Leidsch Dagblad Deense regering beëindigt staking ezersdrukte bij stembureaus Erectiepil werkt in wafel nog sneller centmm van Am" Zoektocht bij Katwijk naar Romeins aquaduct Ijjekema (D66) leeft 3en hoop en vrees Oudje vast in het zand Hillegommer aangeklaagd in VS voor smokkel plant zonnig Edsilia Rombley doet Songfestival met nodige nuchterheid Cultuur en Kunst Keltische dansers veroveren de wereldpodia Sport Numan volgt Dick «a® Advocaat naar g Glasgow Rangers LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG ƒ2,30 Omzet bij Nederlandse visafslagen bijna verdubbeld De Deense regering dient nog vandaag een wet in om een eind te maken aan een staking die nu al tien dagen vrijwel het hele land platlegt. Die methode volgde de re gering ook in 1977 en 1985. Een oplossing voor het ar beidsconflict wordt bij wet opgelegd aan partijen. De omzet bij de visafslag in Lauwersoog is inmiddels bijna verdubbeld door de staking. Veel Deense vissers zijn ge dwongen hun vis af te leveren bij andere havens en velen kie zen daarvoor de haven van Lau- wersoog. Volgens directeur Eelkema van de visafslag is de omzet daardoor bijna twee keer zo groot als normaal. De staking heeft waarschijn lijk geen gevolgen voor de aan- ;el Neverhandigt de bril aan zijn vrouw Rita als ze samen hun stem uitbrengen in een Amsterdams stembureau. foto opd phil nijhuis HEEL )06 j/pd Binn^st voor de Tweede wen xiezingen stemde le ''Md tot optimisme, i! tele stembureaus in (20-s stonden in de och- is- 0£mensen in rij om hun «te kunnen brengen. "'^rvas het in de och- ISTÏpü druk. .Drukker dan ^^,rige Kamerverkiezin- js een voorzitter van ^strict in de de Jor- J binikotterdam, Einhoven, vt, Nijmegen en Gro- 50Q "t de loop er goed in. 5223! Nederlanders dat in nland heeft gestemd, lijkt hoger dan vier jaar geleden, aldus het bureau Burgerzaken van de gemeente Den Haag. Den Bosch kampte met com puterproblemen. Op enkele stembureaus lukte het niet de computers tijdig te starten. Daardoor gingen zij later open dan de bedoeling was. In één geval konden de kiezers pas te recht na negen uur. Waardoor de problemen zijn veroorzaakt, is onduidelijk. Ook is niet be kend hoeveel mensen onver- richterzake, zonder hun stem te hebben uitgebracht, zijn ver trokken. Staatssecretaris Kohnstamm van binnenlandse zaken opper de vandaag voor het Radio 1 Journaal de komende jaren te werken aan mogelijkheden vanuit huis te stemmen, via de telefoon of Internet. Er kan vandaag gestemd wor den tot acht uur vanavond. On middellijk daarna worden de eerste prognoses van de uitslag verwacht. Volgens de laatste peiling van Inter/View in opdracht van ANP en NOVA komt D66 niet verder dan tien zetels (nu 24) en heb ben PvdA en VVD samen een meerderheid. De PvdA zou 46 zetels (nu 37) halen en de WD 35 (31). De peiling is gehouden vóór het lijsttrekkersdebat van gisteravond. Het CDA zou uitkomen op 29 (34) en Groen Links kan reke nen op 14 zetels (5). De SP zou van van twee stijgen naar vijf zetels. SGP en GPV zouden blij ven staan op twee zetels en de RPF houdt er drie. De Centrum democraten zouden van de hui dige drie nog een zetel overhou den. De Senioren2000 krijgen een zetel en de AOV/Unie55+ zou op twee zetels komen. De campagne werd gister avond afgesloten met een debat van de lijsttrekkers van de vijf grote partijen. Tot echt vuur werk kwam het in het debat niet. Wel kwam naar voren de wens van PvdA, WD en D66 de huidige coalitie na 6 mei voort te zetten. Dan moet D66 van daag wel minstens twaalf zetels halen, want anders haakt de partij af. KOPENHAGEN DPA-AFP-Rtr Verwacht wordt dat de cen trumrechtse oppositie met de wet zal instemmen, mits de loonkosten niet buitensporig stijgen. De vakbonden eisen een zesde vakantieweek per jaar. Maar uit peilingen blijkt dat een meerderheid van de werkne mers bereid is in te stemmen met een loonpakket met twee dagen extra vakantie. 