Leidsch Dagblad I Akzo Nobel neemt Courtaulds over tormloop op Naturalis 1.00. FEI3D mateurvoetbal in tie tegen agressie g g g Emotioneel eerbetoon bij Ajax-feest chrijver Paz overleden Lissese Nachtwacht Gevangenen ontsnapt uit De Grittenborgh TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Wallis de Vries verlaat schouwburg \NDAG 20 APRIL 1998 slnnenland ivuk gertjan van geen ing heeft ikr. 6.60x5 2.88x1.95 jp loop- toenemende fysieke en verbale agressie in. Dat doel stelden de KNVB en de clubs zich zaterdag met het teke- een gedragsconvenant bij Quick KNVB wil zo een signaal afgeven le voetbalbond ernst is met het op- 3gen de geweldsuitwassen op de -elden. Het is de bedoeling dat alle is in Nederland het convenant uiteinde ondertekenen. -voorzitter Jeu Sprengers stelde na af- van de wedstrijd tussen Quick Boys en elsior Maassluis (2-0) vast dat het voet- de laatste jaren ongeveer synoniem is (orden aan geweld in en buiten het veld. it klopt niet", aldus Sprengers. „We wer- longeveer 35.000 wedstrijden per week- de af en daar zijn ruim 750.000 vrijwilli- sbij betrokken. Bij zo veel wedstrijden eurt er wel eens wat, maar wij willen als KB duidelijk maken dat we op sportieve ze deze populaire sport organiseren. nsLesterhuis van de sectie amateurvoet- verldaarde dat dit convenant geen een actie is. „Volgend seizoen komen we jrmet iets. Wé hopen dat de bal nu gaat en. Het is nu aan de clubs om iets tegen geweld te doen." gina 25: Quick Boys laat tanden zien Vil oi ellstraati iet vrij- nabij sta teuken me )x4.93) Jverloop, wastafel- e overloop hetZW. ikH l/amsterdam anp r. lis 8Ox3.60m e badkane rerloop iderne bat lapkamei er 9 x 385 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Buitenland Kerk en Samenleving i Cultuur en Kunst Vrouwelijke minister wordt anders bekeken Europa verkoopt wapens aan conflictgebieden Kapel Sancta Maria in Noordwijk definitief dicht Joop Visser blikt terug op halve eeuw Qj reclamemaken FOTO ANP COR MULDER amsterdam gpd De stilte is indrukwekkend. Een minuut lang herdenken ruim 50.000 Ajax-suppor- ters de dood van hun makker Carlo Picor- nie, die vorig jaar bij Beverwijk tijdens een gevecht met Feyenoord-hooligans om het leven kwam. Op het terrein van het voor malige Ajax-stadion De Meer, waar giste ren het kampioensfeest wordt gevierd, draaien de emoties niet alleen om het i van de competitie. De veldslag van Beverwijk ligt duidelijk nog steeds ge voelig. Veel aanwezigen kunnen in de stil te hun ontroering over het postume eer betoon niet bedwingen. Zelfs spreekstal- meester Wim Bohnenn, die de menigte al de hele dag met verve bezighoudt, vecht tegen zijn tranen. „Dit was het indrukwek kendste moment van mijn leven", zegt hij later. Pagina 19: 'De mooiste familie van Ne derland' Chemieconcern betaalt 6,3 miljard gulden HET WOORD IS AAN Martine Navratilova Degene die de uitdrukking 'meedoen is belangrijker dan winnen' heeft bedacht, had waarschijnlijk net verloren. den haag cpd-anp Chemieconcern Akzo Nobel neemt voor 6,3 miljard gul den het Britse Courtaulds over. Bij de bekendmaking zei Akzo-topman Van Lede vanochtend dat zijn concern daarmee wereldmarktleider wordt in coatings (verf, lak ken, lijm etc.). De Britse concurrent ICI wordt door de overname van de eerste plaats verdrongen. De omzet van Akzo Nobel groeit tot zo'n 31,5 miljard gulden. Daarvan komt ongeveer een kwart van de Britse aanwinst. De overname van Courtaulds hing al wekenlang in de lucht. Vorige week nog vroeg Akzo Nobel zijn aandeelhouders toe stemming om 