Leidsch Dagblad Concurrentiekracht Nederland groeit IP zendt Amnesty-spot over Nigeriaanse keeper wel uit Financieel tekort bij arbeidsbureaus yBloemenattracties Bollenstreek moeten hele jaar geopend zijny Vlietwijk l Thom de Graaf (D66): Leiden eerste gekozen burgemeester Servië gebruikt Nederlands YPR-pantservoertuig in Kosovo IV'IJ 'JIJ Reliëf Kozijnen Katwijk TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. RIJDAC5 JUN11998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 i» Binnenland Tweede Schipholtunnel maakt afslaan naar luchthaven veel veiliger Cultuur en Kunst Sport Zangeres Anita Meyer doet wat ze wil Mark Jansen (ARC) voelt zich zeker geen jojo kvende plaats op ranglijst Leiden trekt volgens rapport als bloemenstad meer toeristen Inev |e internationale concurrentiekracht van Nederland is it jaar opnieuw toegenomen. Nederland staat op de Lncurrentieranglijst van het Economisch Wereldforum p de zevende plaats, achter respectievelijk Singapore, (ong Kong, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Ca- ada en Taiwan. kracht. Singapore en Hong Kong haalden goede cijfers op alle onderdelen, terwijl de VS vooral scoorden op de terreinen van financiën, infrastructuur, technologie en management. „Na de terugkeer van Hong Kong in China, blijft het zaken leven over het algemeen positief over Hong Kong", aldus direc teur J. Sachs van het Harvard Institute of International Deve lopment en co-voorzitter van de Raad van Advies van het Rap port over de Wereldconcurren- 11997 stond Nederland nog op e twaalfde en in 1996 op de ze- intiende plaats. De top twee m de lijst, respectievelijk jngapore en Hong Kong, is drie jar lang ongewijzigd gebleven, e landen worden in het jaar- jkse rapport onder meer be- prdeeld op hun open struc- fur, regerings- en financiële eleid, infrastructuur, technolo- je, management en arbeids markt. In elke categorie worden :ores toegekend; het gemid- elde van de scores staat voor e algemene concurrentie- Hong Kong en Singapore wis ten hun hoge noteringen te be houden ondanks de economi sche crisis waaronder ze te lij den hebben, zei Sachs. „Hong Kong is een dienstverlener, net als Singapore. Beide zijn goed bestuurde landen. De VS zijn met afstand het best concurrerende grote land. Vergeleken met andere landen met meer dan 50 miljoen inwo ners heeft het nog een voor sprong op het aanzienlijk klei nere Groot-Brittannië (vierde) en laat het Japan, ooit het eco nomische wonderkind in het Verre Oosten, ver achter zich. Japan staat nu op een twaalfde plaats. Opmerkelijk is de positie van voormalig 'Wirtschaftswunder' Duitsland. Dit land staat op de 24ste plaats. Wel wist Duitsland een plaatsje te klimmen na een val van drie plaatsen vorig jaar. België komt op de 27de plaats. duin- en bollenstreek/leiden wim van wanrooy Om meer toeristen te trekken, moet de Bollenstreek zijn bloe- menattracties waar mogelijk het hele jaar openstellen. Leiden dient zich voortaan meer als bloemenstad te verkopen om dat te bereiken. Het bloemen en bollengebied is tenslotte het achterland van de stad. Leiden moet daar slimmer van profite ren. Dat staat in het rapport Hol land Bloemenland, dat volgen de week wordt gepresenteerd. Het is gemaakt in opdracht van onder andere de provincie Zuid-Holland en de Kamer van Koophandel van Rijnland. De bestaande attracties moeten volgens het rapport ook worden uitgebreid, willen de Bollen streek en Leiden blijven meetel len. Volgens Marktplan Advies groep in Bussum, de samenstel ler van het rapport, liggen er in de zomer- en herfstperiode (bloeiperiode van lelies en dahlia's, red.) grote kansen om ook toeristen naar de Bollen streek te lokken. Touroperators zeggen desgevraagd nu al con crete belangstelling te hebben. Het initiatief van de Keuken hof om volgend jaar het 50-jarig bestaan extra luister bij te zet ten met een Zomerhof - in de maanden augustus en septem ber - wordt dan ook van harte ondersteund. „De Keukenhof is voor de handel, de consumen- Supersnel autowassen Kia dealer eorge Weah ziet niets in sportboycot ILVERSUM ^ip/john oomkes close-up: het zwaar transpi- irende voorhoofd van de Nige- lanse keeper, wachtend op de afschop. In plaats van een iloop volgt een salvo: de ielman stort dood ter aarde, ie scène in een spotje dat Am- iesty International heeft laten baken over de schending van e mensenrechten in Nigeria, rordt vanavond door de HMG- enders RTL4 en Veronica uit- ezonden. De STER weigert het lmpje uit te zenden in de rust an het rechtstreeks via Neder- tnd 2 te volgen vriendschappe- jke duel Nederland-Nigeria. De clou in het Amnesty-spot- zit 'm erin dat hij tegenover :n vuurpeloton staat. Volgens mensenrechtenorganisatie iden in Nigeria in werkelijk- ;id ook executies in voetbal- jadions plaats. IP, de reclame- middelaar van de HMG-zen- :rs, zendt uit „op basis van het :ht op vrije meningsuiting en ire vinden het spotje niet deni- jterend voor bepaalde bevol- Ingsgroepen". De stervoetballer George Veah uit Liberia kent het spotje Amnesty niet. Hij zegt van- g in een interview met deze rant gekant te zijn tegen de •ortboycot als middel om een ictatuur te kijk te zetten. Weah iet er vooral een 'westers alibi' De spits van AC Milan wijst 'P dat een door hem geleid itionaal elftal 'in ballingschap' afgelopen jaren juist veel reft bijgedragen aan het eind de burgeroorlog in zijn ge- iorteland Liberia. Pagina 2: 'Als wij speelden, topte de burgeroorlog' Pagina 23: 'Nigeria Oranjes waars te testcase' leiden caroline van overbeeke Leiden proeftuin voor de gekozen burgemees ter. Dat kan volgens D66-onderhandelaar De Graaf als de Leidse burgemeester Goekoop een halfjaar langer blijft zitten en het tweede paarse kabinet er tijdig komt. In dat geval zou in Leiden als eerste stad in Nederland een volksraadple ging kunnen worden gehouden over de kandi daten voor het burgemeesterschap. Een vertrouwenscommissie die een burge meesterskandidaat voordraagt is dan niet meer nodig. De gemeenteraad krijgt in dit voorstel van de over 'paars twee' onderhandelende Tweede-Kamerfracties van PvdA, WD en D66 het recht een aanbeveling te doen op basis van de uitkomst van een referendum. De minister van binnenlandse zaken kan daar dan nog wel van afwijken. D66-wethouder A. Pechtold vindt het 'een prachtig plan'. „We zijn als D66 in Leiden een warm voorstander van de gekozen burgemees ter. Maar je moet wel heel zorgvuldig omgaan met dit soort initiatieven." Pechtold: „Burgemeester Goekoop zou op 1 januari vertrekken. Ik vraag me af of 'paars twee' er zo snel is, dat we volgend jaar in Leiden al de eerste gekozen burgemeester krijgen. Misschien komt er wel helemaal geen tweede paarse kabi net. En misschien wil de huidige burgemeester niet nog een half jaar langer blijven. Ook naar Goekoop moeten we zorgvuldig zijn. Hij heeft laten weten bezwaar te maken tegen leeftijds discriminatie. En zes maanden uitstel zou geen recht doen aan