Leidsch Dagblad 'Besluit nieuw vliegveld moet in regeerakkoord' Rooms- ITO RIALTO Nigeria dreigde met boycot interland ollentelers zien inkomen stevig kelderen Personeel welzijn onder druk gezet I katholieken et iwassenen ^ter gewond )r skaten Generale repetitie valt in het water Weah opent Stripdagen Bob Hope per ongeluk dood verklaard OPGERICHT 1 MAART 1860 lavem>Kissen wat mag en wat mogelijk is Maand van het spannende boek. Wurgcontract', thrillerverhaal van Charles den Tex Straatbeeld: WK-voetbal t 1974: Gerd Muller LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 DETACHERING netwerken programmeren KICK opleidingen 071 5896895 http://www.kick.nl •ring serie stoornissen Ie la Tourette, borderline, •ut, hypochondrie. Deze Jere stoornissen of syn- n komen aan bod in Sto- 1 deze serie van tien we- afleveringen, die van- 1 het Zaterdags Bijvoegsel vertellen patiënten wel- ,oed de stoornis op hun leeft. 1 stoornis of een syn- is een soort onvolledige n verloopt meestal on- lbaar." Dat zegt dr. Mi- ela, als psychiater ver- h aan het Kennemer lis in Haarlem. „Wat |e als arts doen om ie- met een stoornis beter te Pillen? Een andere leef- Op dieet? Bij een stoornis jissen." e eerste aflevering aan boor Gilles de la Tourette. sze stoornis heeft, heeft ji motorische en vocale jn zeer klein gedeelte van iretters valt op door in ge en geregeld te vloeken en f 16 ngvvoorden te gebruiken. gorddè Zaterdags Bijvoegsel: 1 strikken, dat duurt zo cidcrdoi] DAM ANP isenen hebben het skaten ft. Dat is althans te con- en uit de toename van btal gewonden in de leef- 25 tot 44 jaar. In 1997 het aantal gewonden in jeftijd 19 procent van het aantal 'skate-gewonden'. ■ar daarvoor was dat nog ïcent. Het merendeel (63 me Ongevraagd advies van raad voor verkeer en waterstaat: den haag jan kuys Het kabinet moet nü een keuze maken voor het oplossen van de problemen in de luchtvaart. Langer wachten is onverantwoord en gaat ten koste van de ontwikkeling van Schiphol. Bindende afspraken over de uitbreiding van Schiphol moeten daarom worden opgenomen in het regeerakkoord. van de luchtvaart in Nederland mag volgens de raad niet leiden tot het op de lange baan schui ven van een beslissing. Noch het milieu en de veiligheid, noch het bedrijfsleven is gebaat bij zo'n situatie. Principiële keu zes over de nieuwe locaties zijn nodig, aldus de raad, die op ei gen initiatief een advies heeft opgesteld. Jorritsma heeft het advies doorgestuurd aan de on derhandelaars over een nieuw kabinet. haags redacteur Deze aanbevelingen heeft de gezaghebbende Raad voor Ver keer en Waterstaat gisteren ge daan aan minister Jorritsma. De beste keuze is volgens de raad een eiland in de Noordzee met als tweede mogelijkheid de ont wikkeling van een luchthaven op Flevoland. De bestaande verdeeldheid in de politiek over de toekomst De Noordzeelocatie komt het meest tegemoet aan de strengste milieu- en veiligheids eisen, zo schrijft voorzitter Scherpenhuijsen Rom van de adviesclub. Flevoland is als lo catie een goede tweede, mits er een snelle, hoogwaardige ver binding met Schiphol tot stand komt. In alle opties dient er vol gens de raad één ongedeeld luchthavensysteem te ontstaan. De passagier moet het gevoel hebben dat hij op één vliegveld is, ongeacht de plaats waar hij in- of uitstapt. De adviesraad wijst een nieuw vliegveld op de Maas vlakte af omdat dit te ver weg is, te veel geluidsoverlast geeft en meer veiligheidsrisico's ople vert. Voor de korte termijn advi seert de raad het bedrijfsleven te betrekken bij de ontwikkeling van de toekomst van de lucht vaart. Dit consortium van be trokken bedrijven zou ook zelf risicodragend moeten investe ren in toekomstige luchtvaartlo caties. Uiteraard, zo schrijft de