Leidsch Dagblad Iteenhuis ipnieuw in ipspraak 1 19 vanaf 5,2%* 'Heropen proces tegen Mata Hari' Irieks harnas aanwinst Oudheden Begemann Groep neemt Tulip over Slootje springen in Rijpwetering Vakantiekiekjes tegen overlast loeharto treedt niet op korte termijn IKEA Kinderdaq 20 mei welkom! X JffiAG 19 MEI 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41699 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 feiten en Meningen Persoonsgebonden clubcard blijft fél omstreden Economie Cultuur en Kunst 1 Overname Generale Bank kost 3.000 banen Rotterdam bruisend middelpunt van Fashion Summer Sport Angel Edo wint tweede etappe Giro jagen Kamer over bijbaan ABN Amro [cureur-generaal Steenhuis is opnieuw in opspraak ge- Jktover een betaalde bijbaan. RPF en Groen Links wil- Ivan minister Sorgdrager van justitie opheldering over ■nevenfunctie van Steenhuis bij ABN Amro. De partij- Lillen weten of Steenhuis begin vorig jaar iets te ma- Iheeft gehad met de zaak-De Bièvre. Deze echtgenote leen ABN Amro-topman werd niet vervolgd, hoewel met voorkennis in aandelen had gehandeld. Links vinden het niet bespreken van de kwestie in het college een vreemde zaak, vooral ge zien het feit dat de vrouw in ruil voor de betaling van een mil joen gulden niet is vervolgd. Beiden menen dat deze ondui delijkheid aantoont dat PG's geen betaalde bijbanen mogen hebben. De schijn van belan genverstrengeling is immers snel gelegd. Steenhuis raakte eerder dit jaar in opspraak wegens een be taalde bijbaan bij onderzoeks bureau Bakkenist. Dat deed in opdracht van Sorgdrager onder zoek naar de verhoudingen tus sen OM en politie in Groningen, waar Steenhuis zelf toezicht houder was. Steenhuis is sinds kort procureur-generaal in Arn hem. Kens een woordvoerder van wvan procureurs-ge- heeft Steenhuis niets te gehad met de zaak-De be. De Amsterdamse hoofd- jerVrakking heeft de afdoe- Ivan de zaak gemeld aan de ■erdamse procureur-gene- I Ficq. Ficq op zijn beurt :e het niet nodig de kwestie et college te bespreken. Vol- s het college ging het om Jeconomisch delict en daar- Iviel tfet onder de portefeuil- jeconomie van Ficq. Ficq Jft zijn besluit alleen getoetst Ée toenmalige voorzitter van van procureurs-ge- d, Docters van Leeuwen. |PF-Kamerlid Rouvoet en i Rabbae van Groen- NI r WOOHD V» AAN Bertus Aafjes Wie een bloem in zijn knoopsgat steekt, steekt er de hele schepping in. rupwetering „Ze gaan Bambi vangen", riep een verbaasde voorbijganger. Gisteroch tend was op de Ripselaan in Rijpwetering sprake van een ware klopjacht op een losge broken damhert. De hinde trotseerde alle sloten en sprong van wei naar wei. Pas na twee verdovingsschoten en met hulp van omstanders lukte het dierenarts lijk het beest te vangen. Pagina 16: Hert geeft zich na urenlange jacht en verdoving pas over. foto loek zuyderduin jRTA'RTR-AFP-ANP Indonesische president Soe- ho is niet bereid op korte ter- |n af te treden. Wel deed hij pchtend in een tv-rede con- s aan zijn tegenstanders, kondigde aan dat hij na ver gde verkiezingen van het verdwijnt. Soeharto ide geen datum. Maar mi er van milieu Sudarsono zei Ide toespraak dat Soeharto wel achttien maanden aan :ht kan blijven. Geduren- Idie tijd kan het leger zich be- |eien met de aanwijzing van ;r, zo zei hij. iharto beloofde ingrijpen- izigingen in het kabinet en Jprichting van een commis- Ivoor hervormingen en zei ■hij de volledige steun heeft het leger. Leger-comman- pWiranto, ook minister van nsie. was aanwezig bij het ïken van de rede. inks de toezeggingen van •resident zetten de duizen- I studenten hun protest te- Tóeharto voort. „Onze strijd begint vruchten af te werpen, maar we stoppen pas als Soe harto is vertrokken", zei een spreker onder luid gejuich bij het parlementsgebouw. Opposi tieleider Amien Rais heeft al la ten weten dat de aangekondig de demonstraties morgen ge woon doorgaan. Rais voorspel de eerder dat miljoenen men sen de straat op zullen gaan. Hoewel de algemene ver wachting dat Soeharto snel zou opstappen niet is uitgekomen, waren de eerste reacties op zijn toespraak gematigd positief. De koersen van de aandelen op de