'financie- ringsprefs' te mogen uitgeven. Daarmee kan voldoende geld worden binnengehaald voor grote acquisities. Akzo Nobel wil de vezeldivisie van Courtauld, die matig pres teert, combineren met zijn ei gen fibers-poot. Daarna zal de divisie, die in haar sector ook tot de leidende ondernemingen Na de overname vorig jaar van de Bank Brussel Lambert door ING (9 miljard) en de aankoop van Cheseborough-Ponds door Unilever in 1987 (voor 6,8 mil jard) is de transactie van Akzo Nobel de derde overname in grootte door een Nederlands concern. Zelf ontstond Akzo Nobel door de fusie in 1993 van Akzo met het Zweedse Nobel. Dat kostte Akzo toen 3,3 mil jard. iseumweekeinde evenaart record van vorig jaar Nationaal Museumweek- heeft naar schatting DOO bezoekers getrokken. woordvoerster C. Keij- ;an de Stichting Museum- aart is daarmee het recor- ital van 1997 geëvenaard, ook al een 'waanzinnig al' mensen afkwam op een bezoek aan de verzamel- ationale kunst. Een van de Meters was Naturalis. Het we Leidse museum trok in. dagen 10.000 bezoekers en moest de toegangspoort eni ge tijd sluiten om een ware stormloop te verwerken. Het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg boekte eveneens een record, 5.000 be zoekers passeerden de deuren. „Het was een prachtig week einde waarin het uitmuntend weer was voor een bezoek aan een museum", stelde Keijzer vast. „Niet te warm en vrijwel zonder een druppel regen, dat zijn kennelijk de beste omstan digheden", concludeert zij. Uit een telefonische rond- nda McCartney overleden McCartney, de echtgeno- an ex-Beatle Paul McCart- is vrijdag in Santa Barbara, alifornië, op 56-jarige leef- overleden aan de gevolgen borstkanker. Ze leed al 1995 aan de ziekte, die uitgezaaid naar haar lever. McCartney en haar kinde waren aan haar zijde toen ierf. woordvoerder zei dat de dankbaar was dat Linda heeft geleden en dat het snel gekomen is. Twee :n voor haar dood heeft het laar nog samen paard ge- wat een van haar grote ieswas. i zijn woordvoerder vroeg McCartney om in plaats bloemen giften aan het ;erfonds of de dierenbe- rming te geven. McCartney elf later in de week een ver- ng uitgeven. Volgens Baker ARCHIEFFOTO heeft de familie tijd nodig om tot zichzelf te komen. Linda Eastman en Paul hebben elkaar in 1969 leren kennen. Het echt paar kreeg drie kinderen. De uit de Verenigde Staten afkomstige Linda was fotografe en bracht later een lijn van vleesvervan- gende producten op de markt. Pagina 17: Trouwe partner met gering muzikaal talent :0-stad afp-anp Mexicaanse schrijver en ter Octavio Paz is vannacht ^-jarige leeftijd in Mexico- overleden. Dit heeft de icaanse televisie vanoch- gemeld. Hij won in 1990 iobelprijs voor de literatuur. Resident Ernesto Zedillo B sde schrijver als de „groot- denker en dichter van het en noemde zijn overlijden onherstelbaar verlies. „Dit nieuws dompelt alle Mexicanen in verdriet", zei hij. Paz leed al meer dan een jaar aan kanker. Hij moest ook een hartoperatie ondergaan. In de cember 1996 werd hij opgeno men in het ziekenhuis na een brand in zijn woning. Daarna verslechterde zijn gezondheid, maar zijn omgeving gaf maar mondjesmaat informatie over de toestand van de auteur van Het labyrint der eenzaamheid (1950). Win een compleet verzorgde reis naar de wedstrijd mee aan ons WK spel vandaag in deze krant gang langs 150 musea bleek de Stichting Museumjaarkaart dat het gemiddeld aantal bezoekers per museum zaterdag en zon dag twee tot drie keer hoger lag dan gewoonlijk. Tijdens het jaarlijkse museumweekeinde konden