Leidsch Dagblad 11 Beoordeling ij rechtbank n voldoende' Verpleegkundigen leggen 'desnoods' Leiden plat Tóch WK-kaarten na honderden pogingen Ministers willen nu ook 'witte oppas' i wesselman PTTrim zon Bilance wil ook uit Oegstgeest vertrekken Sterke groei aantal passagiers Schiphol TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DERDAG 23 APRIL 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 jUITENLAND i Economie i Cultuur en Kunst r unel wint ende etappe litbread-race Nederlandse jacht Bru- inergy heeft gisteren de ze- etappe van de Whit- zeilrace om de wereld ge ien. Schipper Roy Heiner op het traject van Fort erdale naar Baltimore op- voor een eigenzinnige Die leverde hem een be- lijke voorsprong op. Bij omst was daarvan nog on er vier mijl over op Swedish en EF Language. ia 27: Roy Heiner is slim- dan de rest sidenten gerechtshoven willen databank Personeel kondigt vervolgacties aan bij uitblijven resultaat Clinton benoemt vriendin tot ambassadeur Endemol richt zich op r groei van tv-werk in het y buitenland Eerste Nederlandse varkensexpositie in Bilderdam Sport Feyenoord is al met volgend jaar bezig VELSERBROEK COVERT WISSE Telefooncentrales raakten overbelast en miljoenen Europeanen belden vergeefs met een speciaal telefoonnummer in Pa rijs. Maar in Velserbroek sprong Dennis Flens gistermiddag om twee uur een gat in de lucht. De 17-jarige scholier mag met zijn vader Ruud, broertje Jordi en vriend Oliver op 13 juni naar de WK-wedstrijd Nederland-België. Eigenlijk wilde Dennis Hens naar de fi nale van de Champions League in de Am sterdamse ArenA. De kaarten voor Juven- tus-Real Madrid waren maandag echter in een uur uitverkocht. „Dan gaan we toch naar een WK-duel", zei Dennis tegen zijn ouders, toen bekend werd dat mensen gis termorgen vanaf acht uur konden bellen naar Parijs voor één van de 110.000 extra WK-kaartjes. Om klokslag acht uur belde Dennis voor het eerst. Hij was niet de eni ge. Half Europa hing tegelijkertijd aan de fijn. Dennis Hens kreeg steeds een in-ge- sprekstoon, of een bandje met een stem, die adviseerde om het een paar uur later nog maar eens te proberen. Daar had hij maling aan, hij bleef op de herhalingstoets drukken. Om negen uur moest de scholier naar het Ichthus College in Driehuis. Moe der Ans nam thuis de telefoondienst over: Dennis belde tussen de lessen door vanuit school naar Frankrijk. Ans Hens staakte rond één uur haar po gingen. Dennis gaf niet op en belde, toen hij vrij had van school, verder bij zijn vriend Oliver. Om twee uur drukte hij voor de honderdzoveelste keer op de herha lingstoets. Bingo. Één van de negentig te lefonistes in Parijs nam zowaar op. Dennis kon vier kaartjes per wedstrijd krijgen. Hij kocht alleen entreebewijzen voor Holland- België. Dennis Hens kijkt op 13 juni live naar Dennis Bergkamp en Clarence Seedorf en dat kunnen duizenden jaloerse landgeno ten hem niet nazeggen. Het is nu alleen nog even een beetje angstig wachten op de telefoonrekening. DEN HAAG «ANP In navolging van de 'witte werk ster' moet de overheid ook sti muleren dat er 'witte oppassen' komen. De vrouwelijke minis ters De Boer (milieu), Jorritsma (verkeer) en Sorgdrager (justi tie) denken dat legale kinderop passen ervoor kunnen zorgen dat kinderen en ouders minder gejaagd hoeven te leven. Een oppas is flexibeler dan de crèche. Veel ouders moeten da gelijks alle zeilen bijzetten om hun kind(eren) tijdig weg te ware werkdruk bij de Nederlandse rechtbanken leidt tot een onvoldoende beoordeling van zaken. Daar- is het voor de kwaliteit van de rechtsgang van groot dat de rechtbanken er arbeidskrachten of andere bij krijgen. Dat stellen de presidenten van de vijf ge- tshoven in hun verslag over de periode 1996-1997. om alsnog