Zwembad in achtertuin Consument Vlechtwerk voor alle vertrekken DINSDAG 28 APRIL 1998 Rozet voor snelle klus mm Een fraai eindresultaat bij leggen van par ket en laminaat heeft ook met details te maken, zo bedacht recentelijk een fabri kant van houten vloeren. Zo'n klus kost vaak extra tijd om de uitsparingen in par ket- en laminaatelementen uit te zagen en het goed passend te krijgen. Vandaar dat het bedrijf rozetten maakt, waarmee lei dingen sierlijk en snel zijn af te werken. De rozetten bieden een helpende hand, omdat ze bestaan uit twee cirkelvormige delen die om een leiding in elkaar worden geklikt. Ze zijn verkrijgbaar in de hout soorten eiken, ahorn en beuken en kosten negen gulden per stuk. Het bedrijf organiseert overigens eendaag se cursussen voor het leggen van laminaat. De cursusdata zijn op 30 mei en 27 juni. Een dag onder toezicht klussen kost 97 gulden, dat is inclusief koffie, lunch en materiaalkosten. THEA WAMELINK GPD Een afdekking over het zwembad rollen voorkomt tijdens de zomer algengroei in het water. ALEX VAN HOOF GPD Wat eens voor de welgestelde met een villa was weggelegd, is onder handbereik gekomen van de bezitter van een rijtjeshuis: een privé-zwembad. Opblaas bare kinderzwembadjes maken in kleinere tuinen plaats voor luxe en professioneel geïnstal leerde exemplaren compleet met filters en onderwaterver lichting. De verkoop van zwembaden is de laatste jaren sterk gestegen: fabrikanten en installateurs spreken over toenemende druk te en fikse omzetgroei. Met dit succes in de achterzak richt de zwembadbranche zich vol goe de moed op de zomer. Hoge temperaturen leiden tot een ho gere koopdrift, zo leert de erva ring. „Mensen hebben minder vrije tijd, maar wel meer geld en vooral tweeverdieners besteden dat aan luxe producten zoals een zwembad in de achtertuin", luidt de verklaring van directeur Stan de Haas van Aqua Venture. De firma behoort tot de grotere zwembadbedrijven en boekte de eerste maanden van dit jaar vijftig procent meer omzet dan in dezelfde periode van vorig jaar. De woordvoerster van groot handel en fabrikant Poolquip doet er nog een schepje boven op. Zij zegt dat in 1997 de om zet met driehonderd procent is gestegen. Andere zwembadon dernemingen verkeren in de zelfde euforische stemming: verkooppercentages kunnen verschillen, rode draad is dat ze allemaal stijgen. Een groot ge deelte wordt besteed aan duur dere betegelde binnen- en bui tenzwembaden van honderd duizend gulden. Die vinden af trek bij vanzelfsprekend de zeer welvarende Nederlanders. Po lyester- of foliebaden zijn voor mensen met een gemiddeld in komen een haalbare kaart. „Niet alleen managers, ook lie den met gewone banen en modale inkomens kunnen zich een buitenzwembad veroorlo ven. Een goed en degelijk exem plaar is al vanaf 10.000 gulden te koop. Bij mensen die in rij tjeshuizen wonen, leggen wij de laatste tijd dergelijke chique en kostbare zwembaden steeds va ker aan", zegt verkoper Fons Kroes van installatiebedrijf Am biance in Veenendaal. Hoewel meer zwembaden wor den verkocht, zijn ze kleiner dan pakweg tien jaar geleden. Kroes vertelt: „Vroeger waren ze gemiddeld zes bij twaalf meter en dat is groot genoeg om baantjes te trekken. Tegenwoor dig willen mensen op een drij vend ligbed uitrusten en van de zon genieten. De meeste klan ten hebben een drukke baan en dobberend in een eigen zwem bad raken ze de stress kwijt. Een zwembad van vier bij zes meter is hiervoor voldoende. Zwemmers blijven echter een doelgroep en daarvoor is het zogenoemde tegenstroombad bedacht. Qankzij een constante waterstroom ofwel jetstream kan in een bad van bijvoorbeeld zestien vierkante meter driftig de schoolslag worden gemaakt, zonder zwemmend de kant te bereiken. Dit type illustreert het groeiende aanbod van verschil lende soorten baden, dat van wege de toegenomen vraag vrij wel jaarlijks wordt uitgebreid. Ook de prijzen zijn gevarieerd. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Brandstof; 5. deel van een trui; 10. onafgesloten; 12. zwart paard; 13. Engels café; 14. domkop; 16. dochter van Cadmus; 17. briefaanhef; 18. in heems vorst; 20. gewicht; 21 toezichthouder na een faillietver klaring; 23. bloem; 25. Aziatisch land; 27. kleine metalen staaf; 28. praatvogel; 30. voorzetsel; 31. Griekse zuilengang; 32. duo; 33. grondsoort; 34. plaats in de Ardennen; 36. droog; 38. lor; 40. stadium; 41. mannetje van de meermin; 44. Nederland (op au to's); 46. bladwijzer; 47. toilet; 48. mager; 50. hoofd; 51bran der; 52.naar beneden; 54. land in Afrika; 55. aantal bij elkaar ho rende mensen; 56. loofboom. Verticaal: 1. Deel van een auto; 2. muziekwerk; 3. koeienmaag; 4. voegwoord; 6. voorzetsel; 7. vrouwelijk dier; 8. bolvormig; 9. beroep; 11. ochtendhulde; 14. plaaggeest; 15. loterijbriefje; 18. zero; 19. rond voorwerp; 21 kern; 22. Mohammedaanse vas tenmaand; 24. dager; 26. bizon; 28. jongensnaam; 29. familielid; 33. gat; 35. sorry; 37. tegenbewe ging; 39. steensoort; 40. commu nicatiemiddel; 42. bouwland; 43. klap; 45. doctrine; 47. dol; 49. pausennaam; 51Griekse bos god; 53. muzieknoot; 54. mijns inziens. OPLOSSING WOORDZOEKER De overgebleven letters vormen tezamen het woord: KAPSTOK Het goedkoopst is een zoge noemd tijdelijk opzetzwembad. Deze wordt in de zomer geïn stalleerd, in de herfst afgebro ken en kost ruim duizend gul den. Er zijn twee modellen die beide vergelijkbaar zijn met een kinderzwembad. Opvallend is het zelf opzettende zwembad waarbij speciale folie en frame op de grond moeten worden ge legd en instromend water auto matisch het verdere installeren regelt. Het prefab foliebad is een slag duurder en kost zonder filter ongeveer vijfduizend gul den. Dit bad is in de regel die per, groter en oogt luxer; een in de grond ingegraven exemplaar heeft de contouren van een 'echt' zwembad. Een prefab fo liebad is meestal rond, achtvor- mig of ovaal en meet een door snede van drie tot negen meter. Het bestaat uit een verzinkt sta len of kunststof frame dat wordt bekleed met PVC-folie. Een trapje hoger staan de bouwkundige foliebaden, waar aan een prijskaartje hangt van dertigduizend gulden: ze heb ben een rechthoekige vorm en lange levensduur. Volgens des kundigen in de zwembadbran che gaan met name polyester- baden die een minimale prijs van 35.000 gulden hebben over de toonbank. Na uitgraven van de grond wordt beton gestort waarop polyesterelementen ko men te staan, een klus van nog geen week. Meer tijd en geld is nodig voor de duurste variant: het betegelde bad. Deze kost in de eenvoudigste uitvoering een halve ton. Informatie: ned ver voor zwembad bouwers in Berkel-Enschot, 013 51 13 55 9. Gevlochten meubelen zijn meestal van natuurlijke materi alen gemaakt en dat spreekt de consument van vandaag aan. Om te beginnen zijn daar de meubels van pitriet en rotan, taaie tropische rietsoorten, bij uitstek geschikt voor degelijke producten die jarenlang mee gaan. Ook papier is een natuur lijk materiaal voor meubels, al zal menigeen zich er niet van bewust zijn dat het originele Lloyd Loom-vlechtwerk ervan is gemaakt. Dank zij het verwerkte ijzerdraad is een oersterk basis materiaal ontstaan. Het pitriet en rotan meubilair, zoals we dat in de jaren vijftig kenden, heeft een ware evolutie doorgemaakt. Het aantal aange boden modellen is verveelvou digd, evenals het aantal toepas singen. Voor de woonkamer zijn er vele variaties in stoelen, ta fels, krukjes, kastjes, banken en sofa's. Daarnaast duikt vlecht- materiaal op in de keuken. Soms als deurpanelen in kast- fronten. Maar veel vaker nog in de vorm van losse manden, die echter meestal niet van