Wanneer werken geen geld oplevert, maar geld kost Financiële planning ament is soms een fiscale gewetenskwestie Geld maakt niet gelukkig is vooral het credo van mensen die zelf genoeg hebben. Nadenken over de besteding van je vermogen leidt soms tot de gang naar de notaris. Maar eerst moet je het verdienen. Liefst met z'n tweeën, al gebeurt dat vaak zonder nadan- ken over het werkelijke rendement en de extra kosten voor de kinderen. Kinderen zijn niet alleen een verrijking, maar ook een verarming. ZATERDAG 7 MAART Als beide ouders van schoolgaande kinde ren werken, is dat financieel dan wel zo gunstig voor bet gezin? Het klinkt zo mooi, twee inkomens in één gezin, maar er is ook een keerzijde aan de medaille. Werken kost ook geld. Zeker voor ouders met schoolgaande kinderen. Een poging de ba lans op te maken. Een poging, want na speuring bij diverse instanties leert, dat er in Nederland geen 'wetenschappelijk on derbouwd' onderzoek bestaat. De vrees bestaat echter, dat sommige parttimers per saldo voor een paar kwartjes per uur werken. Anderen kost een parttime baan mogelijk zelfs geld. „Diepgaand onderzoek naar wat het ouders van schoolgaande kinderen kost om allebei te kun nen werken, is er nooit gedaan", bevestigt Han- ny Kamerling van het Nederlands instituut voor budgetvoorlichting (Nibud). „Wij weten wel dat ouders die beiden werken de neiging hebben hun kinderen wat meer zakgeld te geven. Dat is al één kostenpost. Veruit de grootste post zal de financiering van de kinderopvang zijn. Zeker voor kinderen tot twaalf jaar," aldus de mede werkster van het Nibud. Elke willekeurige boekhouder denkt daar an ders over. De kosten van kinderopvang druk ken welliswaar zwaar op het tweede inkomen, nog zwaarder telt wellicht het verlies van fiscale voordelen van de alleenverdiener, zoals het ver lies van de dubbele belastingvrije som. Dat scheelt alleen al over geheel 1998 8200 netto. Tot dat bedrag werkt de partner met het laagste inkomen feitelijk voor niets. Kinderopvang Voor kinderen tot vier jaar zijn ouders aangewe zen op een kinderdagverblijf of crèche. Dat zijn vaak gesubsidieerde plaatsen. Ook kopen be drijven soms een aantal plaatsen voor hun werk nemers. In beide gevallen betalen de ouders een bijdrage die afhankelijk is van hun inkomen. Die bedragen kunnen flink oplopen. „Als je uit gaat van vijf hele dagen per week, kost de kin deropvang voor het eerste kind 80 tot 1130 per maand, afhankelijk van het gezamenlijke in komen. Voor het tweede kind betaal je 80 tot 375," aldus het Nibud. Met andere woorden: het tweede inkomen draagt er feitelijk toe bij dat de kosten van kinderopvang toenemen. Meer uren werken geven een hoger inkomen, maar ook hogere kosten van kinderopvang. „Zijn de ouders aangewezen op een particuliere, dus niet gesubsidieerde opvangplaats, dan vallen de kos ten nog hoger uit", aldus Kamerling. Gaan de kinderen naar school, dan zijn ze een deel van de dag onderdak. Er blijven echter 'ga ten' die moeten worden opgevuld: vóór de school begint, tussen de middag en na school tijd. Basisscholen zijn verplicht een overblijfmo gelijkheid te bieden. Daar staat in veel gevallen een klein bedrag voor (J 1 tot 2,50 per keer voor). Mogelijkheden voor volledige buitenschoolse opvang zijn in Nederland nog beperkt. Na schoolse opvang, waarbij kinderen na school tijd, op de vrije woensdagmiddag en in school vakanties worden opgevangen, is wel steeds va ker voorhanden. Maar niet voor niets. „Uit gaande van vijf dagen per week kan dit oplopen van 55 tot 755 per maand voor het eerste kind, en tot 255 voor het tweede." Ook hier geldt dat de partner met het tweede, kleinere in komen, deels voor de kinderopvang werkt. Een goedkopere oplossing dan kinderopvang is het zoeken van gastouders. „Dat is een vorm van opvang voor kinderen van nul tot twaalf jaar bij gastouders die zijn geselecteerd door een gastouderbureau. De opvang vindt plaats bij de gastouders thuis", vertelt Kamerling. „Bij kin deropvang gaat het vaak om hele of halve da gen. Een gastouders kost ongeveer 5 per uur voor één kind en 8 voor twee kinderen uit één gezin. Daar komen nog wel de bemiddelings- kosten voor het bureau bij. Die kunnen oplopen van een paar honderd tot een paar duizend gul den." Natuurlijk kan er