Leidsch Dagblad 'Patiënt kiest zelf ziekenhuis' m 2 Opnieuw massaal Albanees protest in Kosovo Minister Ritzen stemt in met extra jaar voor bèta-studies y 'oernooizege Rotterdam mooiste' voor Siemerink apport WHO: Meeroken ïroorzaakt geen kanker Lelijke eendjes in de schijnwerpers Edsilia Rombley zingt Euro-song BEL: 071-5128030 te Damrak even door grens 1100 punten Babyboom in Noorder Dierenpark TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X ANDAG 9 MAART 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 '[Binnenland Onderzoek naar borstkanker redt veel levens Buitenland Kerk en Samenleving Prins Philip voelt weinig voor modernisering Uitlatingen Van Vreeswijk verontrusten vrouwelijke predikanten Cultuur en Kunst Volksuniversiteit K&O komt met j eenakterfestival if> nl/zi lem spierdijk mooiste ze- uit m'n car ré', daar iïde Jan Sie- rinkniet g over na te iken. De nisser sloot rermiddag in Rotterdam- iportpaleis ïoy' een jomweek af finale op de eedTomas iansson: 7-6, Het 25ste L« N/AMRO «reldtennis- 3 mooi had winnaar uit merinkwas afloop van Jan Slemerink met zijn trofee, na zijn zege op Johansson. foto anp paul vreeker partij g jk gesloopt, kapot van de Be ncentratie die hij had moe- rinSlfi opbrengen. Na zijn over- ining op Richard Krajicek jrdagmiddag wist hij dat groot succes voor het grij- ilag. En dat de naam Sie- rink dan 'voor eeuwig' op boarding van Ahoy' zou 'schijnen tussen die van nol.r egere winnaars als Okker, cker, Lendl, Ashe, Connors Idberg. „Op zo'n dag kan its neerzetten, wat nie- md je ooit kan afpakken." rdagavond had hij naar voetbal gekeken, Barcelo- :egen Real, en daarna even lapen. Maar toen hij rhid- in de nacht wakker werd, hij de slaap niet meer ten. „Iedereen dacht dat iansson een makkie zou maar dat is natuurlijk isens. Ik ben me maar blij - inprenten dat die jongen ig jaar twee indoor-toer- lien gewonnen heeft, dat oger staat op de wereld- tglijst dan ik. Ik had ontzet- id veel moeite om dat ;ld dat mijn naam daar op boarding zou staan uit m'n gedachten te bannen." Siemerink slaagde er toch in om ook in de finale het beste in hemzelf omhoog te halen. Toen hij met een 5-2 voor sprong in de tweede set, bij de wisseling op het Jpankje ging zitten, wist hij dat de overwinning binnen was. „Dit geef ik niet meer weg, dacht ik toen, ik heb 'm in de knip." Behalve een flinke sprong op de wereldranglijst - Siemerink sprong van de 48ste naar de 31ste plaats - incasseerde de Rijnsburger een cheque van ruim 200.000 gulden, de grootste winstpremie uit zijn loopbaan. Toernooidirecteur Willem Buitendijk legde daar nog een bonus bovenop. On danks het feit dat Siemerink ingezetene van Monaco is, komt de Nederlandse fiscus nog wel even een flink per centage van dit bedrag opha len. Siemerink heeft er geen moeite mee. „Voor een Ne derlandse tennisser is een overwinning in dit toernooi veel belangrijker dan het prij zengeld." Relativerende reacties op plan Zorgfederatie „Het is leuk bedacht, er is ook niets op tegen maar het suggereert veel meer dan het is." Woordvoerder D. Ket ting van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) relati veert het plan van de Nederlandse Zorgfederatie om wachtlijsten van ziekenhuizen op Internet en Teletekst te publiceren. Hiermee willen ziekenhuizen bevorderen dat patiënten zelf bepalen waar zij het snelst kunnen worden geholpen. leiden wim koevoetde Telegraaf. Verder kleven er nogal wat bezwaren aan 'swit- Volgens Ketting van het AZL chen', meent hij. „Stel dat een zijn dergelijke publicaties niet Leidse patiënt vier maanden nieuw. Hij ziet ze regelmatig in moet wachten op een ingreep in het AZL en in Groningen maar twee. Kiest hij dan voor Groningen dan zadelt hij fami lie, vrienden en kennissen op met enorme reistijden." S. Rutten, woordvoerster van de directie van het Diacones- senziekenhuis wijst erop dat het systeem dat de Nederlandse Zorgfederatie wil alleen maar werkt 'als de wachtlijstregistra- tie uniform wordt'. Volgens haar is over dit punt nog altijd een discussie gaande. „Wan neer wordt iemand op een wachtlijst gezet? Direct na het eerste telefoontje of niet eerder dan na tussenkomst van de huisarts?" Ook zij kan het systeem niet echt revolutionair vinden. „Wij zijn al bezig de wachttijden in te korten, bijvoorbeeld door alle onderdelen van een behande ling