Leidsch Dagblad 23 Run op WK-kaartjes legt telefoonverkeer plat ïiden eert student en adslid Thorbecke onderd gulden boete >or ouder spijbelaar Nationaal monument hersteld Hogeschool wil student op skeelers PLANKEN USL ityim itronomen kn vorming tai planeten Gezondheid Service schrobt en boent elk normaal vervuild huis Woonlasten Leiden 2,3 procent hoger fjSDAG 22 APRIL 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Binnenland Van Aa A hetvaci varkens Buitenland Cultuur en Kunst Van Aartsen vecht voor het vaccineren van varkens tegen pest Hongerdood 7 dreigt voor zuiden van Sudan Koningin Beatrix «3% inspireert zestig y J kunstenaars •Sport Singel Lugdunum speelt zich veilig na zege ERIC-JAN BERENDSEN i Rudolf Thorbecke (1798- trok zich begin april 1848 weken terug in zijn stu- amer van het monumen- iand Garenmarkt 9 in Lei- Hoewel hij tueinig lust in taak had, schreef hij daar incept-tekst voor de nieu- «jjrondwet. Geen sinecure, van een tabakshande- ie in een economische re ten onder ging was hij af- tig uit de kleine burgerij, i Rudolf bleek echter een MLos en kon daardoor gj op de maatschappelijke rklimmen. ar aanleiding van de her- ing '150 jaar Grondwet' en Thorbecke' geeft de ente Leiden een boek uit: becke en Leiden. Student, leraar en raadslid (1817- Burgemeester C. Goe- reikte vanmiddag het eer- semplaar uit aan minister tal van binnenlandse za- Het boek is geschreven historicus Chris Sol en rijft het leven en werk van man Thorbecke en zijn ale band met Leiden. orbecke en Leiden zijn on- I akelijk met elkaar verbon- In de Sleutelstad woonde en werkte hij vanaf 1817 als stu dent, gemeenteraadslid en hoogleraar en stichtte er zijn ge zin. Op 15 juli 1836 trouwde hij met de Duitse Adelheid Solger en het echtpaar betrok een huis aan de Garenmarkt. Het tuin huisje in de achtertuin gebruik te hij als collegeruimte. Vanaf 1846 werd ook het huis op Ga renmarkt 11 betrokken. Óp 23 mei 1848 werd Thorbecke voor de zesde keer vader, maar de kleine Frederik overleed twee maanden later plotseling op 29 juli. Hij kreeg een grafje op de begraafplaats aan het einde van de Groenesteeg in Leiden. Thorbecke woonde in Leiden ook aan de Nieuwsteeg, Bloem- markt (nu Boommarkt) en Breestraat. Hij heeft grote in vloed gehad, niet alleen op het staatsbestel, maar ook op Lei den in zijn functie van gemeen teraadslid. Het publiceren van begrotingen en verkiezingsuit slagen is onder meer zijn ver dienste. Door zijn vooruitstre vende manier van college geven genoot 'De Thor' grote popula riteit onder zijn studenten in Leiden. Pagina Leiden: Die te Leyden heeft gestudeerd, mag zich aan Leyden niet onttrekken Alleen vanuit Nederland in eerste uur al twee miljoen telefoontjes DEN HAAG ANP-GPD Massale belangstelling voor 110.000 extra kaartjes voor het WK voetbal in Frankrijk heeft vanmorgen het tele foonverkeer in heel Europa ernstig verstoord. Het inter nationale 00-nummer viel uit doordat het overbelast werd. In Nederland raakten op enkele plaatsen regionale centrales overbelast zodat ook interlokaal telefoonver keer onmogelijk werd. voor sommige 112-alarmcen- trales in Nederland. Veel men sen die geen contact kregen met andere abonnees, belden het alarmnummer, waardoor dit ook overbelast raakte en soms onbereikbaar werd. ,,De organisatie van het WK heeft de belangstelling ernstig onderschat", aldus een woord voerster van PTT-Telecom. „Dit had anders moeten worden ge organiseerd. Bijvoorbeeld door Vanmorgen om acht uur begon de telefonische verkoop van kaartjes, ook voor andere Eu ropese landen. Alleen al vanuit Nederland werd het speciale nummer in Frankrijk in het eer ste uur twee miljoen keer ge beld, een record voor PTT-Tele com. Vanuit Groot-Brittannië gebeurde