tropi sche rietsoorten, maar van wil gentenen zijn vervaardigd. Voor de slaapkamer worden er steeds meer vorstelijke bedden van vlechtwerk ontworpen. Voor ba by's waren er altijd al wiegjes, maar pitriet en rotan zijn nu ook doorgedrongen tot de latere kinderkamer. Rotan, ook wel manou ge noemd, is een tropische hout soort, een liaan met dunne stengels (2-5 cm) die tot twee meter lang kunnen worden. Vaak wordt rotan gebruikt voor het geraamte van een meubel. Hier wordt vervolgens pitriet, de taaie kern van rotan, ingevloch ten. Vrijwel altijd gebeurt dat Deze kast met vlechtpanelen komt uit de keuken Tradition van Miele. Hij is bedoeld voor servies, maar kan ook heel goed in een kamer staan met pitrieten fauteuils. foto gpd met de hand en dikwijls hier ver vandaan. Maar ook in Neder land worden vlechtmeubels ver vaardigd. Er wordt een breed scala van zowel moderne, ro mantische als uitgesproken design meubelen van of met vlechtwerk aangeboden. Bij de klassieke modellen zien we naast naturel een keur van tin ten in allerlei gradaties van bruin. Van een heel andere orde zijn Lloyd Loom meubelen. Het ma teriaal lijkt op pitriet, maar het heeft er niets mee gemeen. Rond 1900 ontwikkelde ene me neer Lloyd in Amerika een me thode om speciaal getwijnd pa pier te wikkelen om dun ijzer- draad, zodat een fijnmazig, bij zonder sterk en mooi regelma tig 'weefsel' - een soort vlecht- matje - ontstond, dat in elke ge wenste kleur kon worden afge werkt. Hij verkocht zijn paten ten op deze vinding aan Engelse fabrikanten, die er het woord 'loom' aan toevoegden wat sim pelweg weefgetouw betekent. In de loop der jaren ontstond een typische, romantische collectie met een bijzondere uitstraling. Met Lloyd Loom meubelen wer den in de jaren twintig en dertig vooral grote lijnschepen, hotels, restaurants en tearooms inge richt. De Tweede Wereldoorlog gooi de roet in het eten, de productie werd gestaakt en dat maakte de nog bestaande meubels tot ech te 'collectors items'. Nog niet zo lang geleden heeft de consu ment Lloyd Loom herontdekt. Toen de vraag ernaar bleef stij gen, is de productie hervat maar wel op gemoderniseerde ma chines. In Nederland is Sloot- stra Meubelen - fabrikant van designmeubelen in zowel pitriet als Lloyd Loom - een van de producenten die dit materiaal exclusiefverwerken. HEINZ „0,/S HET FVE&Z Z0V&s» 7"ZE<ZT .,A\C£T £7$ IvEER Z&M0CEEM S nzAXr/cEesr k+eveof/v N 7 S/oes, Is/W /t-f/y /T&JGEM /C/IXSE (SSEAs CEMT/ VA/J /WIJ OOK~ Mr£T/ EFT <S&VM 0ZA<ZM7EAZA/W, MAA&OE /=tcsr/<s> zmm c&USCTb&csS //V H£T ZET EH DAN TTZAPT HfJ MET HELE HC//S V/W &£AM,&$OAT EH &RC/M AAM &&C/ZELEMSA/TEA/ Wt;A <^3 TOMPOES Tom Poes en de Grootdoener „Ge vergist u", zei professor Sickbock haastig. „We zoeken een robot. Een voorvluchtige kunstfiguur." „Een ro bot?", herhaalde de markies uit de hoogte. „Kermisvolk dus. Eh biens. De beide clowns uit uw tent hebben mijn aanplant omgehakt en zijn daarna in gindse richting verdwe nen." „Ei, ei", riep de geleerde pijn lijk getroffen. „Ge dwaalt! pe robot waar de heer Paskwil van rept is een factotum, dat ik heb vervaardigd om mijn proeven te kunnen betalen. Ik bestudeer het correleren der pano- tropen, vatu?" „Parbleu", mompelde de edelman, „een kwakzalver kortom!" Het is begrijpelijk dat de hoogleraar boos werd. Maar voordat hij had kunnen uitvallen trok Pastui- ven Verkwil hem driftig aan de jas. „Kom toch mee!" riep het ventje. „Ik wil mijn robot hebben. En hij kan niet ver weg zijn!" Dat was waar. De robot was achter heer Bommel tot stilstand gekomen voor het huisje van Tom Poes, een paar kilometers verder. „Ik zie het al", zei heer Ollie. „De schoorsteen is kapot. Hm. Als ik nu deze aardige robot eens opdroeg om hem voor je te metselen? Hij doet zoiets in een wip!" „Nee, liever niet", zei Tom Poes