Leidsch Dagblad 69 Sterftecijfer longkanker kan lager' i wesselman rTmn Vruchtwaterpunctie en okkentest overbodig' urger vindt klonen ensen onacceptabel iagra in Brits ziekenfonds 2 «AT ,j )ROOC 181/ 29,90 ABBOT ARMS ALL GAMES SHOWN ON BIG SCREEN!! Leve Frankrijk Verzetsorganisatie werft Iraanse demonstranten Beloning voor gestolen kaartjes Rood OM vraagt vrijspraak in 'Sollasi-moord' Jeugd wordt opgevoed in discotheek Hoge prijzen voor nieuwe aardappelen ■^-sCieba Vlietwijk BESTOL* 95 TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DAG 19 JUN11998 rWAS OPGERICHT 1 MAART 1860 gel Bij ernstige MSAuk treinvertraging betalen spoorwegen de taxirit Buitenland Spanningen om Cyprus lopen gevaarlijk op Sport Tomasson gaat naar Feyenoord Cultuur en Kunst Faunabeheer boos over door Jolink beschilderde tram LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG ƒ2,30 RAMEN DEUREN '■•■St ierzoekers VU-ziekenhuis in Amsterdam: IN aantal mensen dat longkanker overleeft kan worden 1 van tien naar misschien wel veertig procent. J onrechte wordt een nieuwe, succesvolle chemothe- j Q ie in veel Nederlandse ziekenhuizen niet toegepast. In 1NETI icademische ziekenhuizen daarentegen is die behan- mh ng wel standaard. 29 .e! neticus Rijksuniversiteit Groningen: 99 ;en prof. dr. H.M. Pine- Ir. G. Giaccone van het jemisch VU-ziekenhuis in Amsterdam. Zij behaalden zeer goede onderzoeksresultaten met de (vrij nieuwe) chemokuur 'Gemzar' van de farmaceut Eli Lilly. In combinatie met een al NETR chtwateipuncties en vlok- ignp lesten zijn in de toekomst iketf rbodig. Het blijkt mogelijk uit het bloed van zwangere 9| uwen cellen van ongeboren deren te halen en deze prenatale diagno- Dit stelt J.C. Oosterwijk, icus aan de Rijksuniversiteit P^ningen. Oosterwijk hoopt Ie week dinsdag op dit ms erwerp te promoveren fl,l Rijksuniversiteit Leiden. -rnatale diagnostiek wordt ital verricht om afwijkingen de chromosomen renen op te sporen. Het hierbij onder ■froom van Down, de volkmond. dat zo'n afwijking aan- is, stijgt geleidelijk met de ruime meerderheid van de _^jrlandse bevolking (88 pro- I) vindt dat het klonen van alle gevallen verbo- moet worden. Dat blijkt uit onderzoek van de Universi- Uwente naar de opvattingen het Nederlands publiek genetische manipulatie, 'knutselen' aan erfelijk ma- voor diverse doeleinden, is een vergaande toe- msk sing, waarbij 'kunstmatig' £10 fniieke nakomelingen wor- ^Vl nvoortgebracht. FORM 'at wetenschappers onder en- eken welke eigenschappen r in de menselijke genen lig- opgeslagen, beoordeelt de 98, me! J\ 98 MS ,r itstekr; erectiepil Viagra zal iprijs't oot-Brittannië mogelijk deze rfst al in het ziekenfondspak- ^Qi i worden opgenomen. IN DE BOEKHANDEL vele jaren bestaande chemo kuur kan behandeling met dit middel veel longtumoren redu ceren, waarna zij wél operatief kunnen worden verwijderd. Operatief verwijderen is een voorwaarde voor definitieve ge nezing van longkanker. De mo gelijkheid dat de tumor terug keert, blijft overigens aanwezig. Pinedo en Giaccone hebben de combinatie uitgebreid getest, maar stoelen hun beweringen ook op grootschalig onderzoek S IEDERLAND original english food and drink a dutch goalT Ifo pjpf |ager english goal free! See you at the ABBOT ARMS elikaanstraat 64, leiden. tel. 071-5122307 in Amerika. Jaarlijks overlijden in Nederland ongeveer 8000 mensen aan longkanker, de meest voorkomende kanker soort. Volgens Giaccone zijn artsen in andere ziekenhuizen te te rughoudend in de toepassing van Gemzar. „Enerzijds omdat longartsen en oncologen het niet