Leidsch Dagblad Habibie benoemt nieuwe regering 18 PC Zeewater Katwijk scoort weer slecht i wesselman Mooie prijs' FC Lisse Veldslag in Madrid na )verwinning van Real Stabiliteit is nog ver te zoeken in Indonesië oterij-record: 208 miljoen Fitness-plek in Iratis forensentrein van Lovers Buitenaardse wezens in Boerhaave Reliëf Kozijnen Katwijk Vlietwijk PROVESTE TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. UDAG 22 ME11998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Amerikaanse jongen van 15 jaar schiet drie mensen dood Economie Cultuur en Kunst Verkoop Polygram 7 levert Philips 21 miljard op Zoeterwoudse polders 9 vereeuwigd op teken- en schilderdag Kerk en Samenleving 'Onze Lieve Vrouwe' straks als herboren LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 traat 110a, 2377 BB Oude Wetering 071-3316800 Fax: 071-3316502 wroom óók op zaterdag geopend mr irwuK* FC Lisse heeft gisteren op het terrein van Katwijk de idsch Dagbladcup gewonnen. Jan Wingelaar, voorzitter van het strict West 3, overhandigde de beker aan de aanvoerder van FC ijse, Leon van der Zwet. De Lissenaren wonnen ook vorig jaar de eker. „Het is een mooie prijs", vond de Leidse FC Lisse-speler Ri- Brd Groeneweg. foto hielco kuipers 19 19 5t volksfeest dat woensdag - [ond in Madrid losbarstte na overwinning yan Real Ma id op Juventus is ontsierd lorrellen. Voetbal-hooligans politie leverden in het cen- uin van de Spaanse hoofd- id een veldslag. Er vielen bij- mveehonderd gewonden, nder hen zijn zo'n dertig enten, van wie er twee :ht aan toe zijn. Tientallen lackbars en bushaltes wer- »n vernield. rellen ontstonden toen uoligans zich met geweld een eg naar de beroemde Cibe- sfontein wilden banen waar overwinningen van Real ladrid traditiegetrouw wor- tn gevierd. De politie had echter een kordon gelegd om het fontein te beschermen. Fans koelden hun woede ver volgens op de snackbars en bushaltes. Vijf voetbalvanda len werden gearresteerd. De politie gebruikte traangas en schoot met rubber kogels. Ge welddadige voetbalfans beko gelden de politie met flessen en stenen. In de stad waren naar schat ting 300.000 tot 500.000 men sen de straat op gegaan om de overwinning van Real te vie ren. Fans van Real Madrid hebben een reputatie hoog te houden wat het gebruik van geweld betreft. De 'Ultras Sur' hebben in het verleden her haaldelijk slag geleverd met de politie en andere fans van de Madrileense club. Dochter en vriend van Soeliarto uit kabinet jakarta ronald frisart De oudste dochter van ex-president Soeharto en diens beste vriend maken geen deel uit van het 'hervormings kabinet' dat de nieuwe Indonesische president Habibie vanochtend benoemde. Oppositioneel moslimleider Amien Rais reageerde 'neutraal', al zei hij dat het nieuwe kabinet nog wel veel trekken van het Soeharto-bewind vertoont. jakarta ronald frisart correspondent Vanochtend wijzigde Habibie het kabinet dat zijn voorganger Soeharto in maart had be noemd. Soeharto's oudste dochter Tutut is verdwenen als minister van sociale zaken. Soe harto's boezemvriend Moha mad 'Bob' Hasan moet het mi nisterie van handel en industrie opgeven. Ook minister Hartono (binnenlandse zaken) heeft het veld moeten ruimen. Hij is goed bevriend met Tutut. Op belangrijke posten heeft Habibie echter oude gezichten gehandhaafd. Generaal Wiranto blijft zowel minister van defen sie als stafchef van de strijd krachten. Ginanjar Kartasasmi- ta blijft als coördinerend minis- ZA 23 ZO 24 MEI 1998 openlucht voor 'hang-jongeren' iHINGTON Rtr bejaard echtpaar is de win- r van de grootste prijs die iin één keer is uitgekeerd bij iAmerikaanse loterij. De ge- isioneerde elektricien Frank paci (67) en zijn 62-jarige uw Shirley uit de plaats amwood bij Chicago, ont- gen ruim 208 miljoen gul le loterij 'Powerball' was da- gespreksonderwerp mmer één in de Verenigde Staten. Het recordbedrag kwam tot stand omdat de laatste acht weken niemand de zes winnen de cijfers had geraden. Het echtpaar wil een deel van het geld aan hun drie zonen en andere verwanten geven. De Capacis hadden nog meer kun nen winnen, als ze op het lot hadden aangegeven dat ze de prijs niet ineens wilden ontvan gen. Ze hadden dan 25 jaar ach ter elkaar jaarlijks bijna zestien miljoen gulden gekregen, bij el kaar 392 miljoen gulden. ^sterdam anp/onno havermans Zie onze advertentie in deze krant" leiden eric-jan berendsen De wijk Koppelstein, tussen Hoge Morsweg en Smaragd laan, mikt op een primeur in Leiden. De Vereniging Huisei genaren Koppelstein (VHK) wil bij de nog te bouwen woonto ren tussen Formido en de