ook buiten de georganiseerde opvang om naar een oplossing worden gezocht. „Ouders kunnen zelf een oppas zoeken die thuis op de kinderen komt passen. Bedragen vanaf 5 per uur daarvoor zijn gebruikelijk. Dat hangt wel een beetje van de kinderen af. Vragen ze erg veel aandacht, dan is een hogere vergoe ding reëel. Is de oppas ook bereid huishoudelijk werk te doen, dan moetje denken aan bedragen vanaf 12,50 per uur." Belastingaftrek Kinderopvang is niet uitsluitend een verlies post, rekent Kamerling voor. „Op kinderen die naar de kinderopvang gaan, sparen ouders thuis kosten voor voeding, energie en dergelijke uit." En zeker niet onbelangrijk is de mogelijkheid voor belastingaftrek. Die is weliswaar aan voor waarden verbonden, maar leve'rt per saldo wel lagere uitgaven op. Extra kosten worden tevens gemaakt voor voe ding, kleding en speelgoed. „Er is nog weinig onderzoek naar gedaan, maar ouders die rela tief weinig tijd aan hun kinderen kunnen beste- Kinderen worden voor de lunch opgevangen in een gastgezin. Foto Hans van Weel Ouders die beiden werken staan voor flinke extra uitgaven apt Is me den, compenseren dat vaak met (dureL M deaus." De kantoorcultuur brengt mt mee, dat niemand in een joggingbroek3 shirt op z'n werk kan verschijnen. Oo8er extra uitgaven voor de lunch. Als beidn. werken wordt ook vaak een werkster n v keld; gemiddelde kosten 15 per uurr(j En wie laat van zijn werk thuiskomt, eJ( altijd zin om lang in de keuken te sta. wat we gemaksvoeding noemen, hanr P ger prijskaartje", zegt Patricia SchutiJ Voorlichtingsbureau voor de Voeding tr tweeverdieners weten we dat die snelt zijn om dat te kopen. Daar staat teger ouders met kinderen vaak weer bewujnu juist voor de kinderen." rj Wat kost een kind? Het opvoeden van een kind betekent ook achttien jaar lang investeren in dat kind. De waarde van de opvoeding die ouders hun kind meegeven is niet in geld uit te drukken. Uitgaven voor huisves ting, kleding, voeding, scholen, kinder opvang, clubs en vrije tijd zijn dat wel. De hoogte van dit bedrag is echter af hankelijk van het inkomen van de ou ders en het aantal kinderen in een gezin. Een gezin met een modaal inkomen 3000 netto per maand) geeft in de eer ste achttien levensjaren maandelijks vol gens het Nibud gemiddeld 430 uit aan kosten van de opvoeding van één kind. In achttien jaar betekent dat 92.880. Komt er een tweede kind in het gezin bij dan stijgen de uitgaven voor beiden naar gemiddelde naar 610 per maand 305 per kind); een totale kostenpost van 131.760 65.880 per kind). De schaal vergroting van het gezin maakt dat uit gaven voor bijvoorbeeld baby-uitzet en kleding over meer kinderen 'uitge smeerd' kunnen worden. De totale kos ten stijgen, maar de kosten per kind da len. In een gezin met een boven-modaal in komen 5000 of meer netto per maand) profiteren kinderen mee van de reikwijd te van dat inkomen. De uitgaven nemen toe. Een enkel kind in zo'n gezin komt na achttien jaar op een kostenpost van 166.320 of 770 per maand. Heeft dat gezin twee kinderen dan stijgt de reke ning naar 239.760 119.880 per kind) of 1110 per maand 555 per kind). Ouders die zich nu rijk rekenen vergeten misschien dat in deze investeringsvoor- Wat kast een kind? nettoinvestenngen MODAAL (3000,-] BOVEN MODAAL (5000,- Notaris waarschuwt voor ondoordacht overhevelen vermogen Het menselijk leed dat met een overlijden ge paard gaat, is yaak onvoorstelbaar en onover komelijk. Het materiële leed is meestal wel te voorzien en te beïnvloeden. Een testament of vroege overheveling van bezittingen kan bij voorbeeld voorkomen dat de fiscus bovenmatig meeërft. De notaris adviseert hoe dat moet. Hij waarschuwt ook voor overhaaste besluiten, lou ter ingegeven door financiële redenen. „Iemand die voor zijn zestigste al begint met de fiscus te slim af te zijn voor het geval hij of zij overlijdt, moet wel beseffen datje alles watje overhevelt naar anderen ook echt kwijt bent. En daar kan soms veel meer ellende van komen," stelt notaris J. Eskens uit Heerhugowaard. Hij is woordvoerder voor de notariële beroepsorgani satie in zijn regio. Eskens houdt regelmatig spreekbeurten over testamenten en de fiscaal vriendelijke verdeling of overgang van vermo gen op familieleden. Elke notaris vindt dat het voor iedereen