Leidsch Dagblad 1 21 pharming ijaat door 'net klonen «laneges zijn bezorgd over dodelijk paardenvirus VI ietwij k oor opofferen pand Rijnwoude bang voor acties bij proefritten rijksweg 11 MARESTAD OCCASION rjrs Cieba Stoffelijke resten Van der Lubbe mogen naar Leiden i wesselman pTTïrrn Nog geen gouden tip over moord Stevenshof Damrak breekt zijn eigen record opnieuw TAG 27 FEBRUAR11998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG ƒ2,30 iinnenland Buitenland Cultuur en Kunst Sport Minister Wijers tevreden over handelsmissie naar China Per e-mail aan Saddam Hussein: Israëlische militaire geheimen Riccardo Chailly blijft nog tot 2004 Krajicek wil succes in Ahoy' herhalen Nootdorp al twee paarden overleden EN BOLLENSTREEK/LEIDEN eges in de Leidse regio nemen hun nu bij een collegabedrijf Nootdorp een besmettelijk paarden- 52 ;ziekte is uitgebroken. Twee paar- daar zijn al overleden als gevolg de ziekte. „Als het je overkomt ben hoorlijk in de aap gelogeerd", zegt naar R. Korbee van Manege De dv ruiters in Sassenheim. „Maar wij ^ben weinig paarden die wedstrij- den doen. We hebben hoofdzakelijk vaste klanten. Voorlopig laten we in ie der geval geen vreemde paarden in huis." Diè laatste maatregel wordt ook el ders genomen. Ook de Noordwijkse manege Meeuwenoord heeft tijdelijk geen vreemde paarden in de stallen. Het regime bij de Katwijkse manege Jonker gaat zelfs nog wat verder. „Ik heb het gehoord van Nootdorp. Voor lopig gaan we daar niet heen, en om gekeerd. En we vragen ook aan men sen of ze er elders mogelijk mee in aanraking zijn geweest", aldus Jonker. Voor J. Barnhoorn van de Noord wijkse manege de Barnhoeve is het eenvoudig: „Als je maar wat aan rot zooit, krijg je dingen als het paardenvi rus." Toen hij hoorde dat het zogehe ten rhino-virus rondwaarde in Zuid- Holland, trof hij maatregelen. „Ik heb onmiddellijk al mijn paarden laten inenten." Reden voor paniek is er niet, zegt dierenarts R. Koster van de Leidse praktijk Vestjens, Koster, Booij, Raads- veld en Stoker. Hij heeft ook de indruk dat het wel meevalt met de angst on der de manegehouders. „Er is ook geen groot alarm geslagen, al zijn er uiter aard mensen die zich zorgen maken. Het is nu twee weken geleden dat de ziekte in Nootdorp uitbrak. Als zich voor volgende week woensdag zich geen nieuwe gevallen voordoen, is de kans dat de ziekte zich heeft verspreid niet zo groot meer." De ziekte, die begint bij de luchtwe gen, kan fatale gevolgen hebben. Als het virus de zenuwbaan achterin de rug aantast, kan het dier verlamd ra ken. Wedstrijdpaarden worden om die reden afgemaakt. Er zijn paarden die anderhalf jaar nodig hebben om weer op de been te komen, zegt Koster. „En als het een dressuurpaard is dat ver lammingsverschijnselen heeft gehad, dan is het de vraag of het ooit nog een concours loopt." wdrijf verbaasd over verbod minister •J: Leidse biotechnologiebedrijf Pharming heeft met j|bazing gereageerd op het verbod van minister Van me tsen van landbouw op het klonen van rundëren. Dit 3klek vanochtend bij de presentatie van de twee kalfjes 3*f le en Holly, de twee gekloonde vrouwelijke kalveren het proefdierbedrijf in het Zuid-Hollandse Polsbroek, j irming verklaarde dat de activiteiten in elk geval door- v's biotechnologiebedrijf heeft ligingen in Finland, België de Verenigde Staten, waar ider bezwaren tegen deze inieken bestaan. Liever ech- jblijft het bedrijf in Neder- Het heeft zijn hoofdvesti- in Leiden en de meeste we- ichappers zitten hier. lolly en Belle, de twee kalve- zijn in samenwerking met universiteit van Luik ge it door de kernen van em- inale cellen in te bouwen in Supersnel au to wassen lege