Leidsch Dagblad Megafusie supermarkten i 26 27 CDA wil Schiphol omwonenden van laten verhuizen Haringparty BEL: 071-5128030 andtekening van Leo ^oer ^n'Sro samen met Vendex Food goed voor marktaandeel van 24 procent 'er Leede gedegradeerd liddink tevreden met ïbuut van Hasselbaink amnestie politieke Gevangenen Indonesië Tasjesrover aangehouden Hollands Midden: Meer homo's met politiepet Subsidie voor taxikosten KQnjViar Drukte bij NS-informatie station Leiden TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Lego haalt rammelaars uit handel iNDAG 25 MEI 1998 dinnenland w OPGERICHT 1 MAART 1£ Economie i Leiden CAO-akkoord voorthuiszorg verworpen Geen fusie van provinciale afvalbedrijven Kracht van Noordman is liefde voor het product Cultuur en Kunst Alphens Parktheater veiliger en beter zichtbaar LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Nog geen abonnee? Leo Beenhakker moest zaterdagmiddag op de Leidse Bos- ide 'overwerken'. De trainer bracht met Feyenoord een be- bii LFC, dat werd versterkt met enkele spelers uit hoofdklasse, werd 7-1 voor Feyenoord. Na afloop was Don Leo nog even druk ig met het uitdelen van handtekeningen. foto hielco kuipers nu endrecht peter van der hulst net q papier zag het er allemaal prachtig uit. Na een jaar akkelen zou Ter Leede vol- ardig mee gaan draaien in hoofdklasse zaterdag. Ver- rkingen in de personen van lo van Zeist, Maarten lan, Martijn Vooys en rin Beltman dienden zich jen nieuwe grote sponsors len op de Sassenheimse kloppen. enige dat de hoofdmacht moest doen, was het pro- tie degradatieduel winnen iKJoetinge. En daar ging (zaterdag nu precies mis. „Succes, in de eerste klas", zongen de Zeeuwse suppor ters hatelijk in de richting van de in rouw gedompelde Sas senheimse aanhang. De 3-1 nederlaag had de getrouwen van Ter Leede 1 murw gesla gen. Met zijn gelijkmaker zorgde Ter Leede-spits Ed Borst er nog voor dat op het Barendrechtse sportpark De Bongerd aan een verlenging moest worden begonnen, maar daarin kwanrde schei dende hoofdklasser uiteinde lijk kracht te kort. >0, ndscoach Guus Hiddink te spreken over het eerste, tenenjormele, optreden van Jerrel gas-t sselbaink in Oranje, dat gis- Jter|l avond met 4-1 van Lausan- Pe Sports won. „Hij speelde makkelijk mee, was niet on- nnig." Dat 'Jimmy' drie mi- ten voor tijd naar de kant est, kwam door een blessu- ,Een knietje in de rug", zei delink. Overmars, Kluivert Bogarde zaten nog op de nk, maar waren ook niet ge el fit. „Ik wilde geen riciso men", verklaarde de bonds- ich. „Daarom de laatste mi- ten maar met tien man." :de heeft het nog wat in rug, fonk ondervindt hinder de liesstreek. „Kluivert igen we voorzichtig te- zei Hiddink. „Eerst nog itensieve trainingen. Na blessurestop van een week moeten we oppassen voor een terugslag." Ooijer kreeg, als centrale ver dediger, de tweede helft de ge legenheid zich te onderschei den. Hij is de eventuele stand- in voor Vierklau. „MaarVier- klau wordt een moeilijk ver haal", vreest Hiddink. „Later in de,week in Hoenderloo zul len we de zaak op een rijtje zetten. Misschien nemen we dan een beslissing." De bondscoach zet Bergkamp voorlopig niet in. „Het kan best zijn dat zijn eerst volgen de wedstrijd er één op het WK is. Maar ik hoop dat hij voor het echte begin eerst nog een paar dagen voluit met de groep kan meetrainen. Dat is eigenlijk wel nodig. We moe ten oppassen met hem. Gaat het nu weer mis, dan is het over." Pagina 17: Oranje niet vrij van zorgen kpahan en Bintang vandaag vrij 10, Indonesische regering ver amnestie aan twee beken- politieke gevangenen: ;htar Pakpahan en Sri ang Pamungkas. Minister justitie Muladi heeft dat ichtend gezegd na overleg president Habibie. Zater- zei Muladi al dat stapsge- tien tot vijftien gedetineer- zullen vrijkomen. Tevens :te Habibies kabinetschef Tandjung vanochtend end dat er vervroegde parle- itsverkiezingen komen. iister Muladi zei dat vak- Isleider Pakpahan en de ident politicus Sri Bintang den vrijgelaten zodra hijzelf NE vandaag de