zinvol is een testament op te stellen. Eskens dus ook. „Een r. otaris is zelfstandig ondernemer. Een tes tament opstellen kost geld, het is ook een gewe tenskwestie. Hoeveel wil je regelen. De notaris zal je geen onnuttige dingen verkopen. Elk doorsneegezin met kinderen en een eigen huis zou een testament moeten opstellen. Nu hebben veel gezinnen helemaal niets geregeld voor het geval een van de partners overlijdt. Mensen wil len die problemen liever niet onder ogen zien. Dat geeft soms nog veel meer problemen. Mijn ervaring is wel dat in de meeste gevallen waarin helemaal niets is geregeld, de zaken uiteindelijk toch nog goed komen. Wie die onzekerheid wil voorkomen, moet aan een testament denken." Fiscus schuift aan Bij steeds meer erfenissen schuift de fiscus aan als er wat te verdelen valt. Nederland wordt rij ker. Het aantal miljonairs groeit, het eigen wo- ningbezit neemt toe, de huizen worden duurder en steeds meer mensen hebben een goed pen sioen opgebouwd. De fiscus is alert. Als bijvoor beeld een weduwe of weduwnaar overlijdt en een kind achterlaat dat 16.000 of meer erft, valt ook een belastingaanslag in de bus. Wie de fiscus op afstand wil houden, kan de no taris om raad vragen. Of overheveling van ver mogen 'zinvol' is, hangt van veel factoren af. De huwelijkse staat, het aantal kinderen, de testa- mentvorm en de opbouw van het vermogen zijn daarvoor slechts enkele ingrediënten. Het kan ook mislopen met het 'ontgaan' van de fiscus. Neem de ondernemer die op huwelijkse voorwaarden trouwde m zijn vrouw financieel leed bij een faillissement te besparen. Het bedrijf deed het goed en de man vergaarde een vermo gen van tien miljoen. Zou hij overlijden dan eet de fiscus daar flink van mee. De man besloot de huwelijkse voorwaarden op te heffen en de ge meenschap van goederen in te voeren. Het ver mogen van de vrouw steeg daardoor met vijf miljoen. Geen vuiltje aan de lucht, tot de vrouw overleed. De ondernemer mocht zijn 'eigen' vijf miljoen terugerven. En kreeg een fikse aanslag. Nieuwe wetgeving Voor erfrecht staat nieuwe wetgeving op stapel. De politiek wil dat de langstlevende echtgenoot of partner niet financieel gedupeerd wordt door een overlijden. Deze krijgt daarom in het nieuwe erfrecht, dat naar verwachting binnen enkele ja ren zal zijn ingevoerd, een sterkere positie ten opzichte van andere erfgenamen. Die anderen zijn meestal de kinderen. Is er geen testament, dan geldt over enkele jaren automatisch dat het eigendom (de woning) aan de langstlevende toe valt. Kinderen kunnen verkoop van de ouderlij ke woning dan niet meer afdwingen als zij willen erven. „Nu is de langstlevende kwetsbaar naar de kinderen toe. Kinderen kunnen, als ze dat willen, die positie nu nog uitbuiten", aldus Es- Kosten besparen Mensen met vragen over testamenten of vermo gensoverdracht kunnen bij de notaris terecht. Een oriënterend gesprek is gratis. „Zo'n gesprek kan kosten besparen. Mensen maken soms te voortvarend plannen. Ze zijn nog geen zestig en toch willen ze hun huis aan hun kinderen verko pen om bij geval van overlijden een aanslag van de fiscus te voorkomen. Ik vraag dan 'Weet je zeker dat je dit wilt?'. Ze vergeten dat ze nog een half mensenleven voor zich hebben. Misschien willen ze ooit verhuizen. De huur die ze gaan be talen is niet aftrekbaar van de inkomstenbelas ting, hypotheekrente wel. De huurinkomsten van de kinderen zijn belast. Ouders worden af hankelijk van hun kinderen die verhuurder wor den. Natuurlijk hoeft dat niet tot problemen te leiden, maar het kan." De notaris wijst erop dat in veel gevallen vermo gensoverheveling wel zinvol is. En wie niet met de fiscus of erfgenamen wil ruziën over de verde ling van vermogen? Het advies van de notaris is kort. „Interen op je vermogen, je geld opmaken, leef ervan. Dat is niet verboden." KAREL BECKMANS beelden de overheidssubsidie, in de vorm van kinderbijslag, al is afgetrokken. Het gaat dus om netto-investeringen. De be dragen heeft het Nibud berekend met ei gen adviestabellen die werden opgesteld voor de Nederlandse Vereniging van Rechtspraak. Die vereniging gebruikt df berekeningen voor het vaststellen van alimentatiebedragen voor kinderen van gescheiden ouders.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 58