'Geen gouden handdruk Docters van Leeuwen' Vijf gewonden bij schietpartij in Rotterdamse metrotrein Meppelse verwondde zich zelf van tiMfi Binnenland Fusie Ernst Young en KPMG gaat niet door Opnieuw oproer in gevangenis Curasao Celstraffen geëist wegens bomaanslag op auto klant Kabinet stelt besluit over Schiphol uit KNMI: 13 februari warmste van de eeuw POLIFORM SLAAPKOMFORT BIJ VAN TIL fflPAG 14 FEBRUARI 1998 rie lege Duveltjes voor 1000 piek eoOBOS Niet de computeronderdelen die hij had besteld ardrte lege Duvelflesjes. Die trof een man uit het Friese jobos eergisteren aan in het postpakket waarvoor hij zojuist i postbode duizend gulden in Eurocheques had betaald. De - oputerliefhebber was ingegaan op een aanbieding van een gisch bedrijfje op Internet. Dat bood twee harde schijven en ie geheugenmodules voor een personal computer te koop iVj' i.Toen de man per e-mail meer informatie opvroeg, werd n ook nog 150 gulden korting beloofd. Kort daarna stuurde een opdrachtbevestiging, waarna het pakje onder rembours hem werd afgeleverd. De computerliefhebber voelt zich let- ijk 'geflest' en hoopt dat de betaling alsnog kan worden ge- kkeerd. ïlijkiinl me| offel gered uit vuilniswagen aarden Als een blikje soep was 'ie bijna gekraakt. Maar net tijd ontdekten twee Leeuwarder vuilnismannen donderdag ss ldageen zieltogend schildpadje tussen het bedrijfsafval. „Die aan^ ft stom geluk gehad", aldus vuilnisman Popke Veenstra. De jmessen achterin de vuilniswagen scheerden rakelings langs trage koppie van de schildpad, maai' misten doel doordat er Uiig een houten balkje voor lag. De geschrokken vuilnisman slechts straten verwijderd van een dierenambulance. Daar [d de landschildpad opgevangen en gaven ze hem direct een 1 mi. 'Stoffel'. De komende dagen moet een nieuw onderko- 3mi nvvorden gevonden voor het dier. jeren laten Van Aartsen niet toe ward* Ongeveer honderd actievoerende varkenshouders iben landbouwminister Van Aartsen gisteren in Bolsward ver- derdeen WD-bijeenkomst bij te wonen. De boeren blok- rden de entree van De Doele met een trekker. De minister de onverrichterzake naar huis, toen bleek dat een politiekor- niet toereikend was om zonder kleerscheuren binnen te ko- n. De stemming onder de boeren was grimmiger dan vorige ;kin Heerenveen, waar ook varkenshouders in actie kwamen, lukte het Van Aartsen nog wel om de bijeenkomst bij te loeistof uit tankauto lost asfalt op iavenzande Een 27-jarige Italiaanse chauffeur van een lek- |de tankauto heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een lok van 1.100 meter asfalt in 's Gravenzande deels laten op- ;rife sen. Uit de wagen lekte een hoeveelheid harsoplosmiddel. [wegdek kon daar niet tegen en moet nu worden vervangen. ilgen politie heeft de chauffeur en het Italiaanse bedrijf waar hij sten >r ree(i aansprakelijk gesteld voor de schade. Het bedrijf erej im direct over de brug met 112.500 gulden. De politie heeft lean ifop de aangehouden chauffeur en de in beslag genomen kauto weer laten gaan. anleg Hanzespoorlijn uitgesteld )lle« De aanleg van de Hanzespoorlijn tussen de Flevospoor- bij Lelystad en Zwolle is uitgesteld. Dat meldt het NS-blad de jpeling. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft onvol- 'nde geld om voor het jaar 2002 met de aanleg te beginnen. 5taa ite projecten als de goederenspoorlijn door de Betuwe en de 5 jesnelheidslijn tussen Rotterdam en de Belgische grens slok- teveel geld op. De Hanzelijn is de ontbrekende schakel tus- de spoorlijn door de Flevopolders en de spoorlijn van Zwolle irhet noorden. De reistijd tussen de Randstad en het noor- ikan daarmee met een kwartier worden bekort. iet schuldig aan dood door vuurpijl delburg De dood van een 53-jarige inwoner van Steenwijk 996 is niet te wijten aan zijn baas, een fabrikant van kunstv- werk uit die plaats. De fabrikant heeft wel een schikking van /en 000 gulden betaald omdat hij bij de exploitatie van zijn be- 11® fen bij het vervoer van het vuurwerk regels heeft overtreden. heeft het openbaar ministerie gisteren bekendgemaakt. De ae roner van Steenwijk raakte bij het afsteken van een groot irwerk op Koninginnedag in Terneuzen dodelijk gewond toen een vuurpijl rechtzette. De vuurpijl wels omgevallen toen een mfietser tussen het vuurwerk terecht was gekomen, keli erboden diergeneesmiddelen ent rlen* Een Gelderse handelaar in paardensportartikelen is be- aald ptop het bezit van ruim 4.000 verboden worminjectoren. De emene Inspectiedienst heeft de geneesmiddelen in beslag ge- nm men. Injectoren bevatten een vloeistof tegen wormen, die rdt ingespoten in de mond van een paard. De vloeistof in de ictoren van de handelaar is niet geregistreerd, en mag dus ve (worden verkocht. De injectoren waren 60.000 gulden waard. 3gea handelaar was ook niet in het bezit van een vergunning voor !SÜ verkoop van diergeneesmiddelen, ank nik geid rumrotschade vijf miljoen gulden üdi |HAAG* Aardappeltelers hebben in 1997 voor vijf miljoen gul- ischade geleden door de aardappelziekte bruinrot. Dat is er dan drie keer zoveel als in 1996. De telers krijgen nu ee ïeffing van de verzekering, die kan oplopen tot 6.000 gulden. 1996 betaalde de erheid nog de schade. Sinds vorig jaar ïaien de telers er zelf voor op. Daarom richtten 5.500 telers de lerlinge verzekering Potapol op. Potapol heeft hen laten we- dat zij een naheffing krijgen van twee keer de voorschotpre- i.ln totaal kreeg Potapol 47 meldingen van bruinrot. De iade loopt uiteen van enkele duizenden guldens tot zeven uwtrekken om fietsenfabriek iLt Enschede, Heerenveen en Lelystad azen alledrie op de st liging van de Amerikaanse fietsenproducent Trek. Het bedrijf I sluit binnenkort waar het zijn Europese rijwielproductie gaat ierbrengen. De Nederlandse gemeenten behoren tot de kans as, maar de Amerikanen lonken ook nog naar Ierland. Le- dat vorig jaar al de Taiwanese fietsenfabrikant Giant ver- it| Ikomde, is al een tijd in gesprek met Trek. Tijdens de onder- "delingen met Giant was de Amerikaanse producent al in ild. Volgens een woordvoerder van de gemeente stopten de trekken met Trek mede door de forse stijging van de dollar. verkoopt wereldwijd een miljoen fietsen per jaar. onverlichting ziekenhuis in brand Door nog onbekende oorzaak is gisteren in alle vroegte de ^Verlichting op het dak van het Sint Annaziekenhuis in Oss tand gevlogen. De patiënten die op de hoogste verdieping A zijn door het verplegend personeel en de politie naar an- eafdelingen gebracht. De brandweer was het vuur na twintig nuten meester. Koite tijd daarna konden de patiënten terug Whun eigen afdeling. De ontruiming is rustig verlopen, aldus t woordvoerder van de politie. Het dak van het ziekenhuis schade opgelopen, maar de omvang daarvan is nog niet wde! ij|. ekering alarminstallaties aangepast Lüaa&i Het ministerie van binnenlandse zaken heeft gisteren wacht gegeven alle zekeringen uit oude mechanische luchta- rinstallaties te verwijderen. Dit gebeurt naar aanleiding van f alarm de afgelopen dagen in Alphen aan den Rijn, Nijme- len Den Haag. Het valse alarm leverde duizenden ongeruste ïes naar p°htie en brandweer op, zodat deze diensten Ij, Jof nauwelijks bereikbaar waren. En dat terwijl het bedoeling j wt, als de sirene gaat, bewoners radio en televisie aanzetten Jte vernemen wat er aan de hand is en wat er moet worden laan of nagelaten. Minister Sorgdrager spreekt bewering super-PG tegen Minister van justitie Sorgdrager ontkent dat zij procu reur-generaal Docters van Leeuwen in ruil voor een vrij willig vertrek een forse afkoopsom in het vooruitzicht heeft gesteld. De bewindsvrouwe schrijft de Tweede Ka mer, die om opheldering heeft gevraagd, dat ze Docters van Leeuwen geen enkel financieel aanbod heeft gedaan. Afgelopen donderdag liet de 'super-PG' weten dat hij niets voelt voor een 'vrijwillig' vertrek, ook niet als daar vier miljoen gulden tegenover zou staan. DEN HAAG GPD Het verzoek van PvdA en SP om de drie brieven openbaar te ma ken die Docters van Leeuwen vanaf zijn ziekbed aan de mi nister schreef, legt Sorgdrager naast zich neer. De bewinds vrouwe vindt het ongepast om vertrouwelijke correspondentie naar buiten te brengen. De con tacten tussen haar en Docters van Leeuwen moeten als 'personeelsvertrouwelijk' wor den aangemerkt. „Daarmee is niet alleen het belang van de betrokken ambtenaar, maar ook mijn positie als werkgever ge moeid", aldus Sorgdrager. Docters van Leeuwen laat in een reactie weten dat de drie brieven wat hem betreft wel naar de Tweede Kamer kunnen. „Ik heb de minister geschreven dat mijn brieven noch vertrou welijk, noch personeelsvertrou welijk zijn", aldus Docters die verder geen commentaar wil geven. Mocht Sorgdrager het toch op een akkoordje met Doc ters van Leeuwen willen gooien, dan zal zij rekening houden met de motie-Wallage. In deze mo tie van vorig jaar spreekt de Ka mer zijn afkeuring uit over de gouden handdruk die procu- Kogels floten reizigers om de oren Kaan TT - - Grote consternatie na een schietpartij, gisteren, in de Rotterdamse metro. Vijf slachtoffers, die door rondvliegende kogels waren geraakt, werden per brancard naar een ambulance afgevoerd. foto anp robert vos ROTTERDAM ANP Bij een schietpartij in de metro op Rotter dam-Zuid zijn gisteren vijf mensen gewond geraakt. Het incident deed zich voor ter hoogte van het metrostation Maashaven, vlak na het middaguur. De metro was vanuit Spijkenisse op weg naar het centrum van Rotterdam. De vermoedelijke dader en de man op wie hij schoot, naar schatting van getuigen beiden ongeveer 25 jaar oud, zijn gevlucht. De aanleiding voor de schietpartij is niet duidelijk. Volgens getuigen trok een man in het metrostel een vuurwapen en schoot hij op een andere man. Drie passagiers werden daarbij geraakt door rondvliegende kogels. Op station Maashaven renden de man nen uit de metro. Daar werd opnieuw ge schoten waarbij weer een omstander werd geraakt. Het laatste slachtoffer viel buiten het station waar de schietpartij werd voort gezet. De politie sluit niet uit dat ook de tweede man heeft geschoten, maar daar over bestaat geen zekerheid. De verwondingen door de schietpartij zijn volgens een woordvoerder van de poli tie niet ernstig. Twee personen, een 81-jari ge vrouw uit Spijkenisse en een 47-jarige man uit Rotterdam, zijn na onderzoek in het ziekenhuis weer naar huis. Drie slacht offers liggen nog in het ziekenhuis. Het gaat om een 34-jarige man, een 19-jarige vrouw en een 71-jarige vrouw, allen uit Rotterdam. Om wurgpoging door ex-man te suggereren MEPPEL GPD De 30-jarige vrouw uit Meppel die eind vorig jaar haar ex-man in haar woning in Meppel neerschoot, heeft de aanleiding van de schietpartij in scène gezet. Zij heeft bekend dat zij zelf haar hals met een sjaal heeft verwond zodat het net lijkt qf haar ex haar wilde wurgen. De vrouw schoot op 29 december vorig jaar haar voormalige echtgenoot in de rug. Ze zei toen te hebben gehandeld uit zelf verdediging. De ex, die de schietpartij overleefde, heeft altijd ontkend dat hij haar had geprobeerd te wurgen. Afgelopen woensdag gaf de Meppelse toe te hebben gelogen. De politie twijfelde al langer aan haar verhaal. Onderzoek door het gerechtelijk laboratorium wees uit dat de striemen Eerder werd al duidelijk dat de vrouw had gelogen over de herkomst van het vuurwapen waarmee ze haar ex-man zwaar verwondde. De Meppelse verklaar de aanvankelijk dat zij de revolver had ge vonden bij de spullen van haar ex. Maar uit door de politie afgeluisterde telefoon gesprekken bleek half januari dat de vrouw het vuurwapen zelf had