Leidsch Dagblad Stroomstoring treft trams Amsterdam iden vormt nkoopfonds a ilkenkunde |jax-keeper der Sar tijd vader Olifant Dumbo leert vliegen omputers maken 'Dit ongeluk zat er al jaren aan te komen' ebruikers dom' Van Luyn: Open dialoog met joodse gemeenschap TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. jDAG 17 MAART 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Na dertig jaar hokken is Albert Mol (81) met zijn vriend getrouwd Buitenland Rau treedt af als 1 premier van Duitse deelstaat Cultuur en Kunst België weer in ban van het 'mysterie Magritte' HAMSTERDAM «ANP ■volkenkundige musea in Irland, waaronder het Leid- ksmuseum voor Volken- hebben een gezamenlijk topfonds gevormd. Ze ho- jaardoor onder meer wer- Jé kunnen bemachtigen die fde individuele musea on- r zijn. Het moet dan |om museumstukken die lelang zijn voor de totale indige collectie in Ne- acht musea leveren elk :1 van hun eigen aan- iudget in voor het geza- Ïk fonds. Dat krijgt een dget van drie ton. De mu- Jdragen jaarlijks 125.000 n bij, de rest komt van het sterie van onderwijs, cul- en wetenschappen. Het is het eerst dat musea op de- jze samenwerken. Mondriaan Stichting in erdam neemt het beheer iet Volkenkundig Aankoop- op zich. Ze noemt het kdat musea bereid zijn een van het eigen budget en de mm lomie in te leveren voor I gezamenlijk fonds. De iaan Stichting beheert nu fondsen voor museale en op het gebied van ie kunst en vormgeving, tit al enige tijd voor een museaal aankopenfonds alle museale collectiege- der Sar is zondag- t vader geworden van een loe. Daarmee haalden en doelman zelf opgelucht a. Van der Sar wilde dol- iwh return tegen Spartak (ou (vanavond om 18 uur) maken, maar het zag er 06 i ankelijk naar uit dat hij het ~a tuig niet zou halen in ver- Imet de bevalling van zijn w. Via Ajax werd 's nachts aantal alternatieve vluchten ken. Een reis op maandag Aeroflot, de Russische (ïschappij, werd Van der Sar telligste afgeraden. Vervol- werd de bevalling bespoe- P om de reis naar Moskou slijk te maken. De geboorte prima. Na twee uurtjes stapte de doelman in het uig. der Sar wilde per se on- le lat staan. „Als het nu gaat -% een minder belangrijke -■ tetitiewedstrijd, had ik die me voorbij laten gaan", zei j aankomst in de Russische istad. ik pa wlusie van promotie-onderzoek: Verhuizers takelden de olifant de LEIDEN IRENE NIEUWENHUUSE lucht in. Aan elke poot zat een touw om slingeren te voorkomen. foto loek zuyderduin Het had alle ingrediënten van een slapstick. Een olifant in de takels en een man die met z'n bovenlijf in het achterwerk van de dikhuid verdwijnt ten einde het mechaniek voor de wieltjes onder de poten in werking te stellen. De kolos moest namelijk een eindje rij den om aan te komen op zijn voorlopige laatste rustplaats: de tweede etage van Naturalis, het Nationaal Natuurhisto risch Museum in Leiden. De olifant, in leven een vol wassen vrouwtjes-exemplaar van 500 kilo, stond gistermor gen om elf uur nog geduldig in de hal van het museum te wachten. Vanuit het plafond in de immense hal, op 24 me ter hoogte, kwamen uiteinde lijk de twee juiste staalkabels naar beneden. De verhuizers bevestigden de lijnen aan een schroef die in de rug van de dikhuid was verankerd. Aan iedere poot werd vervolgens een touw gebonden om slin geren te voorkomen. Een spe ciaal verhuisbedrijf was ver antwoordelijk voor de 'vliegende' olifant. Projectlei der Ed Slegtenhorst merkte tussen de takelwerkzaamhe den op: „Dit is toch weer eens wat anders dan een piano ver huizen." Zo'n tien meter boven de grond hield men de dikhuid stil, werden de kabels gevierd en kreeg Dumbo na enig ma- noeuvreerwerk weer vaste grond onder zijn poten. Nadat via het in werking stellen van de compressor in de buikholte de wieltjes onder de poten weer