Leidsch Dagblad Verlaging belastingtarief 23 Gedupeerde reizigers omhelzen Lovers Engeland riskeert na ellen uitsluiting EK' De FIFA is corrupt' Als u morgen wakker wordt ...opent Horn een nieui/ve zaak aan de Lange Gracht: De Herenhof dicht voor arrestatie drugsdealers ge zakt /S. Tuinen Katwijkse postbode in actie tegen de 24-uurseconomie WEKEN GRATIS LD OM U HEEN. ieNSDAG 17 JUNI 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 ie Han| Geheimzinnigheid hoort bij Buitenland Cultuur en Kunst Forse loonsverhoging voor leden Europees Parlement De Parade weer terug in Rotterdam Sport Broers De Nooijerop Europees avontuur Q bij Heerenveen puRBiEOranjes training werd gisteren opgeluisterd met de aan- ezigheid van tal van prominenten. Wat te denken van de minister in sportzaken van Monaco, de schaatssterren Wennemars en mmer, plus een stuk of twintig trainers uit het vaderlandse prof- letbal. Op de foto onderhoudt Edwin van der Sar zich onder ande- n met Marianne Timmer. foto anp cor mulder i wel ïkenh 41 6i onte V.: bert spierenburg/gpd et Engelse team riskeert na esupportersrellen in en ind Marseille uitsluiting van e deelname aan het EK 2000, et Europees kampioenschap it door Nederland en België ezamenlijk wordt georgani- »erd. De clubs lopen kans op itsluiting van de Europese ompetitie. Dit zei gisteren de imburger Jeu Sprengers, Dorzitter van de KNVB en lid van het Uitvoerend Comité van de Europese voetbalfede ratie (UEFA). „Als bij herha ling blijkt dat Engelse suppor ters zich niet kunnen gedra gen, acht ik een nieuwe ver banning absoluut niet uitge sloten." Na het Heizel-drama, in 1985, werd Engeland door de UEFA al voor de duur van vijfjaar van de Europese vel den geweerd. Pagina 24: 'Rellen zijn een zaak voor justitie' "icketbureau bijna failliet en haag gpd Op 13 juli is het over en slui- >n. Dan ben ik failliet." Ton Jbers, eigenaar van het Am - terdamse ticketbureau Tic ets and Events: „Alles wat ik amen met mijn vrouw in zes aar heb opgebouwd is naar Ie kloten. Vijf miljoen gulden reg." )ver de oorzaak is Albers dui- elijk: het WK-voetbal in ijk. „Ik heb 1800 kaar- in besteld en betaald voor lederland-België, bij Gulliver iport Travel. Een bureau dat officieel door de FIFA is aan gewezen als instantie die de kaarten moest verkopen. Ik heb niet een kaartje gekregen. Gulliver heeft ook niets ge had. Ik heb dit nog nooit meegemaakt terwijl ik toch al jaren in dit vak zit. De FIFA is gewoon zo corrupt. Die WK- kaarten ztjn aan iemand an ders gegeven om de heer Blatter gekozen te krijgen als voorzitter." Pagina 25: Ticketbureau wil medewerking publiek om FI FA aan te pakken voordelig beter |Let op de speciale openingsfolder in uw bus Mogelijk zwaardere belasting vermogensrendement Volgens de plannen van de fractiespecialisten zou het hoogste belastingtarief moeten uitkomen op circa 52 procent. Nu is dat nog 60 procent. De specialisten hou den zich in opdracht van de formateurs bezig met de herziening van het belastingstelsel. den haag anpwillen de specialisten in tweeën knippen. Over de eerste 30.000 Het tarief in de tweede schijf gulden moet een tarief gelden zou naar ongeveer 43 procent van 32 procent, voor de rest een moeten gaan (nu 50 procent), van 35 procent. De derde schijf, waar nu een ta- De specialisten overwegen rief van bijna 37 procent geldt, vermogensrendement zwaarder te belasten dan minister Zalm en staatssecretaris Vermeend van financiën eerder hebben voorgesteld. Volgens een vorig jaar ver schenen nota van beide be windslieden moet de vermo gensbelasting verdwijnen en plaatsmaken voor een heffing op vermogensrendement. Dat zou moeten komen te liggen op 4 procent per jaar. Daarover willen Zalm en Vermeend 25 procent belasting heffen. De werkgroep van paarse fractiespecialisten neemt dat plan over, maar wil een heffing van 30 procent. De PvdA had eerder al voorgesteld de belas ting op vermogensrendement (inclusief effectenbezit) hoger te maken dan in het voorstel van Zalm en, Vermeend. Tot dusver verzette de WD zich daar steeds tegen. De fractiespecialisten willen ook de belastingvrije som (het bedrag dat iedereen voor de be- Vol verwachting speurden reizigers op het Centraal Station in Amsterdam gisteren de rails af in de hoop dat er nog een verdwaalde trein zou ko men: tevergeefs. foto anp hans steinmeier amsterdam gpd Perron 2b op Amsterdam CS ligt er normaal gesproken vrij verlaten bij. De Spaarne Ex press van Lovers Rail naar Haarlem trekt vooralsnog geen drommen reizigers. On danks dat het