zijn bezwaren. We mogen dat niet vragen alleen omdat het óns goed uitkomt. In dat geval zou het logischer zijn om hem voor nog 'ns zes jaar te benoemen." „Bovendien zijn we al druk bezig met zijn op volging", vervolgt Pechtold. „We hebben de be volking al geraadpleegd over een profielschets en die ligt er nu. In die zin loopt Leiden al voor op. Ook is er al een vertrouwenscommissie aan het werk. Die zou volgens dit voorstel niet meer nodig zijn. Daar moet je dan een soort 'begelei dingscommissie' van maken. Maar of dat alle maal nog lukt?" den haag gpd Het Servische leger heeft bij et nische zuiveringen in Kosovo gebruik gemaakt van een Ne derlands YPR-pantservoertuig, dat door Bosnisch-Servische eenheden was buit gemaakt na de val van de moslim-enclave Srebrenica in 1995. Het pantser voertuig was afgelopen week einde te zien in een documen taire van de BBC. Dit is een be wijs dat de Serviërs gebruik ma ken van oorlogsbuit uit Bosnië. Officieel bestaan sinds 1993 geen militaire contacten meer tussen het regime van Slobodan Milosevic en de Bosnisch-Servi sche 'broeders'. In het televisieprogramma Nova concludeerde een Britse legerdeskundige op grond van de BBC-beelden dat het hier 'voor 95 procent zeker' gaat om een Nederlandse YPR uit Sre brenica. De deskundige is ervan overtuigd dat de YPR wordt ge bruikt door een paramilitaire elite-eenheid die 'zonder enige twijfel onder directe controle van Belgrado staat'. Ook de mi nisteries van buitenlandse za ken en defensie bevestigen dat zij aanwijzingen hebben dat het om een Nederlands voertuig gaat. Volgens een woordvoer ster van het ministerie van bui tenlandse zaken heeft minister Van Mierlo de ambassadeur in Servië inmiddels opdracht ge geven het pantservoertuig op te eisen. Volgens Defensie is er be halve de tank die bij de BBC te zien was, nog een ander Neder lands pantservoertuig gesigna i wesselman Kerkstraat 110a, 2377 BB Oude Wetering Tel. 071-3316800 Fax. 071-3316502 Showroom óók op zaterdag geopend RAMEN DEUREN ten én de toeristen uitgegroeid tot een succesvol product. Dat moet ook buiten het lentesei zoen worden benut. De Keu kenhof kan zich trouwens nog verder profileren door bijvoor beeld een aanvaarroute in het feestprogramma op te nemen", staat in het rapport. A. Pechthold, wethouder van toerisme in Leiden, ziet voorals nog weinig in het plan om Lei den de titel 'Bloemenstad' te ge ven. „Iedereen moet doen waar hij sterk in is. Wij profileren ons met de universiteit, musea, ge zellige terrasjes en water. Bij Leiden denk ik niet direct aan bloemen en bloembollen. Dus waarom zouden we dan de titel Bloemenstad erbij nemen? En dat de Bollenstreek het achter land is van Leiden, vind ik er een beetje met de haren bijge sleept", meent de Leidse wet houder. Nortel krijgt miljoenenorder GSM netwerk hoofddorp ed blaauw Nortel, een wereldwijd opere rend bedrijf met een vestiging in Hoofddorp, is door de nieu we Nederlandse telecom-opera- tor Federa aangezocht om zend- en ontvangstapparatuur te leveren voor het nieuwe GSM 1800 netwerk in ons land. Met de transactie, die door Nortel Hoofddorp wordt afgewikkeld, is een bedrag van circa 120 mil joen gulden gemoeid. Het ligt in de bedoeling dat Nortel enkele honderden loca ties (antennes) voor het mobie le netwerk gaat leveren en in stalleren in ons land. Eind van dit jaar moet het netwerk in ge bruik zijn. Federa heeft enige tijd geleden op de veiling van het ministerie van verkeer en