JU dreigt Joegoslavië tiet sancties Zware storm legt treinverkeer plat :p lesten kolonisten p Curasao ontdekt TRIANON THEATER Veel vaker boete voor hardrijders WAO onbekend bij ondernemers Durex nu ook in China te koop Met zo 'n stemcomputer gaat het net als bij de AH' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. HET WOORD IS AAN Edward Heath Een politieke partij is als een voetbalelftal: het midden veld geeft minder zorgen dan de beide vleugels. Saanhoudend (wisselvallig 0*/7° 5"/8o 377 o 5S5£& 60% 70% 40% 5SSS5# 20% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur9 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,15,17,18 RTV/programma's11 Schrijvende lezers20 Sport19,21 Strips10 Uitgaan8 Eerste vrouw als commandant de ruimte in WASHINGTON Rtr De Amerikaanse luitenant-kolo nel Eileen Collins wordt de eer ste vrouwelijke commandant van een missie van een ruimte veer. President Clinton maakt haar benoeming morgen be kend. Collins werkt sinds 1990 bij NASA en al twee ruimte-mis sies uit. Collins bestuurde als eerste vrouw een ruimteveer. Kom naar het grote en gezellige Auto Occasion Festival in de Groenoordhalien Leiden. lerSNSDAG 4 MAART 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 lub escalatie in Kosovo te voorkomen d, O 5o.4turopese Unie heeft Belgrado gisteren gedreigd met ?°Q4jtve economische sancties als het conflict in de zuide- -Servische provincie Kosovo uit de hand loopt. Bo- ?g°yien kan Belgrado betere economische betrekkingen .^"Jde EU wel vergeten als het niets doet om de situatie lossen. tL-BELGRADO Rtr-DPA-ANP Joegoslavische regering zich op haar beurt fel uit i de 'internationalisering' iuitenlandse inmenging' in jterne' zaak.,,De eenzijdige jlling van de Europese heeft al slecht uitgewerkt et geval van Bosnië-Her- nna", aldus de Joegoslavi- vice-premier Lilic in een (programma. Defensiemi- r Bulatovic beschuldigde in ilfde programma bepaalde ?n ervan dat zij de 'terroris- n Kosovo' steunen. Hij zei welke landen hij op het oog ,dat de Verenigde Staten deze week al opriepen tot dialoog, was het gisteren al de EU die commentaar p de gebeurtenissen in Ko- EU-voorzitter Groot-Brit- lë liet weten dat de unie de ilddadige onderdrukking (le betogingen veroordeelt. Iritse minister van buiten- se zaken Cook meldde dat (e Joegoslavische president sevic morgen ontmoet en elijk ook leiders van de Al- izen in Kosovo, ilosevic kan het zich niet Drloven zich helemaal niets te trekken van de interna tionale gemeenschap. Welis waar is een aantal van de sanc ties tegen Joegoslavië na het vredesverdrag van Dayton in 1995 opgeheven, maar het land mag bijvoorbeeld nog steeds niet bij het IMF of de Wereld bank aankloppen voor lenin gen. Europees commissaris Van den Broek (buitenlandse be trekkingen) waarschuwde Bel grado voor uitbreiding van het conflict. Hij riep Milosevic op de autonomie van Kosovo te herstellen. Zodra het conflict es caleert tot een grensoverschrij dend conflict, kan de internatio nale gemeenschap niet meer werkeloos toekijken, aldus Van den Broek. Enkele honderden Kosovo-Al- banezen betoogden gisteren voor het gebouw van de Eu ropese ministerraad. Een zegs man riep op tot optreden van NAVO-troepen in het roerige gebied om een einde te maken aan het 'Servische terrorisme'. Bij het geweld het afgelopen weekeinde vielen volgens nieu we Albanese gegevens 25 do den. herstelwerkzaamheden in voormalige synagoge op l<;ao zijn de stoffelijke res- bntdekt van de eerste gene- i Nederlandse kolonisten, ar het een protestants kerk- betreft, dat dateert uit de )de helft van de zeventiende iv, zijn we er vrij zeker van het om Nederlandse kolo- ?n gaat", zei archeoloog Jay iser gisteren. ij bevestigde dat er tot nog drie geraamten zijn gebor gen. Ze zaten in twee houten kisten waarvan alleen de spij kers nog enigszins intact waren. Haviser zegt dat de afdrukken in de grond aantonen, dat er zich nog meer stoffelijke resten bevinden. ,,Het is een ontzet tend interessante vondst. Door wetenschappelijk en chemisch onderzoek kunnen we bijvoor beeld meer te weten komen over de voeding uit die tijd." De begraafplaats moet rond 1680 zijn opengesteld. De slui ting ervan had in 1810 plaats. Breestraat 31, tel.: 5123875 Vanaf do. 5/3 première Eerste miss Algerije (22): Beeldschoon en heel bang voor steniging Cultuur en Kunst Een expositie vol romantiek in Joods Historisch Museum APELDOORN GPD De politie heeft vorig jaar bijna drie miljoen processen-verbaal uitgeschreven voor te hard rij den. Dat is een stijging van bij na vierhonderd procent ten op zichte van 1992. Toen bedroeg het aantal uitgedeelde bekeu ringen in verband met gecon stateerde - snelheidsovertredin gen 746.000. In totaal werden het afgelo pen jaar ruim 4,5 miljoen sanc ties opgelegd wegens overtre ding van de verkeersregels. Ver geleken met 1992 gaat het hier bij om een ruime verdubbeling. Die cijfers zijn vanmiddag ge presenteerd tijdens een congres in Apeldoorn, belegd door het Aktiecentrum Naleving Ver keersregels. Daar wordt gespro ken over verdere verkeershand having in Nederland. Ook wordt teruggeblikt op veertig verkeers- handhavingsprojecten van de afgelopen twee jaar. Die richt ten zich op het overtreden van de maxiumsnelheid en het rij den door rood licht. Ondernemers zijn slecht op de hoogte van de inhoud van de nieuwe arbeidsongeschikt heidswet (WAO). Ruim eender de heeft alleen vaag iets over de wet gehoord, en 17 procent weet van het bestaan niet af. Met de invoering van de nieu we WAO op 1 januari is nogal wat veranderd voor de onderne mer. Deze moet nu zelf de WAO-premie betalen, terwijl die eerst voor rekening van de werknemer kwam. De premie gaat omhoog naarmate er meer werknemers arbeidsongeschikt raken. Vooral bedrijven met minder dan tien werknemers weten weinig over de nieuwe wet, in jargon Pemba genoemd. Dit blijkt uit onderzoek dat bureau Heliview heeft gehouden onder 500 ondernemingen. Een op de vijf bedrijven zegt goed op de hoogte te zijn van de privatise ring van de WAO. Ten onrechte denken veel on dernemers dat ze de WAO-uit- kering voor de werknemers die arbeidsongeschikt raken volle dig zelf moeten betalen. Die re geling geldt echter alleen voor de bedrijven die ervoor hebben gekozen het publieke bestel te verlaten. Bij de meeste onder nemers is daar geen sprake van. Veel bedrijven hebben geen idee hoe ze het publieke bestel kunnen verlaten en bijvoor beeld een verzekering kunnen afsluiten om het WAO-risico te beperken. PEKING ANP Durex, het meest verkochte condoom ter wereld, is binnenkort ook verkrijgbaar in China. Fabri kant London International Group heeft een ak koord gesloten dat voor het eerst commerciële condoomverkoop in het land mogelijk maakt, naast de bestaande gratis verstrekking. Chinezen hebben het niet erg op condooms. Wie zwangerschap wil voorkomen, kiest door gaans voor sterilisatie. Maar door de enorme om vang van de bevolking worden er jaarlijks toch nog 1,2 miljard condooms gebruikt. Alleen in de Verenigde Staten zijn het er meer. De condooms zijn afkomstig van zeven staatsbedrijven. De overheid verstrekt ze kostenloos aan gehuwden in het kader