ritje tot volgende week nog gratis is omdat met afgedankt materieel wordt gereden. Maar gisteren wendden de reizigers zich massaal tot de concurrent van de spoorwe gen. Ze brachten de kassa van Lovers welis waar niet aan het rinkelen, maar liepen wel over van sympathie. De reizigers waren woedend over de wilde staking van NS-ma- chinisten en het gebrek aan informatie. De trein naar Haarlem was dan ook afgeladen vol. De stemming? „Hoera voor Lovers!" Lovers trok vooral reizigers omdat een deel van de middag de Spaarne Express de enige trein was die het Amsterdamse Cen traal Station verliet via Sloterdijk. Vanaf dat station konden reizigers verder met stop treinen het land in. Machinist Frank van Dam op de Spaarne Express kon enig leedvermaak niet onder drukken. „Lovers heeft de concurrentieslag gewonnen." Hij werkte vroeger voor NS en toonde begrip voor de actie van zijn ex-col lega's. Uit ervaring weet Van Dam hoe moeilijk het is om verlof op te nemen. „Maar de actie werkt wel. NS zal er niet blij mee zijn dat de passagiers overlopen naar Lovers." Vanaf dinsdag rijdt Lovers met nieuwe Franse rijtuigen naar Haarlem. Dan moet ook voor het kaartje worden betaald, zij het tien procent minder dan bij NS. Toch had Lovers-directeur Peter Sul de machinistenactie niet volgende week willen hebben. „Zo moet je het niet zien. Wij zijn niet gebaat bij onrust in de branche. En ac tie als deze is niet goed voor het imago van het reizen per trein. De sympathie van de reizigers stelt Sul op prijs. Normaal is de bezetting op de Spaar ne Express 60 procent. Gisteren was dat 90 procent, schat Sul. „Mensen waren blij dat wij nog reden. Maar treinen moeten eigen lijk gewoon altijd rijden." Pagina 9: Machinisten na gesprek weer aan de slag LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 lasting mag aftrekken) een an dere vorm geven, een die gun stig is voor de laagste inkomens. In plaats van de belastingvrije som komt er een heffingskor ting van 3000 tot 4000 gulden. De werkgroep van fractiespe cialisten volgt verder in grote lij nen de voorstellen van Zalm en Vermeend. Dat betekent dat het BTW-tarief omhoog gaat (ver moedelijk naar 19 procent) en dat er een verdubbeling komt van de ecotax. Wereldkampioen woordenboek leiden caroline van overbeeke „Wereldkampioen voetbal moe ten we nog worden, maar we reldkampioen woordenboek zijn we al." Aldus een trotse hoofdredacteur, A. Moerdijk, van het 40 banden tellende Woordenboek der Nederland- sche Taal (WNT) dat na 147 jaar eindelijk af is. Op het Instituut voor Nederlandse Lexicologie (INL) in Leiden lag het tot en met het allerlaatste woord zyt- hum - door gisting bereide drank ofwel bier - gisteren op tafel. Daarmee beslaat het grootste woordenboek ter we reld 29 delen en ruim 45.000 bladzijden. Het WNT is een historisch woordenboek dat onze woor denschat - inclusief scheld woorden - beschrijft vanaf on geveer 1500. Van elk woord geeft het de grammaticale ken merken, herkomst, oorspronke lijke en latere betekenissen, ver bindingen, uitdrukkingen, spreekwoorden, afleidingen en samenstellingen. Hieraan heb ben 64 Nederlandse en Vlaamse redacteuren in vijf generaties onafgebroken gewerkt. Het WNT is te koop voor zo'n 20.000 gulden. Over twee jaar komt er een aangevulde en bij gewerkte cd-rom waardoor de Nederlandse woordenschat makkelijk en snel toegankelijk wordt. In 1999 hoopt het INL ook drie delen aanvullingen te publiceren met daarin woorden uit de periode 1921-1976 zoals penicilline, televisie, computer en snorfiets. In de volgende eeuw moet het woordenboek van het Nederlands van de 20ste en 21ste eeuw verschij nen. Want de taal blijft groeien. Pagina Leiden: 'Deze boeken zijn onze kroonjuwelen' L_1 HET WOORD IS AAN Gaston Burssens Onze bescheidenheid is al leen maar dienstig voor de buitenwereld. In de grond zijn wij allen een beetje hoogmoedige stommelin gen. SIC*! 