'Dutroux deed weer poging tot ontsnapping' AARLEN GPD De Belgische kinderont voerder Mare Dutroux is vorige week bijna opnieuw ontsnapt, zo melden van daag de Belgische kranten Gazet van Antwerpen en Het Belang van Limburg. Op het laatste moment kon worden voorkomen dat hij samen met een medege vangene de benen nam uit de gevangenis van Aarlen, waar hij onder streng toe zicht wordt vastgehouden. De Belgische autoriteiten hullen zich in stilzwijgen over de details van de nieu we ontsnappingspoging. Duidelijk is wel dat op woensdagochtend 29 april groot alarm werd geslagen, en dat manschappen van de gerechtelijke politie en de rijkswacht naar de ge vangenis werden gediri- voer van de maatjesharing in ons land. Deze haring wordt voornamelijk door Deense en Noorse vissers gevangen en gaat na verwerking met vracht wagens naar ons land. Het sei zoen voor verkoop van Holland se Nieuwe begint dit jaar op 26 mei in Schevingen. Bij het Produktschap Vis ver wacht men na overleg met Deense betrokkenen geen pro bleem. „Wij gaan ervan uit dat door het ingrijpen van de rege ring vanaf maandag alles weer normaal is", aldus woordvoer ster Hogervorst. Groeiende proble men door Deense staking Pagina 7: Ontsnapping Dutroux vanmiddag nage speeld A VAN WANROOY Stijgende kans op aantreffen resten dere bij recente naspeuringen van de resten van Brittenrust op het voormalige tuingebouwge- bied Zanderij Westerbaan en die van het Romeinse kamp- dorp in Valkenburg. Het onderzoek wordt op nieuw in gang gezet nadat één van de leden van de AWN, Si mon Oud uit Zutphen, heeft ontdekt dat er op een oude gra vure uit de zestiende eeuw van een Belgische cartograaf een muur is te zien die door de dui nen loopt. Ook wijst hij erop dat de loop van het uitwateringska naal Het Mallegat anders is dan oorspronkelijk op de tekenin gen voorkwam. Dat zou kunnen betekenen dat men destijds - bij de aanleg van dat kanaal in' 1571 - op de muur stuitte, waardoor die afwijking noodza kelijk was. Via het aquaduct - dat nog geen meter breed moet zijn ge weest - hopen de onderzoekers aan te tonen dat die muur een aanvoerweg voor drinkwater naar het fort is geweest. Dan zou ook het fort zelf in zee kun nen worden opgespoord. De kans dat resten van het be faamde Romeinse castellum Brittenburg alsnog worden ge vonden is toegenomen. Komen de zaterdag'wordt op het strand van Katwijk met moderne tech nieken gezocht naar een zoge naamd aquaduct uit die tijd. Amateurarcheologen van de Ar cheologische Werkgemeen schap Nederland (AWN) heb ben het initiatief genomen voor dat onderzoek. Zij hebben daarvoor op vrij willige basis twee deskundigen in de arm genomen. Eén van hen, Henk de Vries, vertegen woordigt het in metaaldetectie gespecialiseerde bedrijf Me- taldec uit Zevenbergen. De twee gaan met apparatuur de zand bodem aftasten. De overblijfselen van het mili taire kamp Brittenburg, waar al sinds jaar en dag naarstig naar wordt gespeurd, liggen vermoe delijk in zee. Eerdere onderzoe ken wezen