in een en hetzelfde zieken huis te concentreren. Verder krijgen huisartsen in deze regio al overzichten van wachtlijsten en zijn patiënten ook nu al in de gelegenheid om na te gaan of ze jen anp j Wereldgezondheidsorgani- n i (WHO) houdt een rapport ter waaruit blijkt dat passief in geen kanker veroorzaakt elfs een beschermend effect hebben. Dat onthulde het ?e zondagsblad The Sunday 'graph. e studie is uitgevoerd door ilf instituten in zeven Eu- ise landen. Het ministerie volksgezondheid in Den g kent het onderzoek niet. is dan ook onwaarschijnlijk 'Nederlandse onderzoekers In hebben meegewerkt, stelt woordvoerder, et onderzoek is uitgevoerd onder 650 longkankerpatiënten en 1.542 gezonde mensen. De onderzoekers vonden geen aan wijzingen dat mensen die thuis of op het werk meeroken meer gezondheidsrisico's lopen. In deze groep kwamen zelfs min der gevallen van longkanker voor, hetgeen er op kan wijzen dat meeroken juist een bescher mend effect heeft. Twee jaar geleden bracht het onderzoeksbureau van het Amerikaanse Congres de gevon den effecten van meeroken in kaart. Het bureau constateerde dat van 34 studies slechts zeven de uitkomst hadden dat passief roken een mogelijk negatief ef fect heeft op de gezondheid. alphen aan den rijn De fonteinen bruisten en de champagne vloeide rijkelijk bij het af scheid van het kunstproject Apollo. De schepping van kunstenaar Lex Wegchelaar ver huist van Alphen aan den Rijn naar Autotron Rosmalen. Zaterdagavond hadden vrijwilli gers van de Citroën 2CV club Rijnmond de lelijke eendjes op de rotonde aan het Europa plein voor één keer in de schijnwerpers gezet. Pagina 11Fraai afscheid van lelijke eend- foto henk bouwman Gewelddadig Servisch optreden officieel beëindigd verklaard pristina dpa-afp-ap-gpd Duizenden Albanezen in de Servische provincie Kosovo hebben vandaag in de plaatse lijke hoofdstad Pristina gede monstreerd tegen het Servische geweld. De menigte scandeerde 'Drenica', de naam van de streek waar de Servische politie en Albanese dorpelingen vorige week met elkaar vochten. De Servische politie liet de betogers ongemoeid. Vandaag is in Londen de 'Contactgroep voor Joegoslavië' bijeengekomen. De Amerikaan se minister Albright (buitenlandse zaken) zei van morgen dat zij er bij de andere leden (Rusland, Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Duitsland en Ita lië) op zal aandringen de Joego slavische president Milosovic onder druk te zetten. Rusland blijft zich als enige hiertegen verzetten. Het gewelddadige politieop treden tegen enkele dorpen ten westen van de hoofdstad Pristi na is gisteren officieel beëindigd verklaard. Het informatiecen trum van de etnische Albanezen echter beweerde gisteravond dat Serviërs drie andere dorpen in de regio Klina met zware ar tillerie bestookten. Etnische Albanezen hebben Serviërs ervan beschuldigd een gevangenkamp te hebben opge zet waar Albanezen worden vastgehouden, verhoord en ge marteld. Het kamp zou zich be vinden op het complex van een LERdam De 20-jarige zange- idsilia Rombley mag ons land [mei in Birmingham vertegen- rdigen tijdens het 43ste Euro- Songfestival. Dat hebben de .Ijkers en de vakjury gisteren igezind bepaald tijdens het onaal Songfestival dat vanuit Amsterdamse RAI werd uitge- len. Beide jury's zetten Rom pnet haar vertolking van het •Hemel en Aarde' op de eerste V' Ongeveer 250.000 men gelden hun voorkeur door. ^winnende nummer is ge geven door Eric van Tijn en Jo- 2iji Fluitsma, het duo dat ook ntwoordelijk was voor het 'Vrede', waarmee Ruth Jacott -..aar geleden hoog scoorde op fjturovisie Songfestival. Ons staat voor de zware taak om et komende Eurovisie Song- val ruim honderd punten bin- ~2te halen. Alleen dan zijn we er van dat we ook de komende v^n de partij kunnen zijn. De ["ding trok gisteravond circa Biljoen kijkers. Het tweede waarin de uitslag bekend werd gemaakt, trok 1,8 miljoen kijkers. Sinds 1994 heeft het Songfestival niet zoveel kijkers getrokken. Mogelijk heeft dat te maken met Paul de Leeuw, die het programma samen met Linda de Mol presenteerde. Pagina 13: Winnende lied lijkt sterk op 'Vre de' van Ruth Jacott. foto cpd rob keeris Leidse universiteit: hier hebben we altijd voor geijverd voortgezet onderwijs. Daarom moet het extra jaar voor leraren 'inzakken' in de vierjarige oplei dingen. Dat betekent dat studenten