Leidsch Dagblad >alend inwonertal kost Leiden geld 17 19 duin Vraagtekens bij inspecties in Irak Duikvlucht na schop tante TIKIBAD OPEN Arafat en Netanyahu villen allebei praten Haarlemmermeerders voor groei luchtvaart Wethouder 'bedreigde' topambtenaar Noordwijk (DAG 24 FEBRUAR11998 OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland De 9-jarigen die een peuter hebben gedood wacht streng internaat Buitenland Sean Connery 5 mocht geen Sir worden Cultuur en Kunst Plan voor metamorfose De Lakenhal Sport Aankomsthal Schiphol lijkt voor een middag op Thialf lthouder Van Rij: 'Terugkeer naar artikel 12-status dreigt' inwonertal van Leiden daalt de komende jaren. Dat eelt Leiden miljoenen guldens aan inkomsten. Vol wethouder ruimtelijke ordening en volkshuisves- PvdA'er T. van Rij, is niet uit te sluiten dat de stad iJëreen artikel 12-gemeente wordt. niet het belangrijkste item is in de campagnes, komt volgens de wethouder omdat de grote par tijen het over de oplossing wel eens zijn: „Bouwen bij Valken burg en vervolgens samenvoe gen met Leiden." Volgens een Delfts onder- WIM KOEVOET ..ie jens Van Rij wordt het da- )ral ie inwonertal 'het hoofdpro- waarmee het nieuwe na de gemeenteraads- ièzingen van 4 maart te ma- krijgt. Dat dit desondanks zoeksbureau dat in opdracht van de Leidse afdeling burger zaken de bevolkingsontwikke ling in kaart heeft gebracht telt Leiden dit jaar 116.800 inwo ners. „We hadden verwacht per 1 januari boven de 117.000 uit te komen", aldus Van Rij. De onderzoekers voorspellen dat Leiden in 1999 115.730 inwo ners telt en in 2002 114.450. De vergrijzing en de geringe moge lijkheden om te bouwen zijn volgens Van Rij de grootste boosdoeners. De daling van het inwonertal gaat gepaard met een lagere uit kering uit het gemeentefonds. De inkomsten uit de onroe- rend-zaakbelasting zakken vol gens Van Rij niet zo erg in. De waarde van huizen blijft zeker in Leiden hoog, zegt hij. De wethouder ziet nog wel mogelijkheden om de daling van het inwonertal enigszins in toom te houden. „Met wonen boven winkels, met het opknap pen van woningen en met de nieuwbouwwijk Roomburg. Maar ook als dat allemaal lukt, neemt het inwonertal af." Van Rij zegt dat hij weer nieu we hoop heeft gekregen op Leidse woningbouw op het ma rinevliegkamp Valkenburg sinds het besluit van de Rotterdamse gemeenteraad Zestienhoven open te houden. „Dat is een draai van 180 graden. De nood zaak om ook Valkenburg open te houden is hiermee veel min der groot geworden. Van Rij betreurt de voorspel de ontwikkelingen in hoge ma- - arechaussee itrapt groep op ensensmokkel 3 t de arrestatie van zeventien sonen denkt de marechaus- een internationaal opere- 1 de groep mensensmokke- J s een gevoelige slag te heb- a i toegebracht. In IJmuiden ii negen pseudo-zeelieden en jlt begeleiders opgepakt, de marechaussee negen zogenaamde ■eden met medewerking een mensensmokkelaarsor- lisatie naar Nederland. Bij ikomst werden zij opgevan- i door zogeheten 'afhalers', ervoor moesten zorgen dat binnenkomers in de illegali- iverdwenen. )e smokkelaars volgen altijd lelfde procedure. De pseudo- 'lieden moeten in ons land nmonsteren op een schip dat qe g moet arriveren. Het schip staat echter niet en heeft zo- naamd vertraging. De 'afha- i' brengen de zeelieden on- in een hotel om de komst nhun schip af te wachten. Als uitblijft en de zeelieden Ne tland moeten verlaten, blij- ïze het hotel al met onbe- ïde bestemming te hebben laten. lij de arrestatie nam de ma- haussee valse reisdocumen- valse zeemansboekjes en /jjlse honderd-dollarbiljetten in g. De zeventien aangehou- Pakistani worden naast insensmokkel verdacht van lichting en deelname aan een t minele organisatie. Het Ijgi iotste deel van hen is van- ig voorgeleid aan de rechter- nmissaris. De anderen zijn ergedragen aan de vreemde- 3| igendienstKennemerland. De marechaussee is nog bezig et nader onderzoek en sluit :dere aanhoudingen niet