eicellen. Deze lege eicellen kunnen worden gewonnen uit slachtafval. Het voordeel van deze techniek is dat materiaal van een 'ideaal dier' kan wor den gebruikt en vermenigvul- digd, Pharming heeft grote ervaring met het genetisch manipuleren van runderen, zoals de fameuze stier Herman wiens nakomelin gen kunnen worden gebruikt om het medicijn lactoferrine te maken. De nu gepresenteerde metho de is een alternatieve manier om aan een groot aantal iden tieke dieren te komen. Het be drijf loopt niet het risico dat veel tijd en energie wordt ge bruikt voor dieren die uiteinde lijk niet bruikbaar zijn. De zoge noemde kerntransplantatie is een betere manier om een groot aantal nakomelingen te maken dan het splitsen van een pril embryo. Dat kan namelijk niet onbeperkt, zegt F. Pieper, hoofd onderzoek van Pharming. Belle en Holly, de twee gekloonde kalfjes van Pharming. FOTO GPD ROLAND DEBRUIJN Gemeente wil extra bevoegdheden politie ,vr pist vprpftfdirip IEN WIM KOEVOET Leids Vrijetijdscentrum IC) eist van de gemeente een ladevergoeding als het zijn i idige onderkomen aan de eestraat moet opofferen aan plannen voor een nieuw nkelgebied tussen Aalmarkt Breestraat. Wethouder Pechtold (D66) en de leiding de poptempel hebben tot 4 li lart, de dag van de gemeente- adsverkiezingen, de tijd om een akkoord te komen. Het luwe college is ook gehouden n dit akkoord. Volgens Pecht- is de gemeente bereid 'tot mpensatie' van de schade die LVC, dat op het punt staat huidige onderkomen te ver- uwen, 'ongetwijfeld' gaat ïij- h. In ruil voor de compensatie jat het LVC de gemeente 'een nkpauze' toe tot uiterlijk de- mber 1998. Dan moet er een ffinitief raadsbesluit vallen: LVC blijft in een vernieuwd 1 ind aan de Breestraat of krijgt een nieuw onderkomen elders in de binnenstad. Valt de keuze op een andere locatie die duur der is, dan wil LVC-voorzitter F. Delemarre dat de gemeente ook die extra kosten voor haar rekening neemt. De aanhoudende onzeker heid over de huisvesting gaat volgens Delemarre ten koste van de programmering, bezoe kersaantallen en het enthou siasme van vrijwilligers en per soneel. Komen partijen er voor 4 maart niet uit, dan zegt het LVC 'neen' tegen de gevraagde denkpauze. Pagina 13: Toekomst LVC weer onzeker RUNWOUDE MARCEL SMEETS Rijnwoude wil een speciale po litieverordening uitvaardigen tijdens het experiment met Au tomatische Voertuigen Gelei ding op de nieuwe Rijksweg All. Uit angst voor aanslagen en demonstraties moet de poli tie bij de 'proefritten' (tussen 15 en 19 juni) de vrije hand heb ben. Door de verordening kan de gemeente het evenementen terrein als verboden gebied aanwijzen, demonstraties ver bieden en verstoring van de or de, of zelfs al de dreiging daar mee, met harde hard bestraffen. Universiteiten en automo bielfabrikanten tonen tijdens Automated Vehicle Guidance Demonstrations (AVG) de nieuwste snufjes op het gebied van vervoerssystemen. Zo rijden er prototypes van auto's met apparatuur die taken van de be stuurder overneemt. De resulta ten moeten bijdragen aan de oplossing voor het fileprobleem. De komst van diverse VIP's, zoals minister Jorritsma en de Europese commissarissen Ban- gemann en Kinnock, doet de gemeente echter het ergste we zen. Burgemeester M. Boelen is vooral bang voor acties van milieu-organisaties en protes ten tegen de komst van de HSL, zo blijkt uit zijn brief aan de ge meenteraad. De politie is in elk geval met een groot aantal mensen en een peloton ME'ers paraat. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat, dat al een jaar voor bereidingen treft voor het eve nement, deelt de vrees van Rijn woude niet. „We hebben geen signalen ontvangen dat er iets gevaarlijks kan gebeuren. CENTRE Peugeot 106 Accent 1.0 inj. rood, juni 1995 57.000 km 16.950,- Peugeot 106 Select 1.1 inj. rood, maart 1997, 15.000 km, veel extra's 22.950,- Peugeot 106 Accent 1.5 Diesel groen, febr. 1995 57.000 km 18.950,- Peugeot306 SR Sedan blauw met., juni 1995 36.000 km 25.950,- Peugeot 306 XN Diesel 3-drs. rood, juni 1995 96.000 km 22.950,- Peugeot 306 S16 2.0 16V rood met. maart 1994 veel extra's 26.950,- Peugeot 405 1.6 GLi rood met., febr. 1995, 31.000 km i stuurbekrachtiging 25.950,- Rt^lAuto Marestad Esmtfl Weversbaan 9 ■pfjAA (Autoboulevard), K2ÉSI Leiderdorp BoSfff 071 -5411110 Internetadres: http:/w ww.autohanh.nl E-mail: nrarostad@ci8tron.nl Epiwïöiweflwwni 10.00 -16.00 uur De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! Lmtoormeubelen LEIDEN/LEIPZIG» RUUD SEP Wanneer de gemeente Leiden de stoffe lijke resten van Marinus van der Lubbe wil herbegraven, dan is de gemeente Leipzig bereid hem in 2006 op te gra ven. Met die boodschap van het Leipzi- ger Friedhofsamt keerden de kunste naars Ron Sluik en Reinier Kurpershoek gisteren terug naar Nederland. Hun voornemen om het nu nog naamloze graf van Van der Lubbe te sieren met een door henzelf ontworpen steen, is verder enthousiast ontvangen. „Het is dus niet meer zo dat we een monumentenreeks op willen richten, we gaan een monumentenreeks op richten", aldus Sluik. De onthulling van de steen in Leipzig staat gepland voor 13 januari 1999: dan is het negentig jaar geleden dat Van der Lubbe werd gebo ren. Het Friedhofsamt is overigens niet van plan om Van der Lubbe te zijner tijd een eigen hoekje te geven op de be graafplaats. De Nederlander ligt op tweeënhalve meter diep onder een ur nenveld dat in 2006 wordt geruimd. Na de ruiming kunnen de stoffelijke resten eventueel worden opgegraven en over gebracht naar Leiden. Gebeurt dat niet, dan wordt de steen op dat moment op zijn graf geplaatst. „Vervolgens willen ze om zijn graf opnieuw een urnenveld inrichten", vertelt Sluik. Naast een gedenksteen in Leipzig wil len de twee kunstenaars stenen oprich ten in Van der Lubbes geboortestad Lei den en in de Rijksdag in Berlijn. De Lei- denaar stak op 27 februari 1933, een maand nadat Hitier aan de macht was gekomen, de Rijksdag in Berlijn in brand en kreeg daarvoor de doodstraf. De kunstcommissie van de Rijksdag heeft inmiddels aangegeven positief te staan tegenover een steen voor de Lei- denaar. Tot op heden komt de naam Van der Lubbe nergens voor in de Rijks dag: op een steen wordt slechts vermeld dat de brand was gesticht door 'een Ne derlander'. De stenen die Sluik en Kurpershoek oprichten, moeten alledrie naar elkaar verwijzen. „Het zal zo zijn dat je alle drie de stenen moet hebben gezien om het hele verhaal te krijgen. Hoe we dat precies vormgeven, moeten we nog be kijken." Van der Lubbe staat momenteel bij meer kunstenaars in de belangstelling. De Nederlandse filmmaker Joost Seelen is druk bezig met een documentaire over de brandstichter. Daartoe heeft hij een groot aantal van de mensen opge spoord met wie Van der Lubbe in zijn laatste dagen contact heeft gehad. 