Knollen en wortelstokken Buxus ongekend populair Tuinieren Vraag en antwoord ZATERDAG 14 FEBRUARI 1998 Daar zit je dan met al je goede gedrag. Ben je in het bezit van een heel bijzondere knolbego nia met hangende takken en bloemen in een aparte kleur, vragen vrienden een stekje. De zomerstek mislukt om helaas onbekende redenen. Dus wordt hetwinterstek, want wie een stek waagt die krijgt er een. Zo ben ik immers ook aan veel planten gekomen. Maar voor winteistek moet je de knol wel tijdig wakker maken. Stekken kan alleen van een knol die al tekenen van leven vertoont. De begonia's worden dus uit de kelder gehaald waar ze staan te f mr, overwinteren, vorstvrij maar ook wij van de grond waarin ze hebben gestaan. Anders ver molmen ze letterlijk, zoals me eens is overkomen. De te stek ken knol komt met de holle kant naar boven op een bedje van vochtige turf te liggen. Liefst op een warme plaats, want warmte bevordert het ont waken. Na verloop van tijd zijn er piepkleine groeipunten te zien en daar is het uiteindelijk om begonnen. Zodra die duide lijk zichtbaar zijn kunnen we aan het werk. We kiezen een zeer scherp len{ brandschoon mes en snijden de knol in stukken en wel zodanig dat elk stuk minstens één, maar liever twee groeipunten ver toont. Nu een uurtje laten dro gen en dan nog eens deppen in as. Houtas is prima, maar siga renas doet het ook uitstekend. Nu nog eens twee hele dagen laten drogen. De snijvlakken moeten goed droog zijn eer ze de grond in gaan. Dat wordt dan in grond met ex tra veel humus. Een goed mengsel is twee delen compost, twee delen potaarde en een deel turf. Mengen, de potten of bak ken ermee vullen en daarin dan de stukken knol. Maar alleen voor de helft in de aarde en ui teraard met de groeipunten naar boven. De begonia's gaan nu op een warme plaats, maar zeker niet in de zon, vooral ach ter glas kan de zon erg hard branden. Rond begin mei moe ten ze wennen aan de buiten lucht, eerst overdag en na de nachtvorsten gaan ze op een plaats in de halfschaduw. Bego nia's houden nu eenmaal niet van volle zon. Nu we het tocji over knollen hebben ook een woord over wortelstokken, bijvoorbeeld van de Canna. Deze plant overwin- illustratie han van der ven tert met een dikke wortelstok die best met wat aarde de kel der in mag. Willen wij de Canna vermenigvuldigen, dan zullen we de wortelstokken ook tijdig tot leven moeten wekken. Dat gaat op de geijkte wijze met be hulp van warmte en vocht. Zodra er tekenen van leven te bekennen zijn kunnen we de wortelstokken scheuren, maar dan zo dat elk stukje weer een mooi groeipunt heeft. Cannas houden van zware, voedzame grond en veel zon. Een beetje verteerde stalmest door de pot grond met wat compost wordt op prijs gesteld, anders iets ge droogde korrels van organische samengestelde mest. Deze har de groeier die wel anderhalve meter hoog wordt in enkele we ken heeft veel voeding nodig. Ook als de planten na de nacht vorsten en uiteraard na afhar den de tuin in gaan, moet er liefst wat verteerde stalmest of anders organische mest in de grond en natuurlijk een plaats in de volle zon. Het aardige van het vroeg tot leven brengen van deze overwinteraar is dat we ook vroeg in de zomer met bloemen kunnen pronken en dat is altijd weer leuk. Heieen Mutsaers uit Haarlem heeft een hele boel problemen. Zo is er een rododendron die vorige herfst al wat bloemen heeft gemaakt. Jammer. Dat is het gevolg van het abnormale weer gedurende afgelopen zomer en de bloem knoppen zijn dus voor dit voorjaar verloren. Volgend probleem: tot dan toe werd de fuchsia met succes elke herfst teruggesnoeid en nu zegt een allesweter dat dat niet goed is. Altijd door gaan met iets dat succesvol is zou ik zeggen. Mijn fuchsia's knip ik in de herfst een stukje te rug en in het voorjaar knip ik de takken tot een derde terug en dun ik uit zodat er een mooi open struikje ontstaat. De scharnierplant werd vorig jaar rond 21 juni gedeeltelijk teruggeknipt om de bloei te verlen gen. Dat is een goede methode, maar afhanke lijk van het weer zou ik het eens iets vroeger proberen. Het blijft een kwestie van ervaring, maar veel vaste planten bloeien langer dankzij deze ingreep. Tot slot nog even een boze opmerking over de