Leidsch Dagblad ïS dreigen iet rem op ivestering Eerwacht tijdstip verkiezingsuitslag niet reëel Q2<INNENLAND Martin Jol op non-actief opjaar Hoogovens Duizenden Albanese vrouwen en kinderen vluchten Man bevrijd van 38 kilo zware tumor Zeven procent meer loon bij Heineken Vlietwijk TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. AG 6 MAART 1998 rvici ;rvic >40. OPGERICHT 1 MAART 1860 Juristen zijn erg boos op Kok en Sorgdrager over affaire-Steenhuis Buitenland Cultuur en Kunst Sekte wacht geduldig op komst van God zelf CrackityJones: diepgangen luchtigheid bij elkaar Sport Roda kansloos j na blamerende jfj nederlaag IM i KSmH& NR. 41637 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 puters faalden niet in Leiden, maar verwachtingen te hoog gespannen KERKRADE CPD irHonERIC-JAN BERENDSEN efooi 444» computerapparatuur heeft woensdagavond ge- Da tuvnaar de verwachtingen waren veel te hoog ge- 0%i. Daardoor had iedereen volkomen onterecht 0q% dat de uitslag van de gemeenteraadsverkiezin- ogo'Leiden al om half negen bekend zou zijn. Kwart t 09sn was een reëler tijdstip geweest. Die verklaring ^^"ioofd Stembureau van de gemeente Leiden, R. ig, 6;Oor het feit dat niet om half negen, maar pas om i biorer elf het eindresultaat werd presenteerd. ien1 acht uur sloten de 64 stembureaus, dus rond igen zijn - uitgaande van een ideale situatie - alle es in het stadhuis verzameld. Ga er van uit dat het inlezen door de computer een minuut per floppy duurt. Dan is het dus al ruim na half tien voordat de re sultaten van alle stembureaus kunnen worden opge teld." Dat laatste bleek volgens Fase 'nog een heel gedoe'. „Het verwerken van de gegevens van de 64 stembu reaus tot een eindresultaat leverde meer problemen op dan verwacht. Daar moeten we nog eens goed naar kij ken." Fase tekent daarbij aan dat die moeilijkheden meer te maken hebben met onwennigheid met het ge bruik van de apparatuur dan met vermeende techni sche problemen. Daarnaast was er nog een reden waardoor de eind uitslag geruime tijd op zich liet wachten. Nadat de re sultaten van 14 stembureaus waren geteld, werd een tussenstand opgemaakt op basis waarvan een prognose voor de eindstand kon worden gegeven. ,,Dat heeft een hoop tijd gekost", aldus Fase. ,,In ieder geval meer tijd dan verwacht." Volgens Fase is er absoluut geen sprake van paniek bij de gemeente. ,,Het is niet zo dat wij gisteren in een soort crisisoverleg rond de tafel hebben gezeten. Bin nenkort steken we de koppen bij elkaar om de gemeen teraadsverkiezingen te evalueren en vooruit te blikken naar de landelijke verkiezingen. Op 6 mei hebben we in ieder geval één voordeel; we hoeven geen tussenstand te geven." De beschamende 1-4 neder laag van Roda JC gisteravond tegen Vicenza in de kwartfinales van het Europese bekertoer nooi, was voor de leiding van de Limburgse club zeker niet de aanleiding voor het ontslag. Jol zou sowieso aan de kant zijn gezet. Hij heeft nog een doorlo pend contract tot en met het seizoen '98-'99. Roda JC heeft laten weten de contractuele ver plichtingen na te komen. Totdat de club een opvolger heeft gevonden, zal Eddie Ach terberg de training en de coaching op zich nemen. Het bestuur van Roda JC heeft Martin Jol vanmorgen op non* actief gesteld. Daarmee is een eind gekomen aan een lang sle pend conflict tussen de coach en zijn bestuur. De controverse verergerde afgelopen week, na uitspraken van de Scheveningse trainer in een voetbalweekblad. De reacties van het Roda-be- stuur op dat interview, waarin Jol met name uithaalde naar geldschieter en bestuurslid Ar nold Hendriks, lieten aan dui delijkheid niets te