bezoekers in veel mu sea gratis terecht, slechts voor bijzondere attracties, zoals de Insectenshow in Rotterdamse Kunsthal, moest worden be taald. Pagina 17: 'Leerzaam, prach tig, imposant' 'Chauffeurs van vrachtwagens hard aanpakken' badhoevedorp ad heesbeen Organisaties in het wegvervoer vinden dat harder moet worden opgetreden tegen vrachtwagen chauffeurs die de verkeersregels overtreden. Ze willen dat het aantal controles wordt opge voerd en dat er een zwarte lijst komt van bedrijven waarvan chauffeurs regelmatig een be keuring krijgen. Het pleidooi van Transport en Logistiek Nederland (TLN), Vei lig Verkeer Nederland (WN) en CNV Beroepsgoederenvervoer is een reactie op politiecontroles donderdag in Halfweg en in de nacht van vrijdag op zaterdag op de A4 bij Badhoevedorp. Van de honderd vrachtauto's die vrijdag werden gecontro leerd, was driekwart in overtre ding. Ruim eenvijfde van de vrachtwagenchauffeurs bleek zich tijdens de nachtelijke uren niet te hebben gehouden aan de werk- en rusttijden. Tweeën twintig chauffeurs hadden zelfs zo lang achter het stuur gezeten dat ze een rijverbod kregen. Verder werden nog eens 54 waarschuwingen uitgedeeld voor geconstateerde overtredin gen van de rijtijdenwetgeving. Een chauffeur laeeg een proces verbaal voor oplichting, omdat hij met de tachograaf had ge knoeid. Twee anderen waren niet in het bezit van het vereiste chauffeursdiploma. Twee vrachtwagens gingen aan de ketting omdat de bedrij ven zwart werkten. Drie combi naties waren overbeladen. B. Woudenberg van WN zei vanmorgen geschrokken te zijn van de resultaten. „Voor de zo veelste keer blijkt dat de trans portbranche het niet zo nauw neemt met de verkeersveilig heid. De bedrijven weten dat de pakkans niet zo groot is. Dus la ten ze hun werknemers uit eco nomische motieven te lang wer ken met te zwaar beladen vrachtwagens. Daar moet wat aan gebeuren, want bij liefst een kwart van alle ongelukken in Nederland is een vrachtwa genbetrokken." lisse Lisse kent sinds zaterdag zijn eigen Nacht wacht. Het oogt wat blauwer dat het origineel van Rembrandt, maar het is aanmerkelijk geuriger. De Lissese Nachtwacht bestaat namelijk uit 450.000 hyacintennagels, die vrijdag door 230 vrijwilligers werden aangebracht. Het bloemenmozaïek, ge schilderd door de plaatselijke kapper Kees Thijssen ter gelegenheid van de viering van 800 jaar Lisse, werd zaterdag in stijl geopend. De Nachtwacht is de komende week nog te bewonderen op het Vier kant. FOTO HENK BOUWMAN leiden» jan rusdam Pim Wallis de Vries vertrekt per 1 oktober als directeur varr de Leidse Schouwburg. Hij verruilt het theater aan de Oude Vest voor het impresariaat Gislebert Thierens in Amsterdam. Daarmee pakt Wallis de Vries, zoals hij zelf zegt, weer zijn ou de liefde op: dat van theaterpro ducent. „Na 7,5 jaar program meren is het mooi geweest, dan komen bij rqij de kriebels en spring ik weer naar de andere kant van het veld. Gislebert Thierens maakt mooie produc ties met Jasperina de Jong, Wil lem Nijholt, toneel en cabaret... Ik heb er veel zin om weer eens met die kant van het theatervak bezig te zijn." Wallis de Vries (50) trad eind 1990 in dienst van de Leidse Schouwburg. Voor die tijd was hij mededirecteur van Stalles Theaterproducties. Op 1 okto ber aanstaande vertrekt hij uit op de wereldmarkt behoort, als zelfstandige onderneming naar de beurs worden gebracht. Ook verkoop aan derden is mogelijk. Akzo Nobel is steeds uit ge weest op de verf- en lakdivisie van het Britse concern. Bij de presentatie van de jaarcijfers