haastig, „ik heb...." „Schoorsteen is kapot!" stelde de ro bot met dreunende stem vast. „Ik heb hem zelf zover afgebroken!" riep Tom Poes. „Hij lekte. Maar nu wil ik hem ook zelf..." „Goede, lieve robot gaat schoorsteen metselen!" galmde de ander. Metselen in een wipje!" REDACTIE SASKIA STOELINGA 023- NEl 3 All "9 Th DOOR JAN VISSER De tandem maart-april is deze eeuw nog nooit zo nat gewees g Jj'j! als dit jaar. Gemiddeld over Nederland is er nu ongeveer 18! mm gevallen tegen normaal 111. Het natste duo van de eeu was 1994 met 175 mm en op de derde plaats staat 1983 rn 172 mm. De vele regens veroorzaken grote problemen op he platteland. De bodem is zo drassig dat de zware landbouwm chines wegzakken in de modder. Voor de prijsontwikkeling v diverse gewassen is het echter gunstig dat veel Europese lan den te maken hebben met nat weer. Eerder deze maand waren er zelfs overstromingen in Enge land, vorige week trad de Weichsel in Polen buiten haar oeve en de laatste dagen is er heel veel hemelwater gevallen in Frankrijk. In Gourdon werd gisteravond over een periode van 36 uur 82 mm afgetapt. Bij ons knapt het weer de komende dagen wat op maar het accent ligt met name op de verhogini van de temperatuur. De kans op een bui houdt aan. Alleen K ninginnedag maakt een goede kans om buivrij te blijven Morgen is er nu en dan zonneschijn en de temperaturen lopeq 's middags op naar een graad of 16. Tijdens de middaguren neemt de kans op een bui weer toe. Verder waait er een mati wind uit oostelijke richtingen. Woensdagavond krimpt de wir naar het noordoosten en neemt aan de kust toe tot vrij krach tig. De oostenwind wordt uitgelokt door een nieuwe depress^ boven Frankrijk en het krimpen naar noordoost hangt samen met een westwaarts trekkend warmtefront boven Duitsland Op Koninginnedag ligt het front ten westen van Nederland. Daardoor komt er gaandeweg meer zon en de temperatuur stijgt 's middags tot 20-21 graden. Een regengebied van een depressie boven Duitsland heeft zich gisteren in de loop van de middag snel over ons land uit- gebreidt. In de omgeving van Rotterdam viel meer dan 10 mm. Bij ons viel over het algemeen minder. Eerder op de daj was het op Schiphol dankzij een fletse zon nog 15,2 graden geworden. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Ge 3 Ui 5 Ne 17 He de Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien, mis schien met onweer en vooral in het zuiden flink wat regen. Middagtempe- ratuur meest tussen 10 en 15 graden. Zweden: Wolkenvelden en kans op enkele regen- of onweers- buie Maxima van ongeveer 10 graden in Lapland tot bij na 20 graden, lokaal in het midden en zuiden. Oenemarken: Eerst bewolkt en perioden met regen, onweer is niet uitgesloten. Morgen gelei delijk droog en van het westen uit meer zon. Mid- dagtemperatuur ongeveer 15 graden; rond Kopenha gen lokaal iets hoger. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en enkele buien, vooral in het zuiden; mogelijk ook on weer. Maxima tussen 10 en 15 graden. België en Luxemburg: Rustig weer met in het oosten eerst nog regen. Van het westen uit geleidelijk meer zon en morgen vrijwel overal droog. Hogere maxima; morgen om streeks 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en buiig, eerst vooral in het oosten en later juist in het westen; ook kans op onweer. Stijging van temperatuur: morgen maxima van ongeveer 13 graden in Normandie en Bretagne tot bijna 20 ten oosten van Pa- Portugal: Meest bewolkt en van tijd tot tijd regen. Een stevig aanwakkerende westenwind, vooral langs de noordwestkust. Maxima van ongeveer 13 graden in het noorden tot rond 20 in het zuiden. Madeira: Flink wat zon en dt tuur ongeveer 23 graden. Spanje: Veel bewolking en van tijd tot tijd buiige regen; ook kans op onweer en vooral in het noorden hier en daar veel