Amalrikplaats, een 'fitpoint' inrichten. Een fitpoint is een overdekte plek in de buiten lucht met fitness-apparaten die onder meer voor steps en bankdrukken kunnen worden gebruikt. Het idee ontstond drie jaar geleden toen kleine kinderen en ouders klaagden over het baldadige gedrag van de jeugd van 12 tot 18 jaar in hun buurt. Die hangjongeren be weerden echter dat er in Kop pelstein voor de opgroeiende jeugd niets te beleven viel. De VHK hoopt door het fit point de oudere jeugd weg te houden van de speelpleintjes en - toestellen voor de kleintjes elders in de wijk. Mocht er op termijn in Koppelstein geen belangstelling meer zijn voor de apparatuur, dan kan het hele fitpoint worden ver plaatst. De voorziening kost circa 25.000 gulden en is onder houdsvrij. Eerder deze maand sleepte het idee voor fitpoint de Leidse Jeugdprijs van vijf duizend gulden in de wacht. Voor het resterende bedrag worden nog geldschieters ge zocht. «iste treinstellen nog niet gearriveerd to eerste forensentrein van Lovers Rail, die Inaf dinsdag gaat rijden tussen Amsterdam en Haarlem, is voorlopig gratis. Volgens directeur Sul is de stunt uit nood geboren, omdat de nieuwe treinstellen nog niet zijn gearriveerd. Üaar verwachting komen die treinstellen (af komstig van de Franse spoorwegmaatschappij ftCF) pas over drie weken. Lovers moet het daardoor tijdelijk doen met "derhaast in Zwitserland gehuurde treinen en enkele toeristenwagons, zoals die van de Keu kenhof Expres die zondag zijn laatste ritten van dit seizoen naar Lisse maakt. De noodmaatre gel gaat volgens Sul 'honderdduizenden gul dens' kosten. Lovers liet tot dusver alleen toeristentreinen rijden. De lijn Amsterdam-Haarlem is de eerste aanval op het monopolie van NS op de foren- senmarkt. Vanaf september moeten ook op de trajecten Leiden-Den Haag en Utrecht-Hilver- sum Lovers-treinen rijden. ter van economie en financiën de centrale figuur op econo misch gebied. Bambang Subianto wordt mi nister van financiën. Enkele we ken geleden werd hij als top ambtenaar op dat departement ontslagen. De reden bleef duis ter. Op Handel en Industrie is Bob Hasan vervangen door Rahardi Ramelan. Hij zat sinds maart op het ministerie van technologie en is een oude me dewerker van Habibie. Nieuw is luitenant-generaal Syarwan Hamid. Hij wordt mi nister van binnenlandse zaken. Syarwan speelde de afgelopen dagen een belangrijke rol bij stappen om Soeharto's presi dentschap te beëindigen. Ook de nieuwe minister van infor matie is een militair: luitenant- generaal Yunus Yosfiah. In het kabinet zijn enkele leden opge nomen van de quasi-oppositio- nele partijen PPP en PDI. Ali Alatas behoudt zijn post als mi nister van buitenlandse zaken. De financiële markten rea geerden vanochtend gematigd positief op de machtswisseling in Jakarta. De lokale effecten beurs trok licht aan, aandelen van bedrijven de de Soeharto- kinderen moesten echter inle veren. De koers van de roepia bleef vrijwel stabiel. Regeringsleiders en staats hoofden hebben in het alge meen opgelucht gereageerd op het aftreden van de Indonesi sche president Soeharto. Ze zien het opstappen van de pre sident als een eerste stap naar herstel voor de noodzakelijke politieke en economische her vormingen in Indonesië. Met het vertrek van Soeharto is vol gens hen de kans op geweld af genomen. correspondent Na twee hoogst enerverende dagen zijn in Indonesië maar twee dingen duidelijk. Habibie is Soeharto opgevolgd als presi dent en er is een nieuw kabinet. Voor het overige zijn er slechts vragen. Wie wordt de nieuwe vice-president? Maakt Habibie de hele termijn tot maart 2003 vol? Komen er vervroegde ver kiezingen? En dat zijn dan nog slechts vragen over de toe komst. Over wat zich de afgelo pen dagen achter de schermen heeft afgespeeld, bestaat even zeer onduidelijkheid. Wat heeft Soeharto ertoe bewogen giste ren af te treden? Welke rol speelden de strijdkrachten? Slechts op één punt heeft stafchef en opnieuwmi nister van defensie Wiranto een tipje van de sluier opgelicht. Het leger zal Soeharto en diens familie blijven beschermen. De crux zit in 'diens familie'. Het leger neemt de Soeharto-kinde ren onder zijn hoede. De kinde ren, die enorme vermogens bij een konden graaien omdat hun vader president was. Aangeno men wordt dat Soeharto dat als harde voorwaarde heeft gesteld. In zijn eerste toespraak pro beerde Habibie oppositie en buitenlandse geldschieters te paaien. Hij zei vaart te zullen DISCOUNT I HARD- SOFTWARE PC-AMIGA-APPLE MIDI-INTERNET leiden De Marsmannetjes lijken nu daadwerkelijk geland in de Lange St. Agni eten straat