tot een goede afwe ging te komen. Naast de flinke toename van het aantal zaken zien de ge rechtshoven de uitdijende na tionale en internationale regel geving als één van de oorzaken van de toegenomen druk op rechtbanken. De presidenten van de ge rechtshoven bepleiten een data bank waarin alle vonnissen worden opgeslagen, zodat rech ters een beter overzicht krijgen over de handelwijze van hun collega's. In op elkaar lijkende zaken kunnen zij dan meer eensgezind optreden zodat overal in het land op hetzelfde vergrijp dezelfde straf staat. Dat betekent wel dat rechters per strafzaak vijftien minuten extra tijd nodig hebben om de nodige informatie op de juiste wijze in het nieuwe systeem in te voeren. Die tijd hebben rech ters op dit moment echter niet. ander probleem dat de pre- iten benoemen is dat de rechtbank voor eenzelfde ijp een strenger of minder ig vonnis velt dan de ande- enorme hoeveelheid za- die de rechtbanken moeten erken, zorgt er volgens de voor dat veel processen len worden behandeld en st door een individuele „De beoordeling van en mensen komt dan onvoldoende uit de verf', lat in het zogenoemde Sig- ment dat de gerechtshoven menlijk hebben uitge- 'it. tijdwinst door recht laten ken door één rechter, gaat ;ns de presidenten vaak verloren. In hoger beroep ten gerechtshoven namelijk zaken meer tijd en aan- dan voorheen besteden Protesterende verpleegkundigen voor Endegeest in Oegstgeest. Met bussen vol vertrokken ze vanmorgen naar Den Haag voor een massale protestactie. FOTO DICK HOGEWONING LEIDEN WIM KOEVOET )ektocht naar bed voor Kohl ardiff gaan allerlei wilde ge- ten over een 'geheime ope- van Duitsers die in hotels bed zochten voor de Duitse Iskanselier Helmut Kohl. In oofdstad van Wales wordt ini de halfjaarlijke top van ringsleiders van de Europe- se Unie gehouden. De Duitsers zouden op bed den op en neer zijn gesprongen om de sterkte van de matrassen te beproeven. Een woordvoer der van de Duitse ambassade in Londen spreekt de berichten te gen. Het zou slechts gaan om een zoektocht naar een bed dat lang genoeg was. ANNET VAN AARSEN Het personeel van de psychia trische ziekenhuizen Endegeest (Oegstgeest), Langeveld (Noordwijk) en de 'gewone' zie kenhuizen Rijnland (Leiderdorp en Alphen) en 'Diaconessen' (Leiden) heeft met elkaar afge sproken 'vervolgacties' te voe ren als het protest zonder resul taat blijft. Leiden is daarbij doelwit. „Dan leggen we de stad plat." Vanochtend ging de reis naar Den Haag voor de landelij ke acties. Verpleegkundigen en andere werknemers uit de zorg eisen vijf procent méér. Vanochtend zijn duizenden verpleegkundigen en andere werknemers in de zorg naar Den Haag vertrokken voor de grote manifestatie onder het motto 'No pay no cure' (geen geld geen zorg). De protestbij eenkomst is het officiële begin van acties in de zorg voor een goede CAO. De CAO-onderhan- delingen zijn vastgelopen. De bonden eisen 3,5 procent loons verhoging, 0,75 procent einde jaarsuitkering en 1,5 procent voor arbeidsmarktbeleid. De werkgevers zeggen niet met een redelijk loonbod te kunnen ko men, omdat het kabinet hen te weinig financiële ruimte biedt. Ook de extra middelen die het kabinet na moeizame onder handelingen met de werkgevers beschikbaar stelde, bieden te weinig soelaas. Bij de hoofdingang van Ende geest was het vanochtend al snel druk. De drie bussen die ongeveer de helft van het 600- koppige personeel naar de resi dentie moesten brengen, liepen moeiteloos vol. De zorg voor de bewoners lag vandaag op week- endpeil. De verpleegkundigen wekten de indruk dat ze tot het bittere eind willen doorgaan. „We wil len centen zien", aldus de 51- jarige P. Theyn. „Een gemiddel de hbo'er verdient duizend gul den meer dan ik en ik werk al dertig