raad, kan alleen de overheid de locaties aanwijzen. Het standpunt van de raad is een meerderheidsadvies van tien leden. Twee leden vinden dat er op dit moment onvol doende gegevens zijn voor het maken van een keuze. Boven dien vinden zij dat er eerst in de samenleving wat meer eensge zindheid moet zijn, alvorens een besluit kan worden geno men. Mieie-Kdt) van de gewonden is :enmerk«de5 en 14 jaar. r de veieStichting Consument en signs, kiieid in Amsterdam meldt lateriaaijieuwe cijfers in verband ismede »n nieuwe campagne die clusieve^daag begint om skaters iii'Miiaan te zetten bescher- ^^^niddelen te dragen. Jj de hele linie is het aantal ^^Tiffers van 'inline skaten' vaarstrapden achter elkaar) vorig in 071 - jBstegen met 12 procent eken met 1996. Er werden mensen in het ziekenhuis deld, iets meer mannen duwen. Bij 7 procent was itig letsel en volgde opna- procent meer dan in it percentage is hoger opnamepercentage met irtblessure. iopulariteit van het ska- ijgt. In 1997 werden skates in Nederland it, 100.000 meer dan in in de Verenigde Staten, iet inline skaten in 1980 ledacht door twee broers, 18 miljoen mensen. Weversbaari 12 Leiderdorp ,071 -5417 493 scheveningen De strandstoelen konden opgeborgen blijven, gisteren bij de generale repetitie van Operatie Oranje in Scheveningen. Op de achtergrond vaart wel een schip van de Koninklijke Marine voorbij, maar veel kijkers waren er door het slechte weer niet. Bedoeling is dat de grote oefening vandaag doorgaat, maar het is te hopen dat het weer geen spelbreker wordt. foto anp Raymond rutting amsterdam anp De Nigeriaanse voetbalbond heeft gedreigd de vriendschappelijke wedstrijd van giste- Ten tegen Nederland te boycotten. De Afri kanen waren woedend over de protestacties in Amsterdam tegen het dictatoriale bewind van het land. Dat heeft KNVB gisteravond na afloop van de interland, die door Neder land met 5-1 werd gewonnen, bekendge maakt. Minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) wil projecten voor mensenrechten in Nigeria uitbreiden. Hij heeft daarvoor steun gevraagd van Amnesty International, Pax Christi en de vakbonden. De bewindsman wil een bedrag eventueel aanvullen maar zegde geen concreet bedrag toe. Voorzitter L. de Waal van de FNV vroeg om een olieboycot van Nigeria. De bijeen komst, waar onder meer drie Nigeriaanse activisten aanwezig waren, was georgani seerd om nogmaals te wijzen op de schen ding van de mensenrechten in Nigeria. Diverse organisaties grepen de vriend schappelijke voetbalwedstrijd, die ondanks de EU-boycot tegen Nigeria op last van de KNVB toch doorging, aan om te protesteren tegen het bewind van de Nigeriaanse gene raal Sani Abacha. Zo zat op de tribune gis- rudolf kleun komens van bollentelers kelderen 3g tempo: in 1997 tot gemiddeld hebt u| gulden. In 1996 was dat nog choots het dubbele, 82.000 gulden. s 9epr® 'gouden' jaar 1995 was het zelfs nieuwst gulden. Zo blijkt uit gegevens ït Landbouw Economisch Instituut /laaginfDe terugval leidde ertoe dat de te- 11997 gemiddeld 59.000 gulden in- irm 5ticto op hun vermogen. „Daarmee is hd gekomen aan een reeks van ja- karin het de bloementeelt behoor- •or de wind ging", concludeert het Het instituut schrijft de terugval onder andere toe aan de uitbreiding van het bollenareaal, met zo'n vijf procent, in met name de kop van Noord-Holland en de IJsselmeerpolders. Daarnaast was er sprake van scherpe prijsdalingen van le lies, tulpen en crocussen. Voor narcis sen, irissen, dahlia's, gladiolen en hya cinthen werd overigens wel meer be taald. Opmerkelijk is dat de prijzen voor ge wassen daalden, terwijl de oogst onder andere door waterschade ook nog eens tegenviel. Noordwijker M. Zandwijk, voorzitter van de vakgroep Bloembollen van