Leidsch Dagblad 23 Nederlander lui met spaargeld' 'ID'er Klaas Langendoen: 'Lafheid wordt beloond' ™fans Bob de Jong in de wolken met zilver I: Eerstejaars de mist in met parate kennis Een school moet ook voor leraren leuk zijn ROC Leiden TeSicitwl Bot de Jwuj wei ziütiet!! -) VS houden missie Annan nog tegen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X pAG 17 FEBRUARI 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Het leven na een gouden handdruk valt nog best tegen Buitenland Cultuur en Kunst Schimmenspel rond uitsluiting van Sinn Féin Leidse uitgeverij /I brengt bloemlezing J C# Russische poëzie Sport Dick Advocaat naar Glasgow Rangers lomme pakt tweede gouden medaille on jtgerekend op de dag dat lob de Jong een zilveren me- verovert op de 10.000 ïeter, hoeft fanclub-voorzit- ir Marieke van der Zwaan liet naar school. Gelukkig de leraren vandaag", jubelt de 15-jarige scholiere uit Leimuiden. „Anders had ik niets van zijn zilveren race ge zien. Ze hadden geen beter ogenblik kunnen uitkiezen. De tweede plaats van haar schaatsende dorpsgenoot, die achter de nieuwe wereldre cordhouder Gianni Romme (13.15,33) finishte, staat voor Van der Zwaan bijna gelijk aan goud. „Harder dan Rom me kan Bob toch niet", zegt Van der Zwaan, terwijl zij van pure blijdschap een kop koffie omstoot. „Toch zat ik met lijn ouders en een vriendin ide zenuwen bij de televisie, <ant Ritsma en Veldkamp moesten ook nog rijden. Toen hun rondetijden opliepen, wist ik zeker dat het zilver NAGANO 19 9 8 voor Bob was. Nu kan onze fanclub met de ijsclub Nut en Vermaak een huldiging orga niseren als Bob terugkeert uit Nagano." De Jong, die met zijn tijd van 13.25,76 ook onder het oude wereldrecord van Koss dook, stond in Nagano met twee landgenoten op het ere podium. Rintje Ritsma legde namelijk beslag op de derde plaats en verwees daarmee de Haagse Belg Bart Veldkamp naar de ondankbare vierde plaats. Gianni Romme schaatste vanmorgen in Nagano een wereldrecord op de 10.000 meter (13.15,33) en veroverde daarmee voor de tweede keer tijdens de Olympische Winter spelen een gouden medaille. ra/u ap iohn caps nsumentenbond klaagt over slechte voorlichting spaarregelingen isumenten zijn behoorlijk passief als het gaat om Izaken. Zonder enige kennis storten zij zich in zaken koopsompolissen, beleggingsfondsen en spaarplan- De verzekeraars zijn hier mede schuldig aan omdat Ie klant niet goed voorlichten. uvg anp-gpdbij het kopen van een financieel product. Zo stapt bijna nie- okkend' noemt de Consu- mand over naar een ander pro- tenbond de resultaten van duet, ook al zijn de voorwaar- onderzoek naar het gedrag den een stuk gunstiger, de Nederlander in de finan- De markt voor sparen, beleg- wereld. De meeste consu- gen en levensverzekeringen is iten blijken niet alert te zijn volgens de bond zo ondoorzich tig geworden dat de consument er niets meer van snapt. Verze keraars weigeren nog steeds in folders, brochures en adverten ties harde cijfers te zetten, waaruit blijkt wat de daadwer kelijke opbrengst voor de con sument is. „Wij overleggen al geruime tijd met de Bond van Verzekeraars, maar we worden het maar niet eens", zo meldt een woordvoerster van de Con sumentenbond. Volgens haar wil de verzekeraarsbond wel be paalde regels opstellen waaraan de reclame moet voldoen, maar zijn de leden van de bond on derling verdeeld. De Nederlander vindt de in formatie van de verzekeraars matig tot slecht. Dat blijkt ook uit een enquête onder duizend leden van de bond. De onder- vraagden zijn veelal hoogopge leide mannen met een redelijk salaris. Bijna allemaal vonden ze dat het nuttig is je met geld zaken bezig te houden. Maar de Consumentenbond constateert dat hun gedrag daarmee in te genspraak is: slechts 23 procent is goed op de hoogte van finan ciële regelingen. De Consumentenbond vindt de conclusies van het onder zoek zelfs zo verontrustend dat de bond een campagne begint. Onder het motto 'Geld voor je leven' moeten verzekeraars worden aangespoord de klant beter voor te lichten. Daarnaast moet de motivatie van de con sument om regelingen te verge lijken, worden opgekrikt. 