Nederlanders lenen zich nog steeds niet klem n(_ I Beleggen is vooral spreiden van risico Financiën ortefeuilles III aft Pak een willekeurige rtv-gids en vraag je af: is het niet een hemel op aarde. Tientallen instanties die je met liefde geld willen lenen: persoonlijke lening, tweede (of derde) hypotheek, doorlopend krediet... En: lopende leningen, geen bezwaar! Maar wat als je geld over hebt. Dan wil je er waarschijnlijk nog meer van ma ken. 1 m nputcr, een nieuwe keuken, Als Nederlanders geld le- is het meestal niet om het met het andere te stoppen. worden er spullen gekocht ™[wat aan hebt en die liefst Ooger dan een paar maanden beian. leder jaar lenen we met weer meer. Het afgelopen uurrd 17,6 miljard aan lenin- 'm, ;ezet, 11 procent meer dan in ham °Pn'euw een reco,"d- De hml om te lenen lijkt definitief idinl tijd. >nei: iew3nu te zeS2en dat we met zijn al- «ommerd naar de bank stappen I, dat is ook niet waar Het ge- idrag mag dan jaarlijks flink we zijn nog altijd veel beter in an in lenen. Tegenover iedere gulden staat al jaren een tientje rgeld. Het geleende geld verte- jdigt bovendien nog een relatief 1, minder dan 5 procent, van de Vflpsconsiimplie die vorig jaar [dan 400 miljard ook al een (Ogte bereikte. fe nieuwe consumptieve kredie- iog eens de al uitstaande lenin- Ien opgeteld, komt het totaal op iljard. Omgerekend per huis- ietekent dat een schuld van ien bescheiden bedrag in verge et onze buurlanden (Belgïe: iuitsland 11.400) en zeker met Voorzitter Hilgersom van Consument Geldzaken: „De tijd van zielige afhanke lijkheid is voorbij. Iedere lening wordt ge toetst. Als je aan de normen voldoet krijg je dat geld gewoon." Foto Jur Engelchor In de problemen De Vereniging Consument en Geldzaken heeft met enige re gelmaat te maken met het op treden van geldschieters hij wanhetalen. Voorzitter Hilger som: „Op het moment dat je niet betaalt, ben je de pisang. Incasso gaat gepaard met enor me kosten. Er dreigt een hoop ellende. „Als zo'n schuld eenmaal in handen is gegeven aan een in cassobureau of deurwaarder worden regelmatig kosten in rekening gebracht die in strijd zijn met de wet", gaat Hilger som verder. „Ook bij de geves tigde banken. Dat kan oplopen tot f 8000 aan toe. In een aan tal gevallen hebben wij dat met succes teruggevorderd. Als je dat niet weet ben je dat geld kwijt. 'Niet met de eerste de beste geldboer in zee gaan' de Verenigde Staten waar het gebruik van consumptief krediet veel verder is opgerukt. In dat land hoort het bezit van een creditcard voor veel gezinnen tot de eerste levensbehoeften, al was het maar als bewijs van kredietwaardigheid. Knikkende knieën Tn de omgang met geleend geld is de af gelopen jaren veel veranderd. We gaan niet meer naar het loket om daar met knikkende knieën een kredietje af te smeken. Laat staan te vertellen waar het voor is, zoals voorheen. Voorzitter R. Hilgersom van de in Am sterdam gevestigde vereniging Consu ment Geldzaken: „De tijd van zielige afhankelijkheid is voorbij. Iedere lening wordt getoetst. Als je aan de normen voldoet krijg je dat geld gewoon. De zwaarte gaat er ook af. Als er iedere maand salaris binnenkomt, krijg je een doorlopend krediet. Dan kun je met je betaalrekening gewoon kopen watje wilt en wanneer je dat wilt." De ontwikkeling die Hilgersom schetst wordt gestaafd door gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en de Vereniging van Financie ringsondernemingen (VFN). De klassie ke persoonlijke lening, het 'pee-elletje' waarbij een vast bedrag in een aantal vaste termijnen wordt afgelost is op de terugweg. Ongeveer 80 procent van de leningen wordt verstrekt in de vorm van een doorlopend krediet. Werd vroeger driekwart van alle leningen gebruikt voor de aanschaf van auto's, vorig jaar was dat percentage gedaald tot 45 pro cent. Onduidelijk daafbij is in hoeverre dat komt door de opkomst van de lease auto-van-de-zaak of dat meer mensen hun auto financieren uit andere midde len, zoals een tweede hypotheek. Opvallend is dat de beperking van de af trekbaarheid van de rente geen enkele invloed heeft gehad op de bedragen die worden geleend. De banken, maar ook de auto-importeurs hielden wat dat be treft vorig jaar hun hart vast. Gevreesd werd dat daardoor de lust tot lenen zou afnemen. Tot 1995 was de rente nog on beperkt aftrekbaar, in 1996 werd dal lol 10.000 teruggebracht, vorig jaar mocht nog 7000 worden afgetrokken en dit jaar 5000 per volwassene. De verwachting is dat de aftrek na het jaar 2000 helemaal verdwijnt. Aankoopbehoefte Hilgersom van Consument Geldza