Leidsch Dagblad Mm 3 Onderzoek naar beurshandel Tulip BLOEIT Volk sluit 'prinses' Marilène in het hart HELEMAAL 'Als ze maar nadenken over alcohol' Vertraging dreigt bij nieuwe versie Windows Zie Mitsubishi. Schuifelen in Leiden Akkoord over eenjarige CAO in de thuiszorg ■^-sCieba Keukenhof Vlietwij'k TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. VRIJDAG 1 ME11998 vr OPGERICHT 1 MAART 1860 i Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Sport CDA denkt aan motie van wantrouwen tegen minister Sorgdrager Verontwaardiging na weigering IRA wapens in te leveren 'Blues Boy' King volop in beweging Amstel Cup: penalty nekt Noordwijk Aandelen mogelijk verhandeld met voorkennis Verloofde Maurits voelt zich als een vis in het water op Koninginnedag Aandelen van de Bossche computerfabrikant Tulip zou den mogelijk diverse keren zijn verhandeld met voorken nis. Er lopen op het ogenblik drie onderzoeken door de Stichting Toezicht Effectenverkeer (STE) en Amsterdam Exchanges. Nog niet duidelijk is of het openbaar ministe rie gaat vervolgen. Het Financieele Dagblad meldt dat vandaag. AMSTERDAM ANP verkerende Tulip raakte voor de eerste keer in de zomer van 1996 in op spraak. Toen uitlekte dat Tulip gesprekken voerde met een mo gelijke partner, stelde de STE een onderzoek in. In mei 1997 steeg de koers van Tulip snel na geruchten over een door branchegenoot Commo dore. Uiteindelijk bleek overi gens het omgekeerde het geval: Tulip nam Commodore over. Eind 1997 was het een onder handse plaatsing van aandelen bij zes onbekende investeer ders, die opnieuw tot een on derzoek leidde. Tulip verzuimde een (in dit soort gevallen ver plichte) prospectus te maken, NEW YORK KRF-DPA-R i De nieuwste versie van het com puterprogramma Windows dreigt later op de markt te ver- j schijnen dan voorzien. Dertien Amerikaanse staten werken sa men aan een rechtszaak tegen fabrikant Microsoft, die mis bruik zou maken van zijn mo nopoliepositie. Volgens het Amerikaanse dag blad New York Times is nog niet zeker wanneer de staten hun klacht indienen. Openbaar aan klager van Connecticut, Blumenthal, verwacht dat bin nen een paar weken. Halverwe ge mei moet Windows 98 naar de computerproducenten die de laatste versie dan in hun pc's kunnen verwerken. Eind juni DEN HAAG GPD Bonden en werkgevers in de thuiszorg hebben in de vroege ochtend van Koninginnedag een akkoord bereikt over een eenjarige CAO. De 130.000 wer kers in die sector krijgen 3,5 procent meer loon en eenmalig een eindejaarsuitkering van 0,5 procent. Bovendien gaan zij van een 37-urige naar een 36-urige werkweek. Verder worden er maatregelen getroffen om het vak aantrekkelijker te maken. Met de overeenkomst, die door de bonden nog aan de le den moet worden voorgelegd, worden acties in de thuiszorg voorkomen. Op andere fronten, zoals de CAO's voor ziekenhui zen en bejaardentehuizen, zul len de onderhandelingen op n wel. Zie de Galant. Een a andaard o.a. 2 airbags, luxi vanaf de GLS volautomatisi king 0800 - 0383. De Galani e 1070) 51 51 15! a het beursbestuur aan de bel trok. Maanden later kwam die prospectus alsnog, maar de beurs zou de kwestie nog steeds niet als afgerond beschouwen. Onduidelijk is of een recente opzienbarende privétransactie van Tulip-directeur Hetzenauer voorwerp van onderzoek is. Een dag na bekendmaking van de jaarcijfers, verkocht hij een groot pakket aandelen van zijn eigen bedrijf. Volgens de Ver eniging van Effecten Bezitters (VEB) moet hier sprake zijn van handel met voorkennis. Korte tijd later werd bekend dat Tulip uitstel van betaling moest vra gen. Steun voor actie kerken tegen 24-uurseconomie DOESBURC/ZUTPHEN GPD Prinses Marilène. Het is de naam die Nederland gisteren massaal aan de verloofde van prins Maurits heeft gegeven. Met het gemak waarmee ons land soms mensen in zijn hart sluit, werd Marilène van den Broek gisteren een deel van het koningshuis. Ze was niet meer de dochter van vader Hans - de voormalige tenlandse zaken en thans Euro pees commissaris -, maar de toekomstige prinses Marilène van Oranje-Nassau. Voor Marilène was het giste ren niet het eerste publieke op treden sinds de bekendmaking van haar verloving met prins Maurits vorig jaar november. Tijdens het verjaardagsfeest van koningin Beatrix in januari schitterde ze al als 'een stralen de ster', zoals de roddelbladen het omschreven. Maar