Cipinang-ge- genis in Jakarta bezoekt. Het niet duidelijk of Pak- an en Bintang de amnestie epteren. Sri Bintang zei gis- n, mede namens enkele pa1 itallen andere politieke ge- genen, dat amnestie onaan- dlr^aar is- De gevangenen en dat hun processen wor- herzien, omdat ze vinden ze ten onrechte terecht heb- i gestaan. Amnestie aanvaar- zou als erkenning van uld kunnen worden uitge- luchtar Pakpahan is voorzit- Supermarktketen De Boer Unigro en de supermarkten van Vendex, de Vendex Food Groep, fuseren. Door het samengaan ontstaat er een bedrijf met een marktaandeel van ruim 24 procent. Albert Heijn blijft de grootste met bijna 29 procent. Bekende supermarkten van De Boer Unigro zijn Super De Boer en De Spar. Konmar, Edah en de Basismarkt maken deel uit van Vendex Food Groep. amsterdam/amersfoort anp/gpd Door de fusie ontstaat een su permarktbedrijf met 2.700 vesti gingen en een omzet van 11,5 katwijk conny smits Met de aanhouding van een 23- jarige Katwijker heeft de politie de tasjesrover te pakken die vo rig jaar in totaal 47 keer toesloeg in de Leidse regio. De man werd vanochtend vroeg in zijn woning gearres teerd. De politie verwacht bin nenkort nog meer aanhoudin gen te verrichten van mensen die de Katwijker bij de berovin gen hebben geholpen. De tasjesrover was vorig jaar tussen januari en november ac tief. De politie kreeg vanuit Kat wijk, Rijnsburg en Oegstgeest 20 aangiftes binnen, terwijl in Noordwijk en Leiden 27 slacht offers werden geteld. In de meeste gevallen werden bejaar de mensen van achteren door een jonge man op een fiets be naderd en van hun tas beroofd. Mede doordat de diefstal zich steeds in zeer korte tijd afspeel de, bestond er geen duidelijk signalement van de dader. Wel moest de politie achteraf constateren dat de Katwijker eind 1997 al eens was aange houden voor een tasjesroof in Oegstgeest. Hij ontkende toen en moest bij gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. Sinds de aanhouding stopten echter de berovingen. Na verdere analyses van de aangiftes en enkele nieuwe tips leidde het spoor later opnieuw naar de Katwijker. miljard gulden. Het bedrijfsre sultaat is 305 miljoen. Er wer ken ruim 36.000 mensen, waar van 6500 in België en Spanje. Het nieuwe bedrijf krijgt zes eenheden. Konmar Superstore met 26 vestigingen, Super de Boer met 398 winkels, Edah met 316 zaken en de Basismarkt die 155 zaken heeft. De formules met kleine zaken als Spar en At tent komen in de unit buurtver- zorgende winkels. In de zesde poot komen de gemakszaken, slijtersketen Mitra en de dier- speciaalzaken Pet's Place. De nieuwe combinatie heeft een beurswaarde van ongeveer 4,8 miljard gulden. Vendex brengt alle aandelen van de voedselgroep in bij De Boer Unigro. De aandeelhouders van Vendex krijgen voor zeven aan delen Vendex twee nieuwe aan delen van De Boer Unigro. De Vendex Food Groep stond in de etalage na de aangekondi- ge fusie tussen de warenhuizen van Vendex en die van KBB. Vendex kondigde toen aan de supermarkten te zullen verzelf standigen, zodra het bedrijf door aankopen of fusies vol doende marktaandeel in Neder land zou hebben. FNV Bondgenoten reageert gematigd positief. Bestuurder Peters is tevreden dat er een groot sterk bedrijf ontstaat maar vreest overlappingen in de dis tributie en op de hoofdkanto ren. In het noorden en bij Rot terdam hebben beide bedrijven een distributiecentrum. Op de hoofdkantoren verdwijnen maximaal honderd banen. Voor het winkelpersoneel heeft de fu sie geen gevolgen. veresegyhaza Hongaarse vrouwen in klederdracht stemmen tijdens de tweede ronde van de parlementsverkiezingen gisteren in Hongarije. De rechtse oppositie heeft een grote overwinning behaald. Volgens de voorlopige uitslag krijgen drie conservatieve partijen samen 213 van de 386 zetels in het nieuwe parlement. Pagina 5: Rechtse oppositie wint verkiezingen in Hongarije. foto reuters laszlo balogh den haag gpd ter van de niet door de autori teiten erkende vakorganisatie SBSI. Hij zit een celstraf van vier jaar