de Westelijke Land- en Tuinbouwor ganisatie WLTO schrijft dat toe aan te rughoudendheid van exporteurs. t.Zij hielden al rekening met een slechte oogst en hebben heel mager ingekocht. Toen de oogst iets minder slecht uitpak te dan verwacht kwam de markt toch onder druk te staan." Ook Zandwijk ziet de sterke groei van het areaal als een negatieve factor. „Een paar procent kan de markt wel aan, maar wat nu gebeurt is gewoon te veel." Hij wijst daarbij ook op de nieuwe 'net- tenteelt -methode waardoor akkerbou wers op kleigrond ook tulpen kunnen te len. Een andere negatieve invloed is de druk van milieu-investeringen. „We heb- haarlem Bijgestaan door voetballertjes van FC Haarlem, zorgde AC Milan-stervoetballer George Weah gistermiddag in Haarlem voor het openingsschot van de Stripdagen. De zeer beheerst geschoten ballen van Weah en zijn jonge collegaatjes belandden met zachte ploffen tegen een tussen twee doelpalen opgehangen affiche van voetbalstriptekenaar Toon van Driel (FC Knudde 'Tikkie terug Jaap'). Daarna stortten de FC Haarlemmertjes zich op de wereldster om hem een handtekening te ontfutselen. Meer dan dertig exposi ties, een enorme stripbeurs en een veiling ten bate van Unicef tove ren Haarlem dit weekeinde om in een paradijs voor liefhebbers van het beeldverhaal. De Stichting Beeldverhaal, organisator van de Stripdagen, maakte bekend dat de VSB Hoofdprijs van vijfduizend gulden is gewonnen door de Belgische striptekenaar Jeroen Janssen. Hij krijgt de onderscheiding voor zijn album Sluipend Gif. Pagina 23: Striptekenaars maken voorpagina van krant. foto united photos de boer jur engelchor Directeur LWO wil dat stakers zich melden leiden* ruud sep Directeur A. Flapper van de Leidse Welzijns Organisatie (LWO) heeft zijn personeel in de aanloop naar de landelijke sta king van dinsdag in Utrecht on der druk gezet. In een brief aan de werknemers laat hij weten dat iedereen moet melden of hij werkt of staakt, dat vrije dagen niet worden geaccepteerd en ziekmeldingen terstond zullen worden nagetrokken. Werkwilli gen wordt verteld dat ze op de stakingsdag overal kunnen wor den ingezet en dat ze geen loon krijgen als onverhoopt niet kan worden gewerkt. De LWO-directeur laat verder in een persbericht weten dat in williging van de vakbondseisen 'onherroepelijk zal leiden tot verdere bezuinigingen en ver lies van drie volledige arbeids plaatsen'. Regiobestuurder L. Fortuin van de ABVA/KABO wordt daar 'beroerd' van. „Werkgevers in het welzijn zijn zo defensief als wat. Waarom moeten ze altijd de kant van de overheid kiezen en kunnen ze niet eens opkomen voor hun werknemers?", vraagt zich af. Zij gaat ervan uit dat ondanks de dreigende taal van de direc teur eenderde tot de helft van het LWO-personeel dinsdag zal staken. Dat betekent dat van de Centrale Opvang Kinderopvang Leiden (COKL) en de LWO 350 tot 400 personeelsleden naar Utrecht zullen gaan. De bonden hebben dinsdag uitgeroepen tot landelijke stakingsdag om de looneisen in het vastgelopen CAO-overleg kracht bij te zet ten. „De welzijnssector heeft hele maal geen stakingstraditie, maar er is nu een aantal zaken waarover de mensen laaiend zijn. De stakingsbereidheid is gigantisch", aldus Fortuin. Bij de vrouwenopvang Rosa Manus worden op de actiedag zon dagsdiensten gedraaid, de kin derdagverblijven van de COKL gaan merendeels dicht of bijna dicht en ook de LWO maakt zich op voor een dag vol lege plekken. Flapper verwacht daarente gen 'dat het merendeel van het personeel geen gevolg zal geven aan de stakingsoproep en nor maal zijn werk zal verrichten'. Pagina 2: Welzijn in actie teravond het éndere Nigeria, een elftal be kende Nederlanders dat aandacht vroeg voor de mensenrechten in het Afrikaanse land. Met