ken relativeert het effect van de maatre gelen tot nu toe: „Ach, 5000 gulden rente.. Bij de huidige rentestand bete kent dat toch nog altijd een lening van meer dan 50.000. De meeste gezinnen komen daar helemaal niet aan. En dan nog: veel mensen willen gewoon iets ko pen. Die aankoopbehoefte is soms zelfs zo sterk dat ze ook met de eerste de beste in zee gaan voor een lening zonder dat ze bedenken wat het kost. Ze liggen niet wakker van de tarieven. De vraag is of ze dat dan wel doen van de aftrek. Sommi ge mensen vullen niet eens een aangifte biljet in." Hilgersom heeft geen oordeel over lenen in zijn algemeenheid. „Het heeft een functie om markten efficiënt te laten ver lopen. Als je iets wil kopen heb je de keus: wachten of lenen." Wal hem wel stoort is dat veel mensen zich in leningen storten zonder te weten wat ze aangaan. „Er wordt door bemiddelaars geadver teerd met 'loktarieven'. Je zal altijd zien datje daar nét niet voor in aanmerking komt. Datje altijd meer moet betalen. Ook bij de banken weten mensen niet wat ze echt betalen. Het staat niet in bro chures en vergelijken met andere banken is moeilijk, omdat randvoorwaarden an ders kunnen zijn. De Rabo heeft er geen belang bij voorlichting te geven over de tarieven van ABN-Amro en andersom. lét is geen wonder dat consumenten door de bomen het bos niet zien én dat ze, zoals onlangs bleek, slecht geïnfor-^ meerd zijn over bankzaken." Supermarkt Hilgersom trekt de vergelijking met een supermarkt waar op het schap artikelen van verschillende merken naast elkaar staan. „Op die manier kun je de prijzen van leningen niet vergelijken. Maar wees dan als consument tenminste kritisch. Let op de vorm van een lening en op de prijs, vergelijk ze en realiseer je dat dege ne die betaalt eisen kan stellen. Als je een auto koopt, kun je die beter niet door de dealer laten financieren. Dat kan knap duur uitpakken, net als de kredieten van postorderbedrijven. Ga hoe dan ook niet met de eerste de beste geldboer in Rl DOLF KLEIJN obligaties obligaties^ 55% aandelen onroerend goed obligaties 10 410%aandelen onroerend l0'° 75% aandelen lejtena aandelen ib 30% EKiük 15% laW .9nfoerend 9oed VI 100% aandelen— Inlogioliol, Polei Dieilens/HHD leggingshorizon ABN Amro jillemodel 1 (45 procent obligaties en 55 procent liquiditeiten) lhorizon van meer dan een jaar, terwijl de jaaropbrengst op 6 pro- dt gesteld. Jillemodel II (onroerend goed en aandelen elk 10 procent, liquidi- Iobligaties elk 40 procent) kent een beleggingshorizon van ten- Tie jaar, terwijl de gemiddelde opbrangst wordt gesteld'op 7 pro- (jpjllemodel III (obligaties 45 procent, aandelen 30, onroerend goed "iditeiten 10) heeft een gewenste horizon van meer dan zes jaar en k«i,'engst van 8 procent. 'model IV (aandelen 55 procent, obligaties 30 en onroerend is bedoeld voor de belegger die zijn geld ten minste tien jaar kan Het rendement komt uit op gemiddeld 9 procent, illemodel V (aandelen 75 procent, onroerend goed 15 en obliga- teeft een beleggingshorizon van meer dan vijftien jaar, terwijl de stprogonose 10 procent is. illemodel VI (aandelen 100 procent) is voor de belegger die zijn aar kan missen. Zijn gemiddelde opbrengst komt dan uit op 11 aldus ABN Amro. Beleggen wordt steeds populairder in Ne derland. Volgens schattingen is van de to tale omzet op de Amsterdamse aandelen- beurzen in totaal zo'n 1100 biljoen in 1997 40 procent direct afkomstig van particulieren. In 1992 waren particulieren slechts goed voor 12 procent van de gelde lijke omzet. De indirecte toestroom van geld van particulie ren op de effectenmarkt is veel groter. Pensioen fondsen en verzekeringsmaatschappijen steken het grootste deel van de pensioenpremies in aan delen en obligaties. Dat geld komt van de af drachten vanuit bedrijfsleven en overheid voor de pensioenen van de werknemers. De in beleggen .geïnteresseerde Nederlander kan zijn geld op verschillende manieren ter beurze brengen: direct in aandelen van bedrijven of in beleggingsfondsen. Er is een trend waarneem baar waarbij men zich meer en meer gaat inte resseren voor het direct beleggen in aandelen van bedrijven. In elk geval geldt altijd dat risi co's moeten worden gespreid. Dat wil zeggen: geld verdelen over verschillende groepen aande len, zoals financiële instellingen, technologie, voedingsproducenten en uitgeverijen. Vermogensbeheerders gaan er verder vanuit dat niet alle geld op één paard gezet moet worden. Zij adviseren om geld in verschillende discipli nes te investeren: aandelen, obligaties, deposi to's en onroerend goed. Van bank tot bank vari eert de verdeling over deze categorieën, maar bij de belangrijkste instellingen is de aandelenpor- tefeuille nergens groter dan 60 procent van de totaal belegde som. Beleggingsfondsen Beleggers die wel flink rendement willen, maar niet de sores van een aandelenportefeuille, zijn geschikte kandidaten om geld te steken in beleg gingsfondsen. Het spreiden van beleggingsrisi co's is via beleggingsinstellingen verzekerd. Er zijn er honderden van en die richten zich op zo wel binnen- als buitenland. Fondsen geven de particulier ook gemakkelijk toegang tot een ge- Gezond verstand 'Hallo beste beleggers, gaan wij nog ons gezond verstand gebruiken?'