Kirijenko: Geen gunsten in ruil voor premierschap Tl! Nu f30,-gratis beltegoed. Extra bij Libertel iZi.® K: Buitenland Britse professor: Diana was bezeten van zichzelf Na de klap Congo is 'diep bedroefd' over vertrek VN 'Ik bepaal zelf welk tarief ik betaal. Heel iZi.' Blair wacht vriendelijk onthaal in Israël rERDAG 18 APRIL 1998 Ireuk in onderhandelingen Korea's IgjCi Bij de onderhandelingen tussen Noord- en Zuid-Korea |Peking is het vanmorgen tot een breuk gekomen. Dit heeft in woordvoerder van het zuiden bekendgemaakt, nadat het morden zich eenzijdig uit het overleg had teruggetrokken. Beide nden waren er niet in geslaagd het eens te worden over de lofwaarden voor de levering van Zuid-Koreaanse kunstmest jnhet door een hongersnood geteisterde noorden. Het was de jjste keer in vier jaar tijd dat beide landen op zo'n hoog niveau lateraal overleg voerden. De onderhandelingsronde in de Chi- ;se hoofdstad heeft acht dagen geduurd. Noord- en Zuid-Ko- azijn officieel al sinds 1953 met elkaar in oorlog. [uimfeveer met Eurolab gelanceerd fgrANAVERAL» Het ruimteveer Columbia is gisteren vertrokken nhet Europese Spacelab in zijn laadruimte onderzoek te laten oen naar het menselijk brein en het zenuwstelsel. Dat is een jnde minst bekende en meest complexe delen van ons li- iaam. Onderzoekers uit diverse landen voeren tijdens de mis- 5van bijna zestien dagen 26 proeven uit. Die gebeuren niet al- nop de astronauten, maar ook op muizen, krekels, ratten en ssen. Voor het onderzoek is Spacelab volgepropt met speciale iaratuur. De combinatie wordt Neurolab genoemd. Spacelab ESA in'Noordwijk is de Europese bijdrage aan het Ameri- ise shuttle-programma. ortus vergeven na bezoek lijkwade Vrouwen die een abortus hebben laten plegen, kunnen [iöreen bezoek aan de lijkwade van Turijn vergeving krijgen nrhun 'zonde'. Dat heeft kardinaal Giovanni Saldarini giste- l in een decreet. Het gaat om een buitengewone [iatregel. Normaal gesproken is toestemming van de bisschop idig om een vrouw die zich vrijwillig heeft laten aborteren te Innen vergeven. De katholieke kerk beschouwt het leven vanaf tconceptie beschermwaardig. Saldarini vindt dat de tentoon- g van de relikwie een periode moet zijn van 'verlossing, kering en boetedoening'. Het doodskleed, waarin Jezus na jn kruisdood zou zijn gewikkeld, is nog tot 24 mei te bewonde- stand in Afghanistan voor overleg De strijdende partijen in Afghanistan nemen voorlopig bestand in acht. De Amerikaanse VN-ambassadeur Bill Ri- rdson heeft deze toezegging gisteren losgekregen. Het be id duurt tot 27 april. Vóór die tijd moet er vredesoverleg be ien. Richardson bracht gisteren een bezoek aan Afghanistan, jsprak met leiders van de regerende fundamentalistische Tali- in, en zinspeelde op erkenning van het bewind door Washing- Nu beschouwen alleen Pakistan, Saudi-Arabië en de Vere nde Arabische Emiraten hen als de rechtmatige regering. De diban voeren al jaren strijd met de verdreven president Rabba- i,de etnische Oezbeek Dostum, en Karim Khalili, leider van de achtige sji'ietische Hezb-i-Wahdat. Ook met hen sprak Ri- ar een» hardson gisteren. den, '.Een lanoloj us» De Franse minister van landbouw Louis Le Pensee heeft leren financiële hulp toegezegd aan de groentetelers die deze tek autosnelwegen en spoorlijnen in Bretagne hebben geblok- ierd met ladingen bloemkolen. Hun oogst is door gekelderde in larktprijzen waardeloos geworden. Le Pensee zei dat de hulp an geval tot geval zal worden bekeken, en rechtstreeks aan de leest hulpbehoevende boeren zal worden verstrekt. De minis- d rkondigde