Leidsch Dagblad Optimisme over akkoord Irak HTM wil op spoor Leiden-Den Haag iteeds meer jongeren lit huis geplaatst BEL: 071-5128030 Cowboys 'verstoren' iluitingsceremonie Jporting Trigon naar loofdklasse zaalkorfbal Winnie de Poeh in Noordwijkerhout Journalist uit Leiden zoek in Sierra Leone Beurs beloont DSM en Gist Brocades voor overname TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Militaire actie voorlopig van de baan VN-secretaris-generaal Annan en de Iraakse vice-premier Aziz hebben vanmorgen een akkoord ondertekend over wapeninspecties. Daarmee is de kans op een nieuwe Golfoorlog aanzienlijk verminderd. In de hele wereld is voorzichtig optimistisch gereageerd. De Verenigde Staten en hun naaste bondgenoten willen echter geen conclu sies trekken voordat ze de hele tekst hebben kunnen le- Met het akkoord worden de laatste obstakels weggenomen voor de naleving door Irak van de resoluties van de VN-Veilig heidsraad. De wapeninspec teurs krijgen onvoorwaardelijk toegang tot alle locaties (ook de presidentiële) die mogelijk kun nen dienen voor de opslag of productie van massavernieti gingswapens. Annan zal mor gen onmiddellijk na zijn aan komst in New York verslag uit brengen aan de Veiligheidsraad. Zowel Aziz als Annan prezen hun akkoord als een 'diploma tiek succes'. Aziz sprak over een akkoord van de rede. Hij zei dat de overeenkomst aansluit op de VN-resoluties. „We hadden ook nooit problemen met deze reso luties maar wel met de wijze waarop ze werden uitgevoerd. Volgens Annan waren zijn ge sprekken met de Iraakse leiding zeer constructief en is het ak koord evenwichtig. Bovendien liet de secretaris-generaal weten dat met het bereikte akkoord de kans toeneemt dat de sancties tegen Irak snel worden opgehe- Met de overeenkomst is een militair ingrijpen voorlopig van de baan. De VS en Groot-Brit- tannië houden echter nog steeds druk op de ketel en gaan door met hun voorbereidingen voor een militaire aanval. De VS en hun bondgenoten die mili taire steun hadden toegezegd, hebben dan ook terughoudend op het nieuws gereageerd. „We moeten eerst de kleine lettertjes lezen", zei de Australische pre mier Howard. De Britse minis ter Cook (buitenlandse zaken) sprak van een 'zeer welkome doorbraak'. Zijn Nederlandse collega Van Mierlo vernam het nieuws uit Bagdad 'met een zucht van verlichting'. Ook de HET WOORD IS AAN Wie lang aarzelt, kiest niet steeds het beste. Russische president Jeltsin is blij met het akkoord. Hij voegde er aan toe dat ook Russische di plomaten hebben geholpen een militaire confrontatie te voorko men. Israël voelt zich niet veiliger door het akkoord dat Annan met Irak heeft gesloten. De woordvoerder van premier Netanyahu zei dat zijn land zich niet zekerder kan voelen 'zolang Irak non-conventionele wapens kan maken en zo lang het de middelen heeft om die te ver spreiden'. Een inhoudelijke re actie op het akkoord geeft de Is raëlische regering pas als zij de tekst heeft kunnen bestuderen. EERST) 7 si BEWOLKT SMS 40 VANDAAG 30 PAGINA'S OPGERICHT 1 MAART 1860 K aantal jongeren dat uit huis frdt geplaatst, neemt hand er hand toe. Vorig jaar moes- izo'n 14.000 kinderen elders tden ondergebracht omdat situatie thuis onhoudbaar K geworden. Het gevolg is n nijpend tekort aan pleegge- inen. Volgens de Federatie fêgzorg zijn er op korte ter- ijn 3.000 nieuwe pleegadres- n nodig. De Vereniging voor directeu- n van voogdij-instellingen fdivo) is bezorgd over deze itwikkeling. Volgens directeur tingeld stijgt het aantal uit huisplaatsingen al enkele jaren met tien procent. Om voor