uit omdat hij in 1992 zou hebben aangezet tot rellen in Medan. Sri Bintang Pamungkas is een 'in ongenade gevallen oud-parlementslid van de mos limpartij PPP. Hij is veroordeeld tot 34 maanden cel omdat hij president Soeharto in 1995 zou hebben beledigd tijdens een toespraak in Hannover. Op amnestie voor politieke gevangenen was het afgelopen weekeinde bij Habibie aange drongen door minister Muladi en de hoogste openbare aankla ger, Soedjono C. Atmonegoro. Ook tal van oppositionele groe pen en studenten eisten vrijla ting. Volgens mensenrechtenor ganisaties telt Indonesië onge veer tweehonderd politieke ge vangenen. Opmerkelijk is dat Muladi vanochtend zei dat wordt beke ken wat er moet gebeuren met de Oost-Timorese gevangenen. De bekendste van hen is Jose 'Xanana.' Gusmao. Hij zit een straf van twintig jaar cel uit. De Oost-Timorese gevangenen zijn tegen de inlijving van hun land bij Indonesië. Pagina 2: Portretten Muchtar Pakpahan en Sri Bintang Pa mungkas De omwonenden rond Schiphol moet worden gevraagd of ze be reid zijn te verhuizen als daar alternatieve woonruimte en een financiële schadeloosstelling te genover staat. Dat vindt CDA- leider De Hoop Scheffer, die meent dat op die manier de weg kan worden vrijgemaakt voor verdere groei van Schiphol. In het politiek discussiepro gramma Het Buitenhof zei hij zondag dat daarover een 'eerlijk gesprek' moet komen. Het CDA vindt dat de luchthaven verder moet kunnen groeien. Na de aanleg van de vijfde start- en landingsbaan, waartoe dit kabi net besloten heeft, moet er in den haag anp Bewoners van nieuwbouwwij ken in zogenoemde Vinex-loca- ties waar nog geen openbaar vervoer is, kunnen volgend jaar hun vervoerskosten naar de dichtstbijzijnde halte van bus, tram, metro of trein gedeeltelijk vergoed krijgen. Om hen te sti muleren om ondanks het ont breken van goed openbaar ver voer toch hun auto te laten staan, krijgen zij een chipkaart waarmee zij bijvoorbeeld de taxirit naar een bushalte kun nen betalen. In januari start Verkeer en Waterstaat hiermee een experi ment in Utrecht, Almere en Groningen. Loopt dat goed, dan kunnen ook andere gemeenten zich bij het ministerie melden voor de subsidieregeling. de visie van het CDA een zesde baan bijkomen. De consequentie daarvan kan zijn dat de bestaande geluids normen en veiligheidscontou ren rond Schiphol niet gehand haafd kunnen worden. „We moeten eerlijk zijn tegenover de mensen om Schiphol heen", al dus De Hoop Scheffer. „Ga met ze praten. Vraag of ze bereid zijn in deze richting mee te denken". De CDA-leider sluit niet uit dat dit ertoe leidt dat het dorp Zwanenburg, dat vlak bij Schiphol ligt, verdwijnt. „Dat kan een inzet zijn", aldus De Hoop Scheffer. De CDA-leider richtte zich met zijn opmerkingen aan het adres van de onderhandelaars voor een tweede paars kabinet. PvdA, WD en D66 zijn sterk verdeeld over Schiphol. Het CDA vindt net als de WD dat er niet te snel naar een andere lo catie mag worden uitgeweken. De partij meent dat voorkomen moet worden dat miljareninves- teringen op Schiphol verloren gaan. Op de langere termijn zal er echter wel degelijk naar een al ternatieve locatie omgekeken moeten worden, aldus De Hoop Scheffer. Hij noemde de Mar kerwaard een goed alternatief met het oog op de ontwikkeling van Noord-Nederland, maar er zijn volgens hem nog te veel on zekerheden om daar al defini tief voor te kiezen. Overtuig u zelf van de kwaliteit van onze Hollandse Nieuwe! Morgen gratis proeven van 16.00 tot 19.00 uur! leiden irene nieuwenhuuse Binnen twee jaar heeft het poli tiekorps Hollands Midden meer homo's, allochtonen en vrou wen in dienst. Hollands Midden is met Kennemerland en Zui- Holland Zuid één van de voor trekkers in Nederland. Andere korpsen beginnen nu pas met campagnes die moeten leiden tot meer homo's met een poli tiepet. Onder de naam 'Meer roze in het blauw' moet de ho mo-emancipatie in de politie korpsen worden bevorderd. Zo gaat de politie Haaglanden de komende maanden bij de verschillende korpsen