Leidsch Dagblad J 'ersoneel org massaal aar actiedag 21 ietsendief zet rijwiel erug: niet mooi genoeg LVC bevat authentieke delen Catharijne Gasthuis Tulpenrallye van start Geen overlevenden bij vliegramp Leah Rabin draagt vredesdroom uit SDAG21 APRIL 1 u OPGERICHT 1 MAART 1860 Buitenland Seriemoordenaar Italië aast op alleen reizende Economie Cultuur en Kunst vrouwen in de trein ABN Amro heeft interesse voor Aegon en CL ndagsdiensten in Leidse instellingen kenhuizen, verpleeghuizen en de psychiatrische cen- in Leiden en omgeving zullen donderdag uiterst krap lun personeel zitten tijdens de landelijke actiedag van zorgsector. „We krijgen zoveel aanmeldingen binnen ik me afvraag of we wel voldoende bussen kunnen re en", zegt E. Vermeulen van de AbvaKabo, etvan aarsen-gpd psychiatrische ziekenhuizen jeveld in Noordwijk en egeest in Oegstgeest draai- londerdag zondagsdiensten, schat dat uit deze twee in- ingen acht bussen naar Den reizen", zegt Vermeulen, ok in de ziekenhuizen en erpleeghuizen in Leiden en omgeving is de actiebe- heidzeer groot." bonden verwachten dat iet hele land ongeveer twee- derd bussen met zorgperso- naar de Statenhal in Den ig komen. Sinds vorige week den in het hele land al prik- es door de vakbonden geor- iseerd. Die variëren van konderbrekingen tot het aien van zondagsdiensten, gisteravond was er tussen iden en werkgevers, verza- 'in de Nederlandse Zorgfe- itie (NZf) nog geen contact reest over het hervatten van CAO-onderhandelingen. De bonden schatten dat het ex- van het kabinet genoeg sen loonsverhoging van procent. De bonden eisen irocent. Bij de verpleging is de maat zegt J. van Wensveen van' actiecomité Endegeest, aten over een loonsverho- van één, twee procent, ter- er in het bedrijfsleven )'s worden afgesloten van zeven procent. Het gaat bo- dien niet alleen om een Bsverhoging, maar ook over werkdruk." Hij schat dat ze twee- tot driehonderd werk- aers naar Den Haag afreizen. ©VOORT ARNOLD AARTS 139-jarige Zandvoortse kreeg teren een uiterst merkwaar- briefje van een fietsendief, nacht ervoor was haar rijwiel tolen uit de schuur van haar ning aan de Zandvoortse - De dader deelde mee dat sldlgt/f ioeienwind aagt bij aan oeikaseffect [oeienwinden dragen voor rijftien procent bij aan de ipwarming van de aarde fercod- oor de uitstoot van kool- Hoxide, het zogeheten InhS foeikaseffect. Volgens het iuropees Parlement (EP) alleen verbetering van t veevoer een oplossing 'm dit milieuprobleem te len te gaan. Een rapport van de illieucommissie van het M wijst methaangas aan Is grote boosdoener. Dat ss komt vrij door gisting 'de ingewanden van de sestapeL Sanering daar- snzou het probleem niet possen. Vermindering de Eiuropese veestapel nidt alleen maar tot meer nnderen in concurreren- le landen buiten de Ell. te EP-commissie vraagt sra een snel onderzoek "nar beter veevoer. Gerrie en Dorine van der Klei koesteren imago Sport Droom Hesp is realiteit geworden leiden aad rietveld Het LVC aan de Breestraat bevat authen tieke delen van een in 1570 gebouwde vleugel van het dertiende eeuwse St. Cat harijne Gasthuis. Dat blijkt uit onder zoek dat de Leidse bouwhistoricus J. Droge begin vorig jaar in opdracht van de gemeente deed in het Aalmarktge bied. Het rapport, volgens chef monu mentenzorg J. Vellekoop al sinds decem ber vorig jaar openbaar, lag met het stempel 'embargo' tot vorige week in een afgesloten kast bij het stadsarchief aan de Boisotkade. Achter het rapport van Dröge zitten kaarten, waarop de architectonische en bouwhistorische waarde van de panden is aangegeven. Op een van die kaarten staat welk gebied door sloop zou vrijko men voor archeologische opgravingen. Daaruit blijkt dat er eind 1996 plannen bestonden om de Aalmarktschool, de foyer van de Stadsgehoorzaal, het ach terste deel van het LVC en zes panden aan de Mandenmakerssteeg te slopen. „Nu het zeker is dat een belangrijk deel van de bestaande bebouwing verdwijnt, is het evident dat ter plaatse een breed opgezet archeologisch onderzoek dient plaats te vinden", schrijft de bouwhisto ricus. Volgens Vellekoop waren er helemaal geen concrete sloopplannen. De kaarten zouden zijn gebaseerd op veronderstel lingen. „Die panden stonden toen ter discussie. Maar het onderzoek is niet meer dan inventariserend", zegt Velle koop. „Bij. mijn aantreden als chef mo numentenzorg, tweeënhalf jaar geleden, trof ik bij de stukken geen beschrijving van het Aalmarktgebied. Terwijl al wel duidelijk was dat daar iets stond te ge beuren. Ik heb dit onderzoek laten doen, zodat we