Leidsch l8§ Dagblad BREST01 )phef over lonuskaart Hbert Heijn Gouden tijden voor Nagano-tulp Kleine kans op steun provincie voor TV West Politie begeleidt lastige scholieren Alphen Ontvoerde peuter terecht Vlietwijk (arkensboeren actiebereid Wandelpromenade Schiphol dicht ■^^iCieba Drijvende hotels naar HISWA 'ge 'echstein toch TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X NR. 41625 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 HET WOORD IS AAN Carolyn Coats Een vader is iemand die ver wacht dat zijn kinderen zo goed worden als hij had wil len zijn. J kans op r een bui r-^ Uitgebreid weeroverzicht op pagina Q VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport22 t/m 25 Strips10 Uitgaan 16 Weg en wiel9 UITGAAN De kortingsbon betreft 'Newyorkers' door Het Na tionale Toneel in de Leidse Schouwburg. wassenaar/belluno Het 3-jarige jongetje uit Wasse naar dat vorige week vrijdag door zijn Italiaanse vader werd ontvoerd in het dorpje Belluno bij Venetië, is terecht. De Itali aanse polirie houdt de verblijf plaats van het kind voorlopig nog geheim tot na een rechts zaak over het voogdijschap op 23 februari. Het kind was in Ita lië op vakantie met zijn Neder landse moeder. Supersnel autowassen Kia dealer v.Beethovenlaan 67 Voorschoten Amsterdam Vier platbodems zijn vannacht via het Oosterdok over de Amstel richting derd. Hoewel deze vaarroute in alle scheepvaartgidsen staat vermeld, is dat een helse Amsterdamse RAI vertrokken. De traditionele zeilschepen dienen daar als hotelaccom- klus. Van deze mogelijkheid is al vijftien jaar geen gebruik gemaakt. Pagina 27: Whit- modatie voor buitenlandse gasten van deze watersporttentoonstelling. Om de schepen bread centraal op HISWA 98. foto anp juan vrijdag onder de bruggen door te kunnen laten varen, moesten tramleidingen worden verwij- it heeft woordvoerder B. ouwers van de Registratieka- er laten weten. ,,In adverten- s wekte AH de indruk dat het ng om een zogeheten toon- lart. Een kaart die je moet la- n zien bij de kassa om voor- Eel te kunnen krijgen. In feite het een kaart om het koopge- ag van mensen te kunnen re- Istreren om zo later persoonlij- ft aanbiedingen te kunnen K)en. Daarvoor vroeg AH ook Btar gezinssamenstelling en fteftijd." ■De Registratiekamer, die toe- let op de bescherming van per- lonsgegevens, vindt dat Albert leijn duidelijker had moeten In. Op basis van de huidige Bt Persoonsregistratie, en ze- t de nieuwe, aangepaste wet ie eraan komt, is dergelijke oorlichting streng geregeld. Een woordvoerder van AH re geerde gisteravond verbaasd p de ophef van de Registratie- amer. Volgens hem staat op de anmeldingsbon voor de bo- uskaart dat alle verstrekte ge- [Nhaag.anp Ie actiebereidheid onder var enshouders groeit. Wilde in ecember één op de vijf boeren straat op, inmiddels zijn dat ttwee op de drie. In december erkoos tweederde van de var enshouders nog overleg met gevens naar het computerbe stand van de supermarkt gaan. ,,De Registratiekamer heeft die bon gezien toen we de actie be spraken en er niks over ge zegd." Hij geeft toe dat Albert Heijn in de advertenties voor de kaart niet heeft gezegd dat er nogal wat persoonlijke gegevens ge vraagd zouden worden, maar dat niemand verplicht zou zijn ze te geven. Als we dat hadden gedaan, had niemand ze gege ven en, nog veel belangrijker, daarmee zouden onze klanten ook veel aanbiedingen mislo pen." Volgens het bedrijf is de kaart voorlopig ook nog alleen een toonkaart. AH is nog bezig de circa twee miljoen aanmeldin gen te verwerken. Het is daar om nog niet mogelijk op maat gesneden aanbiedingen voor groepen klanten te doen. Bin nenkort komen er wel formulie ren bij de winkels waarop klan ten hun gegevens kunnen wijzi gen of desgewenst ook kunnen laten schrappen. de overheid. Het plan van mi nister Van Aartsen (Landbouw) om varkenshouders één kwart van hun varkensrechten af te nemen moest toen nog worden besproken in de Tweede