voortaan na drie jaar voor de keus staan om verder te gaan met een eenjarige lerarenoplei ding, of met een wetenschappe lijke specialisatie, die ook één jaar duurt. Dit geldt ook voor de toekomstige bètastudies, maar daar maken studenten dan de keus na vier jaar. Volgens Ritzen kunnen gewo ne studies de lerarenopleiding één jaar naar voren halen, om dat universiteiten tegenwoordig na drie jaar een kandidaatsdi ploma mogen uitreiken. Dat maakt een splitsing mogelijk. Als voorwaarde voor de stu dieverlenging voor bèta's stelt Ritzen ook dat het extra jaar moet leiden tot betere en bre dere opleidingen. LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Bryan Miller Hoe groter de pepermolens in een restaurant, hoe on gunstiger de prijs-kwaliteits- verhouding. elders terecht kunnen. Toch is de directie van het Diacones- senziekenhuis zeker bereid om deel te nemen aan een landelijk systeem", aldus Rutten. Woordvoerster M. Ruigrok van het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp denkt niet dat de wachtlijsten zo sterk verschillen dat het de moeite waard is om ze voortdurend in de gaten te houden. „Overal zijn de lijsten voor oogheelkunde en orthope die het langst." J winterse buien VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving. Randstad RTV/programma's13 Sport15 t/m 22 Strips10 amsterdam anp voormalige munitiefabriek in de stad Srbica. Zaterdag werd een camera ploeg van het Nederlandse pro gramma NOVA net buiten Pris tina aangehouden. Allen wer den tegen de muur gezet en de Serviërs dreigden hen te execu teren. Na drie uur werd de ploeg vrijgelaten. Defensieminister Voorhoeve is bereid 'ernstig te overwegen' Nederlandse militairen te sta tioneren in Macedonië als de internationale gemeenschap daarom vraagt. De Amsterdamse effectenbeurs steeg vanochtend kort na ope ning even door de barrière van 1100 punten. Tegen kwart voor tien stond de AEX-index op 1097,95 punten, een stijging met 9,05 ten opzichte van het slot van vrijdag. Vrijwel alle hoofdfondsen noteerden na de opening een stijging. emmen «anp In het Noorder Dierenpark in Emmen is gisteren weer een oli fantje geboren. Ma Palai, Juf frouw Parel iri het Birmaans, luidt de naam van de boreling die ongeveer 110 kilo weegt en 87 centimeter meet. Zij en haar moeder Htoo Yin Aye (Bijzon der Rustige Dame) maken het wel. Ma Palai is de vierde olifan tenbaby in vier maanden tijd in het Noorder Dierenpark. In geen enkele dierentuin ter we reld zijn eerder in zo korte tijd zoveel olifantjes geboren. De babyboom is echter nog niet voorbij. Twee andere oli fanten zijn ook drachtig. Olifan ten hebben echter een lange draagtijd. De dames zijn uitge rekend in het voorjaar van 1999. zoetermeer/leiden anp/caroline van overbeeke De algemene universiteiten mo gen van minister Ritzen (onder wijs) hun bètastudies niet één jaar verlengen naar vijf jaar. Voorwaarde is dat zij het extra jaar voor hun lerarenopleidin gen afschaffen. Dat jaar moet in de vierjarige opleidingen wor den ondergebracht. De algemene universiteiten voeren al jarenlang een lobby om hun bèta- opleidipgen te mogen verlengen. Hun studies wijken nauwelijks af van de vijf jarige studies aan de drie tech nische universiteiten, vinden zij. Ritzen stemt nu in met hun wens, bevestigt een woordvoer der. De universiteiten krijgen daarvoor vooralsnog geen extra geld, al vindt Ritzen wel dat dit eigenlijk nodig is. Wel krijgen de studenten een jaar langer stu diefinanciering. De Leidse universiteit laat we ten blij te zijn met het vijfde jaar voor bèta's. „We hebben er al tijd voor geijverd", aldus een woordvoerder. „Maar de gevol gen voor de lerarenopleiding kunnen we op dit moment niet overzien. Daar kunnen we nu nog geen uitspraak over doen." De minister stelt enkele 'strik te voorwaarden' aan de verlen ging. De belangrijkste is dat de universitaire lerarenopleidingen niet langer een kopstudie mo gen zijn. Iemand die nu bijvoor beeld Duits studeert, volgt na zijn doctoraal, na vier jaar, een extra jaar onderwijs om leraar te worden. Ritzen wil daar vanaf. Volgens hem ontmoedigt het extra jaar studenten om na hun doctoraal door te studeren voor het leraarschap. Dat leidt tot een gebrek aan leraren in het "la, i (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ïvelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1