Nummer 99 leeft op in atletendorp Eindelijk kan ik hier weer eens een keer lekker Nederlands praten' Tot nu toe valt alleen het oranje kapsel op Olympische Winterspelen oge verwachtingen bij anadese schaatsers Houten sandalen Techniek ^PAG 14 FEBRUARI 1998 na Navka (rechts) strekt haar arm uit richting ijsdanