Leidsch Dagblad ctei [mago van federland het spel' 21 23 De Lakenhal aast op de 'theepot van Fortman' inieuw dode bij illen in Jakarta Groot museumpark bij Cruquius 'Witte jassen' in Leidse wateren 'School 't Klankbord moet openheid betrachten' Boekwinkels niet beducht voor de AH rvn zonnig TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OPGERICHT 1 MAART 1860 Arke retourneert vakantiegangers geld na hachelijke busrit Buitenland Italiaanse regering in 7 grote problemen door modderramp Cultuur en Kunst North Sea Jazz festival leunt op veteranen Sport Huibregtsen erevoorzitter NOC*NSF LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 foto sotheby's leiden ad van kaam Geïnteresseerd zijn ze zeker, maar of ze het kunnen en willen betalen, dat is weer een andere vraag. Vooralsnog beraadt het Stedelijk Museum De La kenhal zich of het meedingt naar de 'theepot van Fortman', het pronkstuk op de veiling van Sotheby's die op maandag 25 mei in Amsterdam wordt gehouden. De geschatte opbrengst van dit historische stuk uit 1741: tus sen de 60.000 en 80.000 gulden. Maar dat kan makkelijk meer worden. Waarom is deze theepot met stoof zo interessant voor een museum als De Lakenhal? Wel, Hendrik Fortman, de maker van dit unieke exemplaar, was niet alleen een Leidenaar, maar bovendien een telg uit een beroemd geslacht van Hollandse zilversmeden. Zijn vader was Jacobus Fortman, ge trouwd met Johanna van Loender- sloot, en woonachtig in de Zonneveld- steeg alwaar hij ook atelier hield. Zoon Hendrik, geboren in 1715 en in dat zelfde jaar gedoopt in de Hooglandse kerk, kwam in 1728 bij zijn vader in de leer. Nadat hij dertig florijnen had be taald aan het Leidse gilde, verkreeg Hendrik in 1732 zelf een zilversmids atelier en kashoudersvergunning. Fortman stond al snel wijd en zijd be kend om zijn uitzonderlijk vakman schap. De Leidse burgemeester Pieter Grijs betaalde in 1759 zesduizend flo rijnen voor de vervaardiging van het stedelijk kerkzilver. Voor die tijd een astronomisch bedrag. Hendrik Fort man overleed in 1807. Het Stedelijk Museum De Lakenhal, beheerder van het Leids erfgoed, heeft werk van de Fortmans in huis. „Jaze ker", zegt conservator Christiaan Vo gelaar, „we hebben een aantal stukken van hen. Drie jaar geleden nog koch ten we een prachtige spiegel. In 1977 hebben we een speciale tentoonstel ling aan deze zilversmeden gewijd. Daar was trouwens ook die theepot met stoof te zien. Afkomstig uit parti culier bezit." Overweegt De Lakenhal straks op de veiling van Sotheby's een serieus bod? Vogelaar: „We hebben het in beraad. Ik verwacht dat de prijs nog flink wat hoger zal uitvallen. En daar komt nog eens 25 procent opgeld overheen. On betaalbaar? Ach, dat hangt er vanaf. Als het moet, moet het. Voor die spie gel hebben we destijds ook anderhalve ton betaald." coverleg KNVB en UEFA liphol geen toegang mag verlenen aan voetbalsup- Ivoor de Champions League-finale in Amsterdam, Bit ernstige gevolgen voor de positie van Nederland Inementenland. Dat heeft het Nationaal Bureau Toerisme (NBT) j bijeen op Schiphol. De nationa le voetbalbond had overigens gehoopt dat Kok de impasse kon doorbreken, maar zijn woordvoerder zegt dat het een kwestie voor collega-minister Jorritsma (verkeer) is. De UEFA' zou nog de finale van Amsterdam naar elders kunnen verplaatsen. Maar om praktische redenen lijkt dat uit gesloten. Hotels zijn geboekt en mogelijk kunnen de supporters- vluchten ook via andere lucht havens (Rotterdam) worden af gehandeld. Voor de meeste sup porters is inmiddels een oplos sing gevonden, zegt de KNVB. Omdat op de regionale vliegvel den in Rotterdam en Maastricht nachtvluchten verboden zijn, zal de KNVB een programma maken om de supporters na af loop van de wedstrijd bezig te houden tot de vroege ochtend. Vluchtcoördinator over supportersvluchten: 'Ik kan geen kant op' j directie van de ArenA, ir van Koophandel Am- Ki, het bedrijfsleven en de Vezen voor het imago [derland als organisator Iternationale evenemen- [als vervoersland in Euro- ioeilijkheden over de 360 tomende en uitgaande i voor de Champions |-finale op 20 mei zijn omdat Schiphol 'vol' mag volgens afspraak jkele vlucht meer bij. Dat fitkomst van de politieke [vorming rond Schiphol, coordinator Wijkhuizen ruimte voor extra n te hebben. jier Kok zei vanmorgen n verzoek van de KNVB ben ontvangen voor een Vandaag moet de Bbij de UEFA met een op- I komen. Beide partijen i rond het middaguur fnten slaags met politie p zoel igsai in de Indonesische Jakarta zijn vandaag ede en een gewonde ge- Duizenden betogers n slaags met de politie tij en bijeenkomst ter nage- inis van zes studenten die tevoren door de politie doodgeschoten. De stu it eisten het aftreden van entSoeharto. cameraman zag hoe het in een jonge man werd haald nabij de Trisakti- siteit, waar de manifesta- aatsvonden. Het was niet ijk hoe hij om het leven Komen. student raakte gewond l(jy 'e politie het vuur opende, wd zwaar bloedend naar iversiteit gebracht. Eerder len ooggetuigen dat de or- pen in de lucht schoten menigte te verdrijven, derden betogers hebben 7e van de universiteit de [anssnelweg bezet die van 'egveld naar het centrum stad voert. Populaire oppositieleid- fegawati Soekarnopoetri, len aantal oud-ministers |ensioneerde generaals ig. riep de studenten op Wjd voort te zetten. Oud- meur Ali Sadikin van Ja- t u bl] om pff i, iehi )f bell leiden Ze hadden net gelezen dat er een CAO-akkoord was voor de zorgsector. En nu zagen ze toch weer 'witte jassen' in de Leidse wateren drijven. De omstanders snapten gisteren in eerste instantie niet veel van de acties van personeel van verzorgingshuizen. Het was bijna ieder een ontgaan dat deze begroepsgroep het nog even zonder CAO-akkoord moet stellen. De werknemers in de bejaardencentra zijn duidelijk over wat ze willen: precies hetzelfde als de rest van de collega's in de zorgsector. Meer geld in het loonzakje dus, en een verlaging van de werkdruk. Pagina Leiden: 'Je kunt er geen gezin van onderhouden'. foto henk bouwman karta wees minister van defen sie generaal Wiranto erop dat „het leger in dienst moet staan van het volk en dat het geen in strument is van de macht". De protesten escaleerden gis termiddag toen studenten aan het slot van hun betoging bij de universiteit een vermeende ge heim agent in burger aanvielen. Volgens ooggetuigen grepen le ger en politie daarop hard in en openden het vuur op de stu denten. Het legér bevestigde vandaag dat er zes mensen zijn doodge schoten, maar het nam geen verantwoordelijkheid op zich en kondigde een diepgaand onder zoek aan. Volgens het hoofd van de politie van Jakarta hebben zijn agenten alleen wapenstok ken, losse flodders, rubberko gels en traangas gebruikt. Ooggetuigen verklaarden echter dat de troepen met scherp op de betogers schoten. De Nationale Commissie voor Mensenrechten stelt een eigen onderzoek in. Daarbij wordt ook de rol van hoge veiligheids- officièren aan de orde gesteld. Het leger (ABRI) erkent dat ze de huidige politieke situatie niet langer kan en wil handhaven. De vice-voorzitter van de ABRI- fractie in het Volkscongres ver klaarde dat hervormingen uit gevoerd moeten worden. cruquius oscar vermeer De complete geschiedenis van Haarlemmermeer is vanaf het jaar 2002 te bewonderen in de omgeving van het stoomgemaal De Cruquius. Het Museumpark Haarlemmermeer moet een to taalbeeld gaan geven van zowel de waterstaatkundige als de agrarische historie van de pol der. De Stichting Museumpark Haarlemmermeer verwacht dat het park een attractie van natio nale en internationale allure wordt. De initiatiefnemers van het museumpark zijn het Historisch Museum Haarlemmermeer, Stichting De Cruquius en de Stichting Meerhistorie. Wellicht gaat ook het luchtvaartmuseum Aviodome een deel van haar collectie onderbrengen in het park. In de toekomst kan het museumpark worden uitge breid met collecties over bij voorbeeld de Haarlemmer- meerse oorlogsgeschiedenis. De gemeente Haarlemmermeer moet nog instemmen met het plan. Met de komst van het Muse umpark kunnen de inwoners van Haarlemmermeer op één centrale plek terecht om de to tale geschiedenis van hun pol der te bezichtigen. Ook voor de initiatiefnemers heeft het plan grote voordelen. Zo heeft het Historisch Museum momenteel flink wat ruimtegebrek, waar door een deel van de collectie niet tentoongesteld kan wor den. Daarnaast is het museum op de huidige locatie in het Haarlemmermeerse Bos moei lijk te vinden. Een derde pro bleem zijn de uitbreidingsplan nen die het nabijgelegen party centrum Claus heeft. Hierdoor dreigt het museum in de toe komst nog verder onderge sneeuwd te raken. Voor Stich ting De Cruquius kan de komst van het museumpark de finan ciële redding betekenen. Het stoomgemaal ontvangt jaarlijks 70.000 gulden minder omdat de provinciale subsidie is wegge vallen. Om dat gat te dichten heeft het gemaal 15.000 extra bezoekers per jaar nodig. De Cruquius hoopt dat dat door de komst van de andere musea gaat lukken. In het plan is ook de omstre den bouwvallige graansilo naast het gemaal meegenomen. De gemeente Haarlemmermeer wil de silo slopen en vervangen door een appartementencom plex van zeven woonlagen, een idee dat tot veel protesten heeft geleid. Het Museumpark wil de graansilo echter ombouwen tot expositiegebouw. De boerderij de Cruquiushoeve en haar di recte omgeving worden veran derd in een agrarisch buiten museum. Een nieuw fietspad en een stoomtreintje zorgen voor een directe verbinding met het Floriade-terrein. Pagina Leiden: 'Spelen met vriendjes is er voorlopig niet bij' Psycholoog Kohnstamm van Leidse universiteit: leiden caroline van overbeeke „De schoolarts van 't Klankbord moet de betrokken kinderen lichamelijk onderzoe ken op seksueel misbruik en daarover rap porteren. Dat moet in alle openheid en duidelijkheid gebeuren, zodat deze zaak in de juiste proportie komt. Met zwijgen maak je het alleen maar erger." D. Kohnstamm, emeritus hoogleraar OntwikkeLingspychologie van de Leidse universiteit, vindt dat het schoolbestuur van de Leidse rooms-katholieke basis school in Leiden en de GGD zo snel moge lijk helderheid moeten verschaffen over wat er gebeurd is met de vier kinderen van 4-6 jaar die betrokken zouden zijn ge weest bij 'seksuele spelletjes'. De school leiding wilde vanmorgen echter niets zeg gen. Vandaag komt de jeugd- en zedenpo litie op bezoek voor een 'verkennend ge sprek'. Ook de GGD acht het 'wijzer' niet nader in te gaan op het onderzoek van de schoolarts en de manier waarop de ouders daarover worden voorgelicht. Schoolbe stuur Stichting Katholiek Onderwijs Lei den (SKOL) onderschrijft de door de school gevolgde aanpak. Dit verbaast Kohnstamm: „Je kunt vrij eenvoudig vast stellen wat er lichamelijk aan de hand is: daarvoor hoef je geen inwendig of psychi atrisch onderzoek te doen. Schoolarts en schoolbestuur mogen zich niet aan hun verantwoordelijkheid onttrekken door te zeggen: 'Daarover doen wij geen medede lingen'. „In deze tijd doe je er goed aan de zaak in de openbaarheid te brengen. Waar schijnlijk is er niets aan de hand: spelletjes van kinderen die elkaar hun genitaliën la ten zien, is iets van alle eeuwen." Dat kin deren bij elkaar een voorwerp naar binnen steken, acht Kohnstamm onwaarschijnlijk. „Maar een infectie kan wel door een vin ger van een van de kinderen zijn veroor zaakt." De kinderen ondervragen heeft volgens de psycholoog geen zin. „Zeker niet als de gebeurtenissen enige tijd geleden hebben plaatsgehad. Jonge kinderen vergeten der gelijke dingen, tenzij er sprake is van let sel. Bovendien kunnen ze in een verhoor de feiten niet van suggestie onderschei den. Getuigenverklaringen van jonge kin deren over seksueel misbruik zijn moeilijk te interpreteren: we weten inmiddels hoe onbetrouwbaar die kunnen zijn." „Er moeten hele serieuze verdenkingen tegen iemand zijn, wil een dergelijk on derzoek zin hebben. Dit lijkt me een te licht geval. Met verhoren of psychiatrisch onderzoek belast je deze kinderen onno dig." Het is volgens Kohnstamm wel zaak na te gaan of de kinderen 'spelletjes' van vol wassenen hebben nagedaan, of dat ze op zettelijk zijn blootgesteld aan pornofilms. „Als de ouders in de wijk goed op hun kin deren letten, lijkt mij die kans niet groot. Kleuters in die jonge leeftijd laat je im mers niet zonder toezicht over straat zwerven. Als dat wél gebeurt, ligt het pro bleem bij de ouders." Frank de Boer blijft voorlopig toch bij Ajax amsterdam cpd Na aanvoerder Danny Blind heeft ook Frank de Boer in prin cipe besloten bij Ajax te blijven. Daarmee behoudt Ajax zijn 'cultuurdragers1. Frank de Boer stelt één voorwaarde: hij wil niet meer linksback spelen. Zijn favoriete plek? „Die van