wensen over. tnvegen willen 15 jaar zekerheid ïderlandse Spoorwegen dreigen t,e stoppen met in- ingen in nieuwe treinen. Zij reageren hiermee op innen van minister Jorritsma (verkeer) om NS Rei- slechts tot 2008 toestemming te geven voor de exr tie van treindiensten op het nationale hoofdrailnet. eriode is volgens directeur H. Huisinga van NS Rei- veel te kort om verantwoord te kunnen investeren terieel, dat veel langer meegaat. door NS Reizigers. Binnenlands vervoer op de twee toekomstige hogesnelheidslijnen hoort daar niet bij. Deze diensten wil Jorri tsma apart aanbesteden. Huisinga vreest te worden op gezadeld met aanloopverliezen op nieuwe investeringen. Een andere maatschappij die vervol gens de diensten van NS Reizi gers in 2008 overneemt zou daarbij garen spinnen. Het idee om het hoofdnet in 2008 op te delen over verschillende bedrij ven vindt Huisinga ronduit slecht. „Je verstoort de samen hang in het treinverkeer. Boven dien maak je zo wel erg hapkla re brokjes voor buitenlandse vervoerders die het hier willen overnemen", zegt hij. Huisinga wijst erop dat de reiziger gebaat is bij een goed openbaar vervoerssysteem en niet zit te wachten op 'beper king van het marktaandeel' van NS. Inmiddels heeft de CNV- spoorwegbond zich bij de kri tiek aangeloten. personeelsblad De Kop- pleit Huizinga vandaag minstens vijftien jaar ze- d. „Krijgen wij korter de investeren we niet. In Iraat je dan over een af- icenario." Het is de eerste lat NS Reizigers naar bui- :edt met commentaar op ia 'De derde eeuw spoor' i 'rritsma, die waarschijnlijk f de week wordt besproken L, Kabinet. ~»ens Jorritsma's plannen :n alle regionale spoorlij- het noorden, oosten en osten van het land in de der jaren worden aanbe- aan regionale openbaar ïrsbedrijven. Hetzelfde voor de randstedelijke •rken die rond Utrecht, :rdam en Den Haag en •dam moeten komen. Het railnet met landelijke in- sneltrein- en stoptrein en mag volgens de nota 108 worden geëxploiteerd EN «RUDOLF KLEUN 'st in 1997 met 53 procent omhoog met 859 miljoen tot bijna 4 mil jard. De winst per aandeel steeg van 9,67 tot 14,02 gulden in 1997. De raad van bestuur wil een dividend uitkeren van 3,30 gulden per (certificaat van)' ge woon aandeel. Aandeelhouders wordt de mogelijkheid geboden dit dividend in contanten dan wel aandelen uitgekeerd te krij gen. Ondanks de goede vooruit zichten voor dit jaar waar schuwt de raad van bestuur Voor de ontwikkelingen, in Azië als de grootste factor van onze kerheid. De verwachting is dat de resultaatsverbetering vooral in het eerste halfjaar wordt ge boekt. De negatieve effecten van de crisis in Azië krijgen meer grip op het concern in de tweede helft van het jaar. Het gevaar voor Hoogovens ligt vooral in de mogelijke uitstra ling van de crisis naar de Noord-Amerikaanse en Europe se markten. iklijke Hoogovens heeft antastisch jaar achter de De netto-winst steeg in met 53 procent van -326 498 miljoen gulden. De t ging met een kwart om- tot tien miljard gulden. >s het lopende boekjaar S^kt de raad van bestuur de dichting uit dat de winst oger zal uitvallen. bedrijfsresultaat (het ver- tussen inkomsten en kos- ran het staal- en alumini- incern steeg met 62 pro- - 'an 434 miljoen in 1996 tot ïiljoen vorig jaar. Dat was [evolg van een hogere af- ïen beter productassorti- en kostenbesparingen, k ie zeer gunstige economi- I situatie in Europa en de koers van de dollar droe- ij aan de goede resultaten. l eigen vermogen nam toe irkse premier: ekt nog steeds urkse premier Yilmaz be- digt de Duitse regering van zetting van Hitiers beleid n Oost-Europa leefruimte de Duitsers te veroveren. Duitsers