Leidsch Dagblad Gemor over compromis EU 10 28 Spanning volledig terug ;n hoofdklasse zaterdag Docos gepromoveerd Systeem van elubcard zo lek als een mandje' Stenen op rails Warmond Molen door brand verwoest Twee doden bij frontale botsing Afrodite TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. BANDAG 4 MEI 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 Binnenland Buitenland Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst Nederlandse universiteiten bij top van Europa Optimisme voor overleg Midden- Oosten Katholieke jongeren op zoek naar 'stukje roeping' Aad Nuis heeft zijn 'karretjes de helling opgetrokken' Europarlementariërs noemen tijdelijke aanstelling Duisenberg 'volksverlakkerij' 1 het OV( >se rob onderwater Staten ?nbaar\je spanning in de zaterdag elegen ioofdklasse is volledig terug, erdamjic Lisse versloeg in eigen huis n in de bploper ARC met 2-0. Kat- itoorunfijk- dat zelf met 2-0 won van dingswier Leede, heeft nu een ach- igsarm$rstand van twee punten op pkoelinfRC, Lisse staat daar weer een ig. Opl^nt achter. In de staart van je ranglijst moet Ter Leede jog alle zeilen bijzetten om di- iar exdpcte degradatie te voorko pen. Alle clubs moeten nog (vee wedstrijden spelen. ARC peelt nog uit bij Hoek en ont- jangt thuis ASWH. Katwijk jaat uit naar Kozakken Boys h speelt thuis tegen Rijns- ie 26 ^r8se Boys. En Lisse speelt LeMen i°8 uit te8en Rijnsburgse Boys 514 tegen Quick Boys. HET WOORD IS AAN Claude Vento Is de herinnering niet meer met hoop gemengd, dan is ze geen troost meer, doch een ontgoocheling. Mare Meyering probeert de bal voor te zetten in een duel met Lissenaar Leon van der Zwet. Op de achtergrond Ruud Bos. FOTO HENK BOUWMAN bloedstollende wed- trijd tegen DWO heeft Docos kampioenschap van de erde klasse voor zich opge- ist. Op het terrein van Wilhel- voortdurend aan kop nus bleef de ploeg van Wim faser de Zoetermeerse ploeg iet 3-2 de baas. i de blessuretijd ranselde oelman Robert Beij een wekere' treffer uitzijn doel. Na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Kerkhof pleng den de Leidse voetballers een traantje weg. Voor DWO wa ren de druiven zuur. De ploeg bivakkeerde na de winterstop had voorsprong van vier pun- Pagina 20: Wraak brengt Do cos op ongekend niveau Iet huidige clubcardsysteem het betaald voetbal is zo lek 5 een mandje. Deze conclu- ie werd gisteren na afloop van e wedstrijd Vitesse-Feye- toord getrokken door politie- voordvoerder J. Rouwen en oorzitter Aalbers van de Arn- lemse club. De politie arres- eerde in totaal elf bezoekers vegens lichte vergrijpen, voor- lamelijk aanhangers van de lotterdamse club. n totaal zeshonderd suppor- van Feyenoord bleken r kaarten te beschikken r plekken in stadion Gelre- lome die voor de aanhang van /itesse zijn bedoeld. Vooral op ie Noordtribune leidde dat na klein kwartier voetbal tot ncidenten. Dat gebeurde di- nadat Marko Perovic de weede treffer voor de Arn- e thuisclub had ge- coord. 'laar schatting 150 tot 200 upporters van de harde kern Feyenoord dreigden aan- langers van Vitesse die in de murt zaten te lijf te gaan. Hun iuw- en trekwerk leidde tot mgstige situaties voor Am- ïemse bezoekers. Enkele tien- allen van hen verlieten )rompt het stadion, in som- nige gevallen hevig geëmotio neerd. Onder hen waren va- Iers met kleine kinderen die iet eerst een voetbalwed strijd bezochten. Nadat de vlobiele Eenheid een buffer vormde tussen beide suppor- :ersgroepen bleven verdere ongeregeldheden uit. Volgens politiewoordvoerder Rouwen was van tevoren be kend dat Feyenoord-aanhan- gers toegangsbewijzen hadden bemachtigd via clubcards van onder meer Excelsior, Den