Blind, op drie." Met het oplossen van een groot probleem bij Ajax lijkt er daarmee ook weer een te ont staan. „Eerlijk gezegd had ik ge dacht dat Blind zou stoppen", zei Frank de Boer gisteren. Blind heeft zich 'in principe be reid' verklaard door te gaan. Hij is nu 36. Gisteren zei De Boer dat hij zich erbij heeft neergelegd dat hij 'Ajax niet op een mooie ma nier kan verlaten'. De verdedi ger, die onlangs met broer Ro nald aankondigde te vertrekken, wil geen arbitrage of rechtszaak aanspannen. Voor Ronald de Boer ligt het nog anders. Frank: „Die heeft, meer dan ik. de drang om het avontuur te zoe ken. Nee, het gaat niet om geld. Ronald zegt: al betaalt Ajax me vier miljoen per jaar, dan nog wil ik weg." amsterdam homme siebenga De boekenbranche lijkt niet erg verontrust over het besluit van Albert Heijn om vanaf volgende week bij wijze van proef boeken in de supermarkten te verko pen. De eerste reacties zijn niet positief, omdat AH als concur rent wordt gezien. Maar de boekverkopers doen de laatste jaren zulke goede zaken, dat de sector zich niet werkelijk be dreigd voelt. De Koninklijke Vereniging van het Boekenvak (KVB), de brancheorganisatie, ziet geen enkele reden om stappen tegen het concern te ondernemen, omdat AH zich keurig aan de vaste boekenprijs zal houden. KVB-directeur A. Hulskamp be schouwt het besluit van Albert Heijn niet als een nieuwe ont wikkeling: „Het proces van branche-vervaging is al vele ja ren bezig. Desondanks is de af gelopen tien jaar het marktaan deel van de boekhandel alleen maar gestegen. Klanten kiezen toch heel duidelijk voor de boekwinkels vanwege variëteit in het aanbod, advies en ser vice." Guus Schut, directeur van de vooraanstaande Athenaeum Boekhandel reageert met duide lijke ironie: „Jarenlang gaat al het verhaal dat het slecht gaat met het boekenvak. Het is toch een positief teken dat nu in zelfs in volstrekt a-culturele sfeer be lang voor boeken bestaat." Werkelijk bang voor de con currentie is Schut allerminst. „Ik heb het al zo vaak gezien. Tien jaar geleden was het de Hema die boeken ging verko pen, maar dat was met een half jaar doodgebloed. Als je het over het netto-effect heb, denk ik: soit." HET WOORD IS AAN Oliver Cromwell Wie ermee ophoudt beter te zijn, houdt ermee op goed te zijn. F 7^ overwegendr 9721° 8720° 8721° 10% 10% 10% 70% 60% 70% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland5,6,7 Cultuur21 Economie8,9 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,16,17 RTV/programma's11 Sport22,23 Strips10 Uitgaan20 Cabaretier Arthur Umbgrove komt naar Leiderdorp met zijn programma 'Twee stra ten verder'. Op de pagina Uitgaan een kortingsbon. Tussenlanding bijzondere gier in Stompwijk stompwuk/den haag judy nihof/anp Amateur-fotograaf J. van Santen uit Stompwijk wist gisteren niet hoe snel hij zijn rolletje moest volschieten, toen hij een lam mergier zag zitten op een schuurtje in de Stompwijkse polder. Even later vloog de reus achtige bruin-grijze vogel weer weg. Een kennis had Van San ten op de lammergier attent ge maakt. „Het was wel indruk wekkend. Niet dat ik hem mooi vond, maar hij was wel erg groot", aldus de Stompwijker. De vogel is gisteren ook in Den Haag gesignaleerd, waar hij de nodige opschudding veroor zaakte bij andere vogels en de brandweer, Een* troep kraaien liet zich niet imponeren door de grootte van de gier en bleef de aaseter achter zijn vodden zit ten. Dat maakte het voor de ge alarmeerde Haagse brandweer uiteindelijk onmogelijk het dier te vangen. De herkomst van de gier is nog onbekend. De lammergier ofwel Gypaetus barbatus komt normaal voor in Spanje, Afrika en van Griekenland tot China in afgelegen bergstreken. Het is een ongevaarlijke aaseter met een deels kale kop. De vogel kan een spanwijdte bereiken van drie meter en een lichaams hoogte van 120 centimeter. Ia, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Tel: (I.v olu bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaul ik mijn abonnement: t l Per maand Per kwartaal O Automatisch (f. 94.1 Ti i i automatisch (f. 32,70) Qjjcceptgiro (f. 95,15) l Nr. bank/girc - Handtekening. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. relop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1