12723° 15727° 16728° n» 20% 10% 10% 40% 70% 70% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 2 VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur. Economie 23 Gesprek van de dag2 RTV/programma's13 Sport24,25,26,27 Strips12 Uitgaan22 Vandaag op de pagina UIT GAAN de tweede wandeling van Nico Volkerts met als uit gangspunt het station De Vink tussen Leiden en Voor schoten. Probleem lange levertijden Volks» agen opgelost. Voorscholen De vraag naar tie nieuwe modellen Golf en Passat van Volkswagen is sinds de intro ductie van het nieuwe model der- j mate groot, dat er levertijden zijn ontstaan van een half jaar tot negen maanden. Dit heeft hij Kamsteeg Auto Lease geleid lot een opmerkelijke actie. Diegenen die een Volkswagen Golf of Passat leasen krijgen hij dit bedrijf tijdens de wachttijd op de bestelde auto zonder meerkosten respectievelijk een geheel nieuwe Audi A3 of A4 aartgeboden. (lees erdei i deze krant: Lea: i Audi alphen aan den rijn Winkelcentrum De Herenhof in Alphen aan den Rijn is gister avond enige tijd afgesloten ge weest toen de politie een drugs pand binnenviel. Klanten van een supermarkt moesten tien minuten binnenblijven. De po lite trof drie personen in het pand aan. Een 27-jarige man uit Alphen en een 19-jarige vrouw uit Katwijk hebben een gedeel telijke bekentenis afgelegd. De Vermeer Groep samen met Dura hoofddorp anp In de bouwwereld staat een nieuwe grote fusie op stapel. De familiebedrijven Vermeer Groep (Hoofddorp) en Dura Bouw- groep (Rotterdam) praten over een volledig samengaan. Met de fusie ontstaat een bouwconcern met een geschatte omzet voor dit jaar van een kleine anderhalf miljard gulden. Voor de 2600 werknemers zijn er volgens de directies geen nadelige gevol gen. Bij de fusie wordt de zeg genschap van de beide families ingeperkt. De nieuwe combina tie wordt in grootte de achtste bouwer in ons land. derde gaf een valse naam op en wordt nog verhoord. Een onderzoek van twee maanden leidde tot de aanhou ding. Op het moment dat de politie binnenviel, probeerde de derde man nog te vluchten. Be neden stond echter de politie met honden. Daarom klom hij weer naar binnen. In het pand vond de politie cocaïne en he roine. Ook werd de administra tie in beslag genomen. "Nova College Nieuwe kans, bel direct: (023) 541 41 41 Planetenlaan 5 Haarlem Éénjarige opleidingen MAVO, HAVO en VWO De Nederlandse consument kan er maar niet genoeg van krijgen. Steeds meer mensen raken in de ban van de tuin en tasten daarvoor elk jaar dieper in de buidel. In 1994 bedroegen de bestedingen in de branche ongeveer 2,4 miljard gulden. Inmiddels zijn die opgelopen tot 3,1 miljard. Vandaag bij deze krant de bijlage Tuinen. Deze biedt een overzicht van mensen die soms op eigenzinnige wijze met de tuin bezig zijn. Want een tuin is een stukje van jezelf, een privédomein waar altijd ruimte is voor experimenten en voor eigenaardigheden, maar ook voor goedkope trends en veel kitsch. 'Ook niet-christenen hebben een rustpunt nodig hoop dat er ook voorstanders van de 24-uurseconomie ko men. Dan kunnen we pas echt een goede discussie voeren", zegt de organisator. De bijeen komst begint om 19.30 uur in het Hervormd Kerkelijk Cen trum aan de Voorstraat in Kat wijk en wordt gehouden onder auspiciën van de Reformato risch Maatschappelijke Unie. katwijk. eric de jager Postbode Gerard van Rijn pro beert de 24-uurseconomie bui ten de grenzen van Katwijk te houden. Daartoe heeft hij een handtekeningenactie en een discussie-avond op touw gezet. De handtekeningenactie lever de tot nu toe 500 medestanders op, de discussie bórst vrijdag los. De handtekeningen maken deel uit van een landelijke actie. Volgende week woensdag ont vangt minister Wijers van eco nomische zaken ruim een half miljoen handtekeningen van te genstanders van de 24-uurseco nomie. Maar liefst 8000 steun betuigingen zijn afkomstig uit Katwijk. „De 24-uurseconomie, en dan vooral de zondagsopening, ligt heel gevoelig in Katwijk", zegt Van Rijn. „Tot nu toe is de zondag nog een rustdag, maar als er een grote keten komt die de zaak op de spits drijft, dan vrees ik dat die van de rechter gewoon toestemming krijgt om op zondag te openen." „Het gaat niet alleen om ge loofsovertuiging. God heeft de zondag gegeven om te rusten. Maar ook niet-christenen heb ben een rustpunt nodig. Ieder een moet natuurlijk zelf bepa len hoe hij of zij de rustdag dag invult. Ook de dag en de nacht zijn niet voor niets gemaakt. De 24-uurseconomie verstoort dat ritme. Mensen leven zo langs elkaar, zelfs binnen één gezin." Van Rijn wil vrijdag met toe spraken van de Katwijkse predi kanten Beens en Gorissen, een video over de gevolgen van de 24-uurseconomie en een leven dige discussie zijn dorpsgeno ten overtuigen van de bedrei ging die deze doorgaande eco nomie voor Katwijk vormt. „Ik otutement op het Letdseh Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: 1 Per maand Per kwartaal Qautomatisch 'f. 94.1.' I automatisch lf. 32.70) I Nr. bank/giro: Oacceptgiro (f. 95,15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder pos OF BEL 071-51 28 030 8 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1