de uit Dieren afkomstige bedrijfskun dige vierde wel de eerste Konin ginnedag temidden van haar nieuwe familie. En dat beteken de ook een live-optreden voor de ogen van miljoenen Neder landers. De 28-jarige verloofde van Maurits bewoog zich in de verschijnt het jongste program ma op de markt, zo is de bedoe ling. De staten willen voorkomen dat Microsoft 'misbruik maakt van zijn monopoliepositie op de markt voor besturingsprogram ma's om op andere markten de concurrentie op een onredelijke manier te beteugelen". Tegen Microsoft loopt al een aantal gerechtelijke onderzoeken om dat de fabrikant zijn sterke marktpositie zou gebruiken voor de koppelverkoop van an dere producten. Ook de federale overheid van de VS heeft de zaak onder de loep genomen. Microsoft wil nog voordat de betrokken sta ten naar de rechter stappen de problemen oplossen. respectievelijk 8 en 11 mei van start gaan. Het besluit van de Nederlandse Zorgfederatie om pas op 8 mei te gaan onderhan delen, heeft overigens kwaad bloed gezet bij de bonden en ook bij minister Borst van volks gezondheid. Met een eerdere bijeenkomst zouden wellicht verdere (schadelijke) acties wor den voorkomen. Nu gaan de CAO-acties in de ziekenhuizen, verpleeghuizen, psychiatrische instellingen en zwakzinnigen zorg op 7 mei nog door. De werkgeversorganisatie NZf vindt dat de bonden de acties moeten opschorten nu het overleg op de agenda staat. Pagina 3: Akkoord thuiszorg zet toon voor zorg-CAO's Drie politieke jongerenorgani saties hebben zich achter de kerkelijke actie tegen de 24-uur- seconomie geschaard. De Jonge Socialisten in de PvdA, het CD- JA en de RPF-jongeren scharen zich achter het pleidooi voor behoud van „collectieve rust momenten" als de zondag en de vrije avond. De kerken hebben in de eer ste maand van hun actie een kwart miljoen handtekeningen verzameld. Op 24 juni overhan digen zij de oogst aan minister Wijers van economische zaken. Die wijst de actie af. Volgens hem druist het pleidooi van de kerken te veel in tegen de indi viduele vrijheid van de burger. Het gaat voorbij aan de ontwik keling dat steeds meer mensen een eigen ritme van werken en rusten kiezen, aldus de D66-be- windsman. De politiek reageert verdeeld op de actie van achttien christe lijke en drie joodse kerkgenoot schappen. Minister Dijkstal van binnenlandse zaken (WD) noemde het pleidooi onlangs in het Nederlands Dagblad „onzinnig". Volgens hem beste den ook kerkmensen in deze tijd van arbeidsduurverkorting steeds meer tijd aan recreatie. „Tjonge, wat recreëren ze lek ker. Maar wél ten koste van an deren die aan het werk moeten, en daarom vind ik hun opstel ling zo weinig principieel. Milieuminister De Boer (PvdA) onderstreepte zaterdag tijdens de Kerkendag echter de waarde van een regelmatige rustdag. „Het gaat om veel meer dan de openstelling winkels versus een ongestoorde kerkgang. Het gaat om een we kelijks ritme dat diep en stevig in onze cultuur is verankerd." oranjedrukte in de hanzesteden Doesburg en Zutphen als een vis in het water. Wat aanvanke lijk even leek op een wat gefor ceerde grijns, bleek al snel een natuurlijke glimlach. Marilène houdt van lachen en dat doet ze dus veel. Dankzij haar vader weet ze vanzelfsprekend hoe ze zich moet gedragen in 'hoog' gezelschap. Maar een feestje ter gelegenheid van de verjaardag van de koningin is wel wat an ders dan een receptie temidden van Brusselse ambtenaren. Maurits pronkte niet met zijn verloofde. Daarvoor had hij het te druk met handen schudden, kijken naar dansvoorstellingen of proeven van Turkse hapjes. En de aanstaande prinses Ma rilène had haar prins volstrekt niet nodig om de dag zonder kleerscheuren door te komen. Marilène redde het uitstekend op eigen kracht. En ze leek er buitengewoon veel plezier in te hebben. Het is al vaker gezegd, maar gisteren bovendien bewezen: Marilène en Maurits kunnen een belangrijke rol spelen bij het verlichten van de toekom stige taken van de kroonprins. Wanneer Willem-Alexander eenmaal koning is, zullen zij een handje kunnen helpen om een aantal agendaklussen van de troonopvolger te klaren. Ma rilène liet gisteren zien dat ze daarvoor in de wieg Op dezelfde mai ders van haar aanstaande echt genoot - Pieter van Vollenhoven en prinses Margriet - dat voor koningin Beatrix doen. Gisteren was het in Doesburg en Zutphen overduidelijk dat Marilène enorm