Leidsch Dagblad Parkeren buiten singels blijft gratis €xtra aanbieding! ALTIJD Lonen metaal met 7,5 procent omhoog Waarnemers uit oosten eigenlijk niet welkom 'Wereldwonder' van staal Sloop voor huizen in Voorschoten Hoogleraar pleit voor onderzoek Bijlmerramp TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. WOENSDAG 1 APRIL 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst YB Deskundigen =1 beslechtten het pleit voor Haagse verplegers Indiaanse rituelen helpen: 't regent J in Amazonewoud Janet Jackson geeft m jf* TMF Awards meer J glans Sport Heerenveen staat er wéér goed voor LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Leidenaars onder 27 komen in aanmerking voor parkeerontheffing Betaald parkeren buiten de singels is definitief van de baan. Leidenaars die jonger zijn dan 27 jaar komen voortaan ook in aanmerking voor een parkeerontheffing. En de Boommarktgarage komt er. Dat staat in het colle geprogramma, dat PvdA, GroenLinks, D66 en CDA van morgen presenteerden. leiden aap rietveld die wel uit." Dezelfde jaar geleden Leid De ruim 180.000 werknemers in de grootmetaal krijgen er de ko mende 27 maanden 7,5 procent meer loon bij. Dat CAO-ak- koord sloten de bonden en de werkgeversorganisatie FME- CWM gisteravond laat. Op 1 juli gaan de lonen met 3,25 procent omhoog, gevolgd door een eenmalige verhoging van 1 pröcent op 1 november. Op 1 juli 1998 komt er weer 2,75 procent bij, gevolgd door nog een structurele loonsverhoging van 1,5 procent op 1 maart 2000. „Wij hadden liever een lagere loonsverhoging gegeven", gaf werkgeversonderhandelaar Kraaijeveld toe. „Nu gaat het De gemeente Wassenaar heeft 'nee' gezegd. Voorschoten en Leiden 'ja', maar dat was meer uit beleefdheid dan uit overtui ging. Stilletjes hopen ze dat het ministerie van binnenlandse za ken andere gemeenten uitkiest voor de ontvangst van in totaal vijftig waarnemers uit Oost-Eu- ropese en Centraal-Aziatische landen bij de Tweede Kamer verkiezingen op 6 mei. Staatssecretaris J. Kohn- stamm wilde uiterlijk vandaag weten of de dertig benaderde gemeenten, waaronder ook Al phen aan den Rijn ('ja') en Zoe- terwoude ('ja') bereid zijn om de waarnemers te ontvangen én een programma van drie tot vier uur aan te bieden. De bui tenlandse gasten komen hier om inzicht te krijgen in de ma nier waarop verkiezingen in Ne derland worden afgehandeld en georganiseerd. Over de financiële paragraaf is de wethouders leverden, staan nog niet 'uitputtend' gesproken, klaar voor een volgende perio- zei PvdA-onderhandelaar R. de. In het nieuwe programma Hillebrand. „Maar daar komen wordt op een aantal punten ge- CAO voor periode van twee jaar goed met de economie, maar in tijden dat het iets slechter gaat kan zo'n structurele loonsver hoging fataal zijn voor de werk gelegenheid. De werkgevers kregen hun zin bij het scholings- en werkgele genheidsbeleid. De twee afzon derlijke fondsen die nu nog be staan worden samengevoegd. In de pot wordt voortaan 1,3 procent van de loonsom gestort. De CAO regelt dat ook man nen in aanmerking komen voor een vergoeding voor kinderop- vangv Tot nu toe gold dat alleen voor vrouwen. Verder is 750.000 gulden uitgetrokken voor een onderzoek naar de werkdruk. broken met het beleid uit het verleden. Het eind presenteerde, plan om ook mensen buiten de singels te laten betalen voor een parkeerplaats gaat niet door. Hillebrand: „Wij nemen zo'n maatregel niet tegen de uit drukkelijke wens van de bewo ners in. Dus hebben we in het programma opgenomen, dat we met de bewoners gaan praten over andere manieren om de parkeeroverlast buiten de sin gels terug te dringen." Een ander onderdeel van het parkeerbeleid, de 27-jarigen maatregel, wordt afgeschaft. De maatregel om het aantal par- keervergunningen in de bin nenstad te beperken, is sinds de invoering in juni 1992 jarenlang aangevochten. Pas vorig jaar won de gemeente ten slotte de procedure bij de Raad van Sta te. Maar de vier partijen hebben besloten dat het niet meer van deze tijd is om alle jongeren on der de 27 jaar het recht op een parkeerplaats in de binnenstad te ontzeggen. Het aantal ver gunningen wordt nu 'bevroren'. Dat zal. weet wethouder T. van Rij (PvdA), leiden tot wachttij den. Alleen mensen van 65 jaar en ouder en degenen die van wege hun gezondheid een par keerplaats voor de deur