voor volgende maand overleg met de telers aan. wordt besproken hoe de sector kan worden gered. Franse ilers zeggen het hoofd nauwelijks boven water te kunnen hou- en door de concurrentie uit Zuid-Europa en de hoge belastin- ïroaten in Drvar na moord ontslagen MAJEvo Na de moord op een bejaard stel teruggekeerde Servi- che vluchtelingen in Drvar, hebben internationale vertegen- foordigers gisteren het hoofd van politie en de loco-burgemees- van het West-Bosnische stadje, allen Bosnische Kroaten, ont- en. De burgemeester van Drvar, een Serviër, bleef gehand- fd. Drvar was voor de oorlog voor 98 procent Servisch. De irvische inwoners sloegen echter op de vlucht toen het stadje 1995 door Kroaten werd ingenomen. Er moest internationale ik aan te pas komen om de Kroaten te dwingen 1.500 Serviërs laten terugkeren naar hun huizen. Door middel van intimida- e probeerden Kroaten dat zoveel mogelijk te voorkomen. Zo jndit jaar al zeker vijftig Servische huizen in brand gestoken, daders zijn nooit gepakt. lateji aaf( ndesl nderel ,i< ■n™'' ruk a, e. jf had i id; 'rankrijk belooft groentetelers hulp ii Traangas voor Indonesische studenten wart a De Indonesische politie heeft gisteren op een campus nSolo traangas afgeschoten op demonstrerende studenten, die net stenen begonnen te gooien. Zeker zes studenten en politiemannen raakten gewond, zeiden getuigen. De af- elopen maand raakten demonstrerende studenten in het 400 dometer ten oosten van de hoofdstad Jakarta gelegen Solo al we keer eerder slaags met de politie. Donderdag werden de tudenten, die actie voeren voor politieké en economische her- ormingen, door de politie tegengehouden nadat ze de campus ladden verlaten, maar het kwam toen niet tot ongeregeldheden, nlakarta gingen studenten van de islamitische medische hoge- 'rc school gisteren de straat op. De politie greep niet in. Donderdag aakten op campussen in Jakarta zeker dertig studenten gewond lij gevechten met de politie. Walesa denkt aan nieuwe vakbond BRSchau Lech Walesa, voormalig vakbondsleider en ex-presi- ient van Polen, denkt erover om een nieuwe bond op te richten, 'oor de Poolse radio zei hij niet uit te sluiten nog een keer een Lmd in het leven te roepen, 'die recht doet aan de strijd en de incipes van vroeger'. Walesa verweet Marian Krzaklewski, de huidige voorzitter van de ooit door hem opgerichte vakbond So- lariteit, 'niet meer op te komen voor die mensen die op de ïun zijn aangewezen'. Walesa was in 1980 op de scheepswerf inGdansk de oprichter van Solidariteit. Na de val van het com- 1 iiinisme bracht hij het in 1990 tot president. Een tweede ter- lijn haalde hij niet. Hij verloor van de ex-communist Aleksan- lerKwasniewski. Vie nu Libertel 1Z1 Totaal of iZi GO! neemt, kriigt i iefst f 30.- extra beltegoed. Gratis. Bovenop dc f60,- di J kriigt. Heel voordelig. Heel iZi. Bel voor meer infor ofdcdichtstbijzijnde verkooppunten gratis Liberal 0800 05 60. LIBERTEL De door president Jeltsin naar voren geschoven Sergej Kirijenko wil niets weten van politieke spelletjes om zijn verkiezing tot premier van Rusland veilig te stellen. Hij zei dit gisteren, nadat het parlement hem voor de tweede keer had afgewezen. „Het kan zijn dat ze voor de derde maal tegen mij stemmen, maar ik ga dat niet voorkomen door de oppositie ministersposten aan te bieden of mijn programma te wijzigen. Er komt geen koehandel, met niemand." het parlement ontbinden en verkiezingen uitschrijven. Waarnemers sluiten niet uit dat Kirijenko het volgende week wel redt. Veel afgevaardigden zijn financieel afhankelijk van hun