pjdrn Regio Eén op de drie slachtoffers meldt seksueel misbruik 'Het wordt weer een gevecht tegen de tijd' Onenigheid over broodje mondt uit in steekpartij Geld Terug Shop is in Leiden een utopie Duidelijk lenen! ral Diekstra houdt lezing op Leidse universiteit El Cid bezorgt Leidse bioscopen volle bak Lenen bij de specialist PERDAG 18 JUNI 1998 Volkstuinders 1 O Volkstuinders zitten I 17 altijd een beetje in het verdomhoekje, zegt de 82-jarige Leidenaar Hen drik Verhoogt. Bambi O Damhert Bambi dat JL J onlangs na een ach tervolging in Rijpwetering werd gevangen heeft een nieuw tehuis gevonden. ard bijt Leidse vrouw uyiup ade Een paard heeft gistermiddag een 23-jarige ivvuit Leiden in het gezicht gebeten. De verwondingen wa- 20 ernstig dat de Leidse met de ambulance naar het Rijnland gilhuis in Leiderdorp moest. De merrie stond met een jong een stal aan de Boekhorsterweg in Oud Ade. ai1( Praa* over 24-uurs economie j(. Het CDA-afdeling Leiden praat dinsdag 23 juni over de 51 p jurs economie in Nederland. Voor de bijeenkomst zijn twee fkers uitgenodigd. De theoloog Boersema, die promoveerde |e fundering van de sabbatsheiliging en vertegenwoordiger meijer van de Raad voor de Nederlandse Detailhandel. De enkomst wordt gehouden in het Modelbouwmuseum aan Noordeinde in Leiden en begint om 20.00 uur. e ploet aftrap [utelrit motorclub Pegasus Motorclub Pegasus uit Leiden houdt zondag 21 juni een ht voor leden en andere belangstellenden. De Sleutelrit tover 230 kilometer en start tussen 9.00 en 13.00 uur bij het ihuis in het Jeugddorp aan de Voorschoterweg in Leiden. ■uggen ook op zondag open i. Om de recreatievaart van dienst te zijn bedient de pro- cieZuid-Holand deze zomer ook op zondag een aantal brug- iop doorgaande routes. In Leiden worden tot 11 oktober de rlandst nmebrug, de Wilhelminabrug, de Kanaalbrug, de NS-brug en Uietlandbrug iedere zondag van 11.00 tot 15.00 uur geopend irde scheepvaart. ad. Dit zorgt ibliekl -lingi Het aantal slachtoffers van seksueel geweld in de Leidse regio is hoger dan op basis van politiecijfers kan worden aangenomen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Coör dinatiepunt tegen Seksueel Geweld (CtSG). Tijdens de onderzoeksperiode kwamen gemiddeld 35 meldingen per week binnen bij de Leidse hulpverleners. Slechts van een van de drie werd aangifte gedaan bij de politie. LARS ULRICH m estuur Rijnland buitenspel Seksueel misbruik komt het meeste voor bij mannen en vrouwen vóór het zestiende le vensjaar. Dat is deels te verkla ren uit het feit dat een kwart van de klanten van de hulpver leningsinstellingen jonger is dan zestien jaar. Maar ook van oudere cliënten geeft driekwart van de mannen en de helft van de vrouwen aan dat zij voor hun zestiende seksueel zijn mis bruikt. In de profielschets, die op basis van de uitkomsten is gemaakt, is dit een van de over eenkomsten tussen vrouwelijke en mannelijke slachtoffers. Ook bekendheid met de dader - tachtig procent is een familielid of bekende van het slachtoffer - is bij beide groepen een veel voo rkomend verschij nsel Hoewel Leiden iets minder dan vier procent Turken en Marokkanen telt was vijftien procent van de slachtoffers van allochtone afkomst. De meesten kwamen bij Vrouwenopvang Rosa Manus, de stichting Fiom en de stichting Maatschappelijk Werk terecht. Het CtSG deed het onderzoek vorig jaar, om te bezien of sig nalering van seksueel misbruik en de doorverwijzing van de slachtoffers beter kan. Door het invullen van standaardformu lieren hebben achttien van 24 bij het CtSG aangesloten orga- meegedaan aan het ex periment. In tien weken kwa men bij verschillende Leidse or ganisaties 358 meldingen van seksueel misbruik binnen, waarvan er vier dubbeltellingen waren. Omdat het een voor Ne derland uniek onderzoek is, is er voor de gevonden cijfers geen vergelijkingsmateriaal