effectenbeurs van Jakarta gin gen haTd omhoog, Ook de roe- pia herstelde zich. In zijn toespraak zei Soeharto dat aftreden voor hem persoon lijk geen probleem is. Maar hij vindt dat hij geen 'verantwoor delijk leider' zou zijn als hij nu al zou opstappen. Volgens Soe harto moet zijn opvolging plaatshebben volgens de proce dure in de grondwet, omdat an ders een burgeroorlog onver mijdelijk is. Franse historicus overtuigd van onschuld Van Dok in 'wachtkamer' DEN HAAG GPD De portrettengalerij met foto's van mensen die last hebben van het lawaai van Schiphol. DEN HAAG»JAN KUYS Een paar actievoerders, een lek ker zonnetje, een leeg plein en een rij aanplakborden met voornamelijk vakantiekiekjes. Actie is een te groot woord voor de bijeenkomst tegen geluids overlast van Schiphol vanmor gen bij het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag. Zelfs de uitgenodigde leden van de nieuwe Tweede Kamer heb ben blijkbaar belangrijkere din gen te doen. Milieudefensie en het Plat form Leefmilieu Regio Schiphol willen op de dag van de installa tie van de nieuwe Tweede Ka mer nog eens nadrukkelijk de geluidsoverlast van Schiphol voor vele duizenden omwonen den van de luchthaven onder de aandacht brengen. Daartoe hebben zij foto's van zichzelf of familieleden opgestuurd, die de actiegroepen op grote borden hebben geplakt. Die borden staan vandaag opgesteld bij het gebouw van de Tweede Kamer. I' AD VAN KAAM Srieks harnas bestaande uit I helm met wangkleppen, Jorstkuras, fragmenten van en twee beenbe- mers. Het Rijksmuseum I Oudheden is dankzij een ft gever weer een gezichts- Tdende aanwinst rijker. Het e stuk is vanaf vandaag in museum aan het Rapen de bezichtigen, ludheden kon de Griekse wapenuitrusting uit de vierde eeuw -voor Christus kopen dankzij een schenking van de papyroloog prof. Pestman. Een dergelijke combinatie, in deze goede staat, ontbreekt in de grote archeologische collecties van musea in Parijs, Londen en Berlijn. Een parioplie, zoals het har nas in de klassieke oudheid heette, moest enerzijds de dra ger beschermen en anderzijds de tegenstander imponeren. Nu bij VSB Bank: Hypotheekrente 10 jaar vast. 1 langs of bel 0800-8182. Of kijk op internet: www.vsb.nl. '5.4% effectief, geldig tot 11 juli 1998. Rentewijzigingen voorbehouden. VSB'BANK VSB. Daar kom je verder Het bovenstuk is bijzonder ge- detaileerd uitgewerkt. met spierpartijen en al. Het voor- en achterstuk van het borstkuras passen door middel van een scharnierverbinding om het li chaam. Leren riemen, aange snoerd door ringen, zorgden er voor dat de kuras op zijn plaats bleef. De tepels zijn vervaardigd van rood koper, verzonken in het brons. De gordel, waarvan slechts enkele elementen zijn overgebleven, beschermde de buik. De vorm van de knie en de kuit zijn in de scheenkappen duidelijk herkenbaar. De helm heeft gegraveerde lijnversierin- gen. Aan de zijkant zijn nog de resten te zien van buisjes waar in pluimen en veren werden ge stoken. Oorspronkelijk moet de wapenuitrusting een fraaie gou den glans hebben gehad. De wapenrusting is afkomstig uit Zuid-Italië dat toen nog een Griekse kolonie was. Een smid uit Tarente, het vroegere Taras, heeft de bronzen delen vervaar digd voor vermoedelijk een ca valerist. Het harnas dateert van tussen 350 en 300 voor Christus. foto gpd cees zorn WD'er Te Veldhuis wil nog wel kwijt dat Nederland 'de stil ste, schoonste en veiligste vloot heeft' en dat Schiphol niet op slot moet. Daarna spoedt hij zich naar het fractieberaad. Ook demissionair minister De Boer (VROM) roept twee woorden in de microfoon en is dan prompt verdwenen. Slechts vertegen woordigers van GroenLinks en SP onderstrepen het motto van de actie: 'Nog meer vliegtuigen? Wij hebben er écht genoeg van'. Airconditioning. Voor 't juiste klimaat. Uw Official Carrier Dealer Van Drongelen Koeling Sassenheim Tel. 0252-230130 LEEUWARDEN ANP/GPD De Stichting Mata Hari in Leeuwarden wil dat de Franse justitie het proces tegen de ver meende dubbelspionne Marga- retha Zelle, beter bekend als Mata Hari, heropent. Zij is er net als de Franse historicus Léon Schirmann van overtuigd dat Mata