvoorbeeld. Daar kwam verandering in toen bondscoach Enzo Bearzot - zowel qua uiterlijk als instelling (aanvallen is de beste verdediging) een soort Apache-opperhoofd - hem meenam naar de WK van '78 in Argenti nië. Ook daar deed Rossi wat intussen macht der gewoonte was: scoren, met een duize lingwekkend gemiddelde. Zijn kostje leek ge kocht, een gulden toekomst en een dolce vita waren ogenschijnlijk verzekerd. Firma's ver drongen zich als loopse honden op z'n stoep, teneinde zijn naam en beeltenis te mogen koppelen aan hun producten; en clubs uit al le windstreken boden tig lires voor zijn doel treffendheid. Omkoping Paolo Rossi had evenwel zijn woord al gege ven aan Perugia. Een beslissing die hem duur kwam te staan en zuur opbrak. Maar als een mens alles van te voren weet, leert hij nóóit wat bij. Wat er gebeurde was dit: de maffia, altijd happig op een paar miljoentjes extra, had zijn invloedssferen uitgebreid tot in de voetbalwereld. Daarvoor werd gebruik ge maakt van het zwarte totosysteem. Dit werk te ongeveer volgens hetzelfde principe als fruitmachines: deelnemers verliezen meer dan ze winnen. Bij gokken alleen bleef het niet. Om er namelijk voor te zorgen dat er zo veel mogelijk inleggelden aan de juiste strijkstokken bleef hangen, werden links en rechts steekpenningen uitgedeeld. Wedstrij den, kortom, werden door omkoping gema nipuleerd. Zo ook het duel tussen Avellino en Perugia, tegen het eind van Rossi's eerste sei zoen bij zijn nieuwe werkgever. Althans, dat wilden naamloze informanten de Italiaanse voetbalbond en de samenleving doen gelo ven. Waar het de bemoeienissen van de geor ganiseerde misdaad betrof, twijfelde geen sterveling aan het betrouwbaarheidsgehalte van de aantijging. Want als de Italiaanse Ha- des politici door brandende hoepels kon la ten springen, moest het een koud kunstje voor ze zijn ook de voetballerij te dresseren. Maar dat uitgerekend Paolo Rossi, zoals het verhaal luidde, zijn handen had vuilge maakt aan smeergeld, diende te worden af gedaan als vuige achterklap. Banvloek In de optiek van Rossi's getuigen a decharge pleitten twee argumenten hem bij voorbaat vrij van een dergelijk gedrag. Een: zijn karak ter liet geen ruimte voor ondeugdelijkheid. Twee: tijdens het bewuste potje (uitslag 2 - 2) had hij Avellino vanuit alle standen bestookt en nota bene voor beide treffers getekend. Het mocht niet baten. Een tribunaal van wij ze mannen hechtte uiteindelijk meer geloof aan de verspreiders van het gerucht dan aan het verweer van Paolo Rossi. Voor een perio de van drie jaar werd hem het recht ontzegd in competitieverband, nationaal en interna tionaal, tegen een bal te trappen. Dat die banvloek over hem werd uitgesproken, had hij grotendeels aan zichzelf te danken. Niet vanwege bewezen betrokkenheid bij het schandaal, maar op grond van een ambiva lente houding ten overstaan van de krijgs raad. In plaats van zijn onschuld met verve te verwoorden, stond hij bijna schuldbewust voor de rechters. Iets té snel gekleed, stame lend, rood aanlopend, radeloos zoekend naar opkomende verdedigers. Op z'n zachtst ge zegd een beroerde performance voor iemand die na zijn carrière de kost wilde verdienen in de PR-branche! Nu heeft hij een sluitende verklaring: onthutsing. Juist omdat zijn gewe ten zo rein was als babybilletjes, weigerde hij te accepteren dat wat hem overkwam ook in het echt gebeurde. Met dat vonnis had Rossi de galbeker nog niet leeggedronken. Gedachtig aan het rook vuur beginsel, keerde de rest van de natie zich nu eveneens tegen hem. 