Leidsch Dagblad Narcose slecht ai oor ouderen W 21 I' I 'Karakter' maakt Oscar-belofte waar 3 VD'er bindt strijd iet belasting aan S l erstrooien as dierbare Sag straks op elke plek c" 'Irak plant aanslag met dodelijk gif SPAAR MET MAASLANDERVOOR BUITENGEWONE TUINIDEEËN TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG ƒ2,30 innenland Buitenland i Cultuur en Kunst De Boeren de reclame voorde zuinige Honda Turkse premier 5Yilmaz buigt toch voor eisen leger Spaanse mega-ster yi Sanz richt pijl op Nederland t Sport Verwijdering speler Quick Boys houdt gemoederen bezig ntale achteruitgang bij kwart patiënten HET WOORD IS AAN Epictetus Niemand wane zich bemind die zelf niet bemint. gebruik van narcose bij een operatie kan bij oudere enten leiden tot achteruitgang van de hersenfuncties, vanen grote internationale studie is vastgesteld dat bij een kwart van de 60-plussers bepaalde mentale lu'H :essen duidelijk achteruit gingen. ""9 aag anpden na de operatie nog slechts tien procent last van problemen met concentratie, geheugen en denkvermogen. De oorzaak van de (tijdelijke) mentale achter uitgang is nog onbekend. Het ligt volgens de onderzoekers niet aan een bepaald narcose- middel of aan de techniek waar onder narcose wordt toege diend. Ook wordt gebrek aan het zuurstofgehalte in het bloed uitgesloten. Wel is er samenhang tussen het opleidingsniveau van de pa tiënt en de mate van de achter- het onderzoek, waaraan nhuizen in Europa en de nigde Staten deelnamen, is jaar gewerkt. De resultaten at 6 len afgelopen weekeinde ïide ndgemaakt in het gezag- ;nde medische tijdschrift ancet. onderzoek heeft nog niet ïen vaststellen of de schade ianent is. Wel neemt het ri- t toe naarmate de patiënt r is. Van de onderzochte p patiënten had drie maan- claim van vier miljoen gulden enaar annet van aarsen /assenaarse WD-fractielei- I. Vos heeft voor zichzelf ^nieuwe carrière in gedach- hij in april de deur van luis De Paauw voor de te maal achter zich dicht- Hij bindt de strijd aan met plastingdienst, die hem een rdering van twee miljoen en en een even hoge boete J9 en onrechte", zegt Vos zelf. strijdt niet alleen voor zich- maar roept ook andere htoffers van de belasting- st' op zich bij hem te mel- „Misschien kan ik ze met •zen van dienst zijn. ;t scheidende raadslid is in itig parket geraakt. De be- jdienst heeft vijftien len geleden beslag laten op zijn huis, op zijn geld ilfs op zijn raadsvergoe- Vos wordt ervan verdacht ij in 1985 als bemiddelaar een werkmaatschappij lork op Curasao en de Ve- lanse regering een fors aan commissie heeft op- iken. „Ik heb bemiddeld! idienst aan Stork, mijn voor werkgever. Maar dat die forse commissie klopt l irde bewijzen heeft de be- ngdienst volgens Vos niet. een tip van een relatie, irder Vos al probeerde te teren. Vos: „Ik moet bewij- dat ik geen geld heb ont- gen, dat ik niet ergens een ""^nnlandse rekening bezit, r hoe toon je aan dat je geen bankrekening in het bui tenland hebt?" Hij heeft het idee dat hij in een roman van Kafka verzeild is geraakt. ,,Ik moet aantonen dat ik onschuldig ben. Dat is al een omgekeerde situatie, die je in bijvoorbeeld het strafrecht niet tegenkomt. En de belasting dienst maakt me dat onmoge lijk door al mijn middelen af te snijden. De inspecteurs met wie ik te maken heb, zijn cowboys. Ze schieten eerst en als vervol gens blijkt dat je niet helemaal doodgebloed bent, gaan ze eens praten." „Het is een volmaakt onder schat probleem in dit land", zegt Vos. Hij heeft onlangs een oproep in een landelijke krant gezet aan andere slachtoffers van de belastingdienst. Inmid dels hebben zich tientallen mensen gemeld en staat de te lefoon roodgloeiend. „Natuurlijk, er zal wel een echte fraudeur bij