voorhan den. 077 -516 77 77 Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 Op uitnodiging studievereniging LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE René Diekstra, hoogleraar psy chologie die wegens beschul diging van plagiaat eind 1996 het veld moest ruimen bij de Leidse universiteit, geeft maandagavond in het Gor- laeuslaboratorium een lezing. Daarin vertelt hij wat hem is overkomen. Diekstra spreekt op uitnodiging van de Leidse Studievereniging Daidalos - studenten klinische en ge- zondheidspychologie. Het is de eerste keer dat Diekstra een lezing geeft in een gebouw van de Leidse universiteit, sinds hij in no vember 1996 ontslag nam. Be stuurders van de universiteit van Utrecht gaven Diekstra een jaar geleden te verstaan, dat hij daar geen lezing mocht geven. Het Leidse college legt hem geen strobreed in de weg. „Als een studievereniging dit wil organiseren, dan moet zij dat zelf weten", aldus een woordvoerder. „We hebben hem nog nooit de toegang tot een van onze gebouwen ont zegd." Diekstra was vanmor gen niet bereikbaar voor com mentaar. De lezing gaat over zijn boek O, Nederland Vernederland. Daarin verhaalt Diekstra van zijn opkomst en ondergang als hoogleraar en gaat hij in op de rol van het bestuur van de Leidse universiteit. De lezing begint maandag om 19.00 uur en wordt gehouden in zaal 45 van het Gorlaeus Laboratori um-de bètafaculteit - aan de Einstein weg. MONICA WESSELINC Eferenigde Vergadering (W) het Hoogheemraadschap Rijnland is ontstemd. Het ;e neen bestuur beschuldigt M paf en hoogheemraden er- t stnjdi informatie over problemen de directie achter te hou Maar er is al wel ■izoeksbureau ingehuurd jisteren werd de gevraagd ill: voor 300.000 gulden op ta- chaam 1^ v jnland-bestuurslid A. Geer- „Het is duidelijk dat er de hand is. Waar rook ur. Je doet geen onder als alles dik in orde is. Wij hebben gevraagd om informa tie, maar kregen te horen dat het om personen gaat en dus vertrouwelijk is." ,„Ik denk, en met mij vele an deren, dat dijkgraaf en hoog heemraden vinden dat de amb telijke top binnen Rijnland te veel de touwtjes in handen heeft", zegt Geertsema. „Boven dien zijn dijkgraaf en heemra den het onderling niet eens over de manier waarop je een water schap moet besturen." De'W dwong gisteren wel de toezeg ging af, dat een klein comité uit haar midden wordt geïnfor meerd. Leidenaar in finale breinbrekers Leiden LEIDEN DORITH LIGTVOET Hersenkrakers. De Leidse wis kundeleraar Jaco Breukels is er gek op. Net als andere puzze laars begon hij met kruis woordpuzzels en doorlopers. Daarna schakelde hij over op cryptogrammen om ten slotte bij logische puzzels terecht te komen. Met 51 anderen over leefde hij de voorronden van het Nationaal Kampioenschap Breinbrekers van Puzzelsport. Zaterdag is de finale in Utrecht. De vier besten verte genwoordigen Nederland eind september op het WK in Tur- kije. Taalproblemen zijn er niet bij het wereldkampioenschap, zegt Breukels. Breinbrekers doen een beroep op logisch denken, rekenkundig en ana lytisch inzicht. Tijdens de we reldkampioenschappen wor den vooral cijfervierkanten, dominofiguren en zeeslagen gepresenteerd. Breukels deed twee jaar ge leden ook al mee met het Ne derlands kampioenschap. Hij werd twintigste. „Ik heb het in de eerste ronde laten liggen, aan de eerste puzzels heb ik teveel tijd besteed", zegt hij nu. De deelnemers krijgen te weinig tijd om alle puzzels op te lossen en moeten vooraf hun strategie bepalen. Maken ze eerst de makkelijke puzzel die weinig punten oplevert of juist de tijdrovende puzzel waarmee ze hoog kunnen sco ren? Natuurlijk hoopt Breukels hoger te eindigen dan de vori ge keer. Maar meedoen vindt hij belangrijker dan winnen. „Het wordt weer een gevecht tegen de tijd. Maar van de vo rige keer weet ik dat de sfeer Leidenaar Jaco Breukels