110a, 2377 BB Oude Wetering -3316800 Fax:071-3316502 Nieuw onderzoek in moordzaak Leidse studente DEN HAAG/LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De rechtszaak tegen de ver dachte van de moord op een 19-jarige Leidse studente is aan gehouden. De Haagse recht bank gelastte gisteravond nieuw psychiatrisch onderzoek naar de 21-jarige jongen, die het meisje op 20 november vorig jaar met tientallen schaarsteken om het leven zou hebben ge bracht in een studentenhuis aan de Jan van Goyenkade. Uit het psychiatrische en psy chologische rapport, kon de of ficier van justitie geen conclu sies trekken over de mate van toerekeningsvatbaarheid van de verdachte op het moment dat hij de moord zou hebben ge pleegd. Dat de verdachte zich helemaal niets kon herinneren van het moment van de moord, vond ook rechtbank een 'com plicerende factor'. „Dit is een moeilijke zaak en een ernstig delict", concludeer de de officier van justitie nadat de jongen uit Amsterdam, de vriend van het vermoorde meis je, in de rechtszaal was gehoord en getuigen-deskundigen zijn geestelijke vermogens als 'nor maal' hadden omschreven. „In het belang van een goede ge rechtelijke afdoening van deze zaak, ook voor de nog jonge verdachte, moeten we dit tot op de bodem uitzoeken." De recht bank verwees de zaak terug naar de rechter-commissaris met het verzoek een tweede psychiater te benoemen en bij de jongen bovendien een neu- ro-fysiologisch (hersen-)onder zoek te doen. Pagina 13: 'Als ik het echt ge daan heb, stort mijn wereld in' RAMEN DEUREN HfT WOOR13 lr» AAN Chinees spreekwoord Als je niet bedrogen wilt worden, vraag dan de prijs in drie winkels. -175° -1740 2770 80% 60% 50% 10% 20% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina Q VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie .20,21 14 Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad18 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Schrijvende lezers25 Sport23,24,25 Strips10 Uitgaan Het Internationaal Dansthe ater treedt op in Schouwburg De Meerse in Hoofddorp met 'Ziel van de Zwarte Zee'. LEIDEN «RUUD SEP Het recherche bijstandsteam van de Leidse politie heeft nog geen gouden tip gekregen over de moord op een 42-jarige vrouw uit de Beppy Nooijstraat. Naar aanleiding van de opspo ringsberichten die gisteravond op televisie werden uitgezon den, kreeg de politie slechts vijf tien telefoontjes. De tips brach ten de politie niet veel verder. De vrouw werd op vrijdag 13 februari door een onbekende man in haar woning gegijzeld. De man hield haar van 's mor gens vroeg tot vijf uur 's mid dags in zijn macht. Bij het verla ten van de woning liet hij een donkerblauw ski-jack achter en een plastic Formido-tas met daarin een aardappelschilmes je, een waslijn, een hobbymes, een gesplitst elektriciteitssnoer en operatiehandschoenen. Later op de dag werd met een giropas die uit de woning van de vrouw was meegenomen geld opgenomen bij de giro maat aan de Nieuwe Rijn. Het stoffelijk overschot van de vrouw werd 's avonds in haar woning gevonden. De politie is nog steeds op zoek naar men sen die informatie kunnen ver schaffen over de moord. Het re cherche bijstandsteam is be reikbaar onder nummer 071- 5459500. AMSTERDAM ANP De Amsterdamse effectenbeurs heeft vanmorgen zijn recordra ce direct na opening vervolgd. Wall Street, dat gisteren met een record zijn deuren sloot, en de goedgemutste beurzen in het Verre Oosten hielpen de be langrijkste graadmeter AEX aan een nieuwe all-time-high van 1074 punten, een winst van 6,34 punten. ABN Amro herstelde zich licht door twee dubbeltjes te pakken op 45,80 gulden. De bank was donderdag nog de grote teleurstelling op het Dam rak. Beleggers straften Kalff en comparien af voor hun mede deling toch een stevige voorzie ning te treffen voor de financië le crisis in Azië. i Postcode: 1 Tel: Plaats: - 11v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: l Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) 1 l automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) I Nr. bank/giro: - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden OF BEL 071-5128030 8 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1