Leidsch II Dagblad 21 23 binder politie op traat door voetbal Breedbeeld-tv's: het WK op zijn smalst Leidse winkels trekken steeds meer klanten WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Twaalf jaar cel voor Britse topcrimineel Krasinapolsky neemt Golden Tulip over Voetballer van het Jaar HL HiI ':i c Gouden Koets in Amsterdam ENSDAG 3 JUNI 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Binnenland Economie PvdA, VVD en D66 zijn y het in principe eens over J strenger asielbeleid Jelgersma beschuldigd van knoeien met wijn Cultuur en Kunst Tijdelijke stop voor musical Miss Saigon in Den Haag Sport Moya verslaat Rios op Roland Garros HET WOORD IS AAN VANDAAG 26 PAGINA'S leden van de AbvaKabo en CFO hebben het CAO-ak- )rd voor de thuiszorg van de id gewezen. De leden vinden zij in vergelijking met hun lega's in de ziekenhuizen er caaid vanaf komen. De bon- willen zo spoedig mogelijk er met de werkgevers gaan derhandelen. )e afwijzing van de CAO in thuiszorg kwam nadat de nden net een akkoord had- n bereikt voor personeel in emene en psychiatrische zie- ihuizen, verpleeghuizen en ïtra voor gehandicaptenzorg, ar gaan de salarissen met 5 procent omhoog en de rling-salarissen met 10 pro- it. De bonden leveren behal- voor de CAO in de thuiszorg g steeds strijd voor de CAO- ïlzijn. gina 2: Eerste aflevering van rie over de problemen in de ctor welzijn Meeste omroepen zenden wereldkampioenschap op gewoon formaat uit Breedbeeld is mooi. Prachtig zelfs. Maar dan moet het wel een programma zijn dat breed wordt uitgezonden. Met het wereld kampioenschap voetbal in Frankrijk voor de deur schreeuwen de folders van elektro nicawinkels dat je vooral een breedbeeld-tv moet kopen. Juist met het oog op het WK. Maar de NOS en Eurosport geven het voet balsignaal helemaal niet 'breed' door. Rond grote sportevenementen als het WK worden altijd meer tv's verkocht. Volgens handelaren worden op dit moment onge veer net zoveel breedbeeld-tv's als gewone toestellen verkocht. In de bergen folders met W-aanbiedingen die dezer dagen op de mat vallen wordt de suggestie gewekt dat wie niets van het WK wil missen, een breedbeeldtelevisie moet hebben. Een van de winkelketens meldt zelfs dat je dan 'meer voetbal voor je geld' hebt. Eén folder voor breedbeeld-tv's geeft een lijstje met WK-wedstrijden die de Belgi sche VRT in breedbeeldformaat zou bren gen. Maar ook daar wordt het WK voetbal op gewoon formaat uitgezonden. „Tja, het verbaast mij ook dat in de fol ders de relatie tussen WK-wedstrijden en breedbeeld wordt gelegd", zegt een woord voerster van de NOS. „Wij zenden geen WK-voetbal in breedbeeld uit. Ik houd het op verkooppraatjes. De NOS zendt 190 uur WK-voetbal uit, al le 64 wedstrijden. Ook bij sportzender Eu rosport is geen enkele wedstrijd in breed beeldformaat te zien. „De markt aan breed- beeldkijkers is te klein voor ons", laat een woordvoerster weten. Eurosport brengt 33 van de 64 wedstrijden 'live', De rest wordt 'verlaat live' uitgezonden. Volgens schattingen heeft slechts een op de veertig huishoudens in Nederland een breedbeeld-apparaat. De omroepen willen vermoedelijk geen breedbeeld-opnamen van het WK doorgeven, omdat dat op een traditioneel scherm vervelende balken aan de onder- en bovenkant geeft. Is het gewo ne beeldformaat 4:3, bij breedbeeld is de verhouding 16:9. Gewone uitzendingen op een breedbeeld-tv leveren aan de zijkant van het scherm lelijke zwarte balken op. Dat ongemak