van het pro gramma genoot. En het volk ge- haar. Als Koninginne- voor Marilène de generale repetitie was voor haar huwelijk eind van deze maand met Mau rits, wacht ons land in elk geval een breed lachende bruid. Pagina 3: Politie en ME slaags met relschoppers Rotterdam Ontspannen Oranjefeest in Doesburg en Zutphen Pagina's 22 en 23: Traditie viert hoogtij op grij ze Koninginnedag De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! Kantoormeubelen HET WOORD IS AAN Nederlands gezegde Een natte mei geeft boter in de wei. WEERSVERWACHTING VOOR ZATERDAG VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland 3 Buitenland5,6,7 Cultuur11 Economie 9 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Regio15,17,19,22,23 RTV/programma's13 Sport26,27 Strips Uitgaan Weg en wiel Burcht Klassiek presenteert een concert door tenor Nico van der Meel en pianist Dido Keuning in Sociëteit de Burcht in Leiden, waarvoor een kortingsbon. Willem Alcxanderpaviljocn. Open dagelijks t/m 2i mei Van H tot 19.30. Kassa's tot 18.00. De moi lente vind je in de Keukenhof! Voetje voor voetje moest het publiek zich gisteren voortbewegen op de Breestraat in Leiden. Om te kijken naar de koopwaar, uitgestald in een lang lint van kramen. Het was razenddruk in het centrum waar de 'traditionele' onderdelen van Koninginnedag op het programma stonden. Rommelmarkt, kinderspelen, mu ziek en diverse demonstraties. De enige tegenvaller was het wegblijven van het zonnetje. De evenementen speelden zich het grootste deel van de dag af onder een muisgrijze hemel. foto hielco kuipers De Brug voert actie tegen drankmisbruik op Koninginnedag Grenen Rotan Design Hoge Rijndijk 2(d) Leiden. Tel 071-5812.UH 7 dagen per week geopend ook zondags Donderdag en vrijdag koopavond Ook op internet: www.chrispijn.nl KATWUK PETER BLOK De Katwijkse Koninginnedag vertoont traditiegetrouw grote gelijkenis met Vlaggetjesdag in Scheveningen. In het hele dorp wapperen rood-wit-blauwe en oranje vlaggetjes vrolijk in de wind, broodjes haring gaan van hand tot hand en de bierkranen staan van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat wagenwijd open. Zowel groot als klein kan straffeloos innemen Direct ge volg hiervan is dat óók kinderen van tien tot vijftien jaar laveloos door het dorp lopen. Dit overmatig drankgebruik door tieners is de christelijke stichting voor verslavingszorg De Brug al jaren een doorn in het oog. Medewerkers van De Brug zijn daarom woensdag avond laat en de hele Koningin nedag op de straat te vinden om de jeugd - voortijdig - te waar schuwen voor de gevaren van alcohol. Op de hoek van de Prince- straat - ter hoogte van het An- dreasplein - en op het kermis terrein in de Noordduinen de len donderdagochtend mede werkers van De Brug oranje fol ders uit met de tekst Oranje- Airconditioning. Voor 't juiste klimaat. Uw Official Carrier Dealer Weber Koeltechniek BV Leiden Tel. 071-5455656 feest, verziek het niet. Zonder drugs en normaal gebruik van alcohol, heb je de hele dag lol. Laat de sirenes niet loeien, zoals vorig jaar", luidt de boodschap op de folder. Hiermee wordt ge refereerd aan het meisje dat in 1997 in het ziekenhuis moest worden opgenomen, nadat zij te diep in het glaasje had geke ken. Ze raakte zelfs in coma. „Blijkbaar schudden alleen der- Supersnel autowassen Kia dealer gelijke incidenten de mensen nog wakker", zegt Erik de Groot, projectleider van De Brug. De meeste jongeren pakken de folder aan, nemen kennis van de boodschap en vervolgen hun weg. Slechts een enkeling stribbelt tegen: „Daar heb je die gasten van De Brug weer, die zitten altijd te zeuren over drugs en zo." Gerard van Rijn, lid van het straatteam van De Brug, vindt juist deze reacties waarde vol. „Ze kunnen beter tegen stribbelen dan onverschillig blij ven. Diegene die tegengas geeft, denkt in ieder geval nog na." Aan het eind van de Koningin nedag maakt De Groot de ba lans op. „Het aantal gevallen van drankmisbruik heeft zich gehalveerd. We kunnen tevre den zijn." De politie bevestigt de bevindingen van De Groot. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. 1 Tel:(I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94.15) latlsch (f. 32,70) r. bank/giro: Oacceptgiro (f. 95,15) W Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 712141"400114" OF BEL071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1