in Leiden. Een buitenaards wezen houdt daar de wacht bij de entree van het Museum Boerhaave. Vanaf morgen is in het museum de expositie 'Groeten uit de Kosmos. Buitenaards gevaar: feit of fictie' te zien. Liefhebbers van de x-Files of science fiction-films zoals Star Wars en Aliens komen hier zeker aan hun trekken. De tentoon stelling gaat over de oneindigheid van het heelal en de fascinatie die de mens daarvoor altijd gehad heeft, over kometen, Mars-rages aan het begin van deze eeuw, over enge buitenaardse wezens en signalen uit de ruimte. Pagina 9: Een geheel verzorgde reis door de kosmos. foto hielco kuipers HET VOORDEEL VAN Z-WINDOW KUNSTSTOF KOZIJNEN ZIT 'M NIET ALLEEN IN DE VORMGEVING... Supersnel autowassen Kia dealer zetten achter politieke en eco nomische hervormingen. De vraag is in hoeverre Habibie van Soeharto verschilt. Op grond van wat bekend is, lijken de ver schillen gering. Habibie was twintig jaar een toegewijde lakei van zijn voorganger. Hij krijgt waarschijnlijk weinig eigen speelruimte, want Soeharto zal zich vrijwel zeker met het beleid blijven bemoeien. Een tweede complicerende factor is het leger, na het vertrek van Soeharto opnieuw het machtigste orgaan in Indonesië. De generaals hebben met Habi bie nooit veel op gehad. Wil hij president blijven, dan moet hij het met het leger op een ak koordje te gooien. Dat geeft de generaals grote invloed. Al met al is het geen wonder dat de studenten, na hun eerste vreugde, meteen hun eis bijstel den: ook Habibie moet weg. Evenzeer ligt het voor de hand dat geldschieters op hun hoede zijn. Habibie's nationalistisch- economische opvattingen staan haaks op het IMF-evangelie van de vrije markt. Lukt het Habibie niet tot een vergelijk te komen met zijn bin nenlandse opposanten en bui tenlandse geldschieters, dan staan nieuwe woelingen voor de deur. Zoals de zaken nu liggen, is dat helaas de meest waar schijnlijke optie. HET WOORD IS AAN J.W.F. Werumeus Buning Enige uren per dag moet men werken, maar er zijn andere uren dat de mens dromen mag of zich tenmin ste het paradijs herinneren. r-H enkele r .d buien - SC 7*/15° 7714° 7714° 30% 40% 50% 5SSS355? 30% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 32 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Regio.17,19,21 RTV/programma's15 Sport 25 T/M 31 Strips Uitgaan Weg en wiel katwük annet van aarsen Teleurstelling overheerst in Kat wijk na het verschijnen van het vijftiende zwemwaterrapport van de Europese Commissie. Het zeewater langs het Noord- strand voldeed voor de tweede achtereenvolgende keer niet aan de minimale kwaliteits eisen. Volgens wethouder J.G. van Paridon, die strandzaken in haar portefeuille heeft, kan Kat wijk weinig doen om de situatie te verbeteren. „Je kunt niet met een netje in zee gaan zitten om het vuile water tegen te hou den." Het is lang geleden dat het water bij het Noordstrand een voldoende kreeg van de Eu ropese Commissie. Katwijk scoorde ook in 1996 rood. In 1994 en 1995 waren er onvol doende monsters genomen om een oordeel te vellen. In 1992 en 1993 was er met de kwaliteit van het zeewater niets mis. Het gemeentebestuur heeft moeite om een oorzaak te noe men voor de vervuiling. „Het heeft met stromingen te ma ken", zegt Van Paridon. Haar collega J. van der Plas van toe risme: „Het is misschien de be monstering. Katwijk heeft te maken met het Uitwateringska naal van Rijnland. Het kan zijn dat veel monsters zijn geno men, kort nadat er was ge spuid." Het zeewater in de buurge meenten Wassenaar en Noord- wijk kreeg wél een dikke vol doende. En ook met het bin nenwater in de Leidse regio is weinig aan de hand. Zo kreeg de spartelvijver bij de Vlietlan- den het predikaat 'goed', net als in Leiderdorp de Dwarswete- ring, in Noordwijkerhout het Oosterduinse meer en in War mond de Kagerplassen, bij de Tonneduiker. Het water in de Stevenshofjespolder kreeg een magere voldoende, net als in Leiderdorp het water langs de Zijllaan en in de Meyepolder. Pagina 3: Kwaliteit Nederlands kustwater onder Europees ge middelde MANNENMODE Gemakkelijk en toch representatief la, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. NttnuVborhM7i Postcode: 1 Tel: Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: j |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch 'f. 84.15) l automatisch (t 32.70j Oacceptgiro (f. 95,15) - Plaats (l.v.r role be: l Nr. bank/giro: - - Handtekening: Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'elop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 722271

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1