is eenvoudig te verhelpen, omdat de meeste brede tv's beschikken over de mogelijkheid het beeld wat uit te rekken waardoor de zwarte balken verdwij nen. Maar dat levert geen optimaal plaatje op Volgens een woordvoerster van Philips in Eindhoven is het beeld van een breedbeeld- tv vooral natuurlijker. „Dit zijn qua beeld en geluidstechniek de beste toestellen die er op dit moment te koop zijn." Alphense jeugd bekogelt politie alphen aan den run ivo pommerel Acht jongeren zijn de afgelopen nacht in Park Rijnstroom in Al phen aan den Rijn opgepakt. Zij maakten deel uit van een grote groep die daar vernielingen aanrichtte en het personeel van Rijnhove (een instelling voor jeugdhulpverlening) bedreigde. De opgetrommelde politie werd bekogeld met jampotten. De acht zitten nog vast op het poli tiebureau. Het achttal bestaat uit twee jongens en zes meisjes tussen 13 en 16 jaar oud. Volgens Rijn- hovewoordvoerder J. du Prie begonnen de problemen met twee meisjes uit Rijnhove. Ze kregen steun van vrienden en vriendinnen, ook van buiten de instelling. Het gaat weer iets beter met de middenstand in het hart van Leiden. In vergelijking met drie jaar terug krijgen de winkels meer klanten, zowel Leidenaars als mensen uit de omliggende dorpen. Dat is de belangrijkste conclusie van een onderzoek dat de gemeente heeft laten uit voeren door het Haagse bureau D P. Deze organisatie baseert de conclusies op zevenhonderd telefonische enquêtes en 1.200 zogeheten passantenenquêtes, interviews met \yinkelend pu bliek. Van alle Leidenaars koopt 33 procent zijn dagelijkse spulle tjes in het centrum. Dat is vijf procent meer dan in 1995. Voor de niet dagelijkse inkopen - va riërend van kleding tot meubels en cd's - gaat 55 procent van de Leidenaars naar de binnenstad, ook vijf procent meer dan drie jaar geleden. Uit de omliggende dorpen trekt Leiden ook duide lijk meer kopers dan een paar jaar terug. Doel van het onderzoek was te kijken naar de mogelijke ef fecten van het streven van Lei den de binnenstad autoluw te maken. Dat beleid valt redelijk goed bij de consument, conclu deren de onderzoekers. Een meerderheid van de onder vraagden heeft waardering voor de pogingen van de gemeente de auto's zoveel mogelijk uit de binnenstad te weren. Zestig procent vindt hel 'autovrij' ma ken een verbetering. Zo is de sfeer er beter daii vroeger. De binnenstad is ook beter bereik baar, vinden vooral fietsers en mensen die met het openbaar vervoer komen. Bij het winkelend publiek is de Haarlemmerstraat veruit fa voriet. Van de mensen die het centrum bezoeken, komt 87 procent in deze straat. Daar komt nog bij dat de Haarlem merstraat als een min of meer zelfstandig winkelgebied ope reert. Nog niet de helft van het aantal bezoekers loopt door naar een andere winkelstraat. Ter vergelijking: van alle bezoe kers in het centrum komt 32 procent op de Breestraat. Pagina Leiden: 'lik merk al een tijdje dat het beter gaat'. abonnement op het<Md«cli Dagblad. Postcode'.Plaats: lel:il v m. controle t.e/orprqO 1 Na de ee rste twee weken betaal Ik mijn abonnement: |D Per maand QPerkwanaal Qautomatisch (f. 94,15) I automatisch i) 32,70) Oacc eptgiro (f. 95,15) W I Nr. bank/giro: iHandtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, /onder postzegel, leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050, Z300 VB Leiden g 7 214 1 4 0 OTT A OF BEL 071 -51 28 030 „mvn|d;,R Het gerechtshof' in Den Haag heeft gisteren een 34-jarige in