baan in het parlement en stemmen uiteindelijk liever vóór dan dat ze zich door Jeltsin Jeltsin heeft Kirijenko gisteren meteen voor de derde keer Als de commu- nationalisten in het parlement hem eind volgende week weer afwijzen, moet de president volgens de Grondwet naar huis laten sturen en zon der werk komen te zitten. Een stembusgang kan sterk in het nadeel van de communisten uitpakken. Nu hebben zij nog 138 van de 450 stemmen, maar volgens peilingen zouden zij hun greep op een nieuw parle ment verliezen. Volgens waarnemers hangt het onder meer af van de vraag of de stemming volgende week in het geheim plaatsheeft of Ki rijenko premier wordt. Bij een geheime stemming kunnen de communisten van Zjoeganov hem zonder al te groot gezichts verlies alsnog steun geven. De voorzitter van het parle ment, de communist Gennadi Seleznjov, verwacht dat Kirijen ko volgende week wel een meerderheid zal halen. Hij wijst erop dat Jeltsin het land anders een poos per decreet zal bestu ren en Kirijenko gewoon in zijn functie van premier zal bevesti gen. ,,Dat moeten we niet heb ben", aldus Seleznjov, die zelf een geheime stemming ver wacht. Kirijenko kreeg gisteren overi gens in een openbare stemming met 115 stemmen nog minder afgevaardigden achter zich dan in de eerste, geheime ronde van vorige week. Toen kreeg hij 143 stemmen. Tegen stemden giste ren 271 afgevaardigden. Elf ont hielden zich van stemming. Jeltsins kandidaat moet volgen de week minimaal 226 stem men weten te krijgen. londen ap van onechtheid halen ze de be grafenis van Diana aan, die de 'verpersoonlijking en heiligver klaring' van sentimentaliteit was en waarbij gevoel boven rede, realiteit en terughoudend heid werd geplaatst'. In zijn bijdrage Diana, Queen of Hearts schrijft O'Hear: „In het verhaal van Diana is de notie van plicht volstrekt afwezig. We mogen niet eens de gedachte in overweging nemen dat Diana's obsessie voor haar eigen emo ties en haar zelfontplooiing de monarchie, haar huwelijk, haar kinderen en uiteindelijk haar zelf schade berokkend zou kun nen hebben." Hoewel het boek uit Tory- kringen komt, is het ook daar niet bij iedereen goed gevallen. De Conservatieve ex-minister en grondwetdeskundige lord St.TJohn of Fawsley noemde de bundel gisteren al 'een ratjetoe van bevooroordeelde onzin'. Prinses Diana was een verwar de, van zichzelf bezeten vrouw, die zowel de monarchie als zichzelf schade berokkende. Dat schrijft de Britse Filosofieprofes sor Anthony O'Hear in een gis teren verschenen essaybundel over de staat van de Britse sa menleving. In het door een rechtse denktank uitgegeven boek met de titel 'De versentimentalise- ring van de moderne samenle ving', wordt een beeld geschetst van Groot-Brittannië als een sa menleving die op alle mogelijke terreinen, van politiek en kunst tot religie en eetgewoonten, wordt gekenmerkt door materi alisme en sentimentaliteit. ,,Het huidige Groot-Brittannië is niet modern, laat staan cool' schrijven de samenstellers. „Het is een nep-samenleving met nep-gebruiken." Als toppunt Newcastle In het ziekenhuis van het Zuid-Afrikaanse Newcastle kwam een zwaargewond scholiertje gisteren bij van de schok van het zware verkeersongeluk dat hij woensdag maar net overleefde. Het jongetje is een van de ruim vijftig mensen die nog in het ziekenhuis verblijven na de verkeersramp, die 31 mensen het leven kostte. Hij zat in een schoolbus, die in zeer slechte weersomstandigheden in botsing kwam met een vrachtwagen, een tractor met oplegger, een taxi en een minibusje. Vier van de vijf voertuigen, waaronder de