uit. emmen Het enkele weken oude olifantje Maung Htoo kreeg gisteren in het Noorder Dierenpark in Emmen een paar harde trappen van de moeder van de vijf weken ou dere Tsje Pyan. Het jochie maakte een duikvlucht en kwam met een smak op de grond terecht, kreeg nog een tik en vluchtte naar zijn eigen moeder. Het massaal toe gestroomde publiek hield eventjes de adem in. Maar het bleek mee te vallen. Beide baby-olifantjes renden nog wat ongedurig heen en weer, maar bleven uiteindelijk rustig onder hun moeders staan. „Ze kunnen heel wat hebben, het leek erger dan het was", legt Dorine Rensen van de dierentuin uit. „De moeders en kinderen waren gewoon erg opgewonden. De kleine ging naar de ver keerde moeder toe, dus werd even terecht gewezen. Dat werkte, want daarna bleef hij bij zijn eigen moeder." FOTO ANP JAN ANNINGA DE HELE WINTER DOOR (ook s avonds)! DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP! iUZALEM AFP een gesprek met de Israëli- je premier Netanyahu. Dat ;ft een woordvoerder van de lestijnen gisteren gezegd voor Israëlische televisie. [Arafat deed zijn toezegging in n reactie op een oproep die itanyahu eerder op de avond ®d. Daarin stelde de Israëli- he premier voor bijeen te ko en om over de toekomst van iGaza-strook en de Westoever praten. Als plaats van hande- ig opperde hij Camp David, 'e samenkomst zou onder Amerikaans auspiciën moeten taatshebben, net als de eerste amp David-gesprekken in de tfen tachtig tussen Egypte en lël. Arafat maakte enkele uren la- via een woordvoerder be- and wel voor het plan te voe- 'A. Hij eist echter dat Israël on dertussen de reeds gesloten ak koorden over Palestijnse auto nomie nakomt. Overigens zegt de bereidheid tot een gesprek nog niet dat bei de partijen zich soepel tegen over elkaar opstellen. Volgens de krant Haartez wil premier Netanyahu 64 procent van de Westoever behouden totdat er een definitieve vredesregeling is gesloten met de Palestijnen. Israël zou volgens eerder ge sloten akkoorden voor mei van dit jaar nog drie maal (niet in omvang omschreven) gebieden moeten overdragen aan de Pa lestijnen. Die hebben nu volle dige zeggenschap over drie pro cent en gedeeltelijke zeggen schap over 24 procent. De Pa lestijnen gaan ervan uit dat zij negentig procent in handen krijgen. De regering-Netanyahu wil volgens eerdere verklaringen niet verder gaan dan vijftig pro cent. NEW YORK-BAGDAD AFP-Rtr-ANP De VN-Veiligheidsraad zal van daag naar verwachting instem men met het akkoord dat VN- secretaris-generaal Kofi Annan heeft gesloten met Saddam Hoessein van Irak. De Ameri kaanse president Clinton heeft al zijn voorwaardelijke steun aan de overeenkomst gegeven. Er blijven echter vraagtekens over de inspectie van de acht presidentiële plaatsen. De tekst van het verdrag dat Kofi Annan met Irak sloot, be slaat slechts zeven paragrafen over twee pagina's, plus een overzicht van de presidentiële plaatsen. Volgens de overeen komst zal Bagdad alle VN-reso- luties naleven. De wapenin specteurs krijgen 'onmiddellij ke, onvoorwaardelijke en onbe perkte toegang' tot de plaatsen. De inspecties van de acht presidentiële plaatsen zullen worden uitgevoerd door een 'speciale groep' van hoge VN- diplomaten, experts van de VN- ontwapeningscommissie (Uns- com) en het Internationaal Agentschap voor Atoomenergie (IAEA), onder leiding van een door Annan aangestelde func tionaris. Annan benoemt ook de leden van de groep in overleg met de Unscom en de IAEA. Deze inspecties zullen wor den uitgevoerd conform 'speci fieke gedetailleerde procedu res'. In het akkoord staat echter niet wat die zijn. Diplomaten die bekend zijn met de overeen komst zeggen dat dit punt tot nieuwe conflicten tussen Irak en de VN kunnen leiden. „Het venijn zit in de staart", aldus één van hen. De VS willen meer duidelijk heid over de rol van de diplo maten die de inspecteurs moe ten begeleiden. Dat was waar president Clinton naar verwees toen hij