oeharto raakt in isolement Leidsch Dagblad 27 1.00 FEBO 10 blitie betrapt 1.300 ronken automobilisten lan komt om het leven j ongeval Hazerswoude Trots van Oud Ade lichael van Praag heeft er genoeg van Pakistan houdt toch vast aan kernproeven Leidenaar overleeft val van derde etage BEL: 071-5128030 Zonnig Herkomst oorlogskunst nog in nevelen gehuld TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ANDAG 18 MEI 1998 Feiten en Meningen Diekstra: 'Uit het land van plagiaat keert niemand terug' l> eigen partij roept op tot aftreden Studenten dringen parlementsgebouw binnen druk op de Indonesische president Soeharto om af te len is vanmorgen sterk toegenomen. Na allerlei oppo- eleiders heeft nu ook parlementsvoorzitter en voorzit- van de regeringspartij Golkar, Harmoko, de 76-jarige Ier opgeroepen 'tot heil van de natie en de eenheid ihet land' te vertrekken. ;TA Rtr-DPA-ANP-CPD '00%oko is na Soeharto en T" Pres^ent Habibie de be- e grijkste politicus in Indone- ïn maart wierp hij zich na- 'tïü*05 Golkar op als kandidaat r het vice-presidentschap, sr hij trok zich terug ten ite van Habibie. OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 Binnenland Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst Nog geen abonnee? Miljoenenfraude met Duitse telefoonkaarten Henk Baars nieuwe voorzitter Acht Mei Beweging Kunstsector wil eigen televisienet Harmoko deed zijn oproep aan Soeharto in een persverkla ring. terwijl honderden studen ten in het parlementsgebouw waren om het ontslag van de president te eisen. Zij drongen kamers binnen waar parlemen taire commissies vergaderden, en veranderden vergaderingen die aan de gang waren in debat ten over de toekomst van Soe harto. De studenten waren na een korte adempauze in het weekeinde vanmorgen weer de straat opgegaan. Ze werden vergezeld door Amien Rais, leider van de mosli morganisatie Muhammadiyah. Hij liet weten dat hij woensdag miljoenen mensen de straat op zal brengen voor grote demon straties tegen het bewind. Rais voorspelde dat de president hooguit nog enkele weken aan de macht zal blijven. In Bandung, 120 kilometer ten oosten van Jakarta, verza melden zich vanmorgen 50.000 mensen voor een mars naar het regionale parlementsgebouw om hun eis dat Soeharto ver trekt kracht bij te zetten. In Su rabaya, na Jakarta de grootste stad, waren duizenden studen ten en anderen bijeen om een campagne tegen het geweld te beginnen. Zij weten de plunde ringen en de schietpartijen aan niet nader omschreven perso nen die Soeharto goedgezind zijn. De banken waren vandaag voor het eerst sinds de geweld dadigheden van vorige week open. Velen stonden in de rij om geld van hun rekening te halen. Volgens een handelaar nemen de Indonesiërs ook geld op om voldoende in voorraad te hebben bij nieuwe rellen. De evacuatie van buitenlan ders gaat door. Zo'n vierhon derd Nederlanders zijn vanmor gen van Bali, waar het rustig is gebleven, naar Singapore over gebracht. Een DC-10 van de Ne derlandse luchtmacht vertrekt in de loop van de dag om nog eens 120 Nederlanders naar Singapore over te brengen. Het afgelopen weekeinde zijn al 1.600 Nederlanders uit Jakarta geëvacueerd. Pagina 5: De finale lijkt voor president Soeharto nu echt be gonnen Dure kras in tandartsstoel runsburg job de kruiff Met een 'broek vol zenuwen' ging Voorhouter Ronald Be zembinder onlangs naar de tandarts. Maar er zat een schroevendraaier in zijn ach terzak. Die veroorzaakte een kras in de bekleding van de tandartsstoel. Goed voor een rekening van 2.200 gulden van tandarts F. Ferguson uit Rijnsburg. „De schuld ligt aan twee kanten", vindt