meer pleeggezinnen te zorgen, is de Federatie van daag begonnen met een cam pagne. Vanavond is in Dordrecht de première van het toneelstuk Gilly, waarin een pleegkind centraal staat. Van daag is ook het boek Close-up gepresenteerd, waarin de le vensverhalen staan van vijftien pleegkinderen. Verder is er een lespakket ontwikkeld voor de basisschool. Pagina 2: Pleegkinderen ne men ouders niets kwalijk Binnenland PvdA-voorman Wallage noemt de VVD slecht voor de volksgezondheid Buitenland Vooral de CIA zelf blunderde in 1961 bij invasiepoging op Cuba LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Nog geen abonnee? lorting Trigon heeft giste- n, voor het eerst in haar ie-jarig bestaan, de hoofd- isse van het zaalkorfbal be- ikt. De Leidse fusieclub won de bomvolle Vijf Meihal het I ideronsje met naaste con- irrent Vada'25 met 24-20. lardoor liep het verschil op j 'ranglijst op tot vijf punten, et nog twee duels voor de eg- igon, dat in haar bestaan Dg nooit van Vada had ge- onnen, nam in de beginfase utaal de leiding (5-2) om ie nooit meer af te staan. Tot 1-18 bleven de bezoekers in et kielzog van de Leidenaars, aar een tussensprint bracht tigon in veilige haven. Ie titel in de overgangsklasse D is de kroon op het werk van de vertrekkende trainer Kees van Vliet, die drie jaar aan de vereniging was verbonden. „Het is een droom om hier, tegen Vada, kampioen te wor den", aldus de Leidenaar. Van Vliet is volgend jaar verbon den aan het Zoetermeerse Meervogels. Peter Schallen- berg volgt hem op. Na afloop barstte een waar carnaval los in de Vijf Meihal, een feest dat in het clybhuis aan de Zoeterwoudsesingel tot in de kleine uurtjes werd voortgezet. Sporting Trigon is na De Danaïden en Fides Pacta de derde Leidse club in de hoofdklasse. Pagina 17: De polonaise Tri- gonaise kent geen einde lit Lake City heeft zich tij- lens de sluitingsceremonie in et Minami-stadion in Naga- oeen beetje horkerig gepre- enteerd als gastheer van de Winterspelen in 2002. Het togramma had een hoog ultureel en gracieus karakter, )tdat Amerikaanse rodeorij ers de Arena betraden en 1 iet hun steigerende paarden e harmonie verstoorden, alt Lake City huldigt het the- la Contrast, Culture and Courage, ofwel Tegenstelling, toltuur en Moed. Vooral de igenstelling met Nagano wam duidelijk over. En de aoed die er voor nodig was m de ring zo bruut te betre- kn behoefde ook geen nade- e toelichting. Alleen het cul- urele niveau liet te wensen iver. )e rol van de afvaardiging uit ialt Lake City in de sluitings- eremonie betrof verder de iverhandiging van de olympi- che vlag aan Burgemeester Deedee Corradini. Zij is de serste vrouw in de geschiede nis van de Spelen die de vlag d ontvangst mocht nemen. .Ik hoop dat het voor alle (rouwen in de wereld van symbolische waarde mag lijn", zei Corradini. De burgemeester leidde een delegatie uit Salt Lake City, de grootste stad in de staat Utah. De groep heeft in Nagano goed rondgekeken en is vast van plan veel problemen van voorgaande organisatiecomi tés te omzeilen. Vooral de Zo merspelen van Atlanta in 1996 zijn-een goede les ge weest voor de Amerikanen. In die stad was er niet alleen een groot transportprobleem, maar raakten ook de informa tiesystemen oververhit, klopte de planning niet en vielen de vrijwilligers vooral op door hun slechte manieren. Nagano heeft de wereld laten zien dat het mogelijk is een bijna vlekkeloos en vriendelijk evenement te organiseren. Het enige aspect waarop de organisatie in Japan geen in vloed had, was het onvoor spelbare klimaat. De slui tingsceremonie was