Bosch en Sparta. De meest ge vreesde groep uit de Rotter damse harde kern was met tachtig auto's naar Arnhem gekomen. Ze werden voor, tij dens en na de wedstrijd nauw gezet door de politie in de ga ten gehouden. De 750 Feye- noord-supporters die in het speciale risicovak zaten en via de verplichte combiregeling per bus naar Arnhem waren gekomen veroorzaakten geen problemen. De Arnhemse politie had 250 mensen ingezet om de door Vitesse met 2-1 gewonnen wedstrijd in goede banen te leiden. Ze kregen assistentie van Gelderse ME-ers die eer der gistermiddag waren inge zet bij de wedstrijden NEC-FC Utrecht en De Graafschap- Ajax. Het is overigens niet voor het eerst.dat het nut van de elub card als veiligheidsinstrument ter discussie wordt gesteld. Het huidige exemplaar moet op korte termijn worden ver vangen door een persoonsge bonden clubcard, compleet met pasfoto van de eigenaar. Tegen dit nieuwe systeem, dat meer veiligheidsgaranties biedt, bestaan grote bezwaren bij onder meer supportersver enigingen. diverse clubs en de Registratiekamer. jARMOND DIMITRI jgenten hebben gisteravond Ipnd half twaalf een stapel ste en verwijderd van het spoor issen Leiden en Warmond, ter joogte van de Merenwijk. Vol- ens een woordvoerder van de •olitie was de stapel niet hoog enoeg om treinen tussen Lei- len en Haarlem te laten ont- Win een compleet verzorgde reis naar de wedstrijd Doe mee aan ons WK spel vandaag in deze krant De Tweede Kamer gaat morrend akkoord met de benoe ming van Wim Duisenberg voor 'slechts' vier jaar tot pre sident van de Europese Centrale Bank (ECB). De opposi tiepartijen CDA en SP eisen nog voor de verkiezingen van woensdag een spoeddebat over het Europese compro- sporen. De politie neemt de zaak niettemin hoog op omdat op hetzelfde tracé een paar maanden geleden een trein op een ijzeren aambeeld vastliep. De spoorwegpolitie, die tever geefs joeg op de daders die het aambeeld op het spoor zetten, wordt bij het onderzoek betrok ken. L-den haag gpd WD-leider Bolkestein reageer de uiterst kritisch op de gang van zaken rond de benoeming van Duisenberg: „Ik vind het moeilijk te pruimen. Ik ben te leurgesteld". Volgens Bolkestein is het compromis in strijd met het Verdrag van Maastricht, niet naar de letter maar wel naar de geest. Toch slikt hij de benoe ming. „Het is niet meer terug te draaien". Politici en beleggers wachten met spanning af hoe de finan ciële markten vandaag reageren op de politieke koehandel rond de voordracht van Duisenberg. De Nederlander kreeg zaterdag nacht na twaalf uur uiterst moeizaam onderhandelen tus sen de Europese staatshoofden en regeringsleiders zekerheid over zijn nieuwe baan, zij het dat hij moest beloven 'vrijwillig' na vier jaar plaats te maken voor een Fransman. Europarlementariërs en de oppositiepartijen in Den Haag betitelen deze politieke deal als 'volksverlakkerij' en vrezen voor een zwakkere euro. Premier Kok daarentegen is 'zeer tevreden' over de voordracht. Ook minis ter Zalm (financiën) verdedigt 'met graagte' het akkoord. Beide bewindslieden bena drukken dat Duisenberg (62) er zelf voor heeft gekozen vanwege zijn leeftijd de voorgeschreven termijn van acht jaar als ECB- president (tot 1 juli 2006) niet helemaal uit te zitten. Bonds kanselier Kohl deelt die mening en ziet geen enkel probleem. „Duisenberg is de beste man. Als we hem niet voor acht jaar krijgen, dan nemen we hem voor vier jaar", aldus Kohl. Feit is dat Frankrijk de kandidatuur van Duisenberg met een veto had getroffen als deze zou heb ben vastgehouden aan de volle dige termijn. Donderdag wordt de kandi daat-president aan de tand ge voeld door het Europees parle