in de richting van een plek van 500 tot 2000 meter uit de kust. Dat bleek onder an- kunnen ze om en om een half uurtje naar buiten om de benen te strekken", zegt de chef bur- Ken' L IJn npje 02Strict 54 in de Leidse k zit D66-Kamerlid Jan i achter de tafel. Hij mm ochtend tussen hoop ^Nummer 12 staat hij t. En de peilingen wij- O-TFd D66 op tien, twaalf, loorétels mag rekenen. In <enJitste geval maakt hij ndt-Lfen ktein kansje. Men- 120$s Borst en Hans van puden wel eens per- ™*consequenties kunnen hui? aan een enorme te- _ji D66. enas maandag weet Hoe- Velij terugkeert in de Ka- uureien der in het land zijn de lijst staan. „Ik ben <eri< hier op het stembu- ithflClat ik iets om handen Hn^rt Hoekema. „Als ik izal zitten, zou ik de hele de radio luisteren, me 5oJrn-" 1 ft nog een lange dag te KlCe stembureaus zijn itkei^1 °Pen- 1° Leiderdorp o9(?e maatregelen geno- 85jn overbelasting van de '"kers in de stembu- opgplaats van de wettelijk '1 -5idrie zitten er hier vier '1~5ïachter de tafel. „Dan Gestaag druppelden ook de stemgerechtigden in de Leidse regio vanmorgen binnen bij de stembureaus. „Vooralsnog drukker dan bij de gemeente raadsverkiezingen", was de al gemene tendens in de eerste uren. „Er staat voortdurend een rij tje", constateerde bijvoorbeeld de chef burgerzaken van Leider dorp, die een kijkje nam bij het stembureau in het gemeente huis. „In anderhalf uur tijd heb ben 180 van de ongeveer 1900 mensen hun stem uitgebracht. Het is nu drukker dan twee maanden geleden." „Een kleine tien procent in anderhalf uur", telde een woordvoerder van het gemeen tehuis in Katwijk. Ook in Huize St. Jacobus in Roelofarendsveen verliepen de eerste uren van morgen, voorspoedig. „We heb ben nu al 81 stemmers gezien", meldt de 'bemanning' van het stembureau om negen uur. „Maar de topdrukte verwachten we toch na zes uur. En na de eucharistieviering vanmorgen, die door veel oudere mensen wordt bijgewoond. NOORDWiJK» Het konvooi van 'Keep Them Rolling', de vereniging van eigenaars van Amerikaans en Cana dees legermateriaal uit de Tweede Wereldoorlog, liep gisteren op het Noordwijkse strand even vertraging op. De groene show-karavaan was op weg van IJmuiden naar Scheveningen toen tijdens een stop één van de voertuigen voor een weddenschap werd ingegraven. Na ruim een kwartier moest de weasel, een ander legervoertuig, eraan te pas komen om het legervoertuig uit zijn benarde positie te trekken. foto dick hogewoning sen, waarin werd vermeld dat het ging om varens. Een Hillegomse bollenkweker met dezelfde naam als de ver dachte, ontkent desgevraagd dat hij ooit Venusvliegenvan- gers uit de VS heeft gesmokkeld. „Ik weet van niets", zegt hij. De man heeft wel gehandeld in de vleesetende plant. „In het verleden hebben wij ze wel ge voerd. De plant is zeer populair door de naam en het idee dat het een vleeseter is. Maar ze mogen niet meer geïmporteerd worden. Wij zijn ermee gestopt. Er was toch ai moeilijk aan te komen. "De Hillegommer heeft de planten nooit zelf geplukt, zegt hij. „Ik ken de omgeving, maar waar ik moet zoeken in die bush zou ik niet weten. Ze verwarren mij met een ander." HILLEGOM AP/PAULINE VAN DER MUE Een man uit Hillegom is in de Verenigde Staten aangeklaagd wegens smokkel van de Venus- vliegenvanger, een beschermde vleesetende plant die alleen in het wild groeit in Noord- en Zuid Carolina. De Hillegommer is niet aangehouden; hij bevindt zich in Nederland. Hij wordt ervan