houdt leuk is. Er doen beslist niet al- pauzes gaan de gesprekken lemaal nerds mee. Tijdens de echt niet alleen over puzzels." De Leidse bioscopen en het LAK kunnen op maandag 17 augus tus rekenen op een volle bak. Alle eerstejaars studenten van de rijksuniversiteit Leiden kun nen die dag op kosten van de Enige Commissie Leidse Intro ductiedagen (El Cid) naar een film naar keuze. Voor het vertonen van films op een groot scherm in de bui tenlucht gaf de gemeente geen vergunning. „Na elven mag je in Leiden geen lawaai meer ma ken, en je kunt niet met zo'n voorstelling beginnen als het nog licht is", legt een lid van de Zo'n 1400 eerstejaars studen ten overstromen halverwege augustus Leiden. En voor de 29ste keer maken de eerstejaars aan de hand van een El Cid- commissie kennis met de uni versiteit en de stad. In groepjes van tien verkennen zij de stad en gaan ze op kroegentocht. Er wordt gesport, gedebatteerd, gepicknickt in het Van der Werfpark en pizza gegeten in de Leidse Hout. Problemen om mentoren te vinden voor de groepjes eerste jaars heeft de El Cid-commissie dit jaar volstrekt niet. De stu dentenverenigingen, die te kampen hebben met een terug lopend ledental, willen graag mentoren leveren. De eerste jaars krijgen allemaal een CD met Leidse studentenliedjes. 071 - 516 77 77 rra^i Stadsbank Leiden Breestraat 24, Leiden 24 uur per dag 071 - 514 71 41 enorm warenhuis in Le verdiepingen [4000 vierkante meter vloer- irvlakte en een parkeer- 6000 vierkante me- Waar bovendien nog eens benzinepomp staat iten. En waar die klanten dat ze besteed hebben :1 kunnen terugverdienen. toch niet alledaags. 1, de bouw moet nog be- het idee is toch aardig, vindt de Admini- 'eStichting WTA. die ach- !de plannen zit. 'stichting, die opereert het Drentse Emmer- ipascuum, stuurde vorige brief aan Leiden, let de vraag of de gemeente isschien een lap grond te »p had waarop het waren- iis kan worden neergezet. In Oostvlietpolder bijvoor- ïld. 'Gezien de ruime werk- egenheid die onze onderne- ening kan aanbieden (onge- ff» 200 werknemers), ver- ^.afachten wij dat de gemeente interesse heeft voor deze Stiging, de grond tegen een gere prijs kan en wil aanbie- s echt niet '.zegt d vreemd eneerVan liten die namens de stichting [woord voert. „Want het torn een bijzonder waren- si de Geld Terug Shop." Par- t? Hoe? „De Geld Terug ip. Want iedereen kan daar igeld dat-ie uitgeeft weer te- [Verdienen. Dat werkt zo: stel 'tu wat bij ons komt kopen, m kunt u het bedrag dat u ftft uitgegeven in zijn geheel Ngyerdienen. Hoe? Iedereen thier komt kopen krijgt een pasje. Stel, u koopt voor 300 gulden. Dan wordt dat bedrag daar op gezet. U betaalt daar nog een derde van het bestede bedrag bij, in dit geval dus 100 gulden." „Dat totaalbedrag kunt u in zijn geheel terugverdienen door nieuwe klanten aan te brengen. Die nieuwe klanten betalen ook eenderde bovenop het bestede bedrag. En dat extra geld krijgt u. Als u genoeg nieuwe klanten aanbrengt kosten de door u ge kochte producten dus i meer. Als u uw geld eenmaal hebt terugverdiend, houdt het op. Dan nemen we uw pasje in en moet u opnieuw beginnen. Daarom ook steekt dit systeem fundamenteel anders in elkaar dan het piramidesysteem. Als daar een schakel tussenuit valt, ben je weg. Dan ben je de pi neut. Bij ons niet." Mocht Leiden.geen belangstel ling hebben, dan is er geen man overboord, zegt Van Bui ten. De stichting heeft brieven gestuurd aan veertig grote ge meenten. „Want het heeft geen zin om in Emmer-Compas- cuum te beginnen, dat is een dorpje, dat is veel te klein. Het is onze bedoeling onze eerste vestiging in het Westen van de grond te krijgen. Uiteindelijk willen we over het hele land zit ten, in elke provincie. Tot nu toe hebben we een paar afwij- zigingen gekregen. Brieven met de mededeling 'daar hebben wij geen ruimte voor', of 