Leidsch Dagblad I Veldslag tussen WK-fans 15 FEI3D BEL: 071-5128030 (luivert stapt naar FIFA Onderzoek naar kaarten Campagne 'veilig vrijen' ip seholen slaat niet aan Machtsvertoon NAVO-vliegtuigen Record bij Leidse marathon Rijnlands Lyceum Wassenaar presteert slecht volgens Trouw regen IVIog 3 nachtjes slapen X NDAG15 JUN11998 JlNNENLAND OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Hurkmans wil 'bisschop van de eenheid' zijn Extreem-rechtse partij 5 wint in flink deel van Australië Kerk en Samenleving Jongerendag EO boekt weer record i Cultuur en Kunst Open dag Streekmuziekschool Leiden druk bezocht LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Nog geen abonnee Engelsen en Tunesiërs slaags in Marseille Engelse supporter maakt zich uit de voeten als de politie in Marseil- ungas verspreidt. foto reuters jean-paul peussier ederland zal het in de reste- ende groepswedstrijden van et WK moeten stellen zon- ler Patrick Kluivert. De tucht- ommissie van de FIFA legde e aanvaller gisteravond een chorsing van twee duels op regens een elleboogstoot die lij uitdeelde aan de Belgische irdediger Lorenzo Staelens. ierdoor mist Kluivert de edstrijden tegen Zuid-Korea n Mexico. De Amsterdam ier is van plan de opmerkin- en die Staelens maakte in de edstrijd van zaterdag, aan- langig te maken bij de FIFA. ondscoach Guus Hiddink uil vandaag 'eens heel goed item overleggen' of ook hij verdere actie tegen Staelens wil. De KNVB ziet overigens af van een beroep tegen de schorsing van twee wedstrij den. Noodgedwongen, omdat de reglementen van het toer nooi om de wereldtitel niet voorzien in een eventueel protest. )e organisatie van het WK- oetbal heeft bij de Franse istitie aanklachten inge- liend tegen verscheidene in- emationale reisbureaus en ussenhandelaren, in verband met de heersende kaarten- chaos. De openbare aanklager Parijs dient nu uit te zoe ken wie precies verantwoor delijk is voor de puinhoop. De organisatie, CFO geheten, heeft geen aanklachten inge diend tegen de zeventien offi ciële WK-touroperators. We reldwijd kochten meer dan 100.000 fans kaarten, waar voor naar later bleek geen en kele garantie gold. Vele ticket verkopers konden hun belof ten naderhand niet nakomen. DEN/ALPHEN MARIETA KROFT campagne 'veilig vrijen' die GGD voor leerlingen van het tortgezet onderwijs in de Al- hense- en Leidse regio in petto iad, is geen succes. Slechts drie holen gaan in op het aanbod de gezondheidsdienst om mgs te komen en de leerlingen ludieke manier iets bij te engen over 'veilig vrijen'. Zo deelt een team van ver- cegkundigen condooms en 1/è-se.tsnoepjes uit en houdt ;t een quiz onder scholieren, GGD begint vandaag offi- eel met de campagne. Het am bezoekt op deze eerste ag alleen de Nieuwkoopse ves- ghig van het Ashram College, wee Leidse scholen zijn de af kopen week bezocht. En daar lijft het bij. Veel scholen zeiden zelf al andacht aan het veilig vrijen te Het WK-voetbal was vier dagen lang een feest, op de vijf de dag is de strijd ontaard in één van de grootste veldsla gen die het internationale voetbal heeft meegemaakt. Duizenden Engelse fans zijn gisteravond en vannacht slaags geraakt met meer dan tienduizend, in Marseille woonachtige supporters van Tunesië. Er vielen 37 ge wonden, van wie twee ernstig. Marseille marcel van der kraan pels. De politie pakte zeventig gpd-verslaggever mensen op, van wie zeker dertig Engelsen. Jongeren van Afrikaanse af- Het geweld begon gisteren komst achtervolgden de dron- toen Britse hooligans Tunesi- ken Engelse supporters met sche voetbalfans met racistische ijzeren staven en houten knup- leuzen provoceerden en met flessen naar hen gooiden. De si tuatie escaleerde in de avond toen honderden jongeren uit de buitenwijken van Marseille, waar vooral Fransen van Noord-Afrikaanse afkomst wo nen, naar het centrum trokken. Waarnemers spreken van de ergste rellen sinds de onlusten met de Engelse Rowdies in 1993 in Rotterdam, waar het kwalifi catieduel voor de WK tussen Engeland en Nederland werd gespeeld. De rellen doen het ergste vrezen voor de gebeurte nissen rond de wedstrijd tussen Engeland en Tunesië die van middag is gespeeld. Het is voor het eerst sinds 1990 dat zich bij een WK ernsti ge ongeregeldheden voordoen. Acht jaar geleden, toen de eindronden van het WK in Italië werden afgewerkt, waren het ook de