vader G. Be zembinder. „Die tandarts of zijn assistente had moeten zeggen: haal dat ding eruit." Bezembinder heeft daarom voorgesteld de helft van het geld te betalen. Daar wilde de gedupeerde tandarts ech ter niets van weten. „Bezem- irste grote Europese controle politie in tien Europese lan- iheeft vrijdagavond en in de htvan vrijdag op zaterdag in ai 125.000 automobilisten alcohol gecontroleerd. Meer 1.300 personen bleken te in het glaasje te hebben eken. Er zijn ruim 150 rijbe- ®n ingevorderd. ?halve in Nederland werden controles uitgevoerd in De- oarken, Duitsland, Engeland, ïschapp land, Ierland, Luxemburg, Belt stenrijk, Spanje en Zweden. Nederland hebben alle poli- orpsen met in totaal 1.500 rS'nSa op ruim 600 plaatsen ge controleerd. Van de 43.000 au tomobilisten die naar de kant werden gedirigeerd, bleken 746 teveel te hebben gedronken. Tijdens de eerste controle wer den ook op de Beeklaan in Noord wijk twaalf automobilis ten betrapt op rijden onder in vloed. Eén van hen-mocht al snel weer naar huis omdat uit een tweede test bleek dat hij net onder de limiet zat. De overigen bleken inderdaad te veel ge dronken te hebben. In Haarlem werden tijdens de controle twee mensen gearres teerd wegens poging tot dood slag. Beide mannen reden in op de controlerende agenten. etswoude-runduk* sert minkhorst een ongeval in Hazerswou- Rijndijk is vanmorgen een omgekomen. Als gevolg ihet ongeluk is de Gemene- g enige uren afgesloten ge estvoor alle verkeer, let slachtoffer was aan het ik bij asfalter ings werkzaam- vlakbij de kruising met nieuwe rijksweg 11. Hij iid achter een vrachtauto. Toen zijn collega daarin achter uit reed, kwam hij onder de wa gen terecht. Volgens een politie woordvoerder was hij vrijwel op slag dood. Rond half elf vanmorgen zat het slachtoffer nog altijd klem onder de vrachtauto. Behalve een ambulance, zijn ook de brandweer, een takelwagen en een traumahelikopter ingezet. De identiteit van de man is nog onbekend. oud ade» 'Daar bij die molen' speelt de accordeonist. Hij heeft er alle reden toe, want de Vrouw Vennemolen in Oud Ade staat er weer tiptop bij. Na een ingrijpende restauratie, waaraan de dorpsgemeenschap zo'n twee ton bijdroeg, was het zaterdag feest rond de molen. De trots van Oud Ade kan weer tegen een stootje. FOTO LOEK ZUYDERDUIN 'entig arrestaties rond bekerfinale nodes pportersverenigingen en tbalclubs moeten 'schouder schouder' strijden om rel- zoals gisteren in de Kuip tij- de bekerfinale Ajax-PSV I, uit te bannen. Dat zegt tuurslid veiligheidszaken ihael van Praag van de "U. „Ik roep alle betrokke- op dit soort walgelijkheden nte gaan", aldus Van Praag halve KNVB-bestuurslid ook Bitter van Ajax) na afloop 'de wedstrijd. lij constateert dat de per- «sgebonden clubcard (mét foto) een middel is in de jd tegen het voetbalvandalis- Dit gecombineerd met een Mingsplicht tijdens wedstrij- St Op die manier kunnen draaiers uit de stadions wor- geweerd. Gisteren braken n uit in een 'neutraal vak' in h'uip, omdat de harde ker- van diverse clubs kaartjes en te bemachtigen. Er raak- ïiemand gewond, ie Rotterdamse hoofdofficier 'justitie mr. L. de Wit pleitte (MUI* jsteren voor om meer wette- emaatregelen tegen voetbal talen te ontwikkelen. Hij wil al meer dan een half miljard dollar betaald voor 28 toestellen die het in de jaren tachtig heeft gekocht. Het Amerikaanse Con gres heeft de levering van de toestellen echter al die tijd te gengehouden, om het land zo te dwingen geen kernwapens te ontwikkelen. India deelde de top in Bir mingham gisteren mee zo snel mogelijk gesprekken te willen openen