Leidsch Dagblad Rijn Gouwe Lijn geen snelle trein Uw mening over 24-uurseconomie 18 x-wethouder liet pport uitlekken' Lot TV West ligt in handen D66 Vinst VNU 30 procent hoger ALTIJD op OM: Docters van eeuwen moet terug Veel gewonden bij protesten in Indonesië TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ENSDAG 18 MAART 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 NOS weigert programmagegevens aan kranten af te staan Het Leidsch Dagblad wil graag uw mening weten over de versoepeling van de Win kelsluitingswet en de verrui ming van de werktijden. Wat zijn de voor- en nadelen van de 24-uurseconomie? Is het verzet louter ingegeven door religieuze motieven of zijn er ook andere redenen om be zwaar te maken? Uw reacties graag sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. de redactie Meningen, Postbus 54,2300 AB Leiden of e-niailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl. De inzending sluit volgende week woensdagmorgen om 10 uur. Buitenland Cultuur en Kunst Sport Europese Unie neemt gok met gekke koeien monsterverbond van [genootschappen en vak- iden heeft deze week de Juurseconomie de wacht igezegd.AHes draait al- nog om de economie, tuur, rust en relaties wor- M daaraan ondergeschikt 11 taakt", zegt dr. B. Plaisier, retaris-generaal van de n Üerlandse Hervormde 3 k. Volgens kardinaal dr. A. lonis „verliezen mensen zicht op God, op elkaar op zichzelfDe actievoer- s, die tot 24 juni honderd- eenden handtekeningen ■en verzamelen, verzetten u i tegen winkelopening op en tot's avonds laat Pagina 20: 'De zondag is ons door God gegeven' later ke den Hollander zijr laou voormalige Noordwijkse card ouder F. van der Veen illen ruim een half jaar na zijn j, de gemoederen bezig- htinllen. Burgemeester J. van iluijs verdenkt de oud-wet- ler ervan een vertrouwelijk ort te hebben verspreid op foordwijkse gemeentehuis. >ns de burgemeester zijn ddels 23 kopieën bij amb- Z0Jren in beslaggenomen, burgemeester uit zijn be- digingen in een brief aan ractievoorzitters. „Hoewel tslae,e bewijzen ontbreken, zijn J rel zodanige aanwijzingen leca malige wethouder Van der hier de hand in heeft ge- schrijft hij. ex-wethouder, die al ge- tijd met zijn gezin op het irische eiland Fuerteventu- erblijft, was begin maart iaal voor de gemeente lsverkiezingen weer even in 1(£ rdwijk. Precies in die week ndden de kopieën van het ime rapport op de bureaus ambtenaren in het ge- reiste zorgvuldigheid niet betracht' ister Sorgdrager van justitie izorgvuldig geweest bij het lag van procureur-generaal van Leeuwen. Met die ng stoken de drie overge- n procureurs-generaal Blok en Steenhuis, voor- Van Gend van het hoofd- ierenberaad en voorzitter loudt van de OM-medezeg- chapsraad het vuurtje rond ffaire nog eens op. diverse interviews in het orgaan Opportuun van het r Ministerie stelt de r deze week nog eens nkkelijk dat de super-PG terugkomen, ondanks het lag. Docters van Leeuwen zelf ook. De ontslag- 'tie komt binnenkort voor :en onafhankelijke bezwa- 'ommissie. Zeilmakers en nettenboetsters in Katwijks Museum Morten Olsen voorspelt Ajax veel moois Jorritsma sluit ondergrondse passage in Leiden uit De Rijn Gouwe Lijn, de voorgenomen sneltram tussen Alphen-Leiden-Noordwijk, kan geen snelle treinverbin ding worden met snelheden van gemiddeld 120 kilome ter per uur. De sneltram blijft een regionaal vervoerssys teem met betrekkelijk korte afstanden tussen de haltes. Die vele haltes drukken de gemiddelde snelheid. den haag «jan kuyslen van de heer Steenmetser