waterstaat een licentie in de wacht gesleept voor het opzet ten van een nationaal GSM 1800 mobiel netwerk. Aandeelhouders van Federa zijn de banken ABN Amro en Rabo en France Telecom Mobi les International. Federa zou onder de indruk zijn van de ca paciteit en ontvangstgevoelig heid van de Nortel zend- en ontvangstapparatuur. Nortel, dat staat voor Nor thern Telecom, is in Nederland en de Noord-Europese regio vooral actief met zogeheten pu blieke centrales. Bij Nortel in Hoofddorp werken circa 200 mensen. Wereldwijd heeft het bedrijf ongeveer 73.000 mensen in dienst. Oscar Wilde Het ongeluk van goede be sluiten is dat ze zo vaak te laat komen. Uitgebreid weeroverzicht op pagina "jQ VANrPAAC ;*»A; KAS Binnenland .3,5,6 Buitenland 7 Cultuur20 Economie8,9 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving 14 Regio13,15,17,19,21 RTV/programma's11 Sport22,23 Strips10 Uitgaan18 Weg en wiel 25 GEZOCHT! zie pagina 12 leiden/regio irene nieuwenhuuse De gezamenlijke Nederlandse arbeidsbureaus hebben een fors tekort. Het zou om een bedrag van 100 miljoen gulden gaan. Volgens het CBA, de overkoepe lende organisatie van de ar beidsbureaus, gaat het om 'een zuiver boekhoudkundig pro bleem'. Derhalve dreigt er geen gevaar voor de werknemers en de klanten. Ook voor de be drijfsvoering en de continuïteit hoeft niet te worden gevreesd. Voor 1 augustus hoopt het CBA weer over voldoende geld te be schikken om de boekhouding weer kloppend te krijgen. Directeur C. van der Zwet van het Leidse arbeidsbureau is 'niet blij' met de situatie. „We maken ons natuurlijk zorgen, want je komt weer in negatieve zin in de publiciteit. Maar we ondervinden geen enkele last. Alle salarissen zijn betaald en de computers werken. Er is ook geen begrotingsprobleem. Ui teraard zetten we even een rem op de uitgaven. Maar zodra de inkomsten weer binnen komen, is de kwestie opgelost." Hoofdoorzaak van de 'kwes tie' is de overname van vijfhon derd GAK-personeelsleden. De salarissen van deze nieuwe col lega's drukken al op de uitgave- post van de arbeidsbureaus, ter wijl de overheid deze 'overheve ling' nog niet heeft geëffectu eerd. Daarnaast zijn er verschil lende subsidiegelden uit Brussel nog niet losgekomen. Ook de fi nanciële consequenties van de invoering van de nieuwe Ar beidsvoorzieningswet zijn nog niet geheel gestroomlijnd. HET VOORDEEL VAN Z-WIND0W KUNSTSTOF KOZIJNEN ZIT 'M NIET ALLEEN IN DE VEILIGHEID... leerd in Servië. Die YPR is blauw geschilderd en in gebruik bij de Servische politie. Kamerleden hebben geschokt gereageerd op het feit dat met Nederlands materieel uit Sre brenica nu oorlog wordt ge voerd door Servië. „Het is de brutaliteit ten top", aldus CDA- Kamerlid Hillen. De WD'er Blaauw meent dat er een zwaar protest moet uitgaan naar Milo sevic en naar de Verenigde Na ties, die volgens hem te weinig hebben gedaan om het oorlogs- materieel op te sporen en terug te krijgen. Valk van de PvdA meent dat Nederland hierover hard aan de bel moet trekken, en minimaal de Servische am bassadeur op het matje moet roepen. D66'er Hoekema noemt het 'schandalig'. )a, ik wil een abonnement op het l«idsch Dagblad. de:Plaats: (I.v.m. controle bezorging! Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: iDPermaand Per kwartaal QrotOtnatisch (f. 94,15) i l automatisch (f.32,70) Ö^cceptglro (f.'JS,IS) I Nr. bank/giro: - Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ivelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1