opnieuw een toonbeeld van efficiëntie en schoonheid met als hoog tepunt een vuurwerkshow van acht minuten. Tweevou dig olympisch kampioen Gianni Romme droeg de Ne derlandse vlag, maar Jan Bos trok op de kille avond de aan dacht door de met 50.000 toe schouwers gevulde arena op klompen te betreden. Voor Nederland waren het met de oogst van elf medailles de beste Winterspelen uit de ge schiedenis. IOC-president Juan Antonio Samaranch uit te zich in gelijke bewoordin gen. Hij prees Nagano voor 'de beste organisatie van de Olympische Winterspelen wa Beij, Brenda Venema, Chantal van Duijn, Kees van Vliet, inca Joustra en Tim van der Horst (van links naar rechts) juichen, lorting Trigon heeft voor het eerst in haar drie-jarig bestaan de sofdklasse van het zaalkorfbal bereikt. foto henk bouwman Binnenland3 Buitenland5 Cultuur29 Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio7,9,11 RTV/programma's15 Sport17 t/m 25 Strips14 Uitgaan13 Mogelijk foutje bij klonen Dolly De Leidse journalist en foto graaf Teun Voeten (36) is sinds 14 februari zoek in de regio Gui nee/Sierra Leone. De Neder landse Vereniging van Journa listen (NVJ), het ministerie van buitenlandse zaken en specia listen in de regio hebben tot gis teravond laat tevergeefs pogin gen gedaan om in contact met de Leidenaar te komen. Teun Voeten werkt als free lance-journalist. Hij publiceert foto's en verhalen in Vrij Neder land, de Belgische krant De Morgen en andere media. Deze krant heeft vanaf woensdag vruchteloos geprobeerd hem te bereiken. Dit ondanks het feit dat de Leidenaar de gewoonte li W f T Teun Voeten. archieffoto Volgens de NVJ zijn de oor logvoerende partijen in Sierra Leone niet vriendelijk tegenover journalisten. De afgelopen maanden zijn er zeker tien ge vangen genomen en gemarteld. De Haagse Tram Maatschappij (HTM) werpt zich in de toe komst mogelijkerwijs op als concurrent van de Nederlandse Spoorwegen. De HTM heeft haar zinnen gezet op de exploi tatie van drie korte treinverbin dingen in de regio. De verbin ding Leiden - Den Haag is daar één van. De zogenaamde Hof- lijn is een andere optie. De HTM exploiteert van oudsher tram- en buslijnen in Den Haag en omstreken. Maar nu de minister heeft besloten de NS in de toekomst niet langer meer het alleenrecht op het spoorwegnet te gunnen, ziet de HTM ook op dat terrein kansen. „We hebben inderdaad belang stelling", zegt voorlichter Der- ksen van de HTM. „Ik praat dan over drie lijnen. En over exploi tatie buiten de spitsuren." De HTM is nog niet zo ver als het bedrijf Lovers, dat inmid dels zijn interesse omzette in het daadwerkelijk verkrijgen van vergunningen en op het traject Amsterdam-IJmuiden al rijdt. „Nee", zegt Derksen, „wij verkeren in het stadium van plannenmakerij. Maar we. vol gen de ontwikkelingen op de voet. Als er kansen komen op het net, moeten we er klaar voor zijn." amsterdam anp koers van DSM steeg direct met 8,60 gulden tot 209,40 gulden, terwijl het aandeel Gist DSM en Gist-brocades stonden vanmorgen 65 gulden noteerde tegen 60 gulden bij de bij de opening van Beursplein 5 in het mid- sluiting van de beurs afgelopen vrijdag, delpunt van de belangstelling. DSM maakte DSM denkt samen met Gist Brocades een vlak voor de opening bekend dat het voor leidende positie Gist 2,7 miljard gulden wil betalen. De toelev Bromfietser (17) verongelukt vanaf de Damlaan de Lage Morsweg wilde oversteken om de Vondellaan op te rijden. Daarbij zag de 49-jarige bus chauffeur de bromfietser, die voorrang had, over het hoofd. De jongen, die geen helm droeg, overleed ter plaatse. leiden