uit haags redacteur Oegstgeest. Steenmetser heeft de bewindsvrouwe een scala Dit schrijft minister Jorritsma van voorstellen gedaan ter ver van verkeer en waterstaat in een betering van het railvervoer in brief aan de Tweede Kamer, vooral de regio Leiden, waarin zij reageert op voorstel- Hoe korter de halte-afstand, des te lager de gemiddelde snel heid, zo laat Jorritsma zien aan de hand van voorbeelden van sneltramverbindingen elders in het land. De sneltram Utrecht- Nieuwegein bijvoorbeeld rijdt gemiddeld 27,4 kilometer per uur bij een gemiddelde halte-af stand van 828 meter. Die snel heid kan omhoog met rijtuigen die zeer snel afremmen en op trekken. De bedoeling is deze rijtuigen in te zetten op de Rijn Gouwe Lijn. De minister vindt snelheid een belangrijk aspect als het gaat over de concurren tie van het openbaar vervoer met de auto. Maar daarnaast spelen ook andere factoren een rol als veiligheid, zitplaatskans, comfort, frequentie en tarieven. In reactie op Steenmetser schrijft Jorritsma dat het aanleg gen van een trambaan naast het bestaande spoor op het traject Alphen aan den Rijn-Leiden niet wordt onderzocht en niet aan de orde is. Spoorverdubbe- ling is wellicht wel aan de orde voor het deel tussen Alphen en Utrecht. Jorritsma streeft ernaar de Rijn Gouwe Lijn zo veel mo gelijk als vrije baan aan te leg gen. In Leiden zelf is dat echter niet haalbaar. In de Korevaar- straat en B reestraat voegt de sneltram zich met het overige verkeer en zal de snelheid wor den aangepast. Jorritsma acht een directe verbinding van de lijn met het Leidse stadscen trum onmisbaar. Over een on dergrondse oplossing voor de passage van de Leidse binnen stad is met Jorritsma niet te pra ten. 'Niet reëel', schrijft de mi nister. Mrgemeester Noordwijk: meentehuis. Hoe de stukken werden verspreid wil de burge meester niet zeggen? De inhoud van de uitgelekte rapportage, dat bekend staat als het 'rapport Berenschot' (naar de naam van het onderzoeks bureau) is nooit openbaar ge maakt. Wel werd bekend dat het te maken had met het func tioneren en het langdurig 'ziek teverlof van de chef algemene zaken, A. van Arnhem, en de rol die ex-wethouder Van der Veen daarbij zou hebben gespeeld. Van der Veen werd vorig jaar september ontslagen omdat hij verantwoordelijk werd gehou den voor de slechte verhoudin gen op het gemeentehuis en in iet aannemelijk is dat de het college. Eind vorige maand kwam hij nog in het nieuws omdat oud-gemeentesecretaris T. Fierens hem beschuldigde van dreigtelefoontjes. Boven dien zou de voormalige wet houder haar met zijn auto heb ben klemgereden. Van der Veen ontkende deze beschuldigingen destijds ten stelligste. Net zoal hij nu in alle toonaarden ont kent ook maar iets met het uit lekken te maken te hebben ge had. Jakarta Zeker 28 studenten zijn gewond geraakt bij botsingen met Indonesische orde troepen. De krant 'Kompas' berichtte vanmorgen over 25 gewonden in Solo (Midden-Ja- va). Vanuit Surabaya (Oost-Java) kwamen meldingen over zeker drie en mogelijk elf ge wonden. In de hoofdstad Jakarta verbrandden studenten vanmorgen dollarbiljetten uit protest tegen de manier waarop de regering de economische crisis te lijf gaat. Andere de monstranten plakten Indonesische bankbiljetten op hun voorhoofd om de geringe waarde ervan aan de kaak te stellen (foto). Bij de 1 Maart Universiteit in Solo kwam het tot een treffen omdat de studenten de politie met stenen bekogelden, aldus de lokale politiechef. Ook bij een universiteit in Surabaya vielen