volgen dezelfde I !gie als vroeger. Zij geloven 'bensraum", zegt Yilmaz in ^interview met de Britse Vrouwen en kinderen uit het Drenica-gebied verlaten hun woningen, op de vlucht voor Servische troepen. KOSOVO HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT Kosovo's eerste vluchtelingen zijn een anderhalfjaar oude ba by die in een houten wieg ligt te slapen, een paar kinderen die op een bank zitten en vier vrou wen die droevig voor zich uit kijken. Allen zijn uitgeput want ze hebben 25 kilometer gelopen door de heuvels en de bossen. Ze zijn op de vlucht voor Servi sche troepen die gisterochtend een grote aanval hebben inge zet op verscheidene Albanese dorpen in het Drenica-gebied. Een half uur geleden zijn ze lo pend aangekomen in de stad Kosovska Mitrovica, waar ze worden opgevangen bij familie. „Het begon precies om kwart voor zeven 's ochtends", vertelt de 22-jarige Fikrije, afkomstig uit het dorp Prekaz, die een ui terst gespannen indruk maakt. „Eerst werd ons dorp beschoten vanaf een nabijgelegen oude munitiefabriek waar de Servi sche politie een basis heeft in gericht. Daarna kwamen de he likopters. Ze cirkelden boven de huizen, vuurden raketten af en vernietigden vele woningen. Uit alle richtingen verscheen politie in gepantserde voertuigen, overal brandende huizen, overal werd geschoten" In totaal heeft ze ongeveer dertig pantserwa gens en tanks gezien en vele tientallen volledig aan puin ge schoten huizen. „Ik weet niet 'Duitsland Lebensraum' krant Financial Times. De premier wijt het vooral aan de Duitse bondskanselier Kohl dat de EU-lidstaten Turkije hebben geweerd van de lijst van landen die als eerste voor toe treding tot de unie in aanmer king komen. Yilmaz gaat vol gende week niet naar de confe rentie van de EU met landen die lid willen worden. BOEDAPEST AP Een Hongaarse man die vo rig jaar plotseling kilo's was aangekomen begreep pas hoe dat kwam toen de art sen deze week een 38 kilo zware tumor uit zijn maag verwijderden. Het gezwel bleek goedaardig. Om het weg te halen moesten de artsen het in drie stukken snijden, zei chef-arts Marta Perlaki. Zij zei in haar carrière nog nooit zo'n grote tumor te hebben gezien. Voordat hij dinsdag in de Oost-Hongaarse stad De brecen werd geopereerd had de man zijn gewicht af gelopen jaar zien oplopen van 80 tot 120 kilo. De toe stand van de patiënt is sta biel, zei Perlaki. Akkoord bonden en bierbrouwer ZOETERWOUDE ANP De 3.700 werknemers van Hei neken krijgen de komende twee jaar een loonsverhoging van 7 procent. Hierover is gisteravond overeenstemming bereikt tus sen de bonden en de bierbrou wer. Omdat Heineken heeft aangegeven de CAO te willen moderniseren, hebben de par tijen de afspraken in het nieuwe contract overzichtelijk gehou den. „We gaan de komende twee jaar op nieuwe voorstellen studeren", aldus H.'Koning van de FNV. Het concern kent al een 36- urige werkweek. Ook loopt het voorop met afspraken over scholing en brede inzetbaar heid. Alle werknemers worden momenteel getest. Waar nodig volgt scholing, zodat iedereen in staat is de technologische ontwikkelingen bij te benen. Het bedrijf neemt de komen de drie jaar honderd mensen boven de sterkte aan om ze werkervaring te laten opdoen. De helft van die plekken is gere serveerd voor allochtonen. Een derde van de ervaringsplekken bestaat uit hogere functies. Tweederde bestaat uit produc tiefuncties. Daarnaast trekt het concern de komende twee jaar 1,5 ton uit voor projecten om de in stroom van langdurig werklozen te bevorderen. Ex-Heineken werknemers die in de WAO zit ten, krijgen een grotere kans op een nieuwe baan. Als ze worden