in het doel: Lodewijk de Waal, de bekende keeper van FNV; achter: Karin Adelmund (PvdA), Theo van Seggelen (WCS), Theo Warns, Jan Reker; midden: Uche Onyeagueha, Owens Wiwa, Wura Abiola; voor: Greetje Lubbi, Fred van Iersel en Freek de Jonge. Een elftal vol klinkende namen, dat echter geen moment voetbalde. Volgens De Jonge was dat nu juist de be- doelijng. „Want sommige dingen zijn nu eenmaal belangrijker zijn dan voetbal." Kosta Boda dealer Nieuwe Rijn 26 - Leiden - Tel. 071-5144288 HET WOORD IS AAN P. Valéry De minachting van God voor het menselijk vernuft blijkt uit de wonderen. sterk,- h wisselend •m weer 1719° ir/240 "721° 20% 20% 40% 70% 50% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 27 VANDAAG 54 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur23 Economie9 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's10,11 Sport35,37,39 Strips27 Uitgaan25 Supporters wachten nog op WK-kaartjes rotterdam gpd Een deel van de voetbalsuppor ters, die hun WK-kaartjes bui ten de reguliere verkoop om hebben gekocht, wacht nog im mer op de felbegeerde plaatsbe wijzen voor het toernooi in Frankrijk. De tijd begint voor hen te dringen, omdat het kam pioenschap woensdag al begint. Kaartjes die langs officiële weg zijn gekocht, bijvoorbeeld bij de KNVB, zijn al wél op de plek van bestemming terecht gekomen. De KNVB en het Centraal In formatiepunt Voetbalvandalis me (CIV) kennen het probleem met de aflevering van kaartjes, die buiten de officiële organisa ties om zijn besteld. Ze zeggen weinig voor de supporters én de organisatoren van de reizen te kunnen doen. Waarom 'Frank rijk' de kaartjes vasthoudt, is volgens deze instanties ondui delijk. Volgens KNVB-woordvoerder Herman Poos is er sprake van een 'vrij ondoorzichtige' handel in WK-kaartjes. „Er zijn veel kaarten in de zwarte handel te recht gekomen," zegt hij. „We hebben de mensen talloze ke ren gewaarschuwd om hier niet aan mee te doen. Er zijn nogal wat organisaties die al geld heb ben ontvangen van mensen, maar zelf heel lang wachten met de werkelijke aanschaf van kaartjes in Frankrijk. Ze doen dat in de hoop dat de prijs nog gaat dalen, maar soms vissen ze dan achter het net. Het is pure windhandel." Daarnaast is de ervaring dat er bij dit soort toernooien veel meer Oranje-supporters de wedstrijden bijwonen, dan op basis van de officiële verkoop mag worden verwacht. ben drie jaar geleden een convenant ge sloten om geld in het milieu te steken. Dat wordt nu uitgevoerd. Dat leidt tot hogere kosten bij lagere prijzen." Zand wijk stelt overigens dat de hardste klap pen niet in de Duin- en Bollenstreek zijn gevallen. Volgens Zandwijk staat het water de telers nog niet aan de lippen. Maar hij concludeert ook dat het dit jaar echt be ter moet gaan. „We zijn nog niet noodlij dend, maar het ziet er nu naar uit dat we de investeringen niet op peil kunnen houden. Voor een gezonde bedrijfstak met perspectief is evenwicht nodig. Dat is er nu in elk geval niet." new york ap De Amerikaanse komiek Bob Hope is nog springlevend. Dat meldde zijn familie nadat ver schillende media hadden be richt dat de 95-jarige Hope het tijdelijke voor het eeuwige had verwisseld. Het misverstand ontstond nadat een overlijdens bericht dat bij The Associated Press op de plank klaarligt, per ongeluk op de Website van AP terechtkwam. Daar werd het ge zien door de leider van de Re publikeinse meerderheid in het Huis van Afgevaardigden, Dick Armey, die het nieuws bekend maakte. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 94. IS) i l automatisch (f. 32,70) Oaceeptgiro (f, 95,15) I Nr. bank/giro:Handtekening:i Leidsch éÈsDagblad DE WERELD OM JE HEEN. Inp, zonder postzegel. OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1