Sassenheim wonende Brit ver oordeeld tot twaalf jaar gevan genisstraf. De man krijgt die straf voor het leiden van een in ternationale, gewelddadige drugsorganisatie. Er was zestien jaar tegen de Bril: geëist Zijn bende handelde in Ne derland op grote schaal in di verse soorten drugs, zoals heroï ne, xtc en hasj. Daarom kreeg het onderzoek de naam Mix- zaak. De rechtbank in Den Haag veroordeelde de man vo rig jaar juni in deze zaak al tot twaalf jaar cel. De leider van de drugsorgani satie vestigde zich in het najaar van 1995 in Sassenheim, nadat hij in 1992 de Britse politie en Justitie het nakijken gaf in een prestigieuze drugszaak tegen hem. Een rechtbank in Groot- Brittannië sprak hem vrij nadat was gebleken dat in zijn zaak ongeoorloofde opsporingsme thoden waren gebruikt. Dit was zeer pijnlijk voor de Britse op sporingsdiensten. Die beschou wen de man namelijk als één van de grootste criminelen van het land. Volgens een aantal ta bloids is hij zelfs 'volksvijand nummer 1'. Het hof veroordeelde twee handlangers van de Brit gisteren ieder tot acht jaar cel. De recht bank legde hun vorig jaar nog allebei zeven jaar op. amsterdam ed blaauw-anp Krasnapolsky wordt de nieuwe eigenaar van Golden Tulip In ternational. De hotelketens te kenden gisteren een fusie-over eenkomst. Hierdoor ontstaat er wereldwijd een bedrijf met 43 hotels en vier restaurants. In Nederland vallen totaal 32 ho tels (inclusief franchisenemers) onder Krasnapo Isky. De fusie is ingegeven om de positie op de thuismarkt te ver groten en daardoor internatio naal sterker te staan. Volgens C. van Duijn, eigenaar van het Golden Tulip Hotel aan de Schipholweg in Leiden, heeft de overname geen gevolg- voor franchisenemers, die onder Golden Tulip World Wide val len. „Wat je wel ziet met deze schaalvergrotingen, is dat ke tens zich losmaken van hun ei gen franchise-hotels. Ze zullen niet zo snel meer overboeken naar ons. De concurrentie ver scherpt. Maar ik ben daar niet bang voor." Ook M. Lindelauf van het Golden Tulip Barbizon in Hoofddorp is uitermate tevre den. „Door deze samenwerking worden we alleen maar ster ker." Pagina 9: Hotelfusie moet voor forse winstgroei zorgen nden vrezen voor 'ontwrichting' door EK-2000 extra politie-inzet tijdens de Europese voetbalkam- ?nschappen die België en Nederland over twee jaar aniseren, betekent voor de burger dat de overige poli aken in gevaar komen. Deze waarschuwing uitten gis- ;n de woordvoerders van de twee grote politiebonden 3 en ACP in het Radio 1 Journaal. ambtelijke werkgroep, het lonaal Politieproject Euro heeft onlangs becijferd voor het EK-voetbal zeven miljoen gulden extra moet den uitgetrokken voor de tie. aarbij hebben de poiitie- jsen nu al te horen gekregen in de weken rond de EK en ani en juli van het jaar 2000 a buitengewone verloven en antiedagen mogen worden toegekend. Dat geldt ook voor korpsen in de regio's waar niet wordt gevoetbald. De agenten uit die gebieden moeten elders kunnen worden ingezet, bij voorbeeld voor ME-taken, vin den de ambtenaren. NPB en ACP hebben daar grote moeite mee en waarschu wen alvast dat het gewone poli tiewerk in de knel komt omdat tijdens de voetbalperiode min der politie voor de burger be schikbaar is, maar ook daarna wegens compensatie. Volgens NPB-voorzitter Van Duijn zouden de bestuurders 'zich moeten afvragen of deze maatschappelijke ontwrichting nog wel acceptabel is'. Met de zeventig miljoen gulden extra voor EK-politiebegeleiding