abso luut nodig hebben, hoeven niet op de wachtlijst. Het Aalmarktgebied moet, vinden PvdA, GL, D66 en CDA, zo snel mogelijk worden ont wikkeld. Maar op het punt van de Boommarktgarage maakt GroenLinks een voorbehoud. „Dat is logisch", vindt wethou der J. Laurier. „Wij zijn altijd te gen die garage geweest. Maar het opknappen van het gebied rond de Aalmarkt is van groot belang. Wij zullen niet tegen een een totaalplan stemmen, al leen maar om de garage tegen te houden." Pagina Leiden: Nieuwe college schrapt uitbreiding Lakenhal Wandelpier Schiphol gaat snel weer open schiphol rudolf kleun Het promenadeterras op Schip hol wordt waarschijnlijk binnen enkele weken opnieuw openge steld. De promenade is sinds 19 februari niet meer toegankelijk voor het publiek. Die dag klom men actievoerders van Milieu defensie via het terras naar een vliegtuig, dat ze twee uur bezet ten uit protest tegen de volgens hen ongebreidelde groei van Schiphol. Pagina 14: Groei Schiphol bin nen grenzen kabinet 'Verkiezingen zijn al-hectisch genoeg' De Wassenaarse woordvoer der W. Issendock zegt dat Kohnstamm geen slechtere dag had kunnen uitkiezen dan 6 mei. „Dat is sowieso een heel hectische dag met al die nieuwe elektronische stemmachines om ons heen. We hebben ons suf gepiekerd over de bezetting van de stembureaus. Daar komt nog bij dat onze burgemeester herstellende is van een operatie en de chef kabinet, een spilfi guur bij dergelijke ontvangsten, met zwangerschapsverlof Nog eens tien buitenlandse ten, dat is je reinste ting." Uit Voorschoten en Leiden klinken vergelijkbare geluiden. „De .burgemeester wil zich die dag het liefst geheel en al con centreren op zijn functie als voorzitter van het stembureau", zegt G. Zeelt, voorlichter van Voorschoten. R. Fase zegt dat Leiden 'in principe' en 'onder voorwaarden' bereid is. londen Aan de Thames in Londen verrijst de Millennium Dome, een koepel van glasfi ber met een teflon-laagje. In de koepel zullen tienduizenden Engelsen de eeuwwisseling vieren. Daarna moeten de twaalf verschillende paviljoens één miljoen bezoekers per maand trekken. De Britse premier Tony Blair sprak al eerder van 'het achtste wereldwon der'. Deze week zijn de eerste platen van het dak geplaatst, dat leunt op twaalf stalen masten van honderd meter hoog. Deze worden op z'n plaats gehouden door stalen ka bels van in totaal zeventig kilometer lengte. FOTO i HET WOORD IS AAN Nederlands gezegde Geeft april veel regen, zo brengt het rijke zegen. WEERSVERWACHTING 7714° 7714° 6 714° 70% 50% 40% SS5S3?? 10% 20% 2 0% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 3 VANDAAG 22 PAGINA'S Buitenland7 Cultuur16 Economie 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,13,15,17 RTV/programma's 9 Schrijvende lezers18 Sport19,20 Strips8 Het Leids Project Koor brengt 'Klaagzangen uit de Spaanse Renaissance' in de Lokhorstkerk, v kortingsbon. Nederlanders tevreden over de tandarts voorburg anp De tandarts doet het goed. Het overgrote deel van de patiënten is tsvreden over hem. Slechts drie procent van de tandartsbe zoekers heeft een negatief oor deel. Daarmee doet de tandarts het beter dan de huisarts, fysio therapeut, of specialist, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Die krijgen een matige of slech te beoordeling van respectieve lijk 7, 9 en 11 procent van de patiënten. Libertel iZiMobiel bellen zonder abonnement. Maar met tijdelijk f 30,- gratis beltegoed extra Bel gratis 0800 05 60. amsterdam Flats in plaats van woningen Vlietwijk In de Voorschotense Vlietwijk worden op korte termijn 27 wo ningen gesloopt. Het gaat om drie huizenblokken uit 1930 aan de Parkstraat, de Tolstraat en de Stadtwijkstraat. Binnen twee of drie jaar moeten er nieuwe wo ningen staan, waarvan een groot deel flats. De huizen zijn volgens wo ningbouwvereniging Woonzorg Nederland niet meer te redden. Er zitten scheuren in de buiten muren, die zijn veroorzaakt door het gedreun van het ver keer op de Leidseweg. Ze verto nen ook andere mankementen en zijn volgens de huidige nor men tevens te klein. Aan de wo ningen is nooit eerder groot on derhoud gepleegd. Tot voor twee jaar was de gemeente ei- genap3s van de huizen. Woonzorg wil de leeggeko men plek het liefst met flats vul len. Maar dat plan stuitte giste ren tijdens een informatie avond op zoveel