altijd met elkaar eens zijn over de behandeling, anderzijds omdat ziekenhuisdirecties Gemzar te duur vinden." De kosten van medicijnen die tij dens een opname aan een pa tiënt worden verstrekt, komen ten laste van het totale zieken huisbudget. „Bovendien duurt het altijd even voordat kennis vanuit de academische onder zoekscentra andere ziekenhui zen bereikt, maar daarvoor wordt het nu wel hoog tijd", al dus Giaccone. Er blijft volgens Giaccone al tijd een groep patiënten met longkanker over die niet geope reerd kan worden, ook niet behandeling met de combinatie van chemokuren. Voor deze groep kan het alleen toedienen van Gemzar wel het aantal ziekenhuisdagen sterk reduceren en de pijn bestrijden. „Het is minder toxisch (giftig, red.), waardoor haaruitval en misselijkheid minder voorko men dan bij de oude midde len." leeftijd van de vrouw en blijkt boven de 36 jaar gemiddeld rond de 2,5 procent te liggen. In het algemeen geldt hoe ouder de vrouw, hoe groter de kans op een kind met een afwijking. Naast leeftijd, kunnen ook erfe lijke factoren een rol spelen. Een onderzoek naar eventue le afwijking bij de foetus ge schiedt altijd op vrijwillige basis en met toestemming van de vrouw. De kans dat het kind door een vruchtwaterpunctie of vlokkentest overlijdt, ligt tussen de 0,5 en 1 procent. De nieuwe methode zou wel veilig zijn voor moeder en kind, omdat slechts bloedafname bij de vrouw nodig is. Om de huidige testen te vervangen, dient de nieuwe methode nog wel verder te worden verfijnd. Nederlander daarentegen weer positief. Bijna 82 procent vindt dat dit onderzoek onvermin derd moet worden voortgezet. Ook vindt een meerderheid (ruim 68 procent) dat het veran deren van genetisch materiaal geoorloofd is ter voorkoming van bepaalde ziekten. En ge bruik van genetische informatie voor justitiële doeleinden ont moet ook weinig kritiek. Ruim 81 procent vindt dat geoorloofd. Verzekeringsmaatschappijen echter moeten met de handen van onze genen afblijven. Ruim driekwart van het Nëderlandse volk vindt dat zij onder geen be ding gebruik mogen maken van de informatie die in ons DNA heeft de Britse krant The Gu ardian vandaag gemeld. On danks dat er nog veel twijfels bestaan over mogelijke bijwer kingen van Viagra en de hoge kosten ervan, kunnen artsen het middel voorschrijven zodra ze een vergunning hebben, zo liet het ministerie van volksgezond heid in Londen weten. Vorige maand kwam het Agentschap voor Medicijnen van de Eu ropese Unie met een positief advies over Viagra. De Europese Commissie neemt binnenkort daarover een besluit. Viagra zou dan al in september op de Brit se markt kunnen komen. Het middel kwam pas afgelo pen maart in de VS op de markt en is inmiddels ongekend po pulair. saint-denis» Franse supporters houden de nationale driekleur omhoog aan het begin van de wedstrijd v Franse team won met 4-0. Pagina 24: Champagne knalt niet op Frans feest. hilversum anp De Iraanse moslim-verzetsorganisatie Mujaheddin Khalq probeert in Nederland se asielzoekerscentra Iraniërs over te ha len tijdens het WK voetbal in Frankrijk te demonstreren tegen het bewind in Tehe ran. Het protest zou zondag in Lyon moe ten plaatshebben. Daar staat de wedstrijd Iran-Verenigde Staten op het programma. Het ronselen is onder meer gebeurd in een centrum te Leusden, zo bevestigt een asielzoeker aldaar vandaag in het Radio 1 Journaal. Voor vijftig gulden verzorgen de Mujahed din voor hun landgenoten een entreekaart voor de wedstrijd, een busreis en een overnachting. Het is onduidelijk over hoe veel kaarten de