'Marinus van der Lubbe is een schaatser' jaren Leidse regio laten zich massaal registreren als staker 1ERIC-JAN BERENDSEN achterzaal van Stadscafé der Werff in de Steenstraat «iden was vanochtend veel lein. Het liep storm met le- n die zich lieten registreren itaker, een loondervingsfor- ier invulden en alvast geld lareerden voor een retourtje erdam, waar vanaf 11 uur manifestatie was voor lera- uit Zuid-Holland en Zee- ïkbondspetten met een [erop, die een deuk slaat in van de tekst 'Druk de kdruk'. De hoofden van de ren en leraressen waren d getooid en de actiebereid- groot. Het aantal lesuren et per week worden terugge- chtvan 28 naar 26. Dat is de ste eis van de vakbonden in )pen CAO-onderhan- 'tn hun eisen kracht bij te 'en, zijn de bonden gisteren Ie noordelijke provincies be tten met hun estafettesta- Vandaag zijn de scholen in d-Holland en Zeeland aan beurt. Morgen voeren Lint- gen Noord-Brabant actie en 'derdag eindigt de staking in Flevoland, Overijssel en Gelder land. De landelijke estafettestaking gisteren in het Thialf-ijsstadion in Heerenveen trok 2.600 on derwijskrachten uit Friesland, Groningen en Drenthe. Een aantal dat vandaag in Rotter dam moet worden gebroken. En dat kan gemakkelijk als het aan D. Graaff ligt, leraar aan het An- dreas-collega in Katwijk en vak bondslid. Hij schatte de op komst van de ruim tweeduizend geregistreerde leden in de Leid se regio vanochtend op ruim vijftig procent. „Het leeft echt, ik ben dik tevreden." Graaff had echter buiten de olympische schaatsers gerekend, want toen later op de ochtend Gianni Romme, Bob de Jong en Rintje Ritsma zich op hun 10.000 me ter in Nagano naar een medaille hadden gereden, schreven ook de schaatsminnende leraren zich nog in en moest Graff zijn schatting bijstellen naar 'zo'n 75 procent.' De Onderwijskrachten zeggen meer tijd nodig te hebben voor het voorbereiden van lessen, het begeleiden van scholieren, het meedoen aan buitenschool se activiteiten en het invoeren Het was dringen geblazen vanochtend in Stadscafé Van der Werff waar stakende leraren zich lieten registre ren. foto hielco kuipers gen van cursussen om de ken nis bij te spijkeren. En dat kan nooit de bedoeling zijn van het onderwijs, want een school moet naast een instelling waar kinderen iets leren ook leuk zijn, voor leerlingen én leraren." van onderwijsvernieuwingen. Daarnaast willen de bonden een betere regeling voor oudere leerkrachten die willen uittre den. „De druk is in zoverre te groot dat als een leraar zich aan de vastgestelde uren houdt hij vaak geen fut meer heeft om andere dingen te doen", aldus een le raar van het Stedelijk Gymnasi um in Leiden waar negentig procent van de onderwijskrach ten vandaag staakt. „Denk maar aan huiswerk nakijken, assis tentie bij schoolsport of het vol- LEIDEN ANNET VAN AARSEN Vraag: Wie was Marinus van der Lubbe? Antwoorden: 'Een schaatser'. 'Veroordeeld wegens drugshandel buiten Nederland.' 'Vermoedelijk een verrader die de slag om Arnhem heeft laten mislukken voor de geallieerden, door informatie door te spelen naar het Duitse leger'. Een beetje geschrokken is hij, vooral van de antwoorden die zijn eigen psychologiestudenten gaven. De Leidse professor G.A- Kohnstamm legde tweehon derd eerstejaars een vragenlijst om hun parate kennis te testen. Zestig open vragen over levens wetenschappen, natuur en techniek, bijbel en godsdienst, internationale politiek, Neder land algemeen en Nederlandse geschiedenis. De resultaten werden vanmiddag in Amster dam bekendgemaakt, tijdens de presentatie van de nieuwste versie van het Cultureel Woor denboek. „Een fors aantal studenten weet ontzettend weinig. Er zijn er ook die reusachtig veel we ten", zegt Kohnstamm. „Maar van de psychologiestudenten ben ik geschrokken. Die deden het ronduit slecht. Kohnstamm draagt het Cultu reel Woordenboek, voor een be langrijk deel samengesteld door Leidse wetenschappers, een warm hart toe. „Het een ency clopedie van de algemene ont wikkeling, een verzameling van feiten die (naar ons idee) de al gemeen ontwikkelde Nederlan der zou willen weten", legt hij uit. „Met de vragenlijst, die we aan de eerstejaars hebben voor gelegd, wilden we nou eens uit zoeken wat de geschoolde Ne derlander weet." De professor ziet de test als een 'bescheiden proefneming'. „Wij claimen geen representati viteit van dit onderzoek, noch op het punt van de gemeten al- HET WOORD IS AAN Todd Ruthman Soms win je meer met het doen van werk dat slecht be taalt. perioden r met Zorf ■m r'^ .y SSPfiEï "710° 5712° 6710° neerslag 20% 20% 50% zonneschil? 20% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad gemene ontwikkeling, noch op dat van de Leidse eerstejaars studenten." We moeten het on derzoek maar zien als een aar digheidje. Daarbij zijn vooral de foute antwoorden vermakelijk. Een kleine bloemlezing: Wie was Maarten Luther? .Amerikaanse neger die onder de slaven het geloof predikte dat door hard te werken je later wel aandacht en geld zou krij gen en zo je vrijheid kon verdie nen." Politionele acties? „Met knuppels." .Acties van de poli tie tegen figuren die de wet niet handhaven." Wat is de Haar lemmermeer? „Meer in Haar lem, verbindt twee plaatsen." Sommige studenten schrok ken zelf van hun gebrek aan pa rate kennis. Zo noteerden de onderzoekers na afloop van de toets opmerkingen als „Oei, je komt jezelf wel tegen zo" en „Vreselijk, ik weet echt niets" Eén studente schreef onder haar antwoorden: „U denkt ze ker dat wij tijd en geld hebben om de krant te lezen?" Mis schien is de aanschaf van het Cultureel Woordenboek een aardige tip? RTV/programma's Sport Strips Uitgaan Podium Hot House presen teert het Ammerlaans Septet en Lucia Meeuwsen in De Waag, waarvoor een kor tingsbon. NEW YORK/BAGDAD Rtr-DPA-AFP De voorgenomen reis van VN- secretaris-generaal Kofi Annan naar Bagdad, om op het hoog ste niveau een oplossing te vin den voor de crisis rond de VN- wapeninspecteurs in Irak, is nog steeds niet rond. Annan zei gis teren dat een besluit om te ver trekken dichtbij is, maar dat er nog een vergadering van de vijf permanente leden van de Vei ligheidsraad (Rusland, China, Frankrijk, Groot-Brittannië en de VS) nodig is om te komen tot gezamelijke compromisvoor stel. De nieuwe bijeenkomst staat voor vandaag op de agen da. Volgens waarnemers ligt met name Washington dwars. Groot-Brittannië zou in een po ging de meningsverschillen tus sen de vijf permanente leden te overbruggen een compromis hebben voorgesteld, maar de VS zouden nog steeds twijfelen. Annan zelf hield zich vandaag op de vlakte, door erop te wij zen dat een eventuele reis naar Bagdad 'goed moet worden voorbereid'. De VS kondigden gisteren nieuwe militaire versterkingen aan. De Amerikaanse minister van defensie Cohen besloot nog eens tussen de vijf- en zesdui zend militairen extra te sturen naar Koeweit. Daarmee komt het aantal Amerikaanse grond troepen in de Golfregio op bijna tienduizend. Omstreden Haarlemse rechercheur haalt uit naar verantwoordelijken in IRT-ajfaire !*ARLEM ALLARD BESSE pie zich niets weet te herinneren, pn andere perceptie heeft, is niet Nmaar in gewoon Nederlands laf." [etoordeel van Klaas Langendoen, de pormalige chef van de Haarlemse Jiminele Inlichtingen Dienst (CID), Ibikkelhard. Hoge opsporingsambte- lafpn, verantwoordelijk voor het be dden van zware criminaliteit, zijn in "e IRT-affaire de dans ontsprongen. 'We lafheid wordt beloond", schrijft Langendoen in zijn vandaag versche nen boek 'Het Koningskoppel'. Het steekt de omstreden Haarlemse rechercheur dat hij en zijn voormalige CID-maat Joost van Vondel, bekend als het Koningskoppel, de schuld heb ben gekregen van de 'crisis in de op sporing', zoals de parlementaire on derzoekscommissie Van Traa de IRT- affaire heeft bestempeld. „Wij hebben onze nek uitgestoken ter bestrijding van de zware criminaliteit", schrijft Langendoen. Hij vindt daarom dat het tweetal ten onrechte is geslachtofferd, terwijl 'anderen, die hun verantwoor ding 'niet hebben genomen, vrijuit gaan'. „Ik ben geen gebroken man, maar wel teleurgesteld over de houding die justitie tegenover mij en mijn collega- CID'ers heeft aangenomen. Mijn col lega's en ik hebben onze beste jaren gegeven en worden nu besmeurd en in de goot getrapt door mensen die niet met feiten, maar met beeldvor ming bezig zijn. Er is karaktermoord gepleegd op de CID Kennemerland, en daarbij is geen methode ge schuwd," De auteurs geven een inkijk in de IRT-affaire vanuit het CID-perspectief. Maar ook dit boek onthult niet de wa re oorzaak van de strijd in politieland, die eind 1993 leidde tot de opheffing van het speciale rechercheteam, dat de grootste bende van Nederland moest oprollen. Wel gaat de beschul digende vinger richting Amsterdam. In een interview met deze krant stellen de auteurs nadrukkelijk niet al le kennis te kunnen prijsgeven. Een nog lopende ontslagprocedure van Langendoen, een nog niet afgehan delde strafzaak tegen de voormalige CID-chef wegens meineed bij de com missie-Van Traa en de geheimhou dingsplicht van een rechercheur vor men onoverkomelijke belemmeringen voor volledige openheid. ia, ik wii een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode; - Tel: i. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lÜPer maand Per kwartaal Qautomatisch (f. 94,15) i automatisch (f. 32.70) Oacceptgiro (f. 95,15) iNr. bank/giro;Handtekening: Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. :e bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1