van de strenge geboortebeperking. Vol gens topman Nick Hodges van London Interna tional heeft de Chinese regering twee motieven om met zijn concern in zee te gaan. In de eerste plaats zullen de kosten van de gratis verstrekking omlaag gaan. Verder beseft Peking dat de con dooms van eigen makelij heel wat minder be trouwbaar zijn dan een Durex. De preservatieven van London International komen in heel China beschikbaar in drogisterijen, supermarkten en warenhuizen, ook voor onge- huwden. Het concern zal in nauw overleg met de overheid een grote reclamecampagne voeren. REGIO MARCEL SMEETS KEES VAN KUILENBURG De zware storm heeft het treinverkeer tus sen Leiden-Lammenschans en Utrecht gis teren en vanmorgen in de spits grotendeels platgelegd. Rond half acht gisteravond brak ter hoogte van Zoeterwoude de bovenlei ding. Ook op het traject tussen Bodegraven en Woerden lag het treinverkeer vanoch tend stil. Sinds negen uur, een uur later dan aanvankelijk gepland, rijden alle treinen tussen Leiden en Utrecht weer volgens het spoorboekje. Treinreizigers hebben door de kabel breuk bij Zoeterwoude gisteravond ruim twee uur opgesloten gezeten in het door de kabel getroffen treinstel. De geknapte bo venleiding veroorzaakte lichte schade aan de trein. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Nadat de NS veiligheids maatregelen hadden getroffen en de elektri citeitskabel weer was geaard, konden de passagiers hun rijtuig verlaten. Voor verder vervoer zetten de NS bussen in. Ook treinreizigers tussen Bodegraven en Woerden liepen vanochtend ernstige ver traging op. Rond zes uur vernielde daar een spoorwegboom door de harde wind even eens de bovenleiding. Om half negen waren de problemen op dat baanvak opgelost en werd voor het treinverkeer het sein weer op groen gezet. Ook hier zetten de NS bussen in om de gestrande reizigers verder te ver voeren. De storm veroorzaakte gistermiddag rond zes uur een ravage op de Hoogeveensweg in Hazerswoude-Dorp. Daar ramde de vrachtauto van een 38-jarige chauffeur uit het Franse Wattrelooz een tegemoetko mende aanhangwagen. Vervolgens ontwor telde de vrachtauto twee bomen voordat het gevaarte in de berm tot stilstand kwam. Door een windvlaag begon de tegemoet komende aanhanger van een veertigjarige man uit Hazerswoude-Dorp, die in de rich ting Boskoop reed, te slingeren. De aanhan ger kwam daardoor op de verkeerde weg helft, net voor de aanstormende Franse vrachtwagen. Beide chauffeurs bleven om- gedeerd. De weg was in beide richtingen geblokkeërd door de voertuigen. De Ha- zerswoudse vrijwillige brandweer had een uur nodig om de ravage op te ruimen. Elders in de regio bleef de stormschade beperkt. Sport Ajax legt het thuis royaal af tegen Spartak Moskou LEIDEN WIM KOEVOET THOMAS ERDBRINK Buiten raast de wind, maar in het Leidse stemlokaal 35, zorg centrum Lorentzhof, loopt het nog niet storm. Van de 1.277 kiesgerechtigden hebben er om 9.15 uur 76 van hun recht ge bruik gemaakt. Van de 119 be woners van de Lorentzhof, ge middelde leeftijd 87 jaar, wor den de meesten rond half elf verwacht, tijdens het koffieuur- tje. Een enkeling komt eerder stemmen. Voor bijna alle be woners, vertelt mevrouw M. Je- hee, manager activiteiten, bete kent deze verkiezingsdag het debuut op een computer. Ruim van tevoren hebben de oudere bewoners instructies per video gehad. J. de Bree, lid van het stemlokaal en zelf 78 jaar, verwacht geen extra pro blemen. ,,De ouderen hadden ook altijd al moeite met het ro de potlood en de kleine letter tjes op het stembiljet. Met de stemcomputer gaat