zitten. Maar ik hoor vooral veel verschrikke lijke verhalen. Van mensen die niet alleen financieel, maar ook geestelijk aan de grond zitten. Ze kunnen zich niet verweren. Hoe moet je een advocaat beta len als de belastingdienst beslag heeft laten leggen op je bezittin gen? Tot nu toe heb ik in stilte gestreden. Als raadslid kun je niet aanblijven met zulke publi citeit. Maar nu ik ermee op houd, wil ik de strijd open en bloot aangaan. Het moet nu maar eens in de openbaarheid." De Belastingdienst was van morgen onbereikbaar voor commentaar. uitgang van de hersenfuncties. Patiënten met een hogere oplei ding lopen een kleiner risico. Volgens de coördinator van het deelonderzoek in het St. Rad- boud-ziekenhuis in Nijmegen, H. van Beem, ziet het er naar uit dat het hele proces van operatie en narcose een grote aanslag pleegt op de reserves van ons denkvermogen. In zijn visie ne men deze reserves in de loop van het leven af. Een ingrijpen de operatie op latere leeftijd komt dan hard aan. Volgens Van Beem is er op dit moment geen mogelijkheid om de stoornissen te voorkomen. Het is volgens hem zaak dat chirurgen en anesthesiologen daarmee vooral in de voorlich ting aan de patiënt rekening houden. CDA niet meer in college van Warmond warmond erna straatsma Voor het eerst in de geschiede nis krijgt Warmond een college zonder CDA. De christen-de mocraten verlieten gisteravond de openbare coalitie-onderhan delingen, nadat de keuze van de WD de doorslag gaf. De libera len kozen voor 'paars', samen met Progressief Warmond (PW). De verschillende standpunten over de herinrichting van de kop van de Dorpsstraat deden het CDA de das om. WD en PW willen deze plannen heroverwe gen. Het CDA is hier geen voor stander van en wil juist zo snel mogelijk beginnen met de uit voering van het project, dat 5,6 miljoen guld'en kost. Het project behelst onder meer de aanleg van een passantenhaven en de komst van een supermarkt. De plannen werden vorig jaar ge presenteerd door CDA-wethou- der Wassenaar. Pagina 15: 'Zonde als plan dorpshart niet doorgaat' Haags jongetje bijna verdronken door pesten den haag gpd Een 5-jarig Haags jongetje is af gelopen zaterdag ternauwer nood ontsnapt aan de verdrin kingsdood toen twee jongens van een jaar of 14 hem dwon gen over paaltjes in een vijver te lopen. Het jongetje viel al snel in het water. De twee knapen stonden erbij en keken toe vanaf de kant hoe het kind, dat niet kon zwem men, in de problemen kwam. Zijn zusje van 8 redde het jon getje uiteindelijk. F"'"»851 y- ft later olp de dag regèn Ur EMS? *711* «712* «714 ISSJJi 70% 30% 40% SSSÏÏfö? 10% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 6 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 3 5,7 18,19 „Kijk eens wat ik heb." Regisseur Mike van Diem koestert het beeldje dat Sharon Stone hem heeft aangereikt. los angeles ap-anp 'And the Oscar goes to the Netherlands for Character!' „Kijk eens wat ik heb. Yes!", riep regisseur Mike van Diem uit na dat hij de Oscar in ontvangst had genomen. Van Diem danste op het podium en gooide zijn armen in de lucht van blijd schap. Zijn film Karakter, die als favoriet in de categorie buiten landse film werd beschouwd, kreeg vanochtend vroeg in Los Angeles inderdaad de Oscar voor de beste buitenlandse film. Van Diem kreeg de 19de Os car die vanochtend werd uitge reikt uit handen van actrice Sharon Stone. Met gevoel voor ironie zei hij in zijn dankwoord dat de ondertiteling van zijn film wel verbazingwekkend goed moet zijn. De regisseur prees verder zijn hoofdrolspeler Jan Decleir als de 'Belgische Ti tanic' en bracht ook de vorig jaar overleden acteur Coen van Vrijberghe de Koningh in herin nering. Van Diems speelfilmdebuut is een vrije bewerking