ment. De leider van de liberale fractie De Vries noemt het aan gekondigde pre-pensioen 'slecht voor de geloofwaardig heid van Duisenberg, en slecht voor de geloofwaardigheid van haarlem De monumentale molen 'De Veer' in Penningsveer (nabij Haarlem) is zaterdag nacht door een korte felle brand volledig ver woest. Het vuur werd even na twee uur 's nachts ontdekt. De brandweer was snel ter plaatse, maar kon weinig uitrichten tegen de snel om zich heen grijpende vuurzee. De ui terst brandbare molen werd in korte tijd in de as werd gelegd. Tot zes uur 's ochtends is de brandweer bezig geweest met bluswerk. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De technische recherche van de politie Kennemer- land stelt een onderzoek in. Beleidsmedewer ker J. Haalstra van het Recreatieschap Spaam- woude, dat eigenaar is van de molen, ver moedt dat blikseminslag de brand kan hebben veroorzaakt. Molen 'De Veer' stamt uit 1701 en stond op de Haarlemse monumentenlijst. In 1982 werd de achtkantige poldermolen geheel gerestaureerd en weer in gebruik genomen. De molen, die de afgelopen tijd niet werd be woond, is tegen brand verzekerd. Het recrea tieschap wil de molen herbouwen. FOTO UNITED P S DE BOER POPPE DE B Indiëgangers voor het eerst bij herdenking leiden herman joustra De Vereniging Oud Militairen Indiëgangers (VOMI) neemt vanavond voor het eerst deel aan de Dodenherdenking in Leiden, bij Molen Valk. Zij is daarvoor officieel uitgenodigd door de Stichting Dodenher denking. Door een misverstand is dat in het verleden nooit gebeurd, zegt de secretaris van die stich ting C. van der Weyden. „Ze waren er altijd wel, maar nie mand heeft er ooit bij stilge staan dat ze niet officieel waren uitgenodigd. Pas laatst is ons duidelijk geworden dat ze sim pelweg niet op de lijst stonden." De stichting kwam het ver zuim pas een paar maanden ge leden op het spoor. „Dat er nooit een uitnodiging is ver stuurd is gewoon gekomen door een of andere stommiteit van jaren terug", zegt Van der Wey den. „In het begin zijn ze niet op de lijst gezet en dat is nooit recht gezet. Er zat verder geen speciale reden achter. Gelukkig is die fout nu hersteld." Secretaris A. Cebol van VOMI noemt de uitnodiging op zijn beurt 'een enorm winstpunt'. „Een teken van goede wil van de stichting om ook die jongens te herdenken." Hulpverleners bij een van de vernielde auto's op de N207. runsaterwoude. Bij een zware aanrijding op de provinciale weg N207 zijn gis teravond twee personen om het leven gekomen. Twee inzitten den raakten gewond. De vier zaten in twee auto's die frontaal met elkaar in bot sing kwamen. Rond tien uur raakte op de Herenweg, tussen de dorpskern van Rijnsaterwou- de en de kruising met de Vrie- zenweg, de auto uit de richting van Leimuiden om nog ondui delijke reden op de verkeerde weghelft. De bestuurder van de auto, een 33-jarige man uit ReeuWijk was op slag dood. De bestuur der van de auto die uit tegen overgestelde richting kwam, een 46-jarige man uit Purmerend, kwam eveneens om het leven. de ECB'. Hij acht de halvering van de termijn in strijd met het Verdrag van Maastricht, dat voorschrijft dat de ECB-baas voor acht jaar wordt verkozen. Pagina 2: Vergelijken prijzen gemak kelijker Ontgoocheling over koehan del Ongeloofwaardige 'vrije wil' van Wim Duisenberg Wim Duisenberg zal euro niet in waagschaal stellen 'Het was de langste lunch al ler tijden' Melkert: Leiden is een enclave leiden suzanne barbier Alleen in Leiden zijn de banen poolers ontevreden over hun loon. Dat beweerde minister van sociale zaken Ad Melkert gisteren in discussie met de Leidse wethouder Jan Laurier. Terwijl de vakbonden