herkeurd en gedeeltelijk ar beidsgeschikt worden verklaard, spant Heineken zich in voor een baan. De CAO geldt voor de werknemers bij vestigingen in Zoeterwoude, Amsterdam en Den Bosch; De Ridder in Maas tricht; Brand in Wijlre en het frisdrankenbedrijf Vrumona in Bunnik. goed of het soldaten van het le ger waren of politie-agenten. De Serviërs droegen camouflage pakken en helmen." Volgens Fikrije zijn zo goed als alle vrouwen en kinderen vertrokken uit Prekaz, een dorp met ongeveer zevenduizend in woners. „De mannen zijn ge bleven", zegt ze, „zij wilden de huizen verdedigen tegen de Ser viërs." Fikrije's broer is achter gebleven, maar ook haar zus en haar moeder. „Zij kan niet lo- Rusland levert kernreactoren aan Teheran MOSKOU Rtr Rusland heeft een voorlopige overeenkomst gesloten met Iran over de levering van twee of meer kernreactoren. Het zou gaan om de derde en vierde re actor van de kerncentrale in Bushehr. Volgens de Russische vice- premier Bulgak die de overeen komst in Teheran sloot, zal het jaren duren voordat het con tract definitief wordt gesloten en uitgevoerd. De Russen bena drukken het voorlopige karakter van de deal, omdat de VS en Is raël er waarschijnlijk zeer onge lukkig mee zullen zijn. De Rus sische reactor zou Teheran de mogelijkheid geven om plutoni um voor militair gebruik te pro duceren. Israël beschouwt een Iraanse atoombom als een be dreiging voor zijn veiligheid. Eerder zegde Moskou de VS toe niet te zullen meewerken aan ontwikkeling van nucleaire ca paciteit door Iran. FOTO 'AP' SRDJANILIC pen, dus m'n zus is gebleven om haar bij te staan" Ze barst in snikken uit en kan nauwelijks nog praten als ze aan haar ach tergebleven familieleden denkt die nu zijn overgeleverd aan de Servische ordetroepen. „Trage die, tragedie", snikt ze. Pagina 2: 'Dat God je moge bij staan' Supersnel auto wassen HET WOORD IS AAN Wim de Bie De mooiste bandjes zijn nog steeds de stembandjes. WOLKEN EN REGEN "76° 175° -175° 50% 40% 40% 10% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 RTV/programma's11 Sport22,23 Strips10 Uitgaan12 Computerbuit in Hoofddorp onderschept HOOFDDORP ANP/PETRA DUIVENVOORDE Het Landelijk Rechercheteam (LRT) heeft op een bedrijventer rein in Hoofddorp een vracht wagen met gestolen computer benodigdheden onderschept ter waarde van 12 miljoen gulden. Hierbij werden in de nacht van woensdag op donderdag zes verdachten aangehouden, vier Nederlanders en twee Ieren. Een woordvoerder van het Korps Landelijke Politiedien sten heeft dit gisteren bekend gemaakt. De woordvoerder wil, in het belang van het onder zoek, niet zeggen om welk Hoofddorps bedrijventerrein het gaat. Evenmin wil hij kwijt bij welk bedrijf op het terrein de gestolen goederen werden over geladen. De lading (vullingen voor printers en andere computer- supplies) was afkomstig uit Ier land en bestemd voor een klant in Amersfoort. De politie volgde de trekker met oplegger al voor dat zij de grens bij Hazeldonk overging. Gewaarschuwd door de Ierse autoriteiten was zij er van Op de hoogte dat het trans port vanuit Ierland via België naar Nederland zou gaan. Vanaf Hazeldonk ging de rit via Utrecht naar Amsterdam, waarna de goederen door een handlanger naar het bedrijven terrein in Hoofddorp werd be geleid. De verdachten, van wie de Ierse chauffeur als hoofdver dachte wordt aangemerkt, wor den vandaag voorgeleid aan de officier van justitie van het Lan delijk Bureau Openbaar Minis terie. Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 94,151 automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f.95.15) X Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1