Hari onschuldig was. Schirmann zegt bewijzen te hebben voor de 'gerechtelijke dwaling'. De historicus had al eerder het Franse ministerie van justitie verzocht het proces te heropenen. Maar het minis terie wees zijn verzoek af omdat Schirmann niet een direct be langhebbende was. De stichting is dat wel, als beheerder van de nalatenschap van Zelle. Mata Hari had een naam op gebouwd als exotische danseres en ging tijdens de Eerste We reldoorlog zowel met Duitsers als met Fransen om. Schirmann geeft toe dat dat tegen haar pleit. Maar, zo stelt hij, tijdens het proces dat in Frankrijk te gen haar werd gevoerd op be schuldiging van spionage, wer den positieve getuigenissen ge negeerd en onwaarheden ver teld. De stukken van het proces, dat achter gesloten deuren werd gevoerd, worden pas in 2017 openbaar gemaakt. Een Frans peloton executeer de Mata Hari in 1917 op 43-jari- ge leeftijd nadat zij schuldig was bevonden aan dubbelspionage. Uit het onderzoek van Schir mann blijkt dat het proces te gen de vermeende dubbel spionne bij voorbaat het doel had haar ten val te brengen. Pagina 11: Het leven van Mata Hari opnieuw belicht DEN BOSCH» ANP De Begemann Groep gaat de in nood verkerende computerfa brikant Tulip inlijven. Directie en bewindvoerders deelden vanochtend mee dat de Bredase participatiemaatschappij drie weken de tijd krijgt om te on derzoeken hoe de Tulip-activi- teiten kunnen worden voortge zet. Begemann komt met een boedelkrediet van zo'n 35 mil joen gulden om de Tulip-fa- briek- tijdens het onderzoek draaiende te houden. Met de overname vervallen naar ver wachting 250 van de 700 ar beidsplaatsen, waarvan onge veer honderd in Nederland. In de overeenkomst staat dat de Amerikaanse computerdistribu teur Ingram Micro de produc tiecapaciteit van Tulip zal over nemen. Tulip, dat vorig jaar een re- cordverlies leed van ruim 27 miljoen gulden, vroeg op 24 april uitstel van betaling aan. Vobis was ook kandidaat, maar wilde slechts onderdelen van Tulip overnemen. PvdA-staatssecretaris Van Dok-Van Weele van econo mische zaken is vandaag nog niet beëdigd als Ka merlid omdat ze heeft ver geten een uittreksel uit het persoonsregister in te leve ren. Als de vroegere burge meester uit Velsen het pa pier inlevert, kan zij alsnog vanuit de 'wachtkamer' naar de Tweede Kamer. Volgens Van Dok is de fout gemaakt bij de gemeente Velsen, die heeft vergeten het papier op te sturen. Vanmorgen is de nieuwe Tweede Kamer geïnstal leerd. In totaal hebben 147 van de 150 Kamerleden die op 6 mei zijn gekozen de eed of belofte afgelegd. Het CDA-Kamerlid Reitsma zou vanmiddag alsnog als 148ste Kamerlid worden beëdigd. Reitsma bezette de 29ste plaats op de CDA- kandidatenlijst. Aanvanke lijk leek hij net buiten de boot te vallen omdat het CDA volgens de voorlopige verkiezingsuitslag 28 zetels haalde, maar door een cor rectie op gemaakte fouten bij de telling van stemmen kreeg het CDA er uiteinde lijk een zetel bij en moest de WD er één inleveren. Vanmorgen waren Reits- ma's 'geloofsbrieven' (een bewijs waaruit blijkt dat hij gekozen is alsmede een uit treksel uit de burgerlijke stand) nog niet in orde, maar vanmorgen ging men er vanuit dat Reitsma van middag alsnog de eed zou kunnen afleggen. De nieuwe aanwinst, foto rmo Pestman deed de schenking bij gelegenheid van zijn emiri- taat. Hij wil daarmee de twee oud-directeuren van het muse um, Reuvens en Leemans, eren. Beiden zijn pioniers in de papy- rologische wetenschap. Oudhe den toont de Griekse wapenuit rusting vanaf vandaag en doet dat voorlopig tot 16 juni. Op 20 mei worden bij ons tussen 10.00 en 17.00 uur alle kinderen t/m 12 jaar extra verwend met leuke spelletjes en activiteiten. Dus kom morgen naar IKEA 1 Na de iG Per maand l automatisch 32,70) twee weken betaal ik mijn abt Per kwartaal Qautoi Oaccei Handtekening: n>matl*rh(f. 94.15) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /elop, zonder postzegel, Deze week op woensdag en vrijdag koopavond tot 21.00 uur. IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 ct/min). OF BEL 071 -51 28030 '712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1