eric-jan berendsen Op de kruising Damlaan, Lage Morsweg, Vondellaan in Leiden is gisteravond een 17-jarige bromfietser verongelukt. De Leidenaar kwam op zijn bromscooter onder een bus, die Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Tel: Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) I automatisch [f. 32.70) Oacceptgi,O (f. 95,151 Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. voedingsmiddelenindustrie. De is voor Gist waarschijnlijk gunstig. Het con cern kampte de laatste tijd met problemen door de overcapaciteit binnen de penicilli- ne-industrie. In augustus vorig jaar stelde kunnen veroveren als Gist zijn winstverwachting naar beneden bij de farmaceutische en en werden arbeidsplaatsen geschrapt. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28 030 Kerk en Samenleving 'Time to Turn' wil mensen wakker schudden Cultuur en Kunst Uitbundig eerbetoon aan Hella Haasse noordwijkerhout* Winnie de Poeh was een van de in het oog springende praalwagens tijdens de Noordwijkerhoutse carnavalsoptocht. De levensgrote beer was een verwijzing naar Prins Poeh, de aanvoerder van de Duinknijnen, één van de vier carnavalsverenigingen die Noordwijkerhout telt. De optocht trok traditiegetrouw een groot aantal be zoekers naar in het dorp. Het enige incident tijdens de op tocht was de diskwalificatie van de wagen van de carna valsgroep 'De Ladderzatten' omdat de figuranten het pu bliek bekogelden met blikjes en flesjes bier. Ook elders in het land verliep het carnaval rustig. Wel moest de politie in Eindhoven in actie komen na vechtpartijen, vernielingen en een steekpartij. Een politieman raakte lichtgewond toen een man tijdens schermustelingen een bierglas in zijn ge zicht gooide. In Nijmegen moest de politie ingrijpen bij een aantal kleine vechtpartijen in het centrum. Acht dronken jongeren maakten stennis. Een van de vechtersbazen werd gebeten door een politiehond. Twee mensen werden aan gehouden. In Delft raakten zaterdagmiddag zes jongeren gewond na een ongeval met een carnavalswagen. Drie van hen zijn er vrij ernstig aan toe, aldus een politiewoordvoer der. De jongeren zaten met z'n tienen op een aanhangwa gen met trekker die had deelgenomen aan een carnavals optocht. Op weg naar huis raakte de aanhangwagen op een rotonde een stoeprand, waardoor de wagen kantelde. De tien jongeren vielen van de wagen. Voor meer carna- valsnieuws, zie regio-katern. foto dickhogewoninc De kans bestaat dat het gek loonde schaap Dolly niet het wetenschappelijke wonder is waar ze sinds haar geboorte in juli 1996 voor doorgaat. Volgens Dolly's geestelijke vader dr. Wil- mut is bij de operatie wellicht een fout gemaakt. Wilmut en zijn collega's ont hulden een jaar geleden dat ze een schaap hadden gekloond door genetisch materiaal uit een uiercel in te brengen in een eicel van een ander wijfjes- schaap. Tot dan toe werkte klo nen slechts met foetaal weefsel. Maar nu zegt Wilmut dat het mogelijk is dat de cel die is ge bruikt om Dolly te 'maken' een foetale cel was en niet een cel uit het uierweefsel. Dat zou kunnen omdat het volgens hem mogelijk is dat er bij drachtige dieren foetaal weefsel in het vaatstelsel voorkomt. „Wij heb ben dat nelemaal over het hoofd gezien. Als uit onderzoek blijkt dat Dolly niet is ontstaan uit celma teriaal van een volwassen dier, kan het Britse Science Museum de van Dolly'swol gemaakte trui wel weghalen uit de vitrine. Ook een Londense galerie, die keutels van Dolly exposeert, zal dan grote schoonmaak moeten houden.

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1