jaar in deze sector." Zijn 54-jarige collega Lenie Kok („Absoluut geen familie van") rekende voor dat zij al leen met veel weekenddiensten en ander onregelmatig werk aan het einde van een maand 2600 gulden in haar loonzakje aan treft. „Dat is weinig, dit is zwaar werk en ik ben al 54." De minister van volksgezond heid Borst (D66) is door haar uitspraak dat de acties met op zet in verkiezingstijd losbarsten weinig populair bij de actie voerders. „Wij drukken deze Borst niet tegen ons hart", spe len de verpleegkundigen met woorden. Voor de bewoners is de situa tie de laatste jaren sterk verbe terd, vindt het Endegeest-perso neel. „Dat willen we natuurlijk zo houden, maar wij krijgen uit betaald alsof we 'slechts' de be wakers zijn. Het is op deze ma nier terug naar af met het ni veau van de zorg voor mensen uit een psychiatrisch zieken huis." LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 brengen en op te halen. Dat slaat over op de kinderen. Voor deel van een officiële regeling voor oppassen is ook dat het mensen met een uitkering de mogelijkheid biedt om een re delijk inkomen te verdienen. De ministers houden hun pleidooi vandaag in de Volkskrant. De witte werkster bestaat sinds vorig jaar. Mensen betalen maximaal 17,50 gulden per uur voor de huishoudhulp, die in dienst is van een schoonmaak bedrijf. RAMEN DEUREN HET WOORD IS AAN Oprah Winfrey Je kunt alles bereiken. Maar niet alles tegelijk. af en tóe'_. 9717° 6716° TVIS0 70% 60% 60% 30% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 24 VANDAAG 32 PAGINA'S Buitenland Cultuur Economie _11 -8,9 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Regio17,19,21,23 RTV/programma's25 Sport27,29,31 Strips Uitgaan Kortingsbon voor Tramlijn Begeerte' in de Muzenhof door Theater Toverlei. Hoger bod VW op Rolls-Royce HAMBURG AP Het Duitse autoconcern Volks wagen komt met een hoger overnamebod op Rolls-Royce. Het Duitse blad 'Bild' meldt vandaag dat Volkswagen een bod van 1,7 miljard mark zal doen. VW-bestuursvoorzitter Plech zal zaterdag tijdens een verga dering van de raad van toezicht in Wolfsburg een gedetailleerd plan presenteren. Piech hoopt goedkeuring te krijgen zodat hij kan proberen concurrent BMW, die in principe met het Britse moederconcern Vickers al een akkoord over de overname van Rolls-Royce heeft bereikt, als nog van de markt te drukken. Volkswagen wil Vickers voor stellen per jaar tienduizend Rol ls-Royces te produceren, terwijl BMW een jaarproductie van zesduizend limousines wil. Piech wil het aantal merken in het VW-concern op korte ter mijn uitbreiden tot zes. Eerder werden Seat, Skoda en Audi overgenomen. ickers kraken mputers van gering VS IINGTON DPA-Rtr internationale groep com- irinbrekers, zogeheten hac- is binnengedrongen in de puters van het Amerikaan- linisterie van defensie, groep, die zich Masters of nloading noemt, heeft ge- gd gevoelige informatie te in doorspelen aan terroris- Een woordvoerster van het iagon bevestigde de compu- raak, maar stelde dat de p geen toegang heeft gehad eheime programma's, s Masters of Downloading ID) zouden naar eigen zeg- in oktober vorig jaar het putersysteem voor Ameri- ise militaire satellieten heb- gekraakt. in computerexpert die con- had met de groepering i6 intrust over de kraken. Vol- hem bezit de MOD veel gevoelige informatie dan •rganisatie nu zegt. De MOD aat volgens de groep zelf uit ien leden, acht Amerikanen, Britten en twee Russen. OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS Oegstgeest verliest zijn faam op het gebied van ontwikkelings werk. Na de Raad voor de Zen ding der Nederlandse Hervorm de Kerk, overweegt ook de ka tholieke Derde Wereld-organi satie Bilance het dorp te verla ten. Directeur H. Kruijssen acht de kans