schoolbus, stortten in een twintig meter diep ravijn. Het Zuid-Afrikaanse verkeer is berucht om zijn onveiligheid. foto epa Zwitserse bank in VS 'wordt gechanteerd' zürich bob kroon correspondent „In Amerika wordt het Zwitser se bankwezen zo langzamer hand beschouwd als een ci troen, die je naar believen kunt uitpersen." Dat zegt Sigi Figl. een van de leiders van de joodse gemeenschap in Zwitserland, die verontwaardigd is over een nieuwe vordering van maar liefst 500 miljard dollar op de UBS, de grootste Zwitserse bank, wegens vermeende ver duistering van joods goud in de Tweede Wereldoorlog. Deze exorbitante claim is 'na mens een aantal cliënten' inge diend door Carey Portman, een bekende effectenmakelaar in Chicago. De veelgeplaagde UBS, waarmee ook het Joods Wereldcongres (JWC) een grote appel heeft te schillen, wil het er ditmaal niet bij laten zitten. In een furieuze verklaring zegt de bank dat 'de documen ten die Carey gebruikt om zijn lachwekkende eis te staven vol ledig Vals zijn' en dat UBS niet zal aarzelen een tegenproces wegens laster, als Carey niet te rugkomt op zijn 'frauduleuze aantijgingen'. Carey noemt in zijn aanklacht met name Nikolaus Senn, die als UBS-president tijdens de oorlog een belangrijke rol zou hebben gespeeld in de zogehe ten nazi-goudaffaire. De UBS wijst er droogjes op, dat 'de heer Senn pas in de jaren vijftig in dienst van onze bank is ge treden'. Hoewel het verweer van de grote Zwitserse bank ijzersterk lijkt, verheelt men bij de UBS in Zürich niet dat Carey's hetze volledig past in de 'schadelijke campagne' die in de VS tegen het Zwitserse bankwezen wordt gevoerd. geneve-londen De Democratische Republiek Congo, het voormalige Zaïre, heeft gisteren gezegd 'diep bedroefd' te zijn over het besluit van VN-secretaris-generaal Kofi Annan om een onderzoekscommissie terug te trekken uit het land. Volgens een verklaring van minis ter van planning Mbaya, was de mensen- rechtenmissie nog maar een maand van voltooiing verwijderd. Tegelijkertijd uitte hij felle kritiek. „Sinds zijn komst heeft het team onophoudelijk de protocollen van. het akkoord geschonden", aldus Mbaya. De regering in Kinshasa treft geen blaam, zo benadrukt hij. „Die heeft de schendingen keer op keer geaccepteerd." Mbaya toonde zich vooral bedroefd over al le kritiek op zijn persoon. Annan hakte gisteren de knoop door, na dat de VN-missie er de afgelopen maanden niet in slaagde ook maar een stap verder te komen. Het onderzoeksteam kreeg te ma ken met een eindeloze reeks obstructies door het bewind van president Kabila. Vorige week nog werden twee Canadese medewerkers aangehouden. Hun aanteke ningen werden gekopieerd. Aangenomen wordt dat die kopieën worden gebruikt om getuigen onder druk te zetten. Kinshasa vertraagde verder eerst de komst van de on derzoekers, en blokkeerde vervolgens lang durig hun vertrek naar mogelijke massagra- De speciale VN-onderzoeker Roberto Garreton toonde zich gisteren verbitterd. Hij vergeleek Kabila met voormalig dictator Mobutu. De VN-onderzoeker mag Congo al niet meer in sinds hij concludeerde dat zich massamoorden hebben afgespeeld tijdens de opmars naar Kinshasa, en dat de troepen van Kabila die voor een groot deel hebben ad bloemendaal correspondent „Tony Blair kan in Cairo meer vuurwerk verwachten dan in Tel Aviv", voorspelde gisteren het Britse dagblad The Times. De Britse premier is vandaag in Egypte, de eerste halteplaats in een rondreis die hem in de ko mende dagen nog naar Saudi- Arabië, Jordanië, de Palestijnse gebieden en Israël zal brengen. De verwachting van