Britten die (samen met de Duitsers) voor veel onrust zorgden, maar die schermutse lingen vallen in het niet bij de chaos in Marseille. De Britse minister van bin nenlandse zaken Jack Straw ver oordeelde het wangedrag van Jongen (11) haalt vliegopleiding usselstein» ruud sep De 11-jarige Nardo Kling uit Nieuwkoop, leerling van basis school De Rietkraag, ontving zaterdag in IJsselstein samen met 29 andere hoogbegaafde kinderen het theoriediploma van de vliegopleiding die de stichting Facta verzorgt in sa menwerking met Martinair vliegschool. Nardo deed er een jaar over. „Het was in het begin best wel moeilijk. Op school heb ik nooit echt hoeven leren." Vliegopleidingen, informatica op mbo-niveau, een onderne mersopleiding en een cursus 'rationele zelfanalyse'. Het is het cursusaanbod van de stichting Facta die tien jaar geleden in Nieuwkoop begon met vijf hoogbegaafde kinderen. Inmid dels geeft de school op negen plaatsen in het land les aan ruim drieduizend leerlingen. Zo'n 150 van hen kwamen het afgelopen weekeinde bijeen voor een diploma-uitreiking met circus toe. De aandacht voor hoogbe gaafdheid zit de laatste jaren in de lift, en dat merken ze bij Fac ta maar al te goed. „Het gaat ei genlijk een beetje te hard", meldt oprichter en voorzitter van Facta Hans van Oordt. Pagina Leiden: 'Op school be grijpen ze er niks van' hebben besteed. Bovendien kwam het initiatief van de GGD zo vlak voor de vakantie te laat. „De eindexamenleerlingen zijn al vrij. En voor de leerlingen van de onderbouw zitten we nu een week voor de eindtentamens. Dan kun je niets meer", zegt adjunct-directeur W. Berix van het Johannes 23 College in Roelofarendsveen. En onderdi recteur F. Verhoeven van het Aquino College in Leiden: „De laatste schooldag hebben we gehad. We doen alleen iets aan voorlichting over veilig vrijen in de leerlingenkrant. Woordvoerster M. Taal van de GGD weigert van een mislukte campagne te spreken. „Het is de eerste keer dat we voor deze aanpak kozen. Scholen moeten daar nog aan wennen." Ze geeft toe dat het tijdstip van de cam pagne niet zo gelukkig was. PIEKWIÜKEN milkshake (0,3 I) voor slechts 2.00»., Geldig van 15 t/m 21- juni 1998 Nederlandse luchtmacht klaar voor precisiebombardementen klafranca ce es van der laan Nederlandse luchtmachtge- toaal Bakker, sous-chef opera- tën, heeft een duidelijke bood- chap voor de Joegoslavische 'resident Milosevic.Als het ge veld tegen Albanezen in Koso- niet wordt beëindigd, krijgt met ons te maken. We laten [tiet met ons sollen, zoals jaren- an" in Bosnië gebeurde. Als het g is, zijn we bereid snel en ard terug te slaan." Bakker zei dat gisteren bij zijn •ttoek aan de Italiaanse lucht- nachtbasis Villafranca, aan de vooravond van de NAVO-oefe- ^8 Determined Falcon "astberaden Valk). Op de vlieg vis werden gisteren F16's van 'erse landen in gereedheid racht voor de lange vlucht Albanië en Macedonië. Beide landen hebben toestem ming gegeven voor de oefening. Vanaf het bij Verona gelegen vliegveld stegen vanmorgen rond half acht vier Nederlandse F16's op, om samen met vlieg tuigen van elf andere NAVO- landen Joegoslavië een staaltje airpower te laten zien. Zo'n ze ventig NAVO-vliegtuigen deden aan Determined Falcon mee. De vliegtuigen gaven gedu rende drie a vier uur een staaltje machtsvertoon ten beste boven Albanië en Macedonië, vlak langs de grenzen met Kosovo. „De Servische radar zal het druk hebben gehad", grapte Bakker. „Het machtsvertoon moet Ser vië duidelijk maken dat we be reid zijn tot verdere stappen." Het machtsvertoon werd donderdag aangekondigd na het overleg van de ministers van defensie van de NAVO-lidsta- ten. Tegelijkertijd stelde de Contactgroep voor voormalig Joegoslavië Milosevic een ul timatum. Het geweld in Kosovo dient onmiddellijk te worden gestopt, de mensenrechten moeten worden gerespecteerd en vluchtelingen moeten kun nen terugkeren. Als Servië hier aan niet voldoet, worden mili taire maatregelen overwogen. Milosevic bezoekt vandaag en morgen de Russische president Jeltsin. Van dit bezoek zal gro tendeels afhangen of de Joego slavische president door de knieën gaat, of dat de NAVO gaat ingrijpen. Bakker stelde gisteren dat de Nederlandse luchtmacht klaar staat om des noods precisiebombardemen ten in Servië uit te voeren, als de NAVO daar om vraagt. leiden De achtste editie van de Leidse