verdacht dat hij samen met een man uit Nor th-Carolina heeft geprobeerd om 12.000 Venusvliegenvangers illegaal te exporteren. De zaak kwam aan het licht bij controle van een koffer op het interna tionale vliegveld Baltimore- Washington. Daar bleken dui zenden plantjes in te zitten. De Amerikaanse politie arres teerde eind 1996 een andere Nederlander, toen die probeer de twee koffers vol aan boord van een vliegtuig te krijgen. Hij is in april veroordeeld tot een vrijheidsstraf. Volgens de aanklagers pluk ten beide mannen duizenden plantjes in de omgeving van Wilmington, Noord-Carolina. Ze verkochten de Venusvliegen vangers met aanzienlijke winst. De Amerikaanse verdachte zou de Nederlanders hebben gehol pen door documenten te verval- HET WOORD IS AAN Maria Montessori Liefde en hoop kun je niet afleren; ze zijn deel van het leven zelf. lenteweer/ Jfp V S 1°*/20" "723° "724° r, 10% 20% 10% 40% 60% 70% Uitgebreid weeroverzicht op pagina Q VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur -3,5 -6,7 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Regioi_ 17,19,21,23 RTV/program ma's12,13 Schrijvende lezers20 Sport27,29 Strips Uitgaan 26 De kortingsbon betreft de voorpremière van 'Leiden Peststad' door de 40-jarige Leidse toneelvereniging Im perium in haar eigen theater. Philips denkt aan verkoop belang PolyGram AMSTERDAM ANP Philips overweegt zijn be lang van 75 procent in Film en muziekdochter Poly Gram te verkopen. Dit blijkt uit een persbericht van vanochtend, waarin het elektronicaconcern meldt „verschillende strategische opties te evalueren". Een Philips-woordvoer- der wil verder geen com mentaar geven op het pers bericht van vier regels, dat ingaat op „vragen, ingege ven door recente perspubli caties". „Alles wat wij van daag hierover te zeggen hebben, staat in het persbe richt", aldus de woordvoer der. Wanneer Philips met meer informatie naar bui ten komt, wil hij niet zeg gen. Het bedrijfsresultaat van Philips stagneerde het afge lopen kwartaal, mede door fors tegenvallende resulta ten bij de muziekdivisie van PolyGram. De nettowinst van Philips' amusements dochter zakte in het eerste trimester van 1998 met 107 miljoen naar 15 miljoen. BEROEPSKLEDING n/c din L :™SÏBÏ ïïi -5iilemmerstraat 203-205 Leiden - Telefoon 5121072 Ook voor vrijetijdskleding D Per kwartaal Oai"omï"isch (f, H4,1 f.I Oocceptgiro (f, 95,15) Handtekening;I NEW YORK DPA De eerste pil voor mannen met potentieproblemen gaat nog sneller werken. De fabrikant, het New Yorkse farmaciebedrijf Pfizer Inc., onderzoekt of de nieuwe liefdesdrug Viagra ook in een wafel gestopt kan wor den. Verorberd met de koek komt de werkende stof in de pil sneller in de bloedbaan, waar door al na enkele minuten een erectie mogelijk is. De huidige pil moet een uur voor het ge wenste geslachtsverkeer worden ingenomen. Sinds de toelating op de markt midden maart is Viagra al ruim tweehonderddui zend maal verstrekt, meldt de New York Post. Inmiddels wor den ook de kritische geluiden over mogelijke bijwerkingen lui der. De Amerikaanse vereniging van oogartsen eist dat Pfizer meer moet doen om de lange termijneffecten van de pil op de ogen vast te stellen. Enkele mannén werden na het gebruik van Viagra uiterst gevoelig voor licht en kregen een blauwe waas voor de ogen. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /elop, zonder postzegel OF BEL 071-51 28 030 8 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1