zou den de korpsen in normale ja ren op jaarbasis circa zeven honderd fulltime agenten voor normaal politiewerk kunnen in zetten. De vakbonden wijzen minis ter Dijkstal (binnenlandse za ken) er verder op dat wat hen betreft het geld niet op de poli tiebegroting mag drukken, maar door het departement moet worden betaald. Deze mening is ook burgemeester J. Franssen van Zwolle toegedaan. Hij is woordvoerder voor voetbalza ken van de regionale korpsbe heerders. Kamerleden Van Oven jlA) en Hoekema (D66) wil- iduidelijkheid over de onop- elderde moord op ir. F.H.E. jé, die op 1 maart 1946 in len werd doodgeschoten. Zij gen aan minister Sorgdrager ititie) of zij wil nagaan welke jissingen er in het strafrech- jk onderzoek naar deze prd zijn genomen en welke ianties bij het onderzoek ir deze moord betrokken zijn feest. Zij hebben de minister eocht of zij bereid is de na- kaanden inzage te verschaf- in de onderzoeksdossiers, fineer deze boven water ko- tuljé was directeur van de Hollandsche Constructie- rkplaatsen jn Leiden. Na de frij ding werd hij gearresteerd verdenking van economi- ie collaboratie, maar al snel feelaten toen bleek dat hij fchuldig was. Op 1 maart 16 werd hij door een schot in I borst vermoord. Algemeen td aangenomen dat de dader iest worden gezocht in ver- Bkringen. Na een kort onder- Ik door de Leidse politie, gaf {toenmalige minister van jus- p Weijers de zaak in handen 1 een rechercheur 'geheel staand van de Leidse poli- omdat alleen zijn per- n een objectief onderzoek waarborgen. In 1949 is het lerzoek naar deze moord ge- akt. De dossiers over de ordzaak zijn tot op heden lorloos. onden wijzen prg-CAO af Amsterdam In alle vroegte is vanmorgen de Gouden Koningin'. De expositie wordt gehouden in het kader van hoofdstad ter gelegenheid van het huwelijk van de toen- O Koets bij de Nieuwe Kerk in Amsterdam gearriveerd, waar het eeuwfeest van Wilhelmina's inhuldiging. De koets, die malige prinses Beatrix en prins Claus, in 1966. EERhij van 7 juni tot en met 2 augustus te zien is op de ten- bij de inhuldiging honderd jaar geleden een cadeau was foto anp hans steinmeier 0b van der meulen-anp toonstelling 'Wilhelmina, een gouden koets voor de jonge van de Amsterdamse bevolking, was voor het laatst in de leiden Ter Leede-speler Floor van Duyn mag zich 'Voetballer van het Jaar' noemen. De routi nier werd gisteren tijdens een feestelijke bijeenkomst gehul digd bij Het Motorhuis. In het door deze firma gesponsorde klassement gaven verslaggevers van deze krant wekelijks cijfers aan spelers van de hoofdklassers ARC, Katwijk, Ter Leede, FC Lis- se, Noordwijk, Rijnsburgse Boys, Quick Boys en UVS. Van Duyn (links) kreeg uit handen van Mo- torhuis-directeur Piet Meeder een reischeque ter waarde van 2.500 gulden. De Katwijker ein digde voor FC Lisse-speler Jerrel Linger en UVS-doelman Dave de Heiden, die de tweede plaats moesten delen. „Ik dank de prijs, denk ik, aan het constante sei zoen dat ik heb doorgemaakt", aldus Van Duyn die ook bij zijn club tot speler van jaar werd uit geroepen. Pagina 22: 'Als ik ple zier heb, kan ik presteren' foto mark lamers Jaap van Zweden Beroemd zijn is erg, maar niet beroemd zijn is nog veel erger. amervragen er moord op iidenaar Guljé Binnenland3,5 Buitenland6,7 Cultuur21 Economie8,9 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Schrijvende lezers16 Sport22,23,24 Strips10 Uitgaan20

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1