gewonden. Onduidelijk is of de studenten zich op de openbare weg bevonden of dat de politie de campus binnendrong. Sinds eind vorige maand komen studenten bijna dagelijks bijeen om te eisen dat de regering iets doet aan de economische crisis. Deze week keerde het protest zich ook tegen de samenstelling van het nieuwe kabinet en wordt tevens het aftreden van president Soeharto geëist. foto reuters dylan martinez Hoofdofficier Van Gend gaat het verst in zijn kritiek op Sorg drager: „Onze beden zijn in het geheel niet verhoord. De vereiste zorgvuldigheid is niet betracht. Er is eigenlijk geen sprake geweest van wederhoor. Ik vind dat de minister die ruimte had moeten bieden". Voorzitter Eijkhoudt van de centrale medezeggenschaps raad zegt „veel signalen uit het OM te hebben ontvangen van teleurstelling en frustratie over het feit dat zomaar ineens de baas weg is". Hij beschouwt het ontslag als een 'zware slag' voor het OM. De medezeggen schapsraad heeft tevergeefs ge probeerd bij Sorgdrager haar mening over te brengen. De top van het OM roemt verder unaniem de kwaliteiten van Docters als leider van de complexe reorganisatie bij het OM. leiden/alphen aan den run monica wesseling en wim koevoet De Leidse wethouder mediaza ken A. Pechtold en zijn Alphen- se collega f. Dales, beiden D66, hebben nog twee dagen de tijd om hun acht partijgenoten in de statenfractie ervan te over tuigen dat ze vrijdag voor het reddingsplan voor TV West moeten stemmen. Het lot van de zender ligt in handen van de democraten in het provinciebe stuur. De andere grote fracties hebben hun standpunt al be paald. D66 aarzelt nog. Dales en Pechtold, die zich de afgelopen periode indringend drukken dat 'communicatie met de burger' een typisch D66- gen de D66-fractie de voor TV item is. TV West biedt die mo- West noodzakelijke 'draai van 180 graden' te laten maken. Tot dusverre zaten de D66'ers op dezelfde lijn als de WD'ers. Die vinden dat de aandeelhouders met geld op tafel moeten ko men en zijn erop tegen dat de provincie 1,2 miljoen gulden in de zender stopt. Dales en Pecht old bestoken de in hun ge meenten woonachtige D66-sta- tenleden met informatie en ar gumenten. De wethouders me diazaken in Dordrecht en Go- rinchem, ook D66'ers, lobbyen mee. Pechtold en Dales bena- gelijkheid. Dales voegt daaraan toe dat zeker de provinciale overheid, waarvan de burgers nauwelijks weten wat die doet, een medium als TV West goed kan gebruiken. Pechtold vreest dat als TV West 'op zwart gaat' er nooit meer een regionale televisiezen der terugkeert. Hij voorspelt dat Den Haag dan een Haagse zen der op poten zal zetten. „Alle grote steden, zoals Amsterdam en Rotterdam, zijn dan voor zien, de rest kan ernaar fluiten." Beide D66-wethouders zeggen Alles voor Goed Wonen iem'rudolf kleun Haarlemse uitgeverscon- VNU, uitgever van onder Libelle, Margriet, Nieuwe .en Panorama heeft een 'jaar achter de rug. De net- ast liep op tot 419 miljoen en. Dat is 30 procent meer de 322 miljoen in 1996. De groeide met 16 procent, 3.37 tot 3,92 miljard. 