Kamer. Dat blijkt uit een enquête van Oogst, het weekblad van boe- renorganisatie LTO-Nederland. De dagen van TV West lijken nu echt geteld. De kans dat de pro vinciale WD-fractie vandaag alsnog instemt met een 'red dingssubsidievoor TV West is klein. „Er kan nu niet zomaar een paar miljoen gulden op ta fel komen. Dat geld zou dan ook weer als sneeuw voor de zon verdwijnen", aldus de vice- fractievoorzitter E.J. Grossman vanochtend. Hij zei dat vlak voordat Provinciale Staten aan hun zogenoemde 'gedachten- wisseling' over TV West begon nen. Volgens hoofdredacteur H. Schneider hebben de liberalen Schiphol sluit vandaag naar aanleiding van de gisteren ge houden actie van Milieudefen sie de wandelpromenade af voor alle publiek. Dat betekent dat dagjesmensen, ophalers en wegbrengers geen vliegtuigje meer kunnen zwaaien. Jaarlijks bezoeken ruim een miljoen mensen de wandelpromenade met uitzicht op de vliegtuigpie- het lot van zijn regionale zender in handen. „De WD heeft tot dusverre geld voor TV West te gengehouden", aldus Schnei der. Door het WD-standpunt moesten de initiatiefnemers kiezen voor een publiek-private ren van Schiphol. Schiphol zegt het besluit te betreuren, maar met het oog op de veiligheid niets anders te kunnen doen. Bekeken wordt of na het treffen van aanvullende maatregelen, zoals hogere hek ken, de promenade in de toe komst weer open kan. Actievoerders van Milieude fensie drongen gisteren op spectaculaire wijze via de pro menade het luchthaventerrein financiering. „Toch sluit ik niet uit dat de WD bijdraait", aldus Schneider. „Medio vorig jaar is de partij ook tot mijn eigen ver rassing akkoord gegaan met een eenmalige bijdrage. binnen alwaar een vertrekkend KLM-vliegtuig werd 'bezet'. Vanmorgen zaten nog veertien actievoerders vast. Zes zijn van middag bij de rechter-commis- saris voorgeleid in Haarlem. Justitie wil dat deze zes zij waren al eerder bij acties tegen Schiphol betrokken vast blij ven zitten. Pagina 18: Milieudefensie was toe aan harde actie Na actie Milieudefensie adviesprijs 129.95 99tt Geldig t/m 21 februari 1998 kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! Kmtoörmeubelen ©AG 20 FEBRUARI 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 deoai [Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Sport Komende tien jaar nog geen uitsplitsing spoorvervoer 3 To id oi ioor Niemann Hl Leii unda Niemann reed vanmor- eerste schaatsster de IOO meter onder de zeven mi- uten. De 6.59,65 was in de M- echter niet genoeg voor ympisch goud. Landgenote laudia Pechstein reed slechts erhonderdste seconde sneller izette de M-wave daarmee op jnkop. Het brons was voor latalja Prokasjeva uit Kazach- Daarna volgden de Neder- idse vrouwen. Barbara de ior (vierde) was verrassend de jste, zij gaf haar toernooi op laatste schaatsdag toch nog ige glans door haar persoon- ;record met liefst 14,46 se inden te verbeteren (7.11,81). ikTonny de Jong (vijfde) reed persoonlijk record, een ver- itering met anderhalve secon- 7.12,77. Carla Zijlstra (zesde) :d 7.12,89. Claudia Pechstein (tweede van rechts) na haar gouden race op de 5000 m. foto ap john NAGANO 19 9 8 Vrijmetselaars Engeland vechten voor geheimen Dichter Konok: ik kan me geen heimwee permitteren Zwerver wil iets terugdoen voor volleybal alphen aan den run ivo pommerel Een groep leerlingen van de Parkschool in Alphen aan den Rijn gaat tegenwoordig onder begeleiding van politie en stads wachten naar school. De jon gens van rond de vijftien jaar zorgen 's morgens en 's mid dags voor overlast in de Sta tionsstraat, de Raadhuisstraat en op het station. Zij vallen re gelmatig treinreizigers lastig en richten vernielingen aan. De Parkschool is een school voor moeilijk opvoedbare kin deren. Directeur H. Meinders erkent de problemen. Hij heeft regelmatig contact met de poli tie en de gemeenten Leiden en Den Haag, waar een groot deel van de groep vandaan komt. „De harde kern van tien leerlin