. Aldus de samenstellers van de Inter- net-pagina van 'Doh'. Doh (www- .doh.com) verzamelt ook legendari sche uitspraken van beroemde be leggers, die getuigen van een grote hoeveelheid gezond verstand. Koop goedkope aandelen en ver koop ze duur, is natuurlijk zo'n heel behartigenswaardig advies. Voor 'koop dure aandelen en verkoop ze duurder' geldt hetzelfde. 'Als de aandelenmarkten normaal werkten, lag ik nu in de goot te bedelen', was getekend: Warren Buffett, de Ame rikaanse superbelegger. Toch een man die miljarden vergaarde, met louter zijn gezond verstand. De veiligste manier om 100 in waarde te verdubbelen is het bank biljet dubbel te vouwen, aldus een andere filosoof. En beleg vooral in ondernemingen die een dwaas kan beginnen, want er komt een keer een dwaas die dat inderdaad gaat doen. Nog een uitsmijter voor exhibitio nistische geldwolven: wie zijn rijk dom de baas blijft is rijk en vrij. Als je rijkdom jou de baas is ben je pas echt arm. schakeerd beleggingsspectrum: aandelen, obli gaties, onroerend goed en liquiditeiten. Verder zijn er de zogenoemde gemengde fondsen, die een mix uit deze categorieën samenstellen. Ook de vraag of men over voldoende kennis be schikt om in het buitenland aandelen te kopen. kan een rol spelen. Beleggingsfondsen hebben specialisten voor dat doel in dienst. Het is hun taak om een landenportefeuille op te bouwen. Doen ze dat minder dan de concurrentie, dan vertaalt zich dat in lagere resultaten. In dat ge val stappen particulieren over naar beter rende rende fondsen. ABN Amro heeft eind 1997 spreiding over meerdere beleggingsvormen aanbevolen gekop peld aan het aantal jaren dat de belegger zijn geld niet nodig heeft. Dat laatste wordt de beleg gingshorizon genoemd: het nemen van meer ri sico wordt gekoppeld aan de duur van de beleg ging. De belegger die zijn geld maar kort kan missen, moet niet in aandelen beleggen, zo luidt het advies. Tactiek Het Amerikaanse Morningstar, beoordeler van beleggingsfondsen, houdt de prestaties bij van vele duizenden fondsen. In een onderzoek kwam het bedrijf onlangs tot opmerkelijke uit komsten: beheerders die minder dan 20 procent van het hun toevertrouwde vermogen per jaar verkopen (en er wat anders voor terugkopen) scoren het best. Over een periode van tien jaar leverde deze tac tiek elk jaar 1,5 procent meer op dan bij de fondsmanager die de portefeuille jaarlijks volle dig verkocht en nieuwe aandelen kocht. De par ticulier die klant is bij het actief handelende fonds loopt in totaal bijna 17 procent rende ment mis in tien jaar. Niet altijd hebben managers van belegggings- fondsen het bij het rechte eind. Vorig jaar sprong onder meer het wereldwijd beleggende Rolinco (Robeco-groep) er in negatieve zin uit. De sterk opgelopen beurskoersen deden daar het idee postvatten van een aankomende correc tie en er werden aandelen verkocht. De beurzen schoten desalniettemin vastberaden verder omhoog, waardoor Rolinco als een haas toch weer de fiks duurder geworden aandelen moest terugkopen. Het behoeft nauwelijks be toog dat het rendement een enorme deuk opliep, vergeleken met vergelijkbare fondsen, terwijl de klanten de nodige centen misliepen. PETER BEIJE Colofon: Deze Geld-bijlage is een uitgave van de Hollandse Dagblad Combinatie (HDC), waar deze krant deel van uitmaakt. Teksten: Karei Beckmans, Peter Beije, Rudolf Kleijn, Ronald Massaut, Raymond Peil, Nico Volkerts Foto's: Joop Boek, Jur Engelchor, Hans van Weel Illustraties: Sylvia Buczynski, Isabel van Daesdonk Lay out: Herman Wijte Eindredactie: Pieter de Lange, Jan Mol Redactie/coördinatie: Ronald Massaut Bronnen: ABN Amro, Consumentenbond, Coopers Lybrand, Nibud, Hypotheekshop, NVM Make laars, e.a. Belastinggidsen Elsevier, Kluwer en Ne derlandse Vereniging van Belastingbetalers. Beleggen ZATERDAG 7 MAART 1998

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 59