Leidsch Dagblad LENTE 5 Jacterieprobleem in Rijnland Ziekenhuis n 30KDE KONINGIN S JARIG. Mysterie rond lading Bijlmer-Boeing blijft eek Cloppenburg ok in Leiden dicht Keukenhof Lauw Oranjebal later zon TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Republikeins Genootschap komt met boek tegen de monarchie X NDERDAG 30 APRIL 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Sport Ziekenfonds moet in EU behandeling betalen Zwitserland zet tienduizend Bosniërs uit Ricardo Chailly dirigeert 7Tosca bij de Nederlandse Opera Strafschop helpt PSV AI O aan P'aats 'n f'na'e J jy Amstel Cup 'drijf sluit terugkeer niet uit ntal afdelingen gesloten Opnamestop voor chirurgische patiënten Rijnland ziekenhuis in Leiderdorp heeft met onmid- ijke ingang een aantal afdelingen gesloten. Zo wil de •ctie voorkomen dat de zogeheten MRSA-bacterie, die ién personeelslid en één patiënt heeft besmet, zich der verspreidt. Het ziekenhuis neemt geen chirurgi- e patiënten meer op. Voor interne geneeskunde geldt beperkte opnamestop. gevoelig is voor antibiotica en regelmatig in ziekenhuizen op- ioosdoener is de Methicili- duikt, is niet gevaarlijk voor ge- Resistente Staphylococcus zonde mensen. Wie ziek is en eus. Deze bacterie, die on- wordt besmet, kan echter flinke jftdorp judy nihof infecties oplopen. De bacterie is het Rijnland Ziekenhuis bin nengekomen via een eerder in Zuid-Afrika behandelde patiënt. Het ziekenhuis had wel maatre gelen getroffen, zoals dat altijd gebeurt bij patiënten die wor den overgenomen uit een bui tenlands ziekenhuis. Zo werd de patiënt uit Zuid-Afrika eerst een aantal dagen geïsoleerd ver pleegd. Toen uit onderzoek bleek dat de patiënt was besmet met de MRSA-bacterie, werd hij blijvend apart gehouden. On danks dergelijke maatregelen is een verpleegkundige besmet geraakt. Dit personeelslid is met ziekteverlof en onder behande ling. Op de afdeling van de ver pleegkundige bleek ook nog één patiënt de bacterie bij zich te hebben. Inmiddels zijn patiënten en medewerkefs op alle afdelingen waar de bacterie mogelijk rond waart onderzocht De resultaten zijn eind volgende week be kend. Als de bacterie niet wordt aangetroffen, kunnen de afde lingen in kwestie volgens een woordvoerster van het zieken huis vrij snel weer open. Het Rijnland heeft alle afspra ken voor operaties afgezegd. Wie met spoed moet worden geopereerd, gaat naar andere ziekenhuizen in de regio. Deze ziekenhuizen, maar ook de am bulancediensten, de Inspectie voor de Volksgezondheid en de GGD in de regio zijn op de hoogte gesteld van de besmet ting. Hun is gevraagd met de opnamestop voor chirurgische patiënten rekening te houden. Besmettingen met de MRSA- bacterie komen regelmatig voor in Nederlandse ziekenhuizen. Volgens de woordvoerster heeft het Rijnland Ziekenhuis onge veer twee jaar geleden ook last gehad van de bacterie op de In tensive Care-afdeling. „Maar die was toen heel snel weer weg." Peiling: PvdA grote winnaar De PvdA wordt de grote win naar van de verkiezingen voor de Tweede Kamer volgende week. Dat stelt het onderzoeks bureau NSS. De PvdA wint volgens NSS tien zetels en komt uit op 47. De WD wint er vijf en komt op 36 zetels. Het CDA komt uit op 28 ze tels (verlies van zes), D66 op dertien (verlies van elf) en Groenlinks op veertien (winst van negen). HET WOORD IS AAN Corneille Goedertierenheid kenmerkt de echte koning. herman joustra Cloppenburg (P&C) ft besloten om ook het filiaal eiden dit jaar te sluiten. Gis- norgen werd door de kle- ggigant al meegedeeld dat aken worden afgestoten. La- op de dag werden de namen die filialen bekendgemaakt, ironder is ook het pand aan ireestraat. let hoofdkantoor van P&C ft hiertoe besloten, omdat /estiging in Leiden te klein is i'orden. Mogelijkheden om breiden zijn er niet. P&C proberen het pand over te an een ander kleding- rijf. Met verschillende natio- en internationale gegadig- zijn gesprekken gaande de overname van filialen usief personeel, zo laat een ordvoerder weten. In de ves- de Breestraat werken mensen. let bedrijf sluit overigens niet weer terug te keren in ,Het is een stad waar. ig zitten", zegt de ordvoerder. „Alleen is dat nu niet meer mogelijk. Als we ooit mochten terugkeren, dan zal dat in een ander pand zijn, met Met de bonden wordt overleg gepleegd over de sanering van de 22 fiialen waar in totaal vijf honderd mensen werken. Of er gedwongen