Leidsch Dagblad j 300.000 zomer u*Si 11 Vlinder dan werklozen eper wil EK voetbal twee weken verkorten Volstrekte symmetrie Arrestaties na kaartjesfraude Beurs Tokyo in rustiger vaarwater BEL: 071-5128030 Vals spel Toto Select Huisartsen vinden moeilijk waarnemer Werken kan in weelde. Zie M I INDERDAG 18 JUN11998 D, JS lUTf OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Economie Cultuur en Kunst Recordpoging met grootste vliegers ter wereld Beursfraude houdt 9 financiële wereld nog lang bezig Kunstcentrum Leidse Haagweg viert vijfjarig bestaan Kerk en Samenleving Graven van apostelen maken grote indruk [OTTERDAM rgemeester Peper van Rot terdam vindt dat het EK voet bal in Nederland en België niet langer mag duren dan twee weken. De kans op on- n is volgens hem Jeiner als de wedstrijden sneller achter elkaar worden Het EK is van 10 ju ni tot 2 juli 2000. Volgens Peper moet het mak kelijk kunnen om het toer nooi in twee weken af te wer ken. Dat voetballers dagen lang rust nodig hebben, is volgens hem onzin. Topten- nissers spelen, meent hij, ook wel vijf wedstrijden in zeven dagen. Het risico dat de KWB en de andere Europese voetbalbonden wel eens een andere mening kunnen zijn toegedaan, wimpelt Peper af met de stelling „dat het dan maar eens afgelopen moet zijn met de macht van die bonden." Hij stelt begin juli zijn plannen voor tijdens een bijeenkomst van burgemees ters van de gemeenten waar EK-wedstrijden worden ge houden en de minister van binnenlandse zaken. Ook het kabinet buigt zich over nieuwe maatregelen om supportersrellen aan te pak ken, met het oog op het EK. Het ministerie van binnen landse zaken bekijkt onder meer de mogelijkheid om vandalen preventief voor en kele uren te „verwijderen". België kent zo'n bestuurlijke maatregel al. Minister Sorg- drager van justitie zei dit gis teren in de Tweede Kamer. nice» De Duitse ploeg heeft tijdens de training symmetrische vormen aangeno men. Berti Vogts kijkt in het stadion van Nice toe hoe zijn spelers zich voorberei den op het volgende WK-duel, zondag tegen Joegoslavië. FOTO REUTERS MICHAEL URBAN Marc Loison, directeur van ISL-France, en Gilles Favard, een 'onafhanke lijk adviseur' van dat be drijf, zijn gisteravond na verhoor in verzekerde be waring gesteld. Het twee tal wordt verdacht van gesjoemel met WK-kaart- jes. Onderzoeksrechter J ean- Paul Albert beschuldigde Loison onder meer van valsheid in geschrifte en van misbruik van ver trouwen en macht. Zo zou hij 500 van de 6000 door ISL-Worldwide, za kelijk partner van de FI FA, verworven WK-tickets hebben verkocht, terwijl die waren bedoeld voor een aantal grote klanten. Favard werd ook nog diefstal ten laste gelegd. Dinsdag hield de politie FI?AN€€9@ in verband met de kaart- fraude al drie personen aan, van wie er één bij ISL-France werkt. Justitie beschuldigt één van hen ervan op eigen houtje in ruim duizend gevallen waardeloze of valse kaartjes aan de man te hebben gebracht. In het huis van de man in de Parijse voorstad Rueil- Malmaison trof de politie dinsdagavond een grote som geld en honderd ori ginele tickets aan. Reisbureaus uit de hele wereld hebben zich er bij ISL-France over beklaagd dat duizenden bestelde en betaalde kaartjes voor WK-wedstrijden nimmer zijn ontvangen, waardoor talloze supporters gedu peerd raakten. Dit betrof vooral fans uit Neder land, Japan en Duitsland, die tevergeefs naar Frankrijk reisden. Het parket van Parijs opende gistermiddag een juridisch steunpunt, waar bewijzen worden verza meld over de manier waarop zo'n 30.000 bui tenlandse fans en reis agentschappen zijn op gelicht bij de kaartver koop. Vijf Japanse reisbu reaus hebben inmiddels via een Franse advocaat in Parijs een aanklacht ingediend wegens oplich ting. i||Magische grens doorbroken )e werkloosheid is de afgelopen maanden opnieuw zo lerk gedaald, dat de magische grens van 300.000 is door roken. In de periode tussen maart en mei behoorden 89.000 