dat vier miljoen maal. De storing had ook gevolgen een speciaal nummer per land. Wij hadden rekening gehouden met de stormloop maar konden er weinig aan doen. In Frankrijk verwerken zo'n negentig telefonistes de stort vloed aan bestellingen. Maar de helft daarvan 'zit' op het num mer voor Frankrijk. Dat bete kent dat het voor Fransen veel gemakkelijker is om een kaartje te bestellen dan voor buitenlan ders. Het organisatiecomité be sloot de resterende 110.000 kaartjes wereldwijd aan te bie den na felle kritiek van de Eu ropese Unie op het verkoopbe leid. Ruim zeventig procent van alle kaartjes werd al in Frankrijk verkocht, wat betekent dat bui tenlandse voetballiefhebbers misgrepen. Voor Nederland- België kregen de KNVB en haar Belgische evenknie elk iets meer dan 5.000 kaartjes. Ook op de telefonische verkoop van vandaag is veel kritiek omdat daardoor fans uit verschillende landen in hetzelfde vak op de tribune kunnen belanden. Ernstige veiligheidsproble men worden verwacht als, zoals gevieesd, tienduizenden kaart jes op de zwarte markt belan den. Omdat Fransen gedwon gen waren hun kaartjes nog voor de loting te kopen, zitten honderdduizenden Fransen met kaartjes voor wedstrijden die ze eigenlijk niet willen zien. Zo hebben bijna 70.000 Fran sen tickets voor Nederland-Bel- Theater steeds belangrijker voor Endemol HILVERSUM-AMSTERDAM ANP/GPD Tv- en amusementsproducent Endemol moet het steeds meer hebben van zijn theateractivi teiten. Musicals als 'Miss Sai gon' compenseren het wegval len van tv-omzet, zoals het Sport7-debacle. Het amuse mentsimperium, dat vanoch tend de halfjaarcijfers presen teerde, zag de omzet de afgelo pen zes maanden slechts licht stijgen. Het bedrijfsresultaat nam met zeven procent toe tot 52,6 miljoen. Philips moet het ook minder van tv hebben. De divisie con- sumenten-elektronica (tv, audio en telefoon) belandde onver wacht in de rode cijfers. On danks de lage winstgroei in het eerste kwartaal verwacht Philips dat het bedrijfsresultaat dit jaar minimaal tien procent stijgt. Pagina 9: Verlies telefonie drukt bedrijfsresultaat Philips HET WOORD IS AAN Antoon Vloemans Men bereikt nooit zijn be stemming. Men reist altijd zichzelf na. Wmax 9"/16° 8715° «716° neerslag 30% 40% 30% zonneschil 40% 40% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina Q VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur -6,7 20 IIEUWENHUUSE elaars en hun ouders moe- larder worden aangepakt. Je schoolverzuim kan rs op honderd gulden boe- men te staan. De leerling oor het wegblijven een al- itieve leerstraf krijgen. Dit. komt van het Platform aering Leerplichtwet, ssecretaris Netelenbos van rwijs heeft positief gere,a- lop dit voorstel. Houdijk, de adjunct-di- ur van het Aquino College, ie Eymerspoelstraat in Lei- twijfelt of de maatregelen tzullen hebben. „Vooral de ïoor de krokusvakantie ne- ouders hun kinderen mee akantie. In elke klas is er wel eentje afwezig. Het is 1 iigenlijk een luxe probleem, ink dat in de toekomst die lerd gulden extra gewoon !en ingecalculeerd bij het ntiebudget." Houdijk vindt ten slechte zaak dat ouders de school liegen om hun eren mee te nemen, igens rector A. Vaessen van lijnlands Lyceum in Oegst- kent zijn school nauwe- spijbelaars. Althans in de irbouw. In de bovenbouw een leerling nog wel eens 1 lesje overslaan. „Maar dan 'volgens de leerplichtwet sprake van spijbelen. Des ondanks spreken we de leerlin gen aan op hun verantwoorde lijkheid." Hij denkt dat deze gunstige situatie te danken is aan het feit dat het Rijnlands niet gecon fronteerd wordt met de zogehe ten drop-oufproblematiek. Het geen- betekent dat leerlingen niet of zelden de school voortij dig verlaten. Rob Olieroock, de rector van het Northgo