Leidsch Dagblad 'olitiebond yoest over fooi' Lancee BOL. LEKKER ZZ instii' Een 'ontroerende' ontmoeting met Sensaos Zie Mitsubishi. NK Veldlopen voor ambtenaren Tweede Kamer eist EMU-garanties Italië DNA leidt naar seriemoordenaar i wesselman rjunn TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Royaal maximaal NDERDAG 26 MAART 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Tv-spotjes partijen vooral in trek als plaspauze Buitenland Cultuur en Kunst Sport Moordenaartje in Arkansas was een geoefend schutter Rechtszaak tegen staat over collectie Goudstikker Vitesse opent het Gelredome 'Haar ouders zouden hebben gezegd: ja. dit is onze kleine meid' LEIDEN ANNET VAN AARSEN gereconstrueerde schedel van De spieren zijn laag voor laag nsaos waarop de eerste spieren aangebracht. De huid ontbreekt aangebracht. De stokjes ge- nog. de dikte van spieren en huid „Als Soter en Cleopatra nog had den geleefd, zouden ze zeggen: ja, dit is onze kleine meid." foto's rvo Een fijn koppie met hoge jukbeenderen en een klein neusje. Zo moet het Egyptische meisje Sensaos, dat in 109 na Christus op 16-jarige leeftijd stierf, er ongeveer heb ben uitgezien. Het Rijksmuseum voor Oudheden presenteerde gisteren trots de resultaten van een uitgebreid onderzoek naar het 'meisje in de mummie'. Tijdens het onderzoek werd Sensaos onder andere door een CT-scanner gehaald en maakte de beroemde Britse specialist Richard Neave een gezichtsreconstructie. „Buitengewoon ontroerend", sprak di recteur J.R. Magendans van het museum. „Een mummie die na bijna tweeduizend jaar haar gezicht weer terugkrijgt. Als de ouders van Sensaos dit hadden kunnen zien, dan hadden ze gezegd: ja, dit is onze kleine meid." Veel was al bekend over de geschiedenis van de Egyptische, van wie de gemummi ficeerde overblijfselen zich sinds 1829 in Leiden bevinden. Het Rijksmuseum voor Oudheden wist bijvoorbeeld dat ze de dochter was van Soter, een hoge ambte naar in het provinciebestuur van Thebe. En dat ze als maagd de reis naar het do denrijk moest aanvaarden. Dót was vrij ongebruikelijk omdat de 16-jarigen in die tijd al lang en breed echtgenote en moe derwaren. Maar een kijkje in de mummie van Sen saos hadden de deskundigen nooit geno men. Tot voor kort bestond er slechts een 'onduidelijke' röntgenfoto. Met de CT- scanner - een medisch apparaat - kon het uiteindelijk wel, zonder de mummie te be schadigen. Het onderzoek legde vele geheimen bloot. De exacte lengte van Sensaos bij voorbeeld (145 centimeter). En waarom de mummie zo plomp en zwaar is. Sen saos heeft één belangrijk geheim nog niet prijsgegeven: waarom ze zo jong is overle den. Pagina 11: Jonge maagd onaangetast naar dodenrijk nister wil niet verder gaan dan halve ton lister Sorgdrager van justitie is niet bereid verder te n dan 50.000 gulden om politie-inspecteur Lancee adeloos te stellen. Het bedrag is bedoeld als compen- e voor de tijd dat de politieman ten onrechte in de ge- genis zat. De Nederlandse Politiebond is woedend en dt het aanbod van Justitie een schending van eerder laakte afspraken. gaat ook niet akkoord met het beëindigen van het dienstver band van de politieman en eist dat hij weer aan het werk gaat. De Nederlandse Politiebond wil dat minister Sorgdrager of de Tweede Kamer ingrijpt. Vol gens voorzitter H. van Duijn van de politiebond schendt mi nister Sorgdrager een herenak koord tussen Lancee en procu reur-generaal Steenhuis. Daar bij zou Lancee een salarisgaran tie zijn aangeboden tot aan zijn pensioen. De voorzitter van de politiebond heeft gisteravond een woedende fax aan minister Sorgdrager en de Tweede Ka mer gestuurd. Daarin noemt hij het aanbod van 50.000 gulden 'stuitend, schokkend, onbe staanbaar, onbegrijpelijk en be schamend'. „Lancee is door jus titie kapotgemaakt voor het