mensen tot de categorie geregistreerde werklo- en, zo meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek vandaag. uvvl P0RBURG )Ugl2 laarmee is het aantal werklo- één maand tijd met bijna 30.000 gedaald. Overigens is a lagere werkloosheid in dit zoen gebruikelijk. Na correc- voor seizoensinvloeden is er nog altijd sprake van een daling in 14.000 in één maand. Vergeleken met dezelfde pe riode vorig jaar ligt de werkloos heid nu 92.000 lager. Per maand daalt het aantal mensen zonder baan dus met zeven a achtdui zend. De jongste maanden lijkt de daling nog harder te gaan, SUPER AANBOD maar het CBS houdt het er voorlopig op dat dat een on nauwkeurigheid bij het meten betreft. De laatste keer dat de geregi streerde werkloosheid onder de 300.000 bleef, was in juni 1981. Daarna ging de economie berg afwaarts, en de werkloosheid omhoog. Dat de geregistreerde werk loosheid een historische grens is gepasseerd, wil niet zeggen dat minder dan 300.000 mensen zoeken naar een baan. De defi nitie is vrij strikt: men moet zoeken naar een baan van meer dan twaalf uur, direct beschik baar zijn en staan ingeschreven bij het arbeidsbureau. Van an dere definities houdt het CBS ook de cijfers bij, maar die zijn nooit zo recent als de in Neder land gebruikelijke geregistreer de werkloosheid. Volgens de meest ruime defi nitie („wil betaald werk van meer dan twaalf uur per week hebben") ligt de werkloosheid de laatste jaren hoger dan vol gens de strikte definitie. Maar bij alle definities is de trend een dalende. Tokyo Voor het raam van een effectenhuis in Tokyo bekijken passerende zakenlui geïn teresseerd de Japanse aandelenkoersen. Door de miljarden dollars, die de Duitse en Ame rikaanse centrale banken in yens hebben omgezet, liet de Japanse Nikkei (equivalent van onze AEX) vanmorgen een forse stijging zien. De Nikkei steeg met 627,13 punten naar 15.342,51. De koers van de yen kwam op 135,70 per dollar te liggen. Maandag bereikte de munt het dieptepunt van 146 per dollar, waardoor werd gevreesd voor een tweede mo netaire crisis in Azië. Pagina 8: Centrale banken stuiten vrije val. FOTO REUTERS SUSUMU TAKAHASHI NR. 41723 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Liselotte Moyson Als je aan een carrière bouwt, moet je bedacht zijn op mogelijk instortingsge vaar. WEERSVERWACHTING Uitgebreid weeroverzicht op pagina 2 1 VANDAAG 32 PAGINA'S 1 Binnenland 3r5 Buitenland 6,7 Cultuur 11,12,13,14 Economie 8,9 Gesprek van de i dag 2 Regio .17,19,21,23 RTV/programma's15 Sport .25,27,28,29 Strips 26 Uitgaan 31 'Alsof engeltjes over je tong fietsen'. Tegen inlevering van de bon 10 gulden korting op het lezersmenu in Het Lisser Spijshuis in Lisse. Ongeluk met vier doden bij Amsterdam amsterdam anp Een ongeluk bij het knooppunt Holendrecht bij Amsterdam heeft vanochtend het leven ge kost aan vier mensen. Eén per soon is zwaargewond. Het ongeluk gebeurde rond zes uur in de scherpe bocht van de A2 Utrecht-Amsterdam naar de A9 richting Schiphol. De au to heeft vermoedelijk te hard gereden in de bocht. Hier geldt een maximumsnel heid van 80 kilometer per uur. Wie harder rijdt ziet op een elektronisch bord de waarschu wing 'U rijdt te hard'. Rond half negen vanochtend was de file aangegroeid tot een lengte van ruim twintig kilometer. Verwarring over mogelijkheden leiden peter blok De Mitsubishi oldoet? Wij vinden Galant 2.0 GLXi di« Mei standaard die aan alle zakelijke wen in wel. Zie de Galant. Een s comfort en uitrusting, a irbags, luxueus, ruim nu vanaf interieur (leder bij V6) en vanaf de GLS 144.995,- volautomatische airco en ABS. Bel voor 'n kennismaking 0800 - 0383. i r maken, af Hoe 'er-Euro Sen ice. e IQ70) 51 51 L( De Toto heeft op het WK voet bal inmiddels drie keer vals ge speeld. De nationale totalisator blijkt bij zijn spel Toto Select voor drie wedstrijden gokmoge lijkheden te koop te hebben aangeboden die zowel in theo rie als in praktijk nooit kunnen