marathon was een succes: weer meer deelnemers en een par- coursrecord. In totaal verschenen er circa 7500 lopers aan de start. Meer dan 90 procent van hen haalde de finish. De Rus Riyoukine zorgde voor het record. Voor het eerst werd er in Leiden onder de 2.20 uur gelopen, de Rus liep 2.19.27. Zie verder pagina's 27 t/m 35. foto dick hocewoning leiden/regio* wim koevoet Vergeleken met andere middel bare scholen in Leiden en wijde omgeving komt Het Rijnlands Lyceum in Wassenaar er het slechtst van af in de tweede schoolprestaties-test van dag blad Trouw. De scholenge meenschap krijgt een minteken, dat wil zeggen 'onder het ge middelde', voor vwo en mavo en een 'dubbele min' (sterk on der gemiddelde) voor havo. Ook het rooms-katholieke Ashram College in Alphen aan den Rijn krijgt een dubbele min toebe deeld: voor z'n vwo. Rector J. Mos van het Rijn lands Lyceum baalt. „Het is ons beleid om leerlingen van wie twijfelachtig is of ze wel vol doende niveau hebben voor mavo, havo of vwo toch een kans te geven. Kennelijk word je gestraft voor zo'n beleid. Wij zullen met de ouders moeten praten over de opwaartse druk die zij uitoefenen." Zijn collega M. Duivenvoorden van 'Ashram' wijst erop dat tegen over de twee minnen voor het vwo twee plussen voor het vbo staan. „Omdat onze vbo-afde- ling minder dan 50 leerlingen telt, neemt Trouw haar niet op in z'n test." J. de Zoete, rector van het Leidse Da Vinei College, dat de vorige keer met zware onvol doendes voor havo en vbo slecht in het nieuws kwam, is een 'niet ontevreden man. De verschillende afdelingen van zijn school scoren in grote lij- de supporters en gaf zijn volle dige steun aan de Franse poli tie. Hij wees op de uitstekende samenwerking tussen de Britse en Franse politie, wat heeft ge leid tot de arrestatie van beken de hooligans. Minister van spon Tony Banks noemde de hooligans „dronken hersenloze pummels" die hun land onteren en de re putatie van de Engelse suppor ters vernietigen. Pagina 22: 'Sta op en ram ze in elkaar, dit is de grote veldslag' Landmacht strenger met softdrugs den haag anp De landmacht gaat militairen die in een groep softdrugs ge bruiken, onmiddellijk ontslaan. Tot nu toe kregen land machtsoldaten eerst een paar waarschuwingen als ze met een stickie waren betrapt. Nu geldt voor softdrugsgebruik in groepsverband dezelfde straf als voor harddrugs: onmiddellijk ontslag. Volgens woordvoerder S. Na- wijn van de Koninklijke Land macht krijgen militairen in bur ger of stickies rokende militai ren die alleen zijn, net als voor heen eerst een waarschuwing. Soldaten die daarentegen in een groep met softdrugs worden be trapt, verliezen vanaf nu hun baan. HET WOORD IS AAN Eric van der Steen Als blikken konden doden, was het leven al lang naar de opnieuw r |,V- C JMST 9720° 10721° 12*/23° ISSsffg 20% 40% 20% Sg 40% 20% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagin VANDAAG 36 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur .15 Economie7 Gesprek van de dag2 RTV/programma's17 Sport19 t/m 35 Strips12 Uitgaan 14 Vanaf vandaag staat de ko mende weken op de pagina UITGAAN op maandag, dinsdag en woensdag een wandeling in de omgeving. ...en de service van Horn krijgt; nog meer inhoud. ...en Horn laat: u Col: 2 uur gratis parkeren Let op de speciale openingsfalder in uw bus nen 'gemiddeld'. De Zoete was afgelopen zaterdag in de uitzen ding van Nova om nog een keer zijn verhaal te doen. Trouw moest de cijfers voor Da Vinei uit de eerste test fors naar bo ven toe bijstellen. Het dagblad had geen rekening gehouden met het relatief hoge aantal al lochtone leerlingen dat vooral havo-3 bevolkt. De Zoete: „Die uitzending zal nauwelijks zijn bekeken, iedereen zat naar Ne- derland-Belgiëte kijken. De Zoete had destijds veel kritiek op Trouw en kreeg bijval van tal van andere rectoren, ook van scholen die volgens het dagblad wél goed hadden ge scoord. Hoewel hij minder on tevreden is over deze Trouw- test, meent hij dat te veel is ge keken naar 'rendement'. 'Tel:(I v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: J I Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 94,15) l automatisch (f. 32,70) O acceptgiro (f. 95,15) I Nr. bank/girc - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. sen envelop, zonder pos OF BEL 071-51 28 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1