werk bij de politie", vindt Van Duijn. „De man is getekend voor het leven. Volgens de dok ter kan hij waarschijnlijk nooit meer aan de slag bij de politie. Dan zal het aanbod van Justitie daarop gebaseerd moeten zijn." Van Duijn vindt het voor de hand liggen dat Lancee een sa larisgarantie krijgt tot aan zijn pensioen plus een klein bedrag aan smartengeld. „Hij is per slot van rekening gemold door Justi tie. Dit aanbod heeft de situatie nog verder verergerd. Het is bij de familie Lancee als een bom ingeslagen, in de slechte zin van het woord." cee werd twee jaar geleden Schiermonnikoog van zijn gelicht op verdenking van st en moord. De aanklacht later ingetrokken, toen k dat zijn dochter Bianca onder invloed van haar tundeleraar vals had be- digd. De rijksrecherche ook met de aanklacht ge- eid. Enige tijd geleden bleek het openbaar ministerie de- uit het dossier Lancee had weghalen. e landsadvocaat wil Lancee verder tegemoetkomen dan 50.000 gulden. De staat IIMTEW0NDER (Jencikova) INTERNATIONAL 5. ARNHEM: Bakkerstraat DEN Poten 41. EINDHOVEN-C GRONINGEN: Oosterslraat 27. STRICHT. Wyckerbrugslraat 32-36. Een auto die verrast door én ruimte en luxe én prestaties? bt kan. Zie de Galant stationwagon. Standaard met airbags. ABS en, vanaf de GLS volautomatische airco, let 2.0 liter benzine- of turbodieselmotor met intercooler I 2.5 liter V6 benzinemotor. Bel voor 'n kennismaking MITSUBISHI 800-0383. De Galant station wag vanaf/49.695.- MOTORS ii Dealer Lease (070) 51 51 151. lisse Meer dan 4.200 deelnemers kwamen gisteren in Lisse aan de start voor het elfde nationaal kampioenschap veldlopen voor gemeente-ambtenaren in Lisse. De hardlopers konden hun krachten beproeven op twee afstanden: van 6 en 11,5 kilometer. Het parcours Sassenheimse fietsster (63) verongelukt Een 63-jarige Sassenheimse is gistermiddag verongelukt op de Hoofdstraat in Sas- senheim. De vrouw stak vlak voor de kruising met de Vliegeniersstraat fiet send de rijbaan over. Een 21-jarige automobilist uit Warmond kon niet op tijd stoppen en reed de vrouw aan. De Sassenheimse werd vervoerd naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden, maar overleed daar aan haar verwondingen. De ver keersdienst van de politie Hollands Midden onder zoekt de oorzaak van het ongeval. den haag/brussel/frankfurt gpd Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer eist garanties van Italië dat het ook de ko mende jaren zijn overheidsfi nanciën in bedwang houdt. Zonder die garanties wordt de Economische en Monetaire Unie (EMU) opgezadeld met „onnodige risico's", zo vertolkte WD-Kamerlid Hoogervorst gis termiddag het algemene gevoel in de Kamer. Hoogervorst verlangt van het kabinet dat het alles doet om de risico's in de Monetaire Unie tot een minimum te beperken. De WD'er vindt dat de Europese Commissie politieke motieven te veel laat meewegen in haar oordeel over de EMU-kwalifica- tie. Van de elf landen die zich kwalificeren voor de euro, kre gen gisteren vooral Italië en Bel gië een zeer kritische beoorde ling van het Europees Monetair Instituut. Deze voorloper van de Europese Bank maakt zich na een analyse van de overheidsfi nanciën grote zorgen over de enorme staatsschuld van deze twee landen. Minister Zalm van financiën wil dat het Italiaanse kabinet nog voor begin mei aangeeft hoe de staatsfinanciën de ko mende jaren in de hand worden gehouden. Op 2 en 3 mei be sluiten de Europese regerings leiders definitief wie mag mee doen met de euro. De Italiaanse premier Prodi toonde zich gisteren zeer trots op de Italiaanse kwalificatie, maar voegde er aan toe nu „niet de teugels te laten vieren". Pagina 2: Italië geforceerd in euro-kopgroep Zoekactie Franse politie naar 'verdachte nummer 1 parus «afp-anp De Franse politie heeft dankzij DNA-onderzoek een