'dat is uitholling van de midden stand'. Van Leiden heb ik nog geen antwoord gekregen, be halve een bevestiging van ont vangst." Oh, Nou, dat vragen wij dan Dertig maanden geëist tegen Hagenaar ïiden heeft geen plek v de Nieuwe Leiden een i schroeven- wel even voor u na. Wat vindt Leiden van de plannen? „Te grootschalig", oordeelt wet houder economische zaken, H. Kruijt. „Een vaag plan. En we kennen de stichting niet', luidt de verklaring van T. van Rij, wethouder ruimtelijke orde ning. „Jammer", is de reactie van Van Buiten. „Maar er zijn nog gemeenten genoeg. Almelo heeft redelijk positief gerea geerd." Redelijk positief? „Niet afwijzend." Even Almelo bel len. „Komt ons niet bekend voor", zegt de voorlichter daar. „We zoeken het na." Ook nog even Den Haag bellen, a te gaan hoe bijz der de plannen van de stichting zijn. „Het is de eerste keer dat ik van zoiets hoor", zegt K. van Tankeren van de Consumen tenbond in een eerste reactie. „Het klinkt mij erg fantasierijk in de oren. Ik vraag me af of er. addertjes onder het gras zitten. In eerste instantie denk ik: waarom beginnen ze geen ge wone winkel, dit klinkt bijna fi lantropisch. Maar ik weet er nog niet genoeg van om nu al te kunnen oordelen. Ik zou eerst wat meer informatie moe ten hebben." Wij willen ook nog wel even wat meer weten: wie zitten er achter de stichting? Van Buiten: „Eèèèh. Wat maakt dat nou uit? In elk geval doet deze stichting de administratie en het beheer van diverse BV'tjes." Weet de Kamer van Koophandel in Drenthe wie er achter de stich ting zitten? „Nee", zegt een medewerkster van het hoofd kantoor in Meppel. „Elke stich ting die over een notariële akte beschikt staat hier ingeschre ven. Dat is hier dus niet het ge val." Wij weten genoeg. HERMAN JOUSTRA DEN HAAG/LEIDEN RUUD SI „Het begint met een broodje dat niet lekker smaakt, het ein digt met een eis van dertig maanden cel." Advocaat A. Westendorp vatte de zaak van zijn cliënt, een 43-jarige Hage naar, gisteren voor de Haagse rechtbank wel heel erg beknopt samen. De man stond terecht omdat hij op 8 broodjeszaak aa Beestenmarkt ir man stak met e draaier. De Hagenaar kwam na een avondje stappen aangeschoten de broodjeszaak binnen. Hij wilde verhaal halen voor het broodje kabeljauw dat hij een week eerder in dezelfde zaak had gekocht. „Dat was niet te vretenvertelde hij de recht bank. Hij kreeg woorden met bezoekers van de broodjeszaak. Toen één van hen de zaak wilde verlaten en de Hagenaar de deur blokkeerde, kreeg de kla ger een paar flinke stompen op zijn gezicht. De Hagenaar ging hierop naar zijn auto, om met een gro te schroevendraaier in zijn hand weer naar binnen te komen. Hier kwam het opnieuw tot een treffen, waarbij dit keer de Ha genaar niet alleen incasseerde, maar hij ook tot tweemaal toe met zijn schroevendraaier wist te steken. De bezoeker liep in de hals en in de buik steekwon den op van een halve centime ter diep. Poging tot doodslag, oordeelde de aanklager. Volgens de verdachte werd de zaak door justitie veel te zwaar aangezet. „Ik was helemaal overdonderd. Als je klaagt over een broodje verwacht je toch niet dat je klappen krijgt van een klant? Dat verwacht je toch niet?" De op Curasao geboren verdachte vermoedde racisti sche motieven bij zijn tegen stander. „Hij zal wel slechte er varingen met zwarte mensen hebben gehad of zo." Advocaat Westendorp be toogde dat zijn cliënt ondanks alles wel degelijk spijt heeft Maar hij wees er op dat de Ha genaar, voordat hij de schroe vendraaier pakte, 'finaal i kaar gestompt' was. Hij 1 om een zo kort mogelijke straf, waarbij hij erop wees dat zijn cliënt gaarne bereid was een celstraf in te ruilen voor dienst verlening. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Als abonnee bent u ons heel wat waard!

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 17