tevoorschijn waren geko men, ging de reis richting de tentoonstellingsplek, het zoge heten natuurtheater. Vanaf 8 april, als Naturalis wordt geopend voor het pu bliek, is de olifant daar te zien te midden van talloze andere dieren. Politie ontruimt aantal kraakpanden Het tramverkeer in de binnenstad van Amsterdam heeft vanochtend enige tijd nagenoeg stilgelegen. Het Ge meentevervoerbedrijf (GVB) kampte met kapotte boven leidingen en stroomstoringen op diverse plaatsen in de stad. Omstreeks elf uur waren de problemen opgelost en konden er weer trams rijden. Die komen naar verwach ting met vertraging op gang. veelheden mensen. Bij het Cen traal Station bleken reizigers lange tijd niet te weten wat er aan de hand was. De politie in Amsterdam is AMSTERDAM ANP Door de ontruiming van een kraakpand werd het tramver keer vanochtend al voor een deel omgeleid. Omstreeks half vanochtend begonnen met de negen ontstonden er proble men met de bovenleidingen in de Vijzelstraat en op de Elands gracht. De lijnen 5 en 51 naar Amstelveen werden vervolgens getroffen door een stroomsto ring. Er was ook een stroomsto ring op de Ceintuurbaan. Daar door reden trams niet of met grote vertraging. Op tramhaltes verzamelden zich grote hoe ontruiming van een aantal kraakpanden. Ze begon met een pand op de hoek Westeinde en Weteringschans, tegenover De Nederlandsche Bank. In de loop van de dag volgen nog enkele andere panden in de directe omgeving. Zes krakers hadden zich ver schanst op het dak, waar ze een toren hadden gebouwd. De kra- ANNET VAN AARSEN/ANP Bisschop Van Luyn van Rotter dam wil een 'open dialoog' met de joodse gemeenschap in Ne derland over het 'belangrijke' document van het Vaticaan over de holocaust. „Dit is de eerste keer dat de Rooms-Ka- tholieke Kerk zich openlijk over de Shoah uitspreekt", aldus Van Luyn, tevens voorzitter van de bisschoppelijke commissie voor betrekkingen met het joden dom. Het document is voor hem vooral een oproep aan alle gelo vigen om elke vorm van antise mitisme en anti-joodse gevoe lens uit te bannen. Volgens Van Luyn ondersteunt het docu ment de verklaring van de Ne derlandse bisschoppen uit 1995 over de Holocaust. Daarin er kennen zij de medeverantwoor delijkheid van de RK-Kerk voor de jodenvervolging voor en tij dens de Tweede Wereldoorlog. „Een traditie van theologisch en kerkelijk anti-judaïsme heeft bijgedragen tot het ontstaan van een klimaat waarin de Shoah kon plaatsvinden", aldus de bisschoppen. De bisschop nuanceert de kri tiek van joodse vertegenwoordi gers die vinden dat het docu ment ten onrechte stelt dat het nazisme zijn wortels niet in het christendom heeft. „Het nazis me is inderdaad een volkomen Buurt dringt aan op verkeersmaatregelen na dramatisch ongeluk Langestraat en denken niet meer zelf- igna als ze achter de com- 1j 'zitten, maar accepteren r wat het apparaat zegt. Ze C ®en nauwelijks dat ze zich m bi] lelijk in de vingers kun- 4snijden. Dat zegt sociale Kchapper Jacob Jan Dijk- rtf die deze week aan de Rijks- F'siteit Groningen promo- P een onderzoek naar de dovigheid van mensen in hulp van een computer. „Ie mand wil met zijn auto van Den Haag naar Maastricht. De com puter kan dan snel het aantal kilometers uitrekenen, en kan ook aangeven wat de kortste route is. Maar actuele informa tie over files heeft de computer niet. Het advies is dus onvolle dig." Adviezen van computers zijn bovendien afhankelijk van de programma's die erin zitten. Dijkstra voerde een experiment uit, waarbij hij 63 juristen pro blemen liet oplossen in twee groepen. Beide groepen kregen computers, die tegenovergestel de adviezen uitbrachten. De uitkomst van de test was dat de juristen zich in hoge maten door de computers lieten lei den. Zelf de argumenten con troleren deden ze nauwelijks. Uit een andere test