van de be roemde gelijknamige roman van F. Bordewijk, over de Rot terdamse deurwaarder Drever- haven en zijn zoon Katadreuffe. Opnames voor Karakter werden vooral gemaakt in Antwerpen, maar ook in Teylers Museum in Haarlem en op het strand bij Langevelderslag. Karakter is de derde Neder landse speelfilm in twaalf jaar tijd die een Oscar wegkaapt. Eerder mochten Fons Radema kers (De Aanslag, 1986) en Mar leen Gorris (Antonia, 1996) de meestbegeerde filmtrofee mee naar huis nemen. Tijdens het Oscargala brulde de Amerikaanse regisseur James FOTO REUTERS BLAKE SELL Cameron: „Ik ben de koning van de wereld!" Zijn film de Ti tanic is de onbetwiste winnaar in de strijd om de Academy Awards met maar liefst 11 prij zen, onder meer die voor de beste film. De Oscars voor de beste hoofdrollen gingen echter aan de Titanic voorbij. Beide prijzen werden toegewezen aan de film As Good as it Gets. Jack Ni cholson werd uitgeroepen tot de beste mannelijke acteur (voor de derde maal) en zijn te genspeelster Helen Hunt tot de beste actrice. Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,13,15,17 RTV/programma's9 Sport21,22 Strips16 Uitgaan8 londen afp-anp Alle Britse havens zijn sinds vorige week in de hoogste staat van paraat heid omdat gevreesd wordt voor een aanslag met anthrax (miltvuurba cillen) door Iraakse agen ten. Dat heeft een woord voerder van de Britse rege- ring gezegd. Britse inlichtingendien sten hebben uit betrouw bare bronnen vernomen dat de Iraakse dictator Saddam Hussein plannen had om flessen met het dodelijke gif het land bin nen te smokkelen. Het zou vermomd zijn als belas tingvrije drank of parfum, aldus de informatie. De Britse premier Blair gaf daarop vorige week persoonlijk de opdracht om de havens in de hoog ste staat van praatheid te brengen, zo meldt het Brit se dagblad Tlte SunBond genoten van de NAVO zijn op de hoogte gebracht van de dreiging. Er zijn geen aanwijzingen dat het plan is uitgevoerd. Westerse in lichtingendiensten onder zoeken vaker dreigingen van gifaanvallen. De plannen van de Iraakse dictator zouden worden uitgevoerd als de Verenigde Staten en Groot-Brittannië Irak zou den aanvallen. Die dreig den dat in januari te doen, omdat Irak weigerde mee te werken met de VN-com- missie die het land van massavernietigingswapens moet ontdoen. u.em janette luichies kring uit te strooien. Die hande ling is voor velen een heel in tense gebeurtenis. „Vaak bele ven ze die bijeenkomst veel be wuster omdat die in een andere fase van het rouwproces komt dan de crematie", zegt Van der Pijl. De hermetisch afgesloten bus waarin het Crematorium Velsen de as nu aflevert maakt na de wetswijziging plaats voor een strooidoos. Adjunct-directrice C.C. Westerman: „Nu zijn we wettelijk verplicht om de bus sen dicht te solderen. De nabe staanden plaatsen hun handte kening dat ze de asbus niet open zullen maken." Westerman vindt dat mensen wel moeten nadenken over de plek. „Het lijkt mooi om de as in de eigen tuin te verstrooien, maar je woont niet je hele leven in hetzelfde huis. Je kunt moei lijk na een verhuizing bij vreem den in de tuin gaan staan om moeder op te zoeken." GRATIS KWARTAAL ABONNEMENT OP TUINMAGAZINE BUITENGEWOON Haal de spaarkaart in de winkel. Bellen kan ook 0800 - 022 06 77 westland-kaas.nl WAAS (LANDER /JtlfMterZi"ttTdah/é. 1*Ür£a*,!r? ja, ik wil een abonnement op liet leidscli Dagblad. (I.v.m ole bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: D Per maand Per kwartaal Diplomatisch (f. 94,15) I automatisch (f. 32,70) Öaccepiglro (f. 95.15) Nr. bank/giro: - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. relop, zonder postzegel, OF BEL 071-5128 030 712141 400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1