The Times wordt in Israël algemeen ge deeld: het bezoek zal in een goede sfeer verlopen. Dat kan ook bijna niet anders, na de de sastreus verlopen generale re petitie door minister van bui tenlandse zaken Robin Cook. The Times gaf Cook vorige maand onder uit de zak, in ver band met diens stuntelige aan pak van een bezoek aan de plaats waar de Israëlische ne derzetting Har Horna moet ver rijzen. Cook zou samen met Faysal Husseini van het Pales tijnse Bestuur naar Har Horna gaan, maar uiteindelijk liet hij hem onder Israëlische druk in de kou staan en reisde hij in ge zelschap van een vertegenwoor diger van premier Netanyahu naar de bouwplaats. Door een paar woorden te wisselen met een Palestijns parlementslid en te vertellen dat ook de Palestij- nen Jeruzalem als hun hoofd stad opeisen, trapte hij vervol gens op meterslange Israëlische tenen. De stemming was al zuur, om dat Cook weigerde het Israëli sche holocaust-instituut Yad Vashem te bezoeken, maar wel een krans legde bij het monu ment voor de slachtoffers van een in 1947 door joodse milities aangericht bloedbad in het Pa lestijnse dorp Deir Yassin. Neta nyahu haalde triomfantelijk wraak door een etentje met Co ok af te zeggen, en een paar da gen later zoefde hij oppositielei der Ehud Barak voorbij in de opiniepeilingen. Het belangrijkste slachtoffer van Cooks stunteldiplomatie was Miguel Moratinos, de speciale gezant van de Europese Unie in het Midden-Oosten. De Spaan se diplomaat is er met veel tact en geduld in geslaagd het ver trouwen te winnen van een alle partijen, zelfs dat van de wan trouwige regering-Netanyahu. „Denk je eens in wat dit voor Moratinos betekent", zei een hoge Europese diplomaat in Tel Aviv in reactie op de flop van Cook. De afgelopen maand heeft de EU-gezant zich moeten bezighouden met herstellen van de schade en het voorbereiden van Blairs komst naar Jeruza lem. Blair zal onmiddellijk na zijn aankomst een rondgang maken door Yad Vashem. Dan volgt een een licht controversieel programma-onderdeel: een be zoek aan het graf van de in 1995 vermoorde premier Yitzhak Ra bin. De premier wordt niet al leen vergezeld door Rabins we duwe Lea, maar ook Shimon Peres en Ehud Barak van oppo sitiepartij Arbeid. Het is bekend dat Lea Rabin geen prijs stelt op de aanwezigheid van Neta nyahu, die ze medeverantwoor delijk acht voor de dood van haar man. Uiteindelijk is beslo ten dat de partijloze minister van financiën Yacov Ne'eman de regering zal vertegenwoordi gen. Een niet nader omschreven 'toer door Jeruzalem' zou nog voor een verrassing kunnen zor gen, maar de verwachting is dat Blair hot spots als het Orient House (het hoofdkwartier van de PLO) en Har Horna zal laten voor wat ze zijn. Hij zal de be kende Europese standpunten over het Israëlisch-Arabische conflict herhalen, en zeggen dat de EU alleen een aanvullende rol kan spelen op de diploma tieke inspanningen van de Ver enigde Staten, die volgende week met de komst van Dennis Ross worden hervat. Waarschijnlijk zal Blair de hard ste noten moeten kraken in Egypte. President Hosni Mu barak is kwaad op de Britse re gering, omdat ze onderdak ver schaft aan een aantal Egyptena- ren die worden gezocht op ver denking van terreuracties. On der hen is Yasser al-Serri, die in 1993 betrokken zou zijn ge weest bij een poging ex-premier Sedki te vermoorden. Blair zal Mubarak uitleggen dat hij moet laveren tussen terreurbestrij ding en vrijheid van meningsui ting, maar dat zal zal de Egypti sche president vermoedelijk niet ver genoeg gaan.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 7