neerslag. Langs de costa's in het zuiden en zuid oosten ook af en toe zon. Tamelijk win derig, met name in Galicie. Middagtem- peratuur van een graad of 17 in het noorden tot meer dan 25 lokaal in An- dalusië; morgen in Galicie lagere maxi- Canarische Eilanden: Veel zon, droog en een stevige noorden wind. Middagtemperatuur van een graad of 21 aan de noordzijde van de eilanden tot bijna 30 op de zuidstranden. Marokko: Westkust: in het zuiden vrij zonnig. Naar het noorden toe meer wolkenvelden en mogelijk een bui. Middagtemperatuur van net iets onder 20 graden in het noorden tot rond 30 in het zuiden. Tunesië: Vandaag eerst misschien nog een bui; verder zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur veelal rond 20 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en buiig. Soms fikse buien, ook met onweer, eerst voor al in het oosten en later juist in het wes ten. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnige perioden; morgen later op de dag mogelijk een bui. Middagtempera- tuu r oplopend tot boven 20 graden op morgen. Italië: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd enkele fikse regen- of onweersbuien; met name in het zuiden lokaal veel neer slag. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen rond 20 graden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en tot morgenavond waarschijnlijk droog. Middagtempera tuur omstreeks 20 graden. Malta: Soms zon, maar ook bewolking en kans op een stevige regen- of onweersbui, 's Middags ongeveer 21 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag flinke zonnige perioden en bij na overal droog. Morgen van het westen uit meer bewolking, gevolgd door enkele buien, ook met onweer. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden. Turkije en Cyprus: Zonnige perioden, maar in het zuiden en op Cyprus eerst nog kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van ongeveer 16 graden rond de Dardanel- len tot ruim 20 op Cyprus. Duitsland: Bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. In het zuiden geregeld zon. Morgen ook in het westen meer zon. Maxima tussen 15 en 18 graden. Van daag in het oosten nog boven de 20 gra- Zwitserland: Wolkenvelden en nog een enkele bui, mogelijk met onweer. Vooral in het noor- Oostenrijk: Vaak bewolkt. Vandaag vooral i westen en morgen in het oosten b mogelijk met onweer. Met n veel neerslag. Middagtemperatuu L 16 graden in het westen tot 20 omgeving van Wenen. Polen: Flink wat zon, maar in het uiterste ten vaak wolken en kans op e of onweersbui. Vandaag maxir graden in het oosten tot 25 ir ten. Morgen een fractie minder waip Tsjechië en Slowakije: In Slowakije flink wat zon en drolrogi Tsjechie toenemende bewolking vooral morgen enkele regen- of o c buien. Middagtemperatuur rond 21^ den, morgen in het westen v onder de 20 graden. Hongarije: Zonnig en vrijwel overal droog. Mft ongeveer 23 graden. lain e ci (TL niet iiws- tba; iralï WOENSDAG 29 APRIL 1998 Zon- en maanstanden Zon op 06.15 Zon onder Maan op 08.42 MaanonderO Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.22 18.47 05.55 Laag 02.00 14.34 01.41 Weerrapporten 27 april 20 u Dl I Amsterdam De Bilt Deelen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Dublin Frankfurt Genève Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Locarno Luxemburg Madrid Malaga Si Dl !l 4 Th 20 li| Dl 13 10 23 18 14 10 II12 tot WD! licht bew. regenbui Wenen half bew. Zürich zwaar bew. Bangkok licht bew Buenos Aires zwaar bew. Casablanca licht bew. Johannesburg onbew Los Angeles onbew. New Orleans onbew. New York licht bew. Tel Aviv onbew. 27 13 20 11 22 13 20 skt f 19 17 19 15 iw 31 13 lb-3: 20 13 eePs 27 19 iten 13 6 ctua ers. Eng uk H S: Ti OCa ii cl dó j zichl 17.0C I Dl 912 Kf 17.!

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 10