bleek dat mensen sneller geneigd zijn de adviezen van een computer te geloven dan de raad van een menselijke adviseur. Dijkstra pleit ervoor dat de makers van computerprogramma's voort aan de gebruikers waarschuwen dat ze zelf verantwoordelijk zijn voor hun beslissingen. LEIDEN MARTUN TAMBOER De klap van het ongeluk dreunt nog door. De familie Salihi zat zaterdagavond rustig televisie te kijken in haar hoekhuis aan de Langestraat. Opeens klonk er een raar geruis. Meteen daarop kwam de klap. De rest van het macabere verhaal beslaat slechts fracties van seconden. „In eerste instantie dacht ik aan een bom. Pas veel later begreep ik wat er echt gebeurd was", zegt meneer Salihi. Op de hoek van de Ooster kerkstraat en de Langestraat in Leiden verloor een 25-jarige au tomobilist zaterdagavond de controle over het stuur. Zijn ro de BMW boorde zich door een muurtje van het hoekhuis. Een jongen en een meisje die bij het huis stonden, werden door een raam naar binnen geslingerd en vonden de dood. De familie kreeg de schrik van haar leven. De buurt voelt zich onveilig, wil vergaande ver keersmaatregelen en is vooral kwaad. „Elke dag ontstaat er de zelfde gevaarlijke en absurde si tuatie", zegt een buurtbewoner. Auto's die met grote snelheid de brug over rijden en voetgangers die het verkeer slecht kunnen zien. Dit ongeluk zat er al jaren aan te komen." heidense ideologie. Maar het document legt wel degelijk een verband tussen het kerkelijke anti-joodse denken en het kli maat waarin nazisme en joden vervolging konden ontstaan. Joodse woordvoerders vinden ook dat het document de veel bekritiseerde paus Pius XII te veel in bescherming neemt. De ze paus in oorlogstijd heeft de jodenvervolging nooit openlijk veroordeeld. „Het probleem van het wel of niet kiezen voor een officiële veroordeling wordt niet aan de orde gesteld", er kent Van Luyn. „Ik hoop dat daar nog verdere uitleg over komt. Daarvoor is waarschijnlijk meer historisch onderzoek no- dig." Voor pastoors in de Leidse re gio is het lastig om nu al te rea geren om het document dat het Vaticaan gisteren publiceerde. .„Ik ken de inhoud van het do cument nog niet", zegt de Leid se pastoor J.J. Bol. „Ik heb wel de reacties gehoord. Te laat en te weinig, zeggen joodse verte genwoordigers. Dat is tekenend. Het verwerken van het verleden gaat met veel pijn gepaard. Ik denk dat het document een eer ste stap is, een begin van erken ning. Het is belangrijk dat we uitzoeken wat de rol van de kerk is geweest." Monopolie van tv-gidsen gaat op de helling DEN HAAG GPD De NOS en de Holland Me dia Groep (RTL 4 en 5 en Veronica) houden hun pro grammagegevens ten on rechte achter. Dat is name lijk in strijd met de mede dingingswet, concludeert de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) in een gisteren uitgebracht rapport. „NOS en HMG maken misbruik van hun economische machtsposi tie", aldus een NMa- woordvoerster. Het besluit kan grote ge volgen hebben voor de pu blieke omroep. De inkom sten die 'Hilversum' bin nenhaalt uit de omroepgid- sen worden namelijk ge deeltelijk doorgesluisd. Als leden massaal hun televi siegids de deur uit doen, hebben de omroepen min der geld om nieuwe pro gramma's te maken of aan te kopen. De klacht bij de NMa ook wel bekend was de me dedingingswaakhond was ingediend door Tele graaf Holding. Volgens de nieuwe mediawet mogen uitgevers ook programma bladen gaan maken. Omdat de NOS en de HMG tot nu toe echter niet verplicht zijn om hun programmagege vens (voor een redelijk be drag) te verstrekken is die nieuwe wet maar schijn, meent de Telegraaf. De krant deelde vanmorgen mee zo snel mogelijk met een eigen blad met pro grammagegevens op de markt te komen. Het doorbreken van het monopolie is al jaren on derwerp van discussie. Eer der konden de omroepen het 