51 concern is ook voor dit optimistisch. De verwach ting is dat de winst opnieuw fors zal stijgen. Zonder de ver werking van de goodwill voor de overname van ITT World di rectories, uitgever van de Gou den Gidsen, zelfs met minimaal 30 procent. Als die goodwill wel wordt meegeteld, komt de winstgroei uit op minimaal tien procent. Alle zes kernactiviteiten van het concern droegen bij aan de groei. De tijdschriften- en kran tenuitgeverijen hadden de wind in de rug dankzij lagere papier- prijzen en hogere advertentie inkomsten. Dit jaar verwacht VNU een verdere groei van de bedrijfsresultaten. Het concern stelt voor het di vidend te verhogen van 55 cent tot 70 cent per aandeel. De beurs reageerde vanmorgen po sitief op de cijfers van VNU. In een algemeen dalend beurskli- maat steeg het aandeel bij de eerste notering met 90 cent tot 70 gulden. IMolleni&CI ligne roael Katwijk Noort Interieur, Industrieterrein 't Heen. Ambachtsweg 15. 2222 AH Katwijk, tel: 071 - 40 80 008. te begrijpen dat hun partijgeno ten in het provinciebestuur 'niet zo maar' van mening verande ren. „Zouden ze dat wel doen, dan wordt hen binnen de kortste keren windvaanpolitiek verweten." En: „Wordt TV West niet gered dan heeft niet D66 maar de WD de zender de nek omgedraaid." Pitbull gijzelt voetballertjes delfzul» anp Een pitbull heeft maandag avond op een sportpark in Delf zijl meer dan een uur lang veer tig voetballertjes gegijzeld. De kinderen en hun trainers hiel den zich noodgedwongen schuil in de kleedkamers nadat de agressieve hond hen had be dreigd. Een politieman kon alleen maar een eind maken aan die situatie door de hond neer te schieten. Het dier raakte ge wond en is door personeel van een dierenambulance verdoofd en afgevoerd naar een asiel. Wie de eigenaar van de hond is, is niet bekend. IN ALMELO IS WAT TE DOEN! Het hotel met de AÜ-in formule 0546 - 54 21 21 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 HET WOORD IS AAN Seneca Hoe je over jezelf denkt, is veel belangrijker dan hoe anderen over je denken. 4710° 37! o° 3711» 20% 10% 50% SM*? 30% 40% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina J 0 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 16 Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio13,15,17,19 RTV/programma's____ 11 Schrijvende lezers20 Sport21,23 Strips Uitgaan .22 De kortingsbon betreft een uitvoering van Fiesta Gitana in de Stadsgehoorzaal in Lei den met een authentieke fla mencoshow. Stichting maant Borst inzake Bijlmerramp amsterdam anp Minister Borst (volksgezond heid) moei een eerder toege zegd onderzoek naar de ge zondheidsklachten die mogelijk samenhangen met de Bijlmer ramp, snel laten uitvoeren. Dat heeft de stichting Visie aan de Tweede Kamer geschreven. Vorig jaar september beloofde Borst een onderzoek naar de gezondheidsklachten. Zij zei toen de Inspectie voor Gezond heidszorg opdracht te hebben gegeven voorbereidende maat regelen te nemen. Maar vorige maand liet zij de Kamer weten op z'n vroegst in juli met het onderzoek te beginnen. De stichting Visie wil zo lang niet wachten. Volgens haar strooit mimster'Borst de Kamer leden 'zand in de ogen'. Door de brand zijn mogelijk kanker verwekkende uraniumdeeltjes in de lucht gekomen. Uranium wordt in oudere toestellen als contra-gewicht gebruikt. De stichting heeft al tientallen klachten ontvangen van men sen met mysterieuze ziektes. Het vermoeden bestaat dat de ze klachten met dat uranium of met het verbranden van de la ding te maken hebben. De Stichting Visie is zelf ook een onderzoek gestart naar de ramp en bekijkt nog welke onder zoeksmethode het best kan worden gebruikt. Zij werkt daar bij samen met deskundigen. Naam: Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94.15) l automatisch (f. 32,70} Oacceptgiro (f. 95,15) i l Nr. bank/giro: Handtekening: X Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM IE HEEN. welop, zonder postzegel, of bel 071-51 28 030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1