in Noordwijk, zegt eveneens dat hij zelden gecon- fronteeerd wordt met spijbelen. ,Als wij toch merken dat er ge spijbeld wordt, grijpen we gelijk in." De school van Olieroock heeft momenteel 950 leerlingen uit de regio. Olieroock krijgt wel regelma tig te maken met verzoeken voor buitengewoon verlof. Ieder kind heeft - mits die uitzonde ring met duidelijke redenen is omkleed - recht op tien vrije dagen per jaar. „Wat bij ons nogal eens voorkomt, is dat ou ders uit de horeca öf de bollen- wereld aanspraak maken op de ze mogelijkheid. We vinden het sneu als zo'n kind dan geen vrij zou krijgen." G. Visser van de Protestants Christelijke Schoolvereniging in Leiden reageert terughoudend. „Bij ons is spijbelen absoluut geen hot item. Voordat ik de voorstellen niet op m'n bureau heb gekregen, houd ik m'n mond." Economie8 Feiten en meningen 2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Schrijvende lezers18 Sport21,22,23 Strips Uitgaan .16 j AMSTERDAM Na een ingrijpende restauratie van bijna een jaar is gisteren het Nationaal Monument op de Dam weer in gebruik genomen. Tijdens een sobere bijeenkomst plaatste n nister Borst bij het monument een plaquette met de tekst 'Vrijheid is niet vanzelfsprekend'. De plaquette herinnert aan het gereedkomen van de restauratie. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE UTRECHT GPD De Hogeschool van Utrecht (HvU) wil dat studenten en do centen op grote schaal gaan rol schaatsen om de studiecentra op De Uithof, Rijnsweerd en in de Utrechtse binnenstad be reikbaar te houden. Een skee lerplan maakt prominent on derdeel uit van het vervoerplan van de Hogeschool. Een actie plan om het straatschaatsen aan te moedigen is inmiddels gestart. De studenten moeten uit de bus en op de fiets of de rol schaats, zo staat onomwonden geschreven in het actieplan van de Hogeschool. Inmiddels heeft op de Uithof ook al een aantal docenten zijn eerste skeelerles gehad. Behalve de beweging zelf is verkeersveilig handelen een onderdeel van die lessen. tmiTMT'iTHl'iljHl NGTON/LONDEN DPA iomen hebben aanwijzin- |gevonden dat zich bij drie Aarde-achtige planeten in gevormd. Dat is volgens gebeurd in grote stofschij- |om de sterren. De schijven uit koude stof en bevat- hun centrum nauwelijks materie. Daardoor heb- [zij een ringvormig uiterlijk, ise en Amerikaanse astro- :n van het Joint Astronomy re (JAC) in Hawaii en de irsiteit van California in Angeles meldden dit giste- inhet blad Nature. gaat om waarnemingen Je ster Formalhaut, op 25 en, en bij Beta Pictoris 'ega, op respectievelijk 65 lichtjaren. Beta Pictoris is elijks dertig miljoen jaar- Wega 350 miljoen jaar. 'Igens Jane Greaves van het zouden buitenaardse astro- ■n- als ze 4,5 miljard jaar den deze kant op hadden tan, hetzelfde hebben ge- Schoonmaakdienst kan mensen langer zelfstandig laten wonen KATWIJK PABLO CABENDA De Gezondheid Service Rijn-, Duin- en Bollenstreek levert aan wie dat maar wil binnen niet al te lange tijd een brand schoon huis. Aan het diensten pakket - waarvan onder meer de pedicure, de kapper en de kledingservice deel uit maken - voegt de stichting per 1 mei een unieke uitgebreide schoonmaakservice toe. Tegen een vergoeding worden tapij ten gezogen, toiletten en fon teintjes ontkalkt, radiatoren gereinigd en spinrag verwij derd. De consument kan kie zen uit de pakketten 'Comfort', 'Luxe' en 'Exclusief die oplo pend in prijs een steeds uitge breider assortiment aan schrob- en boendiensten ver tegenwoordigen. Met het meest uitgebreide pakket 'Exclusief wordt voor 230 gulden een standaard vier kamerwoning, die zich in een toestand van 'normale vervui ling' bevindt, door een profes sioneel team en dito appara tuur in een onberispelijke hy giënische staat