'gevaar' met succes af wenden. HET WOORD IS AAN Sigmund Freud Bemind te worden is voor de vrouwen een sterkere be hoefte dan zelf te beminnen. ir kers gooiden met verfbom metjes naar de ME, waarna de politie een waterkanon inzette. Met behulp van een container en een kraanwagen drong de politie het gebouw binnen. Een aantal krakers had zich in en op het gebouw vastgeketend aan beton. Na een uur had de poli tie alle zes krakers losgemaakt en gearresteerd. De weg blijft nog afgesloten voor alle verkeer, inclusief trams. Alle tramlijnen die langs het Frederiksplein lopen, wor den tot nader order omgeleid. Een groot deel van de binnen stad is hierdoor niet per tram te bereiken. Het pand is een half jaar gele den gekraakt. Volgens de huur der is het in gebruik als opslag van een kantoorboekhandel, maar volgens de krakers is het pand officieel bedoeld als woonruimte. veel fss~\ bewolking S Kr 4710° 3710° 3710° 20% 20% 20% ÈaÖSin 30% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1 g VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie .16,17 Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad8 Regio11,13,14,15 RTV/programma's Sport Strips 12 .19,20 Hot House presenteert het Mal Waldron Trio dat op treedt in De Burcht in Leiden, waarvooreen kortingsbon. VOETBAL OP TV 17.45 uur, Ned. 3, Spartak Moskou-Ajax (UEFA Cup) .rechtstreeks. 'Kwaliteit water slechter door concurrentie' DEN HAAG MONICA WESSELING De kwaliteit van het drinkwater gaat achteruit als de waterbe drijven in hun eentje commer cieel moeten gaan werken. De bedrijven kunnen afzonderlijk alleen kosten besparen door 'gewone kwaliteit' water te leve ren in plaats van 'superkwali teit'. Ook de natuur lijdt onder de concurrentie: de drinkwater bedrijven zullen, om kosten te besparen, beknibbelen op hun natuurbeheertaken. Dat zegt P. Jonker, lid van de Waterkring, eert landelijke club van directeuren van waterbe drijven en dijkgraven. Zuid-Hol land is in de Waterkring verte genwoordigd door de dijkgra ven van het Hoogheemraad schap van Rijnland (Leiden) en het Drinkwaterbedrijf Zuid-Hol land (DZH). De Waterkring ziet niets in het voornemen van de overheid om alle waterproductiebedrij ven en afvalwaterzuiveraars marktgericht te laten werken; als protest hebben ze daarom vanmiddag een Watermanifest aangeboden aan B. Biesheuvel, voorzitter kamercommissie wa- 'Adres: I Postcode. Tel: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. - Plaats: i. controle bezorging) Bij het huis aan de Langestraat in Leiden, de plaats van het dodelijk ongeval dat zaterdagavond twee mensenlevens kostte, zijn bloemen neergelegd. Een 16-jarig meisje en haar 19-jarige vriend kwamen om het leven. foto henk bouwman De Koerdische vluchteling uit Toen ik zag dat het een auto grond lagen." De nacht van za- Irak, die pas sinds twee weken was, ben ik ook naar buiten ge- terdag op zondag heeft de fami- met zijn familie in de buurt vlucht." lie bij de buren geslapen. Sahili woont, dacht in eerste instantie In de ontstane commotie en blijft zich zorgen maken. „Fi- aan een aanslag. „Mijn oorlogs- de angst voor ontploffing zag guurlijk is dit huis op me ge verleden kwam meteen naar Sahili de twee slachtoffers pas stort. Ik voel me erg moe." boven. Het eerste waaraan ik veel later. „Mijn vrouw bleef dacht was mijn kinderen en maar vragen naar de kinderen. Pagina 11:'Het is hier net een vrouw in veiligheid te brengen. Ze dacht dat zij daar op de racebaan' Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oauromatlsch (f. 94,15) i I automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) Handtekening: I Nr. bank/giro: i Bij automatische betaling krijgt n een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030 712141 "400114" 'm vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1