'Een dubbele behandeling met pek en veren' noemde hij dat. Vesuvius Toen de nood het hoogst was, bleek de red ding echter nabij. Van Juventus kreeg-ie al vast een contract voor na de boycot, de bond reduceerde zijn straf van drie naar twee jaar en de oude hoofdman Bearzot raadpleegde de kalender en lurkte content aan zijn vre despijp: in april 1982 zou Paolo Rossi boete hebben gedaan. Mits klaargestoomd, net op tijd om de squadra azzuri te leiden naar een nieuw hoogtepunt in de Italiaanse voetbalge schiedenis, de derde wereldbeker sinds de in voering. Het vertrouwen van de trainer in de scherpschutter moet grenzeloos zijn geweest. Zo oneindig, dat hij pers én publieke opinie - die het een gedrochtelijk plan vonden - dorst te trotseren. Voor deze euvele moed kregen hij en zijn beschermeling in Spanje de reke ning gepresenteerd. Nadat Italië de voorron de was doorgezwijnd (drie gelijke spelen, twee goals voor en twee tegen) en Rossi nog geen deuk in een pakje boter had kunnen schieten, haalde de gezaghebbende Gazette dello Sport uit voor een ram onder de gordel waar zelfs Lorenzo Staelens zich voor zou ge neren. Het opzichtige falen van Paolo Rossi werd vanuit een roddelbladenperspectief ver duidelijkt. Niet de naweeën van zijn schor sing waren de oorzaak, maar... zijn amoureu ze gevoelens voor medespeler Antiono Cabri- ni. In het trainingskamp werd de herenliefde bedreven - met stilzwijgend goedvinden van Enzo Bearzot. Hoe diep kan een scribent zin ken? En hoeveel ellende kan een jongmens verdragen tot het punt van knappen is be reikt? Veel dus. Ofschoon de Vesuvius in hem wel tot uitbarsting kwam. Niet in woorden, maar in daden. En tussen de krijtlijnen. Plot seling vielen de goals gelijk bladeren op een stormachtige herfstavond. Tien in totaal. Zes van Rossi. Als Italië de titel aan iemand te danken had, dan was het wel aan Pablito. (En een heel klein beetje wellicht aan het scheer mes Claudio Gentile, over wie Rossi zei: 'Als hij Maradona niet over het hele veld had ge schopt, waren we nooit kampioen gewor den.') Verdwijntruc Het tweede voetballeven van Paolo Rossi duurde vijf jaar. Die smeerde hij uit over drie clubs: Juventus, AC Milan en Hellas Verona. Alhoewel hij met de grootste vanzelfspre kendheid de ruimte tussen palen en lat bleef vinden en nog een serie prijzen aan zijn ver zameling toevoegde, was hij toch niet meer dezelfde als voorheen. Daar bestond een li chamelijke en geestelijke verklaring voor. De knieën waren aan slijtage onderhevig en de hersenen begonnen het spelletje, inclusief randgebeuren, steeds minder leuk te vinden. Pas dertig was-ie, toen het laatste draadje dat hem verbond met de sport die hem groot én nietig had gemaakt brak. Paolo Rossi verkoos een beschut bestaan in de anonimiteit boven een verblijfsverlenging in de krankzinnigheid van de Serie A. De Grote Verdwijntruc werkte zo perfect, dat op Internet nu nóg de vraag wordt gesteld, waar 'Paolo Nazionale in gods naam gebleven is'. Daar kan antwoord op worden gegeven. De romanticus Rossi woont, met vrouw Si- monetta en zoon Alessandro, op een plek waar romantici behoren te wonen: Vicenza, de stad van Romeo Julia. Vlak bij Ristoran- te d'Amore (het eethuis van de liefde, zeg maar). Tegenwoordig zit hij in de onroerend goed-business en is hij 'duizend procent ge lukkiger dan hij ooit was'. Het straalt van hem af. Vroeger keek hij de wereld in met een blik die het vermoeden deed rijzen, dat- ie ieder ogenblik in janken uit kon barsten. Wat misschien ook wel zo was. Nu behoort de lach tot zijn standaarduitrusting. De litte kens van het verleden zijn weggetrokken, hij kan er zelfs grappen over maken. Laatst de poneerde een klant het standpunt in zijn schoot, dat het dit WK niets zou worden met de squadra. Waarop Paolo Rossi antwoordde: 'Wedden van wel.' ZATERDAG 20 JUNI 1998 Onze TAAL Af en toe schrijft iemand mij een brief, en hoewel ik helemaal niet eenzaam ben, vind ik dat zo vrien delijk dat ik dan meteen een dank baar en persoonlijk antwoord terug schrijf. Altijd met de hand geschre ven want ik ben behoorlijk ouder wets en daardoor komt het waar schijnlijk dat ik een getypte brief maar niks vind. Dat doe je niet, als je een dankbaar en persoonlijk antwoord schrijft. Vorige week was er weer een brief, erg vriendelijk, van iemand die mij niet be grijpt, want het ging erom dat er weer eens iets grondig mis was in onze taal, en of ik daar een stukje over schrijven wilde, en te gen de mensen zeggen dat ze zoiets nooit meer moesten doen, en dan zou het wel in orde komen. Ik ga daar meestal niet op in. Ik bedoel: ik antwoord wel, ik prijs de briefschrijver om zijn kritische geest en zuiver taalgevoel, ik loof ook de nobele gedachte om onze taal van de ondergang te willen redden, maar daar blijft het bij. Het stukje schrijf ik niet. Nee, daar begin ik niet aan. De invloed van de schrijvende pers is enorm. Dat is algemeen bekend. Maar het geldt niet voor alles wat geschreven wordt in gelijke mate. Het geldt bijvoor beeld niet of nauwelijks voor stukjes over taal op pagina 39 of 46. Een belangrijker re den om niet in Charivarius' voetsporen te treden is echter, dat ik een minder sombere kijk heb op onze taal en de diverse gebrui kers ervan. Er wordt al genoeg gemopperd. En waar ging het helemaal om? Het ging om modieuze uitdrukkingen met 'gehalte'. Die zijn inderdaad vreselijk in de mode, in heel Nederland en Vlaanderen. Al een paar jaar. Je kunt geen krant opslaan of televisie aanzetten, of je komt er weer een tegen. Al tijd van hetzelfde stramien: 'van een hoog x-gehalte'. Op de plaats van -x- kunt u dan van alles invullen. In een paar weken tijd noteerde ik al de volgende gevallen: -- '...heeft een hoog dj-vu gehalte'; --'Een rede met een hoog domineesgehalte'; --'Mis schien komt er een Paars-2 met een hoog purpergehalte'; --Het geheel heeft echter wel een groot Privé- en Oprah Winfreyge- halte'; --'Een wisselvallig concert met een hoog Pink Floyd-gehalte'; - 'Waarvan hij zegt dat het een hoog onder-ons-gehalte heeft'; -'Xavier Van den Arend, de indiaan van Studio Brussel die een hoog Otorongo- gehalte heeft, is een prima medium om zo wat iedereen af te zeiken'. Een enkele keer heeft iemand niet goed opgelet bij de les, en schrijft dan: - -'Het studieprogramma kenmerkt zich, zo schreef de inspectie, door een te hoog Libelle-ni- veau'. Dat was niet handig, want er werd bedoeld dat het niveau juist te laag was. Met elk van deze 'gehalte'-zinnen is niets mis. De schrijver drukt zich kernachtig uit en lijkt heel tevreden dat hij het zo fraai ver woord heeft. Creatief, oorspronkelijk, tref fend. Het wordt alleen een beetje potsier lijk, zodra blijkt dat iedereen met hetzelfde voor de dag komt. Wie dat nog steeds niet door heeft, kan overigens nog best een braaf mens zijn. Toevallig las ik deze week in Huizinga's 'Herfsttij der Middeleeuwen', uit 1919, wat stilistisch ook geen hoogvlieger is maar daar gaat het nu niet om. Het viel me op dat bij hem het woord 'gehalte' ook veel voor komt. Maar niet op de hedendaagse ma nier. Bij Huizinga gaat het geregeld over 'dat hoge genotsgehaltc', of: 'nauwelijks van godsdienstig gehalte'. Dan pas dringt het tot je door dal al die moderne gehaltes een negatieve waarde hebben, iets"wat bij Hui zinga niet zo is. Maar 'een hoog onder-ons gehalte' is niet positief bedoeld, en evenmin 'een hoog domineesgehalte' of'een hoog dj--vu gehalte'. Over het 'Otorongo-gehalte' van Xavier Van den Arend durf ik niet oor delen, omdat ik niet weet wat Otorongo is, noch ook wie de heer Van den Arend is. Dat stond er namelijk niet bij. Maar het klonk toch alsof het beter was geweest als zijn Otorongo-gehalte lager was. Als ik mijn briefschrijver goed begrepen heb, dan zou hij graag zien dat ik u allen van deze plaats af oproep om nooit meer zulke gehalte-zinnen te schrijven. Nu denk ik niet dat onze taal er veel bij zou verliezen als voortaan niemand meer zoiets zou zeg gen of schrijven, maar als iemand zich des ondanks volgende week graag eens origi neel en creatief wil uitdrukken, en zo'n taal liefhebber komt tot de fantastische vondst 'van een hoog Charivarius-gehalte', dan vind'ik dat niet erg. Meer nog: ik verwacht niet anders, want de invloed van de schrij vende pers valt dikwijls tegen. JOOP VAN DER HORST universitair docent Nederlands L.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 57