ontslagen vallen, is nog niet bekend. P&C wil graag op een andere, -meer exclusieve toer. Onder de naam Anson's heeft het bedrijf de afgelopen jaren al filialen geopend in Arn hem, Breda, Amstelveen en Hil- lei ziet rood, wit, blauw en oranje vind je in de Keukenhof! vestigingen zijn al lemaal ruim van opzet, met een oppervlakte van minimaal 2.500 vierkante meter. Het is de be doeling dat P&C de komende jaren meer van dergelijke filia len opent. Eén van de panden die is afgevallen, is het pand aan de Breestraat. Daar is te weinig oppervlakte beschikbaar. Het personeel van de P&C- vestiging in Leiden wilde giste ren geen commentaar geven. „Wij mogen niets zeggen. Wij verwijzen u naar het hoofdkan toor in Zoetermeer. Politie rolt drugsbende op amsterdam anp De Amsterdamse politie heeft gisteren een drugsbende opge rold en 3.200 kilo softdrugs in beslaggenomen. De agenten vielen in de vroege ochtenduren een loods in Zwanenburg bin nen waar zich op dat moment een 38-jarige hoofdverdachte en vijf andere bendeleden be vonden. Naast de drugs namen de agenten een vuurwapen, twee auto's en enkele tienduizenden guldens in beslag. Vijf van de verdachten zitten nog vast. Zij hebben nog geen verklaring af gelegd. Naast de inval in de loods voerde de politie huiszoekingen uit in een woning aan de Regu liersdwarsstraat en in een hotel aan het Rembrandtplein. leiden Hoewel deze foto anders doet vermoeden, wilde de stemming op het Oranjebal in de Stadsgehoorzaal er gisteravond maar niet inkomen. Dit lag aan de geringe opkomst (het aantal boa's leek groter dan de hoeveelheid bezoekers) en de matige acts. Zanger Gordon opende de avond in een soepelvallend grijs kostuum. Hij kreeg de moeilijke taak om de mensen die koud binnen waren, op te warmen voor wat een flitsende Koninginnenacht had moeten worden. Zijn oerhollands 'Ik hou van jou' was meteen het hoogtepunt van de avond. Het bal werd voor de tweede maal in de Stadsgehoorzaal georganiseerd door Tafelronde 150, een vereniging van jonge ondernemers. Deze organisatie reikte een cheque ter waarde van 25.000 gulden uit aan Interplast Holland. Net als vorig jaar viel de keuze op dit goede doel omdat Interplast een Leids initia tief is en reconstructieve operaties uitvoert bij kinderen in dé armste delen van de wereld. Bill Baker's Big Band speelde in de grote zaal op zijn dooie akkertje 'In the blues' terwijl wat paren een dansje waagden. In de grote foyer kabbelden de klanken van een jazzcombo en wie wilde gokken kon plaatsnemen achter roulette of black- jacktafel. In de bovenzaal coverde Van Katoen een ram melend 'Dromen zijn bedrog', maar de sfeer bleef mat. De oranje accenten die het publiek ter ere van de majesteit in de kleding had verwerkt ten spijt, was dit Oranjebal een lauwe aangelegenheid en een 'babbelfeest'. FOTO LOEK ZUYDERDUIN v „y 107160 9715° 4 713° VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17 RTV/programma's11 Sport19,21 Strips20 Uitgaan16 De kortingsbon betreft de voorstelling 'Music, Maestro, Please!' met de zussen Van der Klei in de Stadsgehoor zaal in Leiden. Mager door aan eten te ruiken Er kuur i Nieuwe informatie uit Israël blijkt lege dop ^-7 itgave verschijnt op Prinsjesdag Win een compleet verzorgde reis naar de wedstrijd Doe mee aan ons WK spel vandaag In deze krant De door Israël verstrekte nieu we informatie over de geheim zinnige lading van de El Al- Boeing, die in oktober 1992 neerstortte op de Bijlmer, werpt geen enkel nieuw licht op de werkelijke aard van de vracht. De gedetailleerde vrachtpa pieren die de Israëlische minis ter van transport S. Yah alom onlangs aan minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) toezeg de, blijkt na bestudering door de Rijksluchtvaartdienst (RLD) geen ten. gegevens bevat- Volgens minister Jorritsma, die gisteren onverwacht haar brief over de nieuwe Israëlische informatie over de luchtvracht al naar de Tweede Kamer stuur de, blijkt uit de nieuwe vracht papieren dat de lading niet ge vaarlijk was. Jorritsma onderschrijft in haar brief dat er uit de nieuwe vrachtbrieven geen nieuwe fei ten zijn af te leiden. Uit de bij gevoegde kopieën van originele vrachtpapieren blijkt wel dat er een groot aantal militaire on derdelen aan boord van de Boeing is geweest, maar dat was al sinds twee jaar bekend. Uit de door Israël beloofde papieren had mogelijk kunnen blijken wat