straks niet achter de feiten aan lopen." Waarom het zo lang heeft geduurd voordat het rapport naar buiten kwam, kan Vellekoop niet verklaren. „In decem ber vorig jaar heeft de ambtenaar die het project Aalmarkt coördineert het onder zoek genoemd in een openbare brief aan burgemeester en wethouders. Op dat moment was het rapport volgens mij ook openbaar." J. de Coo en E. Verheg gen, beiden kandidaat voor Leiden Weer Gezellig/De Groenen bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen, zeggen dat zij hemel en aarde hebben moeten bewe gen om het stuk van Dröge boven tafel te krijgen. Op Endegeest werken zeshon derd mensen, van wie er vijf honderd binnen de CAO voor het ziekenhuiswezen vallen. „Als de actie van donderdag niets oplevert, komen er harde re acties", zegt Van Wensveen. „Maar wat wij op Endegeest- precies gaan doen, is nog niet duidelijk. Actievoeren is moei lijk in deze sector. We werken niet met een product, maar met mensen. Misschien bezetten we, net als een aantal jaar gele den, het Stationsplein in Lei den. Daar heeft iedereen last van, niet alleen onze s. patiën ten." De vakbonden'hebben voor maandag in Pschychiatrisch centrum Langeveld een algehe- Ie werkonderbreking aangekon digd van een uur. „Er zijn her en der nog meer acties in voor bereiding, maar we willen nog niet alles prijsgeven", zegt Vermeulen van de AbvaKabo. Vanuit het Rijnland zieken huis (Leiderdorp en Alphen) gaan werknemers vooralsnog niet georganiseerd naar Den Haag. De algemene tendens is hier dat de actievoerders nog niet al hun kruit willen verschie ten. „Volgende week woensdag is er weer eerï landelijke actie dag. We praten er hier over om dan zondagsdiensten te gaan draaien", zegt een woordvoer ster. In» een aantal Brabantse zie kenhuizen staan de operatieka mers vanaf 29 april alleen open voor ingrepen die geen uitstel dulden. Volgens de vakbonden is dat initiatief door het perso neel zelf genomen. noordwijk» Meer dan tweehonderd klassiekers zijn vanochtend uit Noordwijk vertrok ken voor de 45ste International Historie Tulpenrallye. De wagens, die alle voor 31 de cember 1971 zijn gebouwd, moeten een parcours van tweeduizend kilometer afleggen door Nederland, België en Frankrijk. Zaterdag 25 april worden de eerste deelnemers vanaf 14.45 uur aan de finish verwacht bij het Grand Hotel Huis ter Duin. Pagina 15: 'Goed excuus om museumstuk uit te laten'. foto dick hogewoninc hij de fiets 'niet mooi genoeg vond'. Dat was voor hem reden afstand te doen van het voer tuig. De vrouw werd in de gelegen heid gesteld haar fiets terug te kopen. „Als u er erg aan gehecht bent, is hij te vinden op het sta tion Heemstede/Aerdenhout. Tegen een vergoeding van on geveer 250 gulden kunt u hem terugkrijgen." De politie trof op het station wel de fiets aan, maar niet de dief. Het slachtof fer heeft haar rijwiel inmiddels terug. Libertel iZi? Mobiel bellen zonder abonnement. Maar met tijdelijk f 30.- gratis beltegoed extra. Bel gratis 0800 05 60, Boeing met tientallen passagiers stort neer in Colombia BOGOTA AFP-DPA-Rtr-EFE Alle inzittenden van een Ecua- doraanse Boeing-727 zijn giste ren aan het eind van de middag om het leven gekomen toen het toestel kort na de start neer stortte bij de Colombiaanse hoofdstad Bogota. Het vliegtuig - op weg naar de Ecuadoraanse hoofdstad Quito - kwam neer op een berghelling ten oosten van de stad. Het brak in drie stukken en vloog in brand. Het aantal inzittenden van het ramptoestel staat nog niet vast. De Franse luchtvaartmaat schappij Air France, die het vliegtuig had gecharterd van de Ecuadoraanse maatschappij TAME, zegt dat de Boeing 43 passagiers en 10 bemanningsle den aan boord had. TAME zegt dat er 61 mensen in het vlieg- tuig zaten. Op vier na waren de passa giers in Bogota overgestapt van een vlucht van Air France vanuit Parijs. De vier anderen begonnen hun reis in Bogota. De uit Parijs vertrokken slacht offers komen volgens Air France uit Frankrijk, Duitsland, België, Denemarken, Spanje, Italië, Groot-Brittannië en Zwitser land. Over hun nationaliteit be staat nog geen zekerheid. Alle bemanningsleden kwamen uit Ecuador. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 HET WOORD IS AAN Raoul Chapkis Ook honden hebben be rouw. Het is dus niets om trots op te zijn. 8719° 8718° 7716° 10% 20% 50% SÖtfn 60% 50% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 20 VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur - 6,7,8 19 Economie9 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,16,17 RTV/programma's11 Sport21 Strips20 Uitgaan De kortingsbon betreft een recital door meesterpianist Enrico Pace in de Stadsge hoorzaal. Riante regeling bestuurders ING Groep amsterdam anp De acht bestuurders van de ING Groep hebben vorig jaar een riante optieregeling getroffen. De bestuurders kregen samen 430.000 opties. Bij de huidige beurskoers vertegenwoordigen die een waarde van ruim 25 miljoen gulden. De regeling is een van de riantste in de Neder landse zakenwereld. De zes bestuurders van Phi lips kregen vorig jaar 330.000 opties, die een papieren waarde hadden van 21 miljoen. Zowel premier Kok als WD-leider Bol- kestein plaatsten bij die regeling kritische kanttekeningen. Een ING-woordvoerder zegt dat het de hoogte van het 'dou ceurtje' vooral is bepaald door de snel opgelopen beurskoers van het aandeel ING. „Op het moment van toekenning, weet je niet wat de uitkomst zal zijn. De beurskoers is afgelopen tijd zestig procent gestegen." De woordvoerder spreekt van een 'marktconforme' regeling, „want de beurskoers wordt door de markt bepaald". De acht bestuurders van ING hebben vorig jaar ook hun sala ris flink zien opLopen. Hun ge zamenlijke verdiensten stegen met drie tot zeventien miljoen gulden. Afgelopen zondag verdedigde ING-topman A. Jacobs in het te levisieprogramma Buitenhof nog de optieregelingen die steeds meer beursgenoteerde ondernemingen hanteren. amsterdam gpd Leah Rabin, de weduwe van de in 1995 vermoorde Israëlische premier, woonde gisteren in Amsterdam de première bij van de tv-film 'Warrior jaar geleden. Als legerleider vocht droom: vrede stichten in het Mid den-Oosten. Het levensverhaal van Yitzhak Ra bin is nauw verbonden met het ont staan van de staat Israël, nu vijftig Leah Rabin gebruikt de lunch in de ambtswoning van bur gemeester Patijn van Amsterdam, foto anp paul vreeker - Peacemaker: Yitzhak Rabin'. „Mijn missie is overal te spreken namens en over mijn man. In deze film had ik daar ruim de gelegenheid voor", zei Leah Rabin in een streng be waakt Tuschinski-theater. Haar doel is de vredesdroom van haar man al om uit te dragen. In haar toespraak greep Leah Ra bin de titel van de film aan: „Oor deelt u zelf. Was mijn man een 'war rior' of een 'peacemaker'? Daarnaast overhandigde zij een certificaat aan Tweede-Kamervoorzitter Piet Buk man om de schenking van vijftig bo men namens het Joods Nationaal Fonds aan het Yitzhak Rabin Park in Tel Aviv te bezegelen. In de documentaire van Willy Lindwer spreekt Leah Rabin open hartig over de drijfveren van haar man bij het verwezenlijken van zijn Yitzhak Rabin allang vóór het uit roepen van de joodse staat voor het bestaansrecht van zijn land, met als hoogtepunt de overwinning in de Zesdaagse Oorlog. Zijn grootste tri omf was echter het vredesakkoord met de PLO, waarvoor hij in 1994 samen met Shimon Peres en Yasser Arafat werd onderscheiden met de Nobelprijs voor de Vrede. Naast Leah Rabin komen familie leden en politieke partners als Shi mon Peres, Henry Kissinger en Ge orge Bush aan het woord. Maar ook PLO-leider Arafat spreekt openhar tig over zijn herinneringen aan zijn voormalige vijand. De NCRV zendt de documentaire maandag 27 april uit. Na de première, die onder meer werd bijgewoond door burgemees ter Patijn van Amsterdam, de Israëli sche ambassadeur, WD-kamerlid Frans Weisglas, producent Joop van den Ende, Jeroen Krabbé, Monique van de Ven, stond Leah Rabin kort de pers te woord. Op het nieuws dat de huidige Is raëlische premier Netanyahu in Londen het vredesproces gaat po- 1 Ndam.' gen vlot te trekken, wilde zij niet re- j ageren. „Laten we niet de sfeer be- derven." Zij benadrukte dat zij geen politieke rol speelt. „Ik promoot het Tel: vredesproces niet, ik heb geen poli- 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn aboniu tieke macht. Ik kan alleen over en Dp„maand o p„ kwartaal O»,»»,aii.ch tr.M.tsi namens mijn man spreken. Ik heb auloma,i,ch 32.70) Bïc,Pt«i,r, if ss.tst tenslotte vijftig jaar met hem sa-1 controle bózorging) mengeleefd en ken als geen ander iNr- bank/girc zijn drijfveren. Èn zoals uit deze film 1 blijkt: hij was een voorvechter van de vrede in hart en nieren. Rabin en Peres respecteerden de mensen met wie zij in dialoog waren. Dat respect is nu weg." Leah Rabin noemde de documen taire ontroerend. „Er is immers geen vervolg van dit verhaal." - Handtekening: - X Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. /elop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 "712141 "400114" maandag tlm vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1