Iraanse verzetsstrijders be schikken en hoeveel ze er al hebben ver kocht. Ook is onbekend hoe het protest eruit zal zien. Mogelijk zullen de deelne mers in het stadion hun onvrede over Te heran uiten via boodschappen op span doeken, vlaggen en T-shirts. De betrokken Iraanse asielzoekers beschikken veelal niet over geldige reisdocumenten. Frankrijk zou deze mensen derhalve kunnen terug sturen naar Iran. Eén miljoen Franse francs, zo'n 350.000 gulden, heeft een Amerikaans bureau uitgeloofd voor het terugbrengen van 15.000 kaartjes voor het WK voetbal. Prime Sports International, dat zijn hoofdkwartier heeft in Beverly Hills, maakte bekend dat in de nacht van woensdag op donderdag 15.000 entree bewijzen uit de Parijse vesti ging zijn ontvreemd. De kaart jes hebben een waarde van Ffy circa 1,5 miljoen gulden. „De kaartjes zijn gemerkt, daar door waardeloos voor de die ven", zei woordvoerder Steve Yovetich. Tijdens de telefonische kaart verkoop was een geheim nummer in omloop. Via deze verbinding was het eenvoudig kaarten te bestellen voor het WK, aldus de student Frederic gisteren in de krant LeParisien Hij kreeg het nummer via een vriend die werkte bij France Telecom. Hij gaf het aan een kleine Franse reisorganisatie die zo 400 kaarten kon bestel len. Een woordvoerder van het organisatiecomité CFO ont kent het bestaan van een der gelijk n De Colombiaanse scheids rechter Rendon heeft zich gisteren bij de wedstrijd Zuid-Afrika-Denemarken (1-1) belachelijk gemaakt door drie spelers (onder wie twee Denen) van het veld te sturen voor onschuldige overtredingen. Bij Frank- rijk-Saudi-Arabië viel twee keer rood, onder andere voor Zidane, maar op die laatste beslissing viel weinig aan te merken. Pagina 23: Arbiter Toro Randon laat 'Ville Rose' rood kleuren den haag/noordwukerhout Het openbaar ministerie (OM) heeft vrij spraak gewaagd voor de 42-jarige Noord- wijkerhouter die ervan wordt verdacht an derhalf jaar geleden in het bungalowpark Sollasi een 54-jarige Duitse vrouw te heb ben vermoord. Procureur-generaal Van der Broek zei gisteren tijdens de behandeling van het hoger beroep bij het gerechtshof in Den Haag onvoldoende bewijzen in handen te hebben om de man te laten veroordelen. De Haagse rechtbank had de man vorig jaar wegens gebrek aan bewijs al vrijgespro ken. De officier van justitie, die toen negen jaar celstraf had geëist, was het daarmee niet eens. Het OM ging daarom in hoger beroep. Om nu tot de conclusie te komen dat 'het tijdstip en de plaats van de moord de ontbrekende schakel in de bewijsvoe ring' is gebleven. De procureur-generaal moest tijdens de zitting wel het een en ander goed praten. Als ik iemand een leugenachtige verklaring in zijn schoenen schuif over het tijdstip van zijn aanwezigheid op de plek van de moord, dan moet het misdrijf ook op dat moment hebben plaatsgevonden. Maar dat is juist zo moeilijk te bepalen. Theoretisch kan de vrouw ook later vermoord zijn dan de vrijdag waarop het gebeurd moet zijn. Tenslotte werd ze pas drie dagen later ge vonden. En zij is vrijdagmiddag rond vijf uur voor het laatst in levende lijve gezien", sprak hij tot de verdachte. „Ik ben ervan overtuigd dat deze man de moord begaan heeft, maar ik vraag het Hof toch om de eerdere uitspraak van de rechtbank te her halen." woerden anp De discotheek is een van de op voeders van jongeren. Tijdens het swingen krijgen ze normen en waarden bijgebracht. Het overtreden van de huisregels van de dansclub is uit den boze: dat levert gezichtsverlies bij vrienden op. Dit blijkt uit onderzoek van de Erasmus