gen zou eigenlijk apart vervoerd moeten worden, bijvoorbeeld in een busje", zegt Meinders. „Wij spreken deze jongens aan op hun gedrag, maar praten helpt niet zo veel. Binnen de muren van de school zijn ze wel te hanteren, maar daarbuiten heb ben we geen greep op ze." In overleg met de school houdt de spoorwegpolitie de jongens in de trein in de gaten. Als de groep in Alphen aan komt, neemt het plaatselijke korps het over. „Niet met een busje en wapenstok, zo erg is het niet", zegt teamchef Verkerk van de Alphense politie sus send. „Ze proberen altijd te pro voceren, maar we merken dat onze aanwezigheid effect heeft. We willen ons geleidelijk aan minder laten zien. Ook C. Sins van de Alphense stadswachten merkt dat hun aanwezigheid positief uitpakt. „Het gaat nu redelijk, maar ik weet niet wat er gebeurt als wij er niet meer zijn." SRV-man R. van der Holst, die de Stations straat bedient, neemt elke dag voorzorgsmaatregelen. „Ik kan mijn mandjes met bestellingen niet meer voor de deur neerzet ten, want dan is er grote kans dat ze weg zijn als die groep is langsgeweest. Nu rijd ik later nog maar een keer langs." upennarkt moet open kaart spelen bert Heijn heeft geen open kaart gespeeld bij de intro- ictie van de nieuwe bonuskaart. Klanten vulden bij nvraag van deze kaart hun persoonlijke gegevens in, iwijl onvoldoende duidelijk was wat de supermarkt armee zou doen. AH moet van mensen die dat willen verstrekte gegevens alsnog verwijderen. HILLEGOM/NAGANO PAUL VAN DER KOOU De Nederlandse bloembollen branche kijkt terug op geslaagde Winterspelen. De speciale, goud gele tulp 'Nagano' was voortdu rend hot news in Japan. De bloem vrolijkte tafels op van presentato ren van veelbekeken sport- en nieuwsprogramma's in Japan en werd keer op keer geroemd. Ook de grootste krant in Japan, de Yo- miuri Shimbun met een oplage van 4,5 miljoen exemplaren, be steedde aandacht aan de Tulipa Nagano. Net als veel andere kran ten en tijdschriften in het land van de rijzende zon. De duizend bloemen die het Internationaal Bloembollen Cen trum (IBC) uit Hillegom voor de promotiecampagne had overge vlogen naar ae olympische stad, hadden dan ook in een mum van tijd de weg naar de Japanse jour nalisten en hun media gevonden. Ook in het 'kus- en huilhoekje' waar kunstschaatsers wachten op de beoordeling van de jury, ver zorgde het promotie-instituut van de bloembollensector de tulpen. Hetzelfde gebeurde in het Hol land Heineken House. Mede door de Nederlandse successen, dreig de al snel een tekort in Nagano. „Er moesten toen snel extra tul pen worden overgevlogen", meldt IBC-woordvoerderL. Boreel. „Het doel van dit alles: de tulp in the picture krijgen. We willen vraag kweken bij de consument. Niet door dure reclamecampag nes te voeren, maar door infor matie te verstrekken. Gezien de vele aandacht voor de bloem, is dat mooi gelukt. Of er ook meer vraag komt, blijkt pas later." Het drong pas in november tot de Hillegomse burelen door dat er een Nagano-tulp bestond. Kweker Peter van Langen uit het Noord-Hollandse Ursum had de tulp in 1993 laten registreren, maar daar verder nooit veel ruchtbaarheid aan gegeven. Zelfs het Internationaal Olympisch Co mité wist van niets. Het bloembollencentrum zag er direct brood in. De tulp is nu een maal het symbool van Nederland en staat niet voor niets achter op de trainingspakken van onze sporters. „In het voorjaar is de tulp helemaal een hot item en vormt hij, zeker in Japan, het hart van de Nederlandse bollenex- port", meldt Boreel. „Grote voor deel van de Nagano-tulp is zijn vroege bloei. Dit jaar viel die pre cies samen met de winterspelen, maar volgend jaar moet hij er al voor kerst zijn. (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal Oautomatlsch (f. 94,15) I automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. :e bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 "712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1