werkelijk in op dracht van het Israëlische de partement is vervoerd. Van zo'n 35.000 kilo vracht (van de in to taal 114.000 kilo) is de aard. nooit opgehelderd. In eerste in stantie zei Israël dat de lading bestond uit parfum en tandwie len. Later bleek er ook militair materieel spare parts) in het toestel te hebben gezeten. Uit enkele deze week opgedoken brieven blijkt dat El Al wel dege lijk beschikt over gedetailleerde vrachtbrieven die betrekking hebben op ongeveer 11.000 kilo van de nog 35.000 kilo onbe kende wacht. El Al zou deze echter niet uit handen mogen geven. Minister Yahalom herhaalde begin vorige week tijdens zijn bezoek aan Nederland nog maals het Israëlische standpunt dat er geen geheime lading aan boord was. „Geruchten die hier over circuleren, zijn niet geba seerd op de waarheid", alduS de bewindsman bij die gelegen heid. Hij benadrukte dat er slechts reserveonderdelen van machines waren vervoerd. vermagerings- Amerika: afvallen door aan eten te ruiken. Vijf minuten voor de maaltijd driemaal snui ven door beide neusgaten en gewichtsverlies is gegarandeerd, zegt Mark Cohen, directeur van Slimscents, het bedrijf dat de nieuwe vermageringskuur op de markt heeft gebracht. Het is een systeem dat werkt met een soort aroma-balpen die in drie smaken verkrijgbaar is: banaan, pepermunt en appel. Een setje van drie balpennen kost 90 gulden en gaat zes we ken mee. Wie het aroma uit de pen opsnuift valt volgens Cohen gegarandeerd af. Want de lucht die je opsnuift geeft de herse nen een seintje dat je geen hon ger hebt. De nieuwe vermageringsme thode is gebaseerd op een on derzoek dat reuk- en geurex- perts een half jaar lang hebben gedaan met drieduizend men- Airconditioning. Voor t juiste klimaat. Uw Official Carrier Dealer Weber Koeltechniek BV Leiden Tel. 071-5455656 iNaa* Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. isterdam/haarlem s van der linden Republikeins Genootschap brengt Prinsjesdag een boek uit, waarin de ordelen van de republiek boven de anarchie breed worden uitgemeten. zegt Hans van de Bergh uit Am- rdam, woordvoerder van het ge- lotschap. Het zal voor het eerst zijn het gezelschap van ongeveer 25 in- istriëlen, politici en wetenschappers duidelijke daad stelt. De oprichting van het Republikeins Genootschap werd vorig jaar onthuld door de Volkskrant. Als stuwende kracht achter de organisatie is steeds de Aerdenhoutse neurochirurg, voor malig Elsevierdirecteur en multimiljo nair Pierre Vinken genoemd. Hij wei gert elk contact met de pers. Volgens zegsman Van den Bergh ligt daar ver moedelijk een 'trauma' aan ten grond slag. Van den Bergh is er van overtuigd, dat de Nederlandse monarchie zijn nadagen beleeft. Het instituut gaat aan zijn eigen zwakte ten onder, voorspelt hij, daar hoeft het Republikeins Ge nootschap niet veel voor te doen. „De tijd werkt voor ons. het gaat vanzelf over. In de hele wereld is er nog maar een handjevol koningshuizen over." De Nederlandse monarchie, die in feite nog geen twee eeuwen oud is, dankt zijn voortbestaan aan de opeen volgende regeringen die de schandalen hebben toegedekt, aldus Van den Bergh. Ook de handige wijze waarop Beatrix de publieke opinie weet te be spelen speelt een rol. „Toch neemt het republikeins gevoel sterk toe. Van de Nederlandse bevolking is 87 procent voorstander van de monarchie, dat is veel hoger geweest, zo'n 98 procent." Het Republikeins Genootschap put hoop uit de toenemende republikeinse gezindheid onder jongeren. „Voor de jongerenverenigingen van de WD, PvdA en D66 is de republiek een uitge maakte zaak. Langzaam maar zeker daalt het percentage van 87 naar 49 procent en dan zijn we er." Op paleis Noordeinde is het Repu blikeins Genootschap onderwerp van gesprek, vermoedt Van den Bergh, niet in de laatste plaats omdat ook twee voormalige Commissarissen van de Koningin zich bij de club hebben aan gesloten. „De grote kracht van de mo narchie was hier, dat er geen oppositie bestond. Nu zien ze de bui ook han gen. Ongetwijfeld voert Beatrix intern stafberaad hoe het genootschap de voet dwars kan worden gezet." Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Oautomat automatisch (f. 32,70) Nr. bank/giro: Oacceptgiro (f. 95.15) Leidsch fff. Dagblad DE WERELD OM JE HEEN leze bon in een envelop, zonder postzegt eidsch Dagblad, Abonnee-service, ntwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1