handel die in toenemende mate vaste planten te koop aanbiedt die in ons klimaat verre van winterhard zijn, zonder dit te vermelden. Kwekers die pakweg zes jaar ge leden iets zagen in de buxus of wel palmboom hebben bijzon der goed gegokt. Deze altijd groene struik levert nu een goed belegde boterham op, omdat vanaf begin jaren negentig de buxus massaal is ontdekt door de consument. Vreemd is dat niet, want deze soort heester heeft vele voordelen waarvan snoeien in opvallende vormen de belangrijkste is. B uxushandelaren schrijven 1997 bij als een recordjaar. Via veilingen werd voor dertien mil joen gulden aan deze struiken omgezet, een stijging van bijna dertig procent ten opzichte van 1996. Hoewel de vraag natuurlijk het prijskaartje beïnvloedt, bepalen ook leeftijd en vorm de waarde. Wanneer buxussen ongeveer tien jaar oud en een meter lang zijn, snoeien vaklieden ze in fraaie contouren en die exem plaren staan vanaf 400 tot wel 1.000 gulden in de winkel. Een nog beter gevormde struik van dertig jaar oud kost rond de 2.500 gulden, terwijl een twee jaar oude, nog niet gesnoeide en vormloze buxus voor ruim vijftien gulden bij sommige kwekers kan worden opgehaald. Om hier iets van te maken, moet de consument zelf aan de slag. Dat is blijkbaar geen probleem, want ook de jonge exemplaren vinden gretig aftrek. Een handi ge klusser kan een volwassen, diepgroene heester met zijn lee rachtige en glanzende bladeren veranderen in een piramide, kubus of bol, waarmee de tuin een mooie aanblik krijgt. Voor het knippen van een pira midemodel is een exemplaar nodig met rechtopgaande mid- denstam. Sterk groeiende verti cale zijscheuten moeten wor den weggehaald. Een hulpmid del is om vier bamboestokken in een vierkant te plaatsen, ze aan de top samen te binden waardoor het op een piramide lijkt. Vervolgens groeit de buxus, net als bij een klimplant, langs de bamboestokken om hoog. Er is meer mogelijk: met de struik zijn bijvoorbeeld beren, zeemeerminnen en olifanten te maken. Kortom, hij is in ieder denkbaar model te knippen. „Kubus, bol of piramide zijn voor de doe-het-zelftuinders weggelegd, andere vormen blij ven echter het domein van de vakman", zegt de 72-jarige buxuskweker Ward van Klave ren uit Boskoop. Collega's noe men hem de Vincent van Gogh van de buxus, want hij maakt van vormloze exemplaren pau wen, zwanen en van één struik maakte hij een bankje met daarop twee gebarende man nen. „Veel geduld en doorzettings vermogen zijn voor dit ambacht vereist. Daarnaast is goed en scherp gereedschap zoals een heggenschaar nodig. Bot of niet goed sluitend tuingereedschap kneust het blad en dat belem mert het ontstaan van nieuwe takken. De buxus moet voordat er wordt gesnoeid eerst een jaar of tien onaangetast groeien; hij dient een meter hoog te zijn. Door te vroeg knippen, worden takken hard en zijn ze niet meer vormbaar. De kneep van mijn vakmanschap is om een gedeel te van de takken met dun ijzer- draad in het model van bijvoor beeld een eekhoornstaart te binden. Vervolgens maak ik van een aantal takken een eek hoornkopje", zegt Van Klave ren. Aanplanten van volwassen buxusstruiken is voor een lange haag behoorlijk kostbaar, maar levert wel direct resultaat op. Het voordeligst is om met één buxus verschillende nieuwe te stekken. Dit kan in het voorjaar, juni of september. Nodig zijn jonge, goed uitgegroeide don kergroene scheuten van onge veer tien centimeter lang. Aan de onderkant van de stek moe ten de bladeren worden verwij derd, waarna hij drie tot vier centimeter in de grond gaat met een onderlinge afstand van vijf centimeter. Vervolgens is het een kwestie van de grond stevig aandrukken en nat maken. De struik vraagt niet veel aandacht: hij is bestand tegen koude win ters, verdraagt fikse buien en heeft slechts tweemaal per jaar bemesting nodig. Hoewel de buxus in vele vormen kan worden gesnoeid, is hij als bol vorm veruit het meest populair. foto gpd duizenden kamerplanten en vrolijke potten, dat is alvast voorjaar in de vensterbank. bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp - rijksstraatweg wassenaar 1 K H R A 0 M P E 2 D E K S S I 0 N 3 B R A S S T I N 4 E S C H R A A L 5 T A D R B 0 E T 6 P V A N T L E R 7 K 0 IJ N