over toetreding tot het CTBT-verdrag, dat kernproeven verbiedt. Premier Vayjapee zei dat in een telefoongesprek met de Britse premier Blair. New Delhi zei ook nu raket ten voor de middellange afstand te kunnen maken, die een kern lading kunnen vervoeren. De Indiase deskundigen bevestig den verder dat er onder de vijf kernproeven ook één was met een waterstofbom van 43 kilo- ton tnt. islamabad-new delhi dpa-afp-rtr-anp Pakistan heeft aangekondigd toch kernproeven te zullen doen, als reactie op de vijf tests die aartsrivaal India vorige week uitvoerde. De aankondiging kwam ondanks Amerikaanse pogingen proeven te voorko men en een aanbod van India om gesprekken te openen. Vol gens Amerikaanse inlichtingen diensten kunnen de proeven al deze week plaatshebben. Gisteren ontstond verwarring doordat de Duitse bondskanse lier Kohl op de G8-top in Bir mingham melding maakte van berichten dat Pakistan al een kernproef had uitgevoerd. Isla mabad sprak dat onmiddellijk tegen, evenals de VS. Washington overweegt Pakis tan F16's te leveren als het land besluit de Indiase kemproeven niet na te volgen. Pakistan heeft De Mobiele Eenheid voerde ook in het stadion nog een aantal charges uit. *pen beter te kunnen isole- De KNVB zei vanmorgen, monde van directeur betaald A. van Eijden, deze op- Pte steunen. Ie politie verrichtte gisteren zeventig arrestaties. Voor- voor de wedstrijd was het in omgeving van de Kuip zeer ttstig. Een grote groep aan- ■gers van Feyenoord wist de foele eenheid te omzeilen en station voor het stadion te öken. In één van de Ajax- treinen werd vlak bij station Zuid aan de noodrem getrok ken, waarna de inzittenden zich over de rails uit de voeten maakten. In het stadion zelf kwam het tot confrontaties tussen suppor ters onderling en met de politie. Burgemeester Peper vaardigde voor de omgeving van de Kuip een noodbevel uit. Dat werd la ter nog aangescherpt. Plaatsvervangend korpschef C. Ottevanger van de regiopoli tie Rotterdam-Rijnmond zei blij te zijn dat de wedstrijd eerder was begonnen. Volgens hem had het veel erger kunnen zijn, als de finale om 18.00 uur zou zijn begonnen. Hij wees er te vens op dat de politie de buik vol heeft van de rellen rond risi cowedstrijden. Ajax-PSV werd op aandrang van Peper drie uur vervroegd. Dat leidde tot een boze reactie van de KNVB. De voetbalbond besloot vervolgens geen grote wedstrijden meer in de Kuip te laten spelen. Volgens Van Praag hebben de problemen van gis termiddag bewezen dat het FOTO QPD PHIL NIJHUIS aanvangstijdstip de raddraaiers er niet van weerhoudt rellen te veroorzaken. De politie zette voor de bege leiding van de wedstrijd onder meer negen pelotons mobiele eenheid in. Deze inzet kost een half miljoen gulden. Pagina 3: 'Straks in Zuid gaan we pas écht los' Commentaar Paniekvoetbal Pagina 17: Schaduw over historische triomf Met ernstig letsel aan rug en benen is een 30-jarige Leide naar in de nacht van zaterdag op zondag overgebracht naar het Leids Universitair Me disch Centrum, nadat hij van het balkon van een flat aan de Vivaldistraat was gevallen. De buren werden om tien over vier 's nachts wakker van de klap en vonden de gewon de in het gras. De man kon niet meer bewegen, maar nog wel praten. Hij wist te vertel len dat hij was gevallen, maar niet waar vanaf. Vermoedelijk maakte hij zijn duikeling van de derde etage. Volgens de politie was de man dronken. binder is nu eenmaal aan sprakelijk voor de schade die hij heeft toegebracht", rea geert tandarts Ferguson. „Ik heb de schroevendraaier te voren ook niet zien zitten, want zijn shirt hing over zijn broek heen. De