dat Bilance binnen vijf jaar weg is uit Huize Duinzicht aan de Rhijngeesterstraatweg '95 procent'. Bilance ontstond in 1995 uit een fusie tussen Ce- bemo en Vastenaktie. Bilance doet momenteel on derzoek naar fusie met twee an dere grote katholieke hulporga nisaties, Memisa en Mensen in Nood. Daarmee zou een organi satie ontstaan die 250 mensen in dienst heeft en ieder jaar zo'n 250 miljoen gulden uitgeeft aan ontwikkelingswerk. „Als de fusie doorgaat, ligt het voor de hand dat we op termijn naar een nieuwe locatie verhuizen", zegt Kruijssen. „We passen niet met zijn allen in dit gebouw." Waar de 120 personeelsleden van Bilance moeten worden ge huisvest, is nog onduidelijk. „Het lijkt logisch dat we iets naar het oosten opschuiven", veronderstelt Kruijssen. „Maar welke gemeente het precies wordt, hangt af van waar men wat te bieden heeft." De direc teur verwacht dat de knoop over de fusie in de vroege zo mer wordt doorgehakt. Bilance werkt sinds vorig jaar al nauw samen met Mensen in Nood en Memisa, onder de noemer Cordaid (Catholic Or ganisation for Relief and Deve lopment). De fusie moet zorgen voor een betere hulpverlening aan Derde Wereld-landen. De drie organisaties houden na de fusie hun oude namen. „Het zou onverstandig zijn om een bekende naam als Mensen in Nood te vervangen voor een an der label." Pagina 21: 'Huize Duinzicht wellicht in verkoop' TUIN (Jencikova) MAASTRICHT Wyckerbrugstraal 32-3< ROTTERDAM Lynbaan 31. hoek Weeni ROTTERDAM Aloandnum III Walermanweg 121 UTRECHT Gildenkwi -— [RK^Mf3Ë(ÏM QCarrierj) Airconditioning. Voor t juiste klimaat. Uw Official Carrier Dealer Weber Koeltechniek BV Leiden Tel. 071-5455656 SCHIPHOL RUDOLF KLEUN De groei van het passagiersver voer op Schiphol is in het eerste kwartaal zo sterk geweest dat in de rest van het jaar de rem op het aantal vluchten moet wor den gezet. Dat steeg met 13,1 procent tot 88.787, terwijl het drukkere zomerseizoen nog moet beginnen. Het kabinet heeft er mee in gestemd dat dit jaar maximaal 380.000 vluchten op Schiphol worden uitgevoerd, 20.000 meer dan vorig jaar. Om overschrij dingen te voorkomen mogen sinds 1 april alleen nog maar vluchten worden uitgevoerd met toestemming van de vluchtcoördinator. Vanmorgen was niet bekend of er al aanvra gen voor vluchten zijn afgewe zen. Een woordvoerster van Schiphol bevestigt wel dat het in de zomermaanden drukker is dan in het voorjaar. „Maar in november en december is het winterseizoen en dat is weer wat rustiger." De vluchtcoördi nator was niet voor commen taar bereikbaar. Het aantal passagiers op Schiphol nam in het eerste kwartaal toe met 13,6 procent tot ruim 7,02 miljoen. Schiphol gaat er vanuit dat over heel 1998 de toename van het aantal passagiers blijft steken op elf procent. Het vrachtvervoer zou zes procent groeien. In het passagiersvervoer was er vooral een sterke stijging bij de lijndiensten, 14,4 procent. Vooral bestemmingen binnen Europa, Zuid- en Midden-Ame- rika en Kenya waren in trek. Bij het vrachtvervoer was er een sterke groei op bestemmingen binnen Europa en in Latijns- Amerika. Het vervoer van en naar Azië vertoont zowel voor passagiers als vracht een sterk wisselend beeld. Terwijl het ver keer naar het ene land sterk toe neemt, daalt het naar andere juist weer. Het aantal vluchten met de meest lawaaiige toestel len is in het eerste kwartaal ver der gedaald. Win een compleet verzorgde reis naar de wedstrijd Doe mee aan ons WK spel vandaag In deze krant |a, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: 'Tel: (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautcmiatisch (f. 94,15) l i automatisch (f. 32,70) Oacceptglro (f. 95,15) i Nr. bank/giro:Handtekening:l Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1