gisteren op een pers conferentie sprak van 'details die nog moeten worden opge helderd'. Washington wil weten of deze diplomaten slechts waarnemers zijn of dat ze een specifieke rol in de inspecties spelen, aldus Clintons woord voerder Mike McCurry. Clinton liet evenwel weten dat hij bereid is Annans ak koord 'een kans te geven', maar als Irak de overeenkomst niet nakomt zullen de VS eenzijdig overgaan tot militaire acties. De onbelemmerde inspecties moe ten ertoe leiden dat de Unscom de Veiligheidsraad 'spoedig' kan laten weten dat Irak geen mas savernietigingswapens meer be zit. Dit is een voorwaarde voor de opheffing van de internatio nale sancties tegen Irak. Gemeente presenteert omnibus-onderzoek HOOFDDORP PETER VOSKUIL Bijna driekwart van de inwoners van Haarlemmermeer heeft weinig last van Schiphol. Zij willen dat de luchtvaart ver der groeit. Van 36 procent van de voor standers mag de uitbreiding van de lucht vaart in de gemeente Haarlemmermeer zelf plaatshebben. Dat blijkt uit het omni bus-onderzoek 1997, waarin de gemeente bewoners vraagt wat zij vinden van de leefbaarheid van him gemeente. Wie het in Haarlemmermeer over leef baarheid heeft, heeft het onmiskenbaar over Schiphol. Het vliegverkeer is de grootste bron van milieuhinder. Lawaai en stank van wegverkeer is een goede twee de. Vooral in de kernen en Badhoevedorp wordt daarover veel geklaagd. Mensen die afhankelijk zijn van de luchthaven, erva ren de overlast ervan als minder groot. Meer dan de helft van de polderbewoners is tevreden over de kwaliteit van het milieu in de gemeente. Maar een kwart van de Haarlemmermeerders heeft tegelij kertijd veel last van Schiphol. In Nieuw-Vennep nam het aantal klach ten na het veranderen van de aanvliegrou tes toe. Toch zijn het vooral de Zwanen burgers die klagen over geluid, stank en gevoelens van onveiligheid. In het dorp zegt bijna iedereen wel last te hebben van milieuhinder. Ook 's nachts komen er nog vliegtuigen over Zwanenburg heen. Ruim dertig procent van de polderbevolking voelt zich onveilig omdat er zo dicht in de omgeving een luchthaven ligt. Negen pro cent van alle Haarlemmermeerders zegt gezondsheidsproblemen te hebben door nachtvluchten. Slaapgebrek wordt als be langrijkste klacht aangevoerd. Opvallend genoeg lijkt het aantal bewo ners dat last heeft van kerosinestank, af te nemen. In 1995 klaagden daar meer men sen over, terwijl in de tussentijd alleen maar meer vliegtuigen op Schiphol zijn gekomen. In de rest van de provincie zijn minder inwoners voorstander van een uitbreiding van de Nederlandse luchtvaart. LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 ÏEZERSSEHVÏCE Kom naar de Leidsch Dagblad Verkiezingsshow Lijsttrekkers in de boksnng Lekkere muziek Toegang gratis te. „Het gaat relatief goed met Leiden. De werkgelegenheid trekt aan door onder meer de Leeuwenhoek en de nabijheid van Schiphol. Er wordt een ste vig minimabeleid gevoerd en er zit weer leven in de plannen voor het gebied tussen de Aal markt en de Breestraat en de daarmee samenhangende Boommarktgarage. Het zou toch heel raar zijn als we met al dat soort zaken nu moeten stoppen." Ovenvisjes bij politie Leidschendam LEIDSCHENDAM DIMITRI WALBEEK Leidschendam heeft opnieuw de oorlog verklaard aan de ovenvisjes. Deze insecten leg den vorig jaar het stadhuis plat en hebben nu toegeslagen in het politiebureau. Het komende weekeinde is de politiepost ge sloten wegens een grootscheep se ontsmetting. De politie in Leidschendam slaat groot alarm. Vanwege steeds beter geïsoleerde en daarom drogere gebouwen groeit het volk van één centime ter grote insecten met een snel treinvaart omdat ze leven van droog papier en lijm. De kleine 'oorwurmen' moeten de kop worden ingedrukt. „Ze kunnen zich snel verspreiden. Stel je voor dat ze hun slag slaan in onze archieven. We moeten op hoog niveau evalueren hoe je dit in de toekomst kunt voorko men", aldus een politiewoord