verdachte op het oog in het onderzoek naar zeven moorden op jonge vrouwen in Parijs. Onder de slachtoffers zijn ook twee Ne derlandse vrouwen. Sinds giste ren is de politie naar hem op jacht. De zoekactie naar „verdachte nummer 1" werd ingezet nadat uit onderzoek bleek dat zijn DNA-materiaal overeenkwam met dat uit sporen die op de plaats van enkele misdrijven waren aangetroffen. De politie beschikte over de gegevens van de man, die enkele jaren gele den met justitie in aanraking was geweest. Toen was hij on derworpen aan genetische tests. De seriemoordenaar pleegde zijn eerste moord in 1991 en de laatste in november vorig jaar. De man koos steeds vrouwen uit die alleen thuis waren. De 32-jarige binnenhuisarchitecte Agnes Nijkamp werd op 10 de cember 1994 dood aangetroffen in haar flat. Zij bleek verkracht en vermoord. Op 8 juli 1995 werd Heieen Frinking, een 27- jarige psychotherapeute, niet ver daar vandaan gevonden on der dezelfde omstandigheden. De Franse justitie beschikte al over een signalement van de dader, dankzij de verklaring van een slachtoffer, dat in juni 1995 aan de man wist te ontkomen. De politie wist dankzij DNA-on derzoek ook al zeker dat in ieder geval drie moorden en de mis lukte moordpoging door een en dezelfde man zijn gepleegd. Bo vendien beschikte zij over voetafdrukken van de verdach- Bisdom moet Newman-poster terughalen utrecht anp Het aartsbisdom Utrecht mag de poster Who's afraid of God? niet verveelvoudigen en open baar maken. Binnen tien dagen moet het de posters terughalen van alle scholen. Met de uitgave heeft het bisdom inbreuk ge maakt op het auteursrecht van de eryen van de Amerikaanse kunstenaar Barnett Newman. Dat heeft mr. P. Broekhoven, president van de rechtbank in Utrecht, vanmorgen bepaald in het kort geding dat de stichting Beeldrecht namens de erven Newman had aangespannen. Het bisdom had geen toestem ming gevraagd. De rechter ver oordeelde het aartsbisdom bo vendien tot het betalen van 14.000 gulden schadevergoe ding. De poster, die het bisdom vo rig jaar op scholen verspreidde, lijkt opvallend veel op het be schadigde schilderij Who's afraid of Red, Yellow and Blue van Newman. In plaats van de met een mes veroorzaakte kras sen heeft de poster in het mid den van het rode vlak een ge kerfd kruis. Natuurwandelingen voorlezers Mooi Wenen in het voorjaar) Varen in een fluisterboot Koop nu alvast uw eigen Oranje feestpakketl! Zie aanbieding elders inde krant LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Kerkstraat 110a, 2377 BB Oude Wetering Tel 071-3.116800 Fax. 071-3316502 Showroom óók op zaterdag geopend RAMEN DEUREN HET WOORD IS AAN Doug Larson Bescheidenheid: een eigen schap die verdwijnt zodra men denkt dat men haar be zit. vooruitblik zat6r zon K;x' 7*/17° 7718° 7716° 10% 10% 20% 50% 50% 30% VANDAAG 32 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland 7 Cultuur11 t/m 15 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving18 Randstad22 Regio17,19,21,23 RTV/programma's9 Sport 27,29,31 Strips24 Uitgaan20 Humoristisch muziekverhaal door Beppe Costa in het LAKtheaterin Leiden, waar vooreen kortingsbon. liep gedeeltelijk rond en over Keukenhof. Het nationaal kampioenschap was onderdeel van de feestelijkheden rond de viering van het 800-jarig bestaan van Lisse. Pagina 21: 'Heren, wilt u de speakers niet op het gras leggen?' foto loekzuyderduin In de Kcukcnhol s het e bloemenl'eest. Speciaal voor u gaar tienduizenden krokussen, tulpen e Open: dagelijks t/m 24 mei. Van 8.1 tot 19,30. Kassa's tot 18.00. De e Keukenhof Keukenhof 1 Adres: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwarlaal O automatisch (f. 94,1 i automatisch (f. 32,70) l Nr. bank/girc Qacceptglro (f.95,15) y Handtekening: - m

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1