stoel was pas vier jaar oud en normaal ge sproken gaan ze wel twaalf jaar mee. Nu moet er een he le nieuwe bekleding op." Volgens de gedupeerde tandarts was Bezembinder nog niet lang patiënt bij hem. „Hij is overigens wel akkoord gegaan met de beta lingsregeling die uiteindelijk 2.200 gulden moet opbren gen. En de eerste twee beta lingstermijnen heeft hij vol daan. Ik ga er vanuit dat hij zijn belofte nakomt." HET WOORD IS AAN Blackie Sherrod De geschiedenis moet zich wel herhalen, omdat we de eerste keer zo slecht oplet ten. Fortis biedt 22 miljard voor Generale brussel/utrecht anp Fortis heeft een bod uitgebracht op de Belgische Generale Bank. De Nederlands-Belgische bank verzekeraar biedt zeven aande len Fortis voor drie aandelen Generale Bank. In totaal betaalt Fortis 22 miljard gulden. Daar mee is dit de grootste overname is in de Nederlandse financiële historie. Er ontstaat een con cern dat met 62.000 medewer kers de vijftiende plaats op de Europese ranglijst van financië le dienstverleners inneemt. 8721° 7715° «714° 10% 30% 20% 3$ 70% 40% 30% Uitgebreid weeroverzlcht op pagina 12 VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie .26,27,28 7.8 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Regio9,10,11,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 25 Strips12 Uitgaan .29 De Leidse Schouwburg pre senteert cabaretier Kees Torn met 'Als ik het niet dacht', waarvooreen kortingsbon. den haag gpd Er zijn geen concrete aanwijzin gen dat de Nederlandse Staat na de val van nazi-Duitsland ten onrechte kunst confisqueer de. Wel bestaat er over de her komst van veel oorlogskunst in rijksbezit nog zoveel onduide lijkheid dat verder onderzoek dringend noodzakelijk is. Als dat niet gebeurt, blijft de collec tie door een waas van geheim zinnigheid omgeven en is het niet mogelijk claims van poten tiële vroegere eigenaars of hun nabestaanden zorgvuldig af te handelen. Dat concludeert een commis sie onder voorzitterschap van directeur R. Ekkart van het Rijksbureau voor Kunsthistori sche Documentatie in haar van daag gepresenteerde rapport 'Herkomst gezocht'. Het rap port is het resultaat van een proefonderzoek onder 113 kunstvoorwerpen die na de Tweede Wereldoorlog terecht kwamen in de zogeheten NK- collectie (Nederlands Kunstbe zit). De commissie ontdekte dat de informatie over de herkomst van deze collectie 'bijzonder in compleet en onoverzichtelijk' is. De commissie-Ekkart is in ok tober vorig jaar in het leven ge roepen door staatssecretaris Nuis van OCW. Aanleiding was de brede maatschappelijke on rust die het afgelopen jaar ook in de kunstwereld ontstond over mogelijke ernstige fouten bij de afhandeling van claims van overlevenden van de Twee de Wereldoorlog. De Amerikaanse erven van de joodse kunsthandelaar Goud stikker hebben inmiddels een rechtszaak tegen de Staat der Nederlanden aangespannen omdat zij menen dat de over heid de weduwe Goudstikker begin jaren vijftig zwaar onder druk heeft gezet om akkoord te gaan met een schikking. PIEKWEIiEN oubliehoorn met Febo roomijs Geldig van 18 t/m 24 mei 1998 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. ,Po •Tel: - i - Plaats: - (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: iDPennaand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) t I automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) V 1 cftj I Nr. bank/giro:Handtekening:i Leidsch $Èfi Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. leidsch Dagblad. Abonnee-service. Antwoordnummer 10050.2300 VB Leiden OF BEL 071-5128030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1