voerder. De meedogenloze ovenvisjes, die vooral 's nachts hun slag slaan, worden het komende weekeinde gelokt met voor hen dodelijke stoffen die op strategi sche plekken worden neerge legd. Over twee maanden kijkt de politie of de verdelgingsactie heeft geholpen. Vorig jaar werd het stadhuis van Leidschendam voor meer dan een half miljoen gulden volledig ontsmet. De plaag bleef toen onder meer voortbestaan omdat burge meester De Vreeze met ovenvis jes besmette dossiers mee naar huis nam. Ook zijn er veel an dere particulieren en bedrijven die last hebben van de knagers. HET WOORD IS AAN Mark Twain Humor is groots. Zodra hu mor eraan te pas komt, ver dwijnen al onze ergernissen en grieven en komt er iets zonnigs voor in de plaats. Uitgebreid weeroverzicht op pagina 3 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie -3,5 17 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Regio11,13,14,15 RTV/programma's9 Sport18,19 Strips Uitgaan .10 Rhythmix heet het slagwerk concert van Percossa Percus sion, waarvoor een kortings bon, in De Meerse te Hoofd dorp. ke dingen zegt, is geen mens opgewassen. Daar valt ook niet mee te werken." De gemeentesecretaris meent ook dat er op het gemeentehuis onder Van der Veen een 'schrik bewind' heerste en dat de sfeer op zijn afdelingen om te snijden was. „Wat de oppositiepartijen over zijn functioneren naar bui ten hebben gebracht, dat hij persoonlijke dossiers aanlegde, ambtenaren onder druk zette, mensen manipuleerde en be dreigde, is allemaal waar. Ik ben bereid, als dat nodig mocht zijn, om dat onder ede voor de rech ter te verklaren." Van der Veen is op vakantie in Fuerteventura en niet bereik baar voor commentaar. Fractie voorzitter H. van Nes van Van der Veens partij Noordwijks Be lang bevestigt noch ontkent de beschuldigingen. „Zij zegt het", stelt hij. „Ik heb meermaals aangeboden om het met z'n drieën te bespreken. Dat wilde zij niet." Burgemeester en wethouders van Noordwijk lieten vanoch tend in een verklaring weten dat ze zich distantiëren van de uit spraken van de oud-gemeente secretaris. „Zij heeft in een ge sprek met de fractievoorzitters uitvoerig de gelegenheid gekre gen om haar visie toe te lich ten", aldus het college. B W menen verder dat de gemeente raad de kwestie deze zomer 'af doende' heeft behandeld. MARUKE DEN HOLLANDER De inmiddels afgetreden Noordwijkse wethouder F. van der Veen heeft gemeentesecre taris Th. Fierens verschillende keren persoonlijk bedreigd. Dat heeft de inmiddels ook vertrok ken gemeentesecretaris be kendgemaakt. Volgens Fierens volgde Van der Veen, toen hij nog in functie was, haar gere geld in zijn auto als zij op de fiets naar huis reed. „Een keer heeft hij mij op de fiets zelfs aangereden. Van der Veen be dreigde me ook telefonisch. Het was een ware.telefoonterreur." De wethouder werd vorig jaar september ontslagen onder meer omdat hij volgens de raad de samenwerking binnen het college onmogelijk maakte. Volgens Fierens gedroeg de wethouder zich bedreigend om dat hij zijn functie niet aankon. „Vooral in het begin ging er van alles mis met zijn commissies en dat reageerde hij dan af op de organisatie en op mij. Dat gebeurde ook als gesprekken met verenigingen of anderen niet liepen zoals hij wilde. De schuld zocht hij altijd bij alles en iedereen, behalve bij zich zelf. Hij kon dan vreselijk te keer gaan, echt om bang van te worden zoveel agressie als die man dan uitstraalde. Hij heeft eens zelfs tegen me gezegd: 'Ik zal niet rusten tot ik je heb ver nietigd.' Tegen iemand die zul- confrole bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: jDPerroaand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94.15) l automatisch (f- 32,70) Öacceptgiro (f. 95,15) W I Nr. bank/giro Handtekening:i i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch üfe Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ;en envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1