I N T G 8 V H E R Z 0 E T 9 K A E R A A T L 10 A P I L N 0 0 T 11 S C G H A A E P 12 M R I L D A A N 13 S C E H 0 U D W 14 A D 0 K G T E R OPGAVE OPLOSSING Mr. Streep op elke regel de letters die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. Spierpijn; 2. patroon;3. bek ken; 4. schotel; 5.grote platvis; G.roofdier; 7. vorst; 8.tegen- stand; 9.goudgewicht; lO.vlie- genier; 11. zoogdier; 12. stad in Italië; 13.schoorsteen; 14. arts. KRUISWOORDRAADSEL stek-hole iel-k-rnal r--ons--b eb-rit-ge -orleaan- snee-trom -unaniem- as-nee-er s- - suf - - ij laf-s-pos arak-last HEINZ Tom Poes had een lange tijd zoekend door het oude Gor gelopen zonder een spoor van heer Bommel te vin den. Een doodse stilte hing over de puinhopen en de mistslierten bene velden het uitzicht, zodat hij de moed begon te verliezen. Doch op dat moment drong een ijl stemmen- gerucht tot hem door, dat gevolgd werd door gerinkel en een doffe bons. Zonder zich te bedenken snel de hij naar de plaats waar het geluid vandaan kwam en ja hoor! Bij het ronden van een bouwval wel zijn oog op twee figuren, die in het bleke licht van de maan op de grond laten uit gestrekt. In de meest versufte her kende hij zonder moeite heer Ollie. De ander had de ogen reeds opgesla gen en bewoog zich omzichtig in de richting van een hellebaard, die voor hem in het puin lag. ,,Dat moet de nachtwaker zijn", dacht Tom Poes, terwijl hij zich met een sprong op het akelige wapen stortte. ,,Zo", sprak hij. ,,Dat ding is van mij." ,,0 nee", zei de wachter, zich oprichtend. ,,Het is van mij, edele vreemdeling! Ik heb het nodig voor de uitoefening van mijn ambt. Geef het terug, wat ik u bidden mag." ,,Het is voorlopig met je ambt afgelopen", zei Tom Poes. ,,Ga naar huis om uit te slapen en vlug een beetje!" Zo sprekende richt te hij de lans op de naderende waker en deze hield ontdaan de pas in. „O wee! riep hij met klagende stem. „Opstand der vreemdelingen! Dat zou het oude Gor niet dulden! O wee! Hij wendde zich om en verdween snel in de mist, waarin zijn hol ge roep al spoedig vervaagde. Maar even later galmde het gebarsten ge luid van een torenklok klaaglijk bo ven de bouwvallen en Tom Poes be gon met alle macht aan zijn versufte vriend te sjorren. „Kom overeind, heer Ollie!" riep hij. „De nachtwater slaat alarm! We moeten hier weg!" W DOOR JAN VISSER Kunt u het zich voorstellen? Op Valentijnsdag 1929 ging men met paard en wagen over de Lek bij Wijk bij Duur stede en vliegtuigen brachten proviand naar schepen die zaten ingevroren op de Oostzee. In De Bilt voor het 's ochtends 19 graden en in Winterswijk werd het op die grimmige 14de niet warmer dan -13,8 graden. Vandaag niets van dat al! Op veel plaatsen zou het zelfs wel eens de warmste Sint Valentinus van de eeuw kunnen wor den. Gisteren al stootte het kwik op Volkel door naar 16,6 graden en registreerde De Bilt met 16,2 graden de hoogste temperatuur zo vroeg in het jaar. Bij ons werd het op Schiphol 13,2 graden en op Valkenburg bij Kat wijk 12,0 graden. De aangename temperaturen werden bereikt bij zonnig weer. Op Valentijnsdag 1961, toen we ook een heel fraaie sprokkellente meemaakten, liep de temperatuur in Oude Wetering op naar 14,5 graden. Maastricht meldde toen 18,8 graden en op de 17de was het in Ermelo 19,1 graden. Vandaag dus op herhaling, want bij overwegend zonnig weer en een matige zuidwes tenwind wordt het vanmiddag in onze regio opnieuw 12- 14 graden. Ook morgen is het overwegend zonnig en excelleert het kwik op vrijwel hetzelfde niveau als vandaag. Hoewel het maandag ook nog erg zacht zal zijn komt er in het heer sende weerbeeld enige verandering. Een storing boven de Noordzee veroorzaakt veel bewolking en regen. Op dinsdag wordt met een westen- tot noordwestenwind minder zachte lucht aangevoerd, maar echte kou komt niet onze kant op. Onder invloed van een hogedrukge- bied boven Scandinavië wordt het in het oosten van Eu ropa wel zeer koud (Moskou gisteravond -20 graden na een maximumtemperatuur van -17,5 graden), maar doordat het luchtdrukmaximum later in de week naar het zuiden trekt kan de winterkou ons niet bereiken. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Veel bewolking en vooral langs de westkust regen of sneeuw. Maxima van 4 tot 8 graden, maar landin waarts en in het noorden lager. Zweden: Wisselvallig met flink wat bewolking en weinig zon. Van tijd tot tijd sneeuw, in het zuiden regen. Maxima uiteenlopend van +8 gra den in het zuiden tot ruim onder het vriespunt in het noorden. Denemarken: Onbestendig met tamelijk veel wind, veel bewolking en af en toe regen. Mid- dagtemperatuur tussen 5 en 10 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. In Engeland en Wales ook geregeld zon. Zaterdag maxima tussen 12 en 17 graden; zondag van het noor den uit wat frisser. België en Luxemburg: Droog en geregeld zon. Middagtempera- tuur veelal tussen 13 en 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Geregeld zon maar soms ook wolkenvel den en in de ochtend plaatselijk mist. Droog. Maxima tussen 12 en 18 graden. Portugal: Flink wat zon. Droog. Middagtempera- tuur rond of soms boven 20 graden. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en kans op een fikse bui. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Spanje: Vrij veel zon en droog. In het zuiden soms ook wolkenvelden. Middagtempe- ratuu r meest tussen 17 en 22 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en waarschijnlijk droog Middagtemperatuur 23 tot 28 graden. Marokko: Westkust: flinke perioden met zon. Droog. Maxima van 18 tot 25 graden. Tunesië: Droog en vrij zonnig. Maxima van 18 tot 23 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur tussen de 15 en 20 graden, lokaal zelfs iets hoger. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden. Droog. Mid dagtemperatuur oplopend richting 20 graden. Italië: Volop zon en droog. In de Povlakte kans op mist. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 10 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Lokaal rond de 20 gra- Corsica en Sardinië: Rustig en vrij zonnig. Maxima ongeveer 17 graden. Malta: Droog en vrij zonnig. Middagtempera tuur ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Op de stranden en op Kreta vrij veel zon. In het noorden meer wolken, maar waar schijnlijk wel droog. Maxima iets dalend naar ongeveer 16 graden. Turkije en Cyprus: Zaterdag tijdelijk meer wolken, wel droog. Zondag meer zon, maar tempera tuur een stuk lager. Maxima dan uiteen lopend van 10 graden op de Dardanel- len tot 16 op Cyprus. Duitsland: In het noordenoosten misschien wat re gen. Elders droog en flink wat zon. Mid dagtemperatuur tussen de 8 en 15 gra- Zwitserland: Zonnig en zacht. In de dalen kleine kans op mist. Temperatuur in het dal onge veer 12 graden, op 2000 meter enkele graden boven nul. Oostenrijk: Geregeld zon en droog. In het noordoos ten ook wolkenvelden. Maxima van 10 tot 15 graden. Temperatuur op 2000 meter iets boven nul. Polen: Veel bewolking en op beide dagen af en toe regen. Maxima uiteenlopend van 6 graden in het noordoosten tot 11 in het zuidwesten Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en in Slowakije kleine kans op wat regen. Middagtemperatuur zondag rond 11 graden, zaterdag wat minder zacht. Hongarije: Wolkenvelden, maar waarschijnlijk wel droog. Middagtemperatuur boven de 10 graripn ZONDAG 15 FEBRUARI 1998 Zon-en maanstanden Zon op 07.55 Zon onder 17.51 Maan op 22.17 Maan onder09.30 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.16 18.21 05.49 17.54 Laag 01.45 14.15 01.26 13.56 MAANDAG 16 FEBRUARI 1998 Zon- en maanstanden Zon op 07.54 Zon onder 17.53 Maan op 23.20 Maan onder09.52 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.46 18 58 06.19 18.31 Laag 02.14 14.35 01.55 14.16 Weerrapporten 13 februari 19 uur: Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Boedapest Bordeau., Brussel Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenlurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta 15 8 0.1 12 8. 0,0 16 10 0.0 w3 14 .9, 0.0 rw7 16 11 0.0 licht bew. regen licht bew half bew Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv Tokyo Toronto onbuw. licht bew. r 1 21 1 0.0 o5 6 3- 0.0 3 24 19 0.0 ol 19 12 0.0 s 0 19-1 0.0 18 13 0.0 18 12 0.0 18 11' 0.0 -18 -18 0.2 2 0 0.0 8 8 5.0 14 12 0.0 15 -3 0.0 33 24 0.1 20 14 0.0 22 12- 0.0 28 23 0.6 16 14 0.5 16 8-, 0.1 O.0

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 9