aange schaft. Pas toen. de Meppelse met de tele foontaps werd geconfronteerd, bekende ze dit. Als motief voor het schieten op haar ex- man geeft de vrouw aan dat ze al jaren lang door hem wordt geterroriseerd en be- Voorzitter Gehandicaptenraad laat zich niet zaal in tillen UTRECHT* ANP De voorzitter van de Gehandi captenraad J. Troost heeft don derdag geweigerd om 'getild' het GoedeDoelenGala bij te wo nen. Troost kon met zijn rol stoel niet de zaal in van het Ko ninklijk Instituut voor de Tro pen. Hij weigerde om zich te la ten optillen. „Dat is niet meer van deze tijd. Mensen met een handicap willen gelijke kansen en geen speciale behandeling onderaan -een trap", aldus Troost, die het gala niet heeft bijgewoond en direct naar huis is gegaan. Volgens de organisator van het het GoedeDoelenGala van de BankGiroloterij wist Troost dat er geen gehandicaptenliftje in de zaak aanwezig was. „Wij hebben daarom personeel gere geld", aldus organisator R. Bijl. De secretaresses van Troost en Bijl zouden vooraf hier van te voren afspraken over hebben gemaakt. Het spijt Bijl verschrikkelijk dat 'er niet goed gecommuni ceerd is'. „Wij gingen er van uit dat we heldere afspraken had den gemaakt. Wij vinden ook dat alle zalen voorzien zouden moeten zijn van een lift. Helaas is dat nog niet overal het geval", aldus Bijl. Troost vindt dat juist een eve nement als het GoedeDoelen Gala gehouden moet worden op een plaats waar mensen in een rolstoel goed heen kunnen. Hij spreekt van een 'enorme blun der'. De BankGiroLoterij maak te tijdens het gala bekend dat zij een topjaar achter de rug heeft. In 1997 kwam 149 miljoen gul den binnen. Daarvan werd 89 miljoen gulden uitgekeerd aan goede doelen op het gebied van volksgezondheid, maatschap pelijk werk, cultuur en natuur. AMSTELVEEN ANP De fusie tussen de accountants- en adviesorganisaties KPMG en Moret Ernst Young (interna tionaal opererend onder de naam Ernst Young) is van de baan. De besprekingen zijn af gebroken omdat mededingings autoriteiten in diverse landen steeds meer bezwaren maakten tegen de vorming van de ac countantsgigant, die de grootste zou zijn in de branche. Ook 'cultuurverschillen' tussen de twee organisaties speelden een rol bij de beslissing. Volgens bestuurder C. van Tilburg van KPMG Nederland was het dreigende uitstel van de fusie de directe aanleiding de in oktober 1997 begonnen bespre kingen stop te zetten. „Aanvan kelijk leken de autoriteiten in Canada en de VS weinig bezwa ren te koesteren. Toen de Eu- GPD Geassocieerde Pers Diensten WILLEMSfAD ANP reur-generaal Van Randwijck meekreeg, nadat hij door Sorg drager aan de kant was gescho ven. SP-fractievoorzitter Marijnis- sen vindt het een 'ernstige zaak' dat Sorgdrager de brieven van Docters van Leeuwen niet aan de Kamer wil voorleggen. In een volgend debat zal hij weer aan dringen op openbaarmaking. Marijnissen speculeert zelfs op een parlementaire enquête. Volgens de SP-voorman is de informatie nodig om een goed oordeel te kunnen vormen over de verstandhouding tussen de minister en het openbaar mi nisterie. Voor de derde keer in vier maanden tijd is gisteren in de gevangenis op Curasao een op roer uitgebroken. Gevangenen kwamen in opstand nadat was besloten de cellen te doorzoe ken. Bij het oproer is geschoten en is tenminste één gewonde gevallen. Oproerpolitie en zwaar bewapende leden van het vrijwilligerskorps gingen de ge vangenis binnen. Tijdens het onderzoek kwam aan het licht dat, net als twee weken geleden, een gedetineer de in het bezit was van een ge laden revolver. Het oproer be gon gisteravond en het was rond middernacht (Nederland se tijd) niet duidelijk of de situa tie onder controle was. Leden van de Justitiële Commissie van het parlement werd de toegang tot het gevangenisgebouw ont zegd. Wel zijn leden van het openbaar ministerie toegelaten. middelburg «anpDe man wond zich daar zo over op dat hij samen met zijn maat besloot de auto te bescha digen. Hij maakte een bom door een bekertje vol kruit in een stalen pijp te gieten en de pijp dicht te maken. Op de be wuste avond toog het duo naar Vlissingen en legde het explosief in de auto. Vervolgens werd de bom door middel van een bran dende lont tot ontploffing ge bracht. De auto werd geheel vernield en bovendien was er voor 17.000 gulden schade aan geparkeerde auto's en wonin gen. Dankzij getuigenverklaringen kon het tweetal kort na de bom aanslag worden aangehouden. De schade is inmiddels volledig door de handelaar vergoed. Op de zitting zeiden beide mannen niet te hebben beseft wat de ge volgen van hun bomaanslag hadden kunnen zijn. Officier van justitie G. Lewin heeft gisteren voor de recht bank in Middelburg tegen een 37-jarige autohandelaar uit Heerde en voor diens 27-jarige vriend uit Epe een gevangenis straf van achttien maanden ge- eist, waarvan zes voorwaarde lijk. Het duo stond terecht voor het opblazen van een auto op 13 januari vorig jaar in Vlissin gen. De auto, een Suzuki Vitara, was bij de handelaar voor 21.000 gulden gekocht. De eige nares meende kort daarna dat ermee was geknoeid en eiste haar geld terug. Uiteindelijk be paalde de geschillencommissie dat de Heerdenaar de auto, waar inmiddels al negen maan den mee was gereden, voor de oorspronkelijke prijs moest te rugkopen. DEN HAAG ANP Het kabinet heeft gisteren een definitief besluit over de groei van Schiphol uitgesteld. Harde cijfers over de mogelijkheden van groei binnen de bestaande milieunormen waren nog niet voorhanden. Minister Jorritsma van verkeer en waterstaat ver wacht ze binnen een paar da gen. Vorige week nam het kabinet al een principebesluit over een toename van de luchtvaart op Schiphol met ten hoogste 20.000 vluchten per jaar. Deze gematigde groei zou moeten plaatsvinden binnen de huidige milieunormen. Minister De Boer (milieu) liet eerder deze week echter weten dat een onafhankelijke instantie als het Nationaal Lucht- en Ruimtevaalt Laboratorium moet uitrekenen of een dergelij ke groei van de luchtvaart bin nen de normen voor geluid, stank en veiligheid mogelijk is. DE BILT «ANP De zachte maand februari heeft al één record gebroken. Het was gistermiddag met een temperatuur van 16,2 graden Celsius de warmste 13e februari van deze eeuw. Toch is het volgens het KNMI door enkele dagen vorst nog geen superzachte februari. De gemid delde temperatuur van de eerste tien dagen van maand was 2,6 graden, met een gemiddeld maximum van 6.3 en een gemiddeld minimum van -1,3. Slaapcentrum Van Til integreert geperfectio neerd comfort met hoogstaand design. Geen andere collectie biedt zo'n compleet overzicht van topontwerpen, édel materiaal gebruik en uitgekiende staapsysiemen. ropese Unie (EU) vanuit Brussel liet weten dat het nog geen ge lopen koers was, krabbelden ook de Amerikanen terug. Dat leidde tot steeds verder uitstel." De combinatie was van plan haar hoofdkantoor in Amstel veen te vestigen. Wereldwijd zou de gefuseerde organisatie in 1997 een omzet hebben be haald van 37 miljard gulden, met meer dan 163.000 werkne mers op de loonlijst. De internationale accountan cy was vorig jaar stevig in bewe ging. Kort voor Ernst Young en KPMG lieten de concurren ten Price Waterhouse en Co opers Lybrand weten samen te willen gaan. Dat zou een con cern opleveren met een jaarom zet van zo'n 27 miljard gulden en 130.000 medewerkers. Het is nog de vraag of deze fusieplan nen wel de procedurele hordes kunnen nemen. De Poliform Studio is uniek in Nederland. Deze wereldberoemde Italiaanse fabrikant produceert adem benemende slaap kamerinterieurs en geperfectioneer- de kastsystemen in de mooiste hout en laksoorten. Uiteraard veelal op maat leverbaar. DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 3