het er net zo aan toe als bij de groenten- afdeling van Albert Heijn." Toch moet hij in vijf minuten tijd twee keer stemmen voor even zo veel bewoners van de Lorentzhof. „Drukt u maar CDA voor mij in", luidt in beide gevallen het verzoek. W. Het- tinga, ook lid van het stembu reau en voormalig CDA-raads lid, glundert. „Dit doet m'n hart goed", zegt hij en slaat de 84- jarige op zijn schouders. Nemen de oudere kiezers de tijd om later op de dag hun stem uit te brengen, veel jonge ren maakten vanmorgen al vroeg de gang naar het stemlo kaal. Volgens Jan Bruin, voor zitter van het stembureau in het gebouw van het Leger des Heils, was zeker de helft van al le stemmers voor negen uur onder de 27 jaar. Ook op het nog schemerige stationsplein zeggen veel jongeren dat ze al hebben gestemd. De eerste berichten over de opkomst in Oegstgeest en Lei derdorp vanmorgen waren po sitief. In het Leiderdorpse ge meentehuis had zich om half elf al zo'n vijftien procent van de stemmers gemeld. Dat is boven verwachting, meldt men aldaar. Ook in het stembureau in De Drieluik in Oegstgeest ging 'alles naar tevredenheid'. Daar hadden om elf uur al hon derdvijftig mensen gestemd; ongeveer tien procent van de Oegstgeestenaren die daar moeten stemmen. Het stembu reau in verzorgingshuis St. Ja cobus in Roelofarendsveen no teerde tot elf uur eenzelfde per centage. De opkomst in Alphen aan den Rijn noemt een woord voerster van de gemeente 'redelijk'. „Vergelijkbaar met vier jaar geleden. Avondvullende tv-uitzending verkiezingen abonnement op het Leidsch Dagblad. .Naam.Vooiieuers:m j Adrts Postcode:Plaats:L 'Tel:U v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lP Per maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 9-1,15) i i automatisch (f. 32.70) Oacceptgiro (f. 95,15) W iNr. bank/giro: Handtekening:i i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel, -'712141"400114" OF BEL 071-51 28030 maandag t/m vrijdag Veel Leidenaars maakten vanmorgen voor het eerst kennis met de stemmachine. De NOS verzorgt vanavond op Nederland 1 een uitzending over de gemeenteraadsverkie zingen. De uitzending begint om 19.30 uur en eindigt met een slotdebat in het gemeente huis van Hilversum tussen de lijsttrekkers van PvdA, CDA, VVD, D66 en GroenLinks. Een live-uitzending met ver slaggevers op locatie in de regio zat er door de financiële proble men van TV West niet in. Wel brengt de lokale televisiezender van 22 tot 24 uur een uitslagen programma waarin in ieder ge val alle uitslagen in de regio worden gemeld. Verder worden er eerder op de avond opgeno men reportages van de uitsla genavonden in onder andere Leiden en Alphen aan den Rijn getoond. Adjunct-hoofdredac teur van het Leidsch Dagblad Ton van Brussel en hoofdredac teur Jan Schinkelshoek van de Haagsche Courant geven com mentaar op de uitslagen. De regionale zender Holland Centraal geeft vanavond geen bewegende beelden van de uit slagenavonden. Wel worden alle uitslagen zo snel mogelijk via de foto henk bouwman TV-krant bekendgemaakt. Drie dagen lang kunt u kiezen uit meer dan 200 gekeurde en gegarandeerde occasions. Vele merken in alle orijsklassen. En met een extra hoge inruilprijs voor uw huidige auto. r MITSUBISHI kom genieten van steer, gezelligheid en extra auto-voordeel. motors Van vrijdag 6 tot en met zondag 8 maart. De gezamenlijke Mitsubishi dealers nodigen u van harte uit! Minimaal f 3.000.- terug voor uw huidige auto (informeer naar de voorwaarden) Voordelige financiering. Neem gerust de kinderen mee.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1