achtergelaten. M. van den Brink, manager van de Gezondheid Service, geeft toe dat het nogal wat geld is, maar daarvoor worden dan ook de binnenkant van de koelkast en de bovenkanten van de kastjes niet vergeten. De schoonmaakservice van de Gezondheid Service is voor de Rijn-, Duin- en Bollenstreek een exclusieve aangelegenheid. In de regio zijn geen andere in stellingen die een grote schoonmaakbeurt beschikbaar stellen voor particulieren. „Hiervoor was daar alleen maar sprake van in ernstig ver vuilde situaties", vertelt Van den Brink. „Maar u moet het niet zien als een uitbreiding van onze markt. De schoon maakdienst wordt alleen aan geboden aan mensen die bij onze thuiszorg zijn ten. Maar we richten ons wel op de gehele breedte van de markt. Dat wil zeggen dat ie dereen, jong en oud, gezond en bedlegerig, hier gebruik van kan maken." Van den Brink denkt niet dat er met het aanbod sprake is van valse concurrentie ten op zichte van commerciële be drijven die soortgelijke dien sten aanbieden. Vanwege het simpele feit dat de Gezond heid Service zelf voor dit pro ject in zee is gegaan met het commerciële schoonmaakbe drijf HAGO Huiszorg. „Ik moet er wel duidelijk bij vermelden dat wij niet om commerciële redenen ertoe hebben beslo ten, maar omdat het aansluit bij onze doelstelling. We pro beren mensen te stimuleren zo lang mogelijk thuis te blij ven wonen en zelfstandig te functioneren. En dit is een middel daartoe." DEN HAAG. JAN KUYS HAAGS REDACTEUR De woonlasten in Leiden stijgen dit jaar met 2,3 procent. De ge middelde stijging onder 32 gro te gemeenten in Nederland be draagt 4,9 procent. Heerlen en Enschede bijten het spits af met verhogingen van 18,4 en 16,1 procent. In Den Haag dalen de woonlasten 3,5 procent. In Haarlemmermeer stijgen de woonlasten dit jaar met 5,3 pro cent, in Haarlem met 3,9 pro cent. Als rekening wordt gehouden met de 'Zalmsnip' (de lasten verlichting van honderd gulden die het rijk dit jaar uitkeert) dan dalen de woonlasten gemiddeld met 4,2 procent. Uitsluitend ge keken naar de onroerend-zaak- belasting is door de 'Zalmsnip' zelfs sprake van een daling van gemiddeld 13 procent. Dit con stateert het Erasmus Studiecen trum Belastingen Lokale Over heden (ESBL) in het jaarlijkse overzicht. Het centrum noemt dit opvallend omdat gemeenten minder geld van het rijk hebben gekregen en meer taken moeten doen. Vorig jaar was de stijging van de woonlasten gemiddeld 6,9 procent. Tot de woonlasten rekenen de onderzoekers de onroerend- zaakbelasting, de reinigingshef fing en het rioolrecht voor eige naren en gebruikers. De Leidse burger betaalt daarvoor in to taal 1.245,85 gulden, waarmee Leiden in de top-32 van de woonlasten een zevende plaats bezet. Inwoners van Haarlem betalen 1.148,93 (plaats 16). In Haarlemmermeer bedraagt de rekening 1.077,31 (plaats 23). Professor L. Stevens van het studiecentrum meent dat in aansluiting op een herziening van het belastingstelsel ook de lokale belastingen aan een op- frisoperatie toe zijn. Volgens hem zouden de lokale belastin gen moeten worden opgeno men in het algemene belasting stelsel. Stevens stelt voor de bruikersheffing van de onroe rend-zaakbelasting op te ne men in de eigenarenheffing. Wordt u ja of nee donor? Een vraag die ook wal vragen oproept. Lees v antwoord op een aantal belangrijke vragen, de adv over orgaandonatie. Zie pagina 12 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: jDPcrmaand Perkwarlaal automatIsch (f. 94,15) i I automatisch (f. 32,70) Oacccptgiro (f. 95,15) W (Tb I Nr. bank/giro:Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ielop, zonder postzegel. - '712141 "4001 14" OF BEL 071-51 28 030 inaandaKI/mvrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1