voorkomen. De rekenmeesters van de Toto spreken zelf van 'een schoonheidsfoutje'. Het College van toezicht op de kansspelen vraagt eerst de Toto om een reactie. Als blijkt dat de organisatie onoirbaar heeft ge handeld, richt het college zich tot de staatssecretaris van justi tie. Goklustigen die voor de afge lopen zaterdag gespeelde ont moeting met de Belgen te wei nig vertrouwen in Oranje had den en op hun totoformulier driemaal een gelijkspel hebben aangekruist, ontvangen van de nationale totalisator geen stui ver. „Mijn klanten die in de ver onderstelling leven dat ze in de prijzen zijn gevallen, snappen daar helemaal niks van", zegt T. Fielemon van de gelijknamige sigaren- en totozaak aan het Leidse Bevrijdingsplein. Deelnemers hadden verschil lende mogelijkheden om het re sultaat van een wedstrijd te voorspellen: winst (op het toto formulier een 1), verlies (2) of een gelijkspel (3). De onduide lijkheid die vervolgens ontstaat heeft te maken met een nieuwe gokmogelijkheid die de Toto heeft ingevoerd, het voorspellen van het resultaat bij een 'denk beeldig voordeel' van een van de teams. Daarbij kan volgens de toto alleen een 1 (winst) of een 2 (verlies) en géén 3 worden ingevuld. Deelnemers aan het spel gin gen vervolgens in de fout omda ze bij hun sigarenboer wél voo het cijfertje drie konden kiezen Op de afschriften van Toto-Se- lect-spel prijkt gewoon een eventueel uitkeringsbedrag van 35,04 gulden per ingelegde gul den als een gelijkspel wordt voorspeld. „Het afblokken van keuzemo gelijkheid drie bleek in ons hui dige systeem niet mogelijk", verklaart L. Gruwel, pr-manager van de overkoepelende organi satie De Lotto. „Wij kunnen het onszelf kwalijk nemen dat wij de nieuwe spelvorm met de denkbeeldige voorsprong blijk baar onvoldoende aan het pu bliek hebben duidelijk gemaakt. Ons voorbeeld in het program maboekje had misschien beter gekund, maar legt volgens ons de situatie met het denkbeeldig voordeel goed genoeg uit." leiden annet van aarsen Huisartsen in Leiden en omge ving hebben steeds meer moei te om waarnemers te vinden tij dens de vakantieperiode. Het probleem speelt vooral in de buitengebieden en bij artsen die niet in een groepspraktijk sa menwerken. „Noem het maar een korte termijn-effect van de krapte op de arbeidsmarkt", zegt directeur E.G. Kievit van de Districts Huisartsen Vereniging Rijnland Midden-Holland. „Het is moeilijk voor huisartsen om een waarnemer buiten een groep te vinden." Volgens Kievit zijn de proble men in de zomerperiode de voorbode van een groot tekort aan huisartsen. ,,Als er nu geen maatregelen genomen worden, is er over een jaar of vijf het hele Sale! jaar door een capaciteitstekort. De meeste huisartsen van nu komen uit de generatie baby boomers van vlak na de oorlog. Begin volgende eeuw leggen veel van hen het werk neer." De Districts Huisartsen Ver eniging verwacht overigens niet dat de patiëntenzorg deze zo mer gevaar loopt. „Voor men sen die een afspraak met de dokter willen maken, levert de krapte nog geen problemen op. De huisartsen zullen gewoon extra moeten werken. Voor hen staat de boog gespannen", zegt Kievit. „Het probleem speelt niet alleen in Leiden en omge ving, maar ook landelijk." Het capaciteitstekort wordt door bijna iedere huisarts on derschreven. „We merken het in onze praktijk. Het is razend druk", zegt de Leidse huisarts H. Meyer. „Er is een tekort aan huisartsen en dat tekort groeit razendsnel." Na de i Per maand i automatisch (f. 32.70) twee weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal (jautomatisch (f. 94,15) Gacceptgiro (f. 95,15) Baalbergen ruimt op! Naast de vele showroommodellen met kortingen tot wel 50%, i krijp u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. hebben we voor deze opruiming door onze gehele collectie scherpe aanbiedingen. De mooiste meubelen voor de laagste prijs! Wacht niet te lang, want op op! Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1