tegenstand van de bewoners, dat de corporatie nu bekijkt of er niet ook een aantal eengezinswoningen kun- IN ALMELO IS WAT TE DOEN! 0546-54 21 21 nen worden gebouwd. De be woners hebben overigens al aangekondigd actie te voeren tegen het plan. Regiomanager B. Geerink van Woonzorg weet nog niet wan neer de sloop kan beginnen. „Zo snel mogelijk hoopt hij. Maar er kan vertraging optre den door diverse procedures. „Als we weer 27 woningen neer zetten, neemt dat meer ruimte in dan de huidige, te kleine hui zen. Het kan zijn dat we grond van de stoep en de straat moe ten afsnoepen." Het is niet de eerste keer dat over sloop van de 27 woningen wordt gespro ken. In 1982 was de gemeente, de toenmalige eigenares, dat al plan. Protesten van de be iers waren toen aanleiding om daarvan af te zien. Pagina 15: Huurders in actie tegen sloop Autopartij mist verkiezingen door de file De politieke partij Nederland Mobiel is in Friesland uitgeslo ten van deelname aan de ver kiezingen op 6 mei. De partij die de belangen van automobi listen wil behartigen, was vorige week dinsdag te laat met de aanmelding. „Er waren zoveel files dat onze medewerker niet op tijd kon zijn", aldus partij voorzitter Hans Grashoff. Het partijlid dat de kandida tenlijst in Leeuwarden moest af leveren, arriveerde drie kwartier na het vastgestelde tijdstip van drie uur. De medewerkers van het Friese hoofdstembureau wilden de papieren vervolgens niet aannemen. Door de uitslui ting in Friesland komt Neder land Mobiel niet in aanmerking voor de zendtijd voor politieke partijen op radio en televisie. nomen als bepaalde bedenkin gen zijn uit te sluiten. Hiermee wijst De Wolff op alle ophef rond het verarmd uranium. De hoogleraar verwijt de overheid een passieve opstelling bij ram- penopvang. De Amsterdamse hoofdcom missaris Kuiper en hoofdcom mandant van de brandweer H. Ernst zijn woedend over de wij ze waarop de Stichting Visie on rust heeft gezaaid onder de hulpverleners tijdens de Bijl merramp in 1992. Hoe kan je nou zo met de gevoelens spelen van mensen die toen zo hard hebben gewerkt?" De Tweede Kamer houdt morgen een spoeddebat over de vliegramp. Pagina 2: 'Onderzoek El Al- ramp komt te laat' Prof. dr. FA. de Wolff, toxico loog aan het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), zegt in een interview in deze krant begrip te hebben voor het toe nemende gevoel van onbeha gen onder omwonenden, hulp verleners en anderen die te ma ken hebben gehad met de Bijl merramp. Daarom moet er zo snel mogelijk een multi-discipli- nair onderzoek komen naar alle gezondheidsaspecten zowel fysiek als psychisch van de ramp. Hij vreest dat het onder zoek echter te laat komt. De Wolff: „Die mensen heb ben lichamelijke klachten. Ze voelen zich ziek en willen graag weten waar dat van komt. Die onzekerheid wordt pas wegge- Nieuw in ons assortiment: biologische vleesproducten. Natuurlijk genieten van vlees met kracht en karakter. Vers rundergehakt P^r2"'38" 15 95 van 19.50 voor I J KQnMar Zoeken naar zeiler gestaakt speuren voor de kust van Me- demblik, heeft de politie in overleg met familie van de ver dwenen man het zoeken ge staakt. „We hebben vrij lang doorgezocht. We blijven nog wel regelmatig surveilleren in het gebied, maar verder is het een kwestie van afwachten", al dus groepscommandant J. van den Tweel van de Enkhuizer waterpolitie. De politie gebruikte bij de zoekactie een experimentele methode met een twintig meter lang net. Tot nu toe is alleen de jas van de man gevonden. iril een abonnement op het I-eldsch Dagblad. Naam: 1 Adres: - De waterpolitie is gestopt met het zoeken naar de 56-jarige zeiler uit Leiden, die sinds hal verwege vorige maand op het IJsselmeer wordt vermist. De man, die onderweg was van Medemblik naar Lemmer, is vermoedelijk bij het hijsen van het grootzeil overboord gesla gen. Het schip werd aangetrof fen door een andere zeiler die vond dat de boot vreemd heen en weer zwabberde. De motor van de boot liep nog en het roer was vastgezet. Na Jivee weken intensief automatisch (f. 32.70) e weken betaal ik mifn abonnement O Per kwartaal Qautomatisch (f. 5 O acceptgiro (f. 95, Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeu Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE OF BEL 071-5128030 8 "712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1