in februari liet Akzo Nobel al doorschemeren dat er in de verfsector grote overnames te verwachten waren. Met een omzet van 12 miljard gulden heeft Akzo nu ruim vijf procent, zo'n 1,1 miljard liter verf, van de wereldmarkt in handen. „Courtaulds is de Rolls Royce van de Engelse vezel- en verf bedrijven en past niet alleen perfect bij onze verfdivisie, maar verschaft ons ook een goede positie in Azie", aldus Van Lede. Pagina 7: Akzo wil nieuwe aandelen uitgeven Hilton wil hotel op de maan bouwen londen anp De internationale hotelketen Hilton wil op de maan een hotel met vijfduizend kamers bou wen. Het gebouw zou zijn elek triciteit moeten halen uit twee reusachtige zonnepanelen en zou zijn eigen strand hebben. Bovendien wil Hilton er restau rants, een medisch centrum, een kerk en zelfs een school in vestigen. Volgens de Britse zon dagskrant The Sunday Times heeft de onderneming architec ten aan het werk gezet, nadat vorige maand water op de maan was ontdekt. Hilton wil met de ruimtevaartorganisatie NASA een overeenkomst sluiten over het vervoer van toeristen naar het complex. Hilton is niet de enige hotelketen die plannen voor de bouw van een hotel op de maan heeft. Ook drie Japan se hotelketens zijn ermee bezig. Uitgebreid weeroverzicht op pagina 34 VANDAAG 36 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving .12 .11,13,15 RTV/programma's9 Sport19 t/m 33 Strips34 Uitgaan35 PIIÜKWIÜKIÜN frikadel fijn gekruid gehakt met verse groenten Per stuk Gebakken of ongebakken Geldig van 20 t/m 26 april 1998 hoogeveen gpd Uit de penitentiaire inrichting De Grittenborgh in het Drentse Hoogeveen zijn gistermiddag twee gevangenen ontsnapt. Het duo bouwde in een ongezien ogenblik een stellage van mate riaal van een schildersbedrijf te gen de buitenmuur en liet zich aan de andere kant via een touw naar beneden zakken. Op dat moment schakelde het alarm in. Het tweetal had echter voldoende voorsprong op de bewaking om te verdwijnen. Hoe ze over een binnenmuur zijn gekomen is onduidelijk. Politiewoordvoerder R. Hal link spreekt van een goed voor bereide ontsnapping van bin nenuit. Het is volgens hem ze ker dat de gevangenen bij hun uitbraak geen hulp van buitenaf hebben gehad. De schildersma terialen lagen opgeslagen in de buurt van de buitenmuur. De ontsnapten zijn een 39-ja- rige Rus die vastzit voor een drugszaak en een 28-jarige Ne derlander die verdacht wordt van een zedendelict. Zijn zaak moet in cassatie nog worden behandeld door het gerechtshof in Leeuwarden. Volgens de poli tie is het tweetal niet gevaarlijk. De politie heeft gisteren in Hilversum een 34-jarige man aangehouden, die twee weken geleden samen met twee ande ren uit de tbs-kliniek in Rekken ontsnapte. Daarmee zijn alle drie de vluchters weer aange houden. Directeur wordt impresario in Amsterdam Leiden zodat er ruimschoots tijd is om een geschikte opvol ger te vinden. Wallis de Vries laat de schouwburg in een uitstekende staat achter. Het theater werd op 1 december heropend na een ingrijpende opknapbeurt. „Een mooi moment om er mee te stoppen," zegt hij. „Wel licht heeft mijn opvolger kwali teiten die ik niet heb en die de Leidse Schouwburg verder kun nen helpen groeien." Tel: - (I.v ole bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautoniatlsch (f. 94,15) automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) Nr. bank/girt - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. lop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030 8 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1