een spe ciale kast plaatsen. Agenten kunnen in de laatjes voorstellen deponeren die moeten bijdra gen aan de homo-emancipatie bij de politie. Ook het ministerie van binnenlandse zaken wil na de 'intócht' van vrouwen en al lochtonen meer homo's binnen de gelederen. In Leiden heeft men een jaar geleden al een speciale wer vingsactie afgesloten, die tot een forse uitbreiding van de huidige sterkte van 1.400 moet leiden. Sindsdien zijn er drie honderd aspirant politiemensen in opleiding. De helft van deze groep is samengesteld uit de 'aandachtsgroep' van vrouwen, allochtonen en homo's. Bij de homo's is aangetekend dat het zowel om vrouwen als mannen gaat. De politie heeft er bewust voor gekozen niet naar buiten te brengen wie en hoeveel er van deze groep nu homo's zijn. Voorlichter Cees Jongh: „We willen homoseksuelen binnen ons korps omdat we als politie een afspiegeling van de maat schappij willen en moeten zijn. Maar het gaat te ver om homo's als het ware te registreren. Dat dient geen doel en werkt stig matiserend." Hollands Midden heeft voor de campagne een onder- scheidng van de homo-bewe ging ontvangen. Deze 'Roze Pluim' is destijds uitgereikt aan Hil Renema, de leider van de wervingsactie. HET WOORD IS AAN Pierre Reverdy Weten oud te worden is de kunst zich met de restjes te vreden te stellen. 9715° 9717° »719° 60% 40% 30% 20% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina -] 4 VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 3 5 26,27 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 24 Strips Uitgaan .25 leiden gpd De nieuwe dienstregeling van de NS heeft vanmorgen op sta tion Leiden Centraal voor extra wachttijden bij het overstappen gezorgd. Veel reizigers hadden niet in de gaten dat de nieuwe dienstregeling was ingegaan. Dat leidde onder meer tot een stormloop op de trein van 8 uur naar Schiphol. Overstappende reizigers uit Den Haag klaagden dat ze nu vroeger van huis moe ten. Bij de NS-informatiekraam op station Leiden bleef het de hele ochtendspits druk. Ook in Utrecht en Gouda le verde het overstappen extra wachttijden op. Vanuit Utrecht vertrokken treinen naar Nijme gen en Den Haag met vertra ging van enkele minuten tot ruim een kwartier. Na de spits werd de vertraging snel ingelo pen. In Leiden en Gouda ver trokken sommige spitstreinen overvol richting Schiphol en Woerden. Op beide .stations was sprake van lichte paniek onder het NS-personeel. Het nieuwe spoorboekje ging gisteren in. In de dienstregeling rijden dagelijks 250 treinen ex tra. Meer dan tot nu toe valt de nadruk bij de NS op snel ver voer over middellange en lange afstanden. Een aantal stoptrei nen is opgeheven. Woordvoerders van de NS meldden dat de meeste treinen geen vertraging opliepen. Grote problemen bleven ook uit. Wel bleek dat met name op de ver wachte knelpunten reizigers vaak niet wisten welke trein zij moesten nemen. Pagina 3: De tijden veranderen bij NS, maar verder niets ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: Plaats: (I.v ontrole bezorgingi 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) i l automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) V I Nr. bank/girc - Handtekening'. rijswijk anp Lego heeft met spoed bijna 700.000 babyrammelaars uit de winkels gehaald. De speelgoed fabrikant reageert hiermee op meldingen over verstikkingsge vaar. Het speeltje is wereldwijd op de markt gebracht, behalve in Noord-Amerika. Hoeveel exemplaren in Nederland zijn verspreid is onbekend. De rammelaar in de vorm van een lieveheersbeestje ligt sinds maart vorig jaar in de winkel. Onlangs bleek dat drie baby's in ademnood raakten omdat het speeltje in de mond bleef ste ken. De baby's waren allen zes tot zeven maanden. Lego is verrast door de alar merende berichten. Het bedrijf laat uit voorzorg alle ramme laars uit de schappen halen, omdat het niet wil dat nog meer kinderen risico's lopen. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. •en envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1