in de rest van Nederland akkoord zijn ge gaan met een maximum van 120 procent van het minimum loon, blijft Leiden dit plafond afwijzen. „Je moet dus vaststel len dat Leiden wat dat betreft een enclave is", wierp Melkert Laurier niet zonder spot voor de De wethouder van sociale za ken voerde aan dat de banen poolers worden onderbetaald en recht hebben op een regulie re CAO. Lauriers voorstel om het maximum van 120 procent van het minimumloon los te la ten, kon niet op Melkerts bijval rekenen. Volgens de bewinds man leiden hogere lonen uit eindelijk tot minder banen. Leiden sloot eind februari op eigen houtje een CAO af waarin banenpoolers sneller doorgroei en naar het maximum van 120 procent dan onder de landelijke afspraken. Het belangrijkste verschil met de landelijke CAO is echter dat Leiden voor ver schillende functies verschillen de loonschalen invoert. Het pla fond dat in de wet is vastgelegd, wordt in de Leidse CAO als on gewenst betiteld. Melkert kwam de Leidse wet houder gisteren via een omweg nog wel een beetje tegemoet. De bewindsman kondigde aan dat hij zich in een volgende ka binetsperiode sterk wil maken voor een verhoging van het loon voor mensen met een iets hoge re opleiding die een Melkert- baan hebben. Die groep zou in de toekomst dan wel op 140 tot 150 procent kunnen rekenen. Isabel Allende VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving10 Regio9,11,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 27 Strips14 Justitie wil B runs wijk voor rechter dagen Justitie in Haarlem zal de Suri naamse ex-guerrillaleider Ron nie Brunswijk (36) binnenkort voor de rechter dagen wegens drugssmokkel. Het gerechtelijk vooronderzoek dat in 1996 te gen hem begon, is bijna afge rond. Nog voor de zomer zal de dagvaarding tegen Brunswijk worden uitgebracht. Dat heeft de Haarlemse persofficier van justitie J. Hemmes-Boender za terdag bevestigd. Als Brunswijk niet tijdig wordt opgepakt, zal hij waarschijnlijk bij verstek worden berecht. Tegen Brunswijk is volgens Hemmes voldoende bewijs ver gaard om hem te vervolgen. Het bewijs wordt volgens haar mede geleverd door een aantal getui gen. Hoeveel getuigen dat zijn en welke rol zij mogelijk zelf bij de smokkel speelden, wil de persofficier niet zeggen. „Dat zal tijdens de rechtszaak duide lijk worden." Brunswijk wordt beschuldigd van meerdere transporten van cocaïne van Suriname naar Ne derland. De transporten zouden hebben plaatsgevonden in 1996 en 1997. Op dat moment was het gerechtelijk vooronderzoek al begonnen. Justitie in Haar lem begon in het voorjaar van 1996 een onderzoek tegen Brunswijk, nadat op Schiphol Surinaamse drugskoerier ster met ruim vijftig kilo cocaïne was aangehouden. De vrouw verklaarde dat Brunswijk, die in hetzelfde toestel zat, was be trokken bij het transport. De vrouw kreeg zes jaar celstraf. Brunswijk zelf sprak de beschul digingen tot nu toe tegen. la, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. - I'la; ole bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abor maand Per kwartaal Oautomatlsch (f. 94,15) I imaliscli (f. 32.70) Oacceplglfo (f, 95,15) Zijn twee passagiers, een 28-ja- rige vrouw en een 36-jarige man uit Hoorn, raakten gewond. De laatste verkeert nog in levensge vaar. De vrouw werd overge bracht naar het Bronovo zie kenhuis in Den Haag. De brandweer had de inzit tenden na een half uur bevrijd. Beide auto's zijn totaal vernield. Het verkeer is ruim anderhalf uur omgeleid. - I tand tul Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEE lup. zonder postzegel. leidsch Dagblad. Abonni OF BEL 071-5128 030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1