Universiteit in Rot terdam naar de sociaal-maat schappelijke betekenis van dis cotheken. Koninklijke Horeca Nederland gaf de opdracht tot het onderzoek, waarbij 1500 jongeren een vragenlijst invul den. Volgens de onderzoekers, die 50 Nederlandse disco's be keken, is het drankgebruik in de clubs matig. Drugsgebruik komt nauwelijks voor. De onderzoekers noemen het opvallend dat 97 procent van de ondervraagde discogangers be grip heeft voor de huis- en vei ligheidsregels. Ongeveer 15 pro cent vindt de huisregels soms een probleem. Met strenge vei ligheidsregels heeft 85 procent geen enkel probleem. Met dit keurige gedrag krijgt de disco theek van de onderzoeker zelfs het stempel „opvoeder". rotterdam gpd-anp Nieuwe aardappelen gaan in de winkel ongeveer tweemaal zo veel kosten als vorig jaar. De prijzen kunnen oplopen tot 2,50 gulden per kilo. Dat is een ge volg van het natte weer waar door zware en snelle oogstma- chines het land niet op kunnen. De aanvoer is veel geringer dan normaal en dat heeft de veiling- prijzen sterk opgevoerd. Óp de veiling in het Zeeuwse Sint Annaland - een gebied waar veel vroege aardappelen onder plastic worden geteeld - deed het meest gangbare soort Doré de afgelopen dagen tussen de ƒ0,76 en 1,20 per kilo. De consument betaalt ongeveer het dubbele. Telers, met name in Noord- Holland, hebben bovendien veel last van de schimmelziekte phytopthora, die percelen in re cordtempo kan aantasten. Be spuiten per vliegtuig is verbo den door het ministerie van landbouw omdat het te milieu onvriendelijk is. De boeren drongen vandaag nogmaals op ontheffing aan gezien de nood situatie die is ontstaan. HET WOORD IS AAN Rinus Ferdinandusse Toen hij alle bloemetjes had buiten gezet, bleek hij zelf in de vensterbank te liggen. WEERSVERWACHTING uur 17730" 17723° 14723° fe?g 30% 50% 20% ,hSSS3$ 60% 40% 50% VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de dag2 Regio15,17,19,21 RTV/programma's.13 Sport22 t/m 25 Strips12 Uitgaan20 Weg en wiel 29 Op de pagina UITGAAN een nieuwe wandeling van onge veer 6 kilometer door het polderpark Cronesteyn. Startpunt is station Leiden Lammenschans. V 3f 't Wjt?W 'J van 10.00-16.00 uur kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! Kantoormeubelen Supersnel autowassen Kia dealer Dubbeldaks nylon koepeltent 2-persoons (afm 210x210x130 cm) Geldig l/m 21 juni 1998 LEIDEN: langegrachl 5 (naast OIGROS) ALPHEN A/D RIJN: Hofikhlsliool 7 9 VALKENBURG (LH): Voorsdiolerweg 45o Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Het woord vrijspraak kwam niet over de lippen van de procureur-generaal, die met het schaamrood op de kaken moest toege ven dat het recherche-onderzoek destijds niet vlekkeloos is geweest. De advocate van de Noordwijkerhouter, die hem dat voor de voeten had geworpen, was scherper in haar mening. „Het is onbegrijpelijk dat de politie zo onzorgvuldig met deze zaak is omge sprongen. Mijn cliënt had geen enkel mo tief. Er zijn anderen - de man van het slachtoffer en een minnaar - die veel eerder als dader in aanmerking komen. Daar is geen enkel onderzoek naar gedaan. Er zijn in deze zaak ontzettend veel fouten ge maakt. Het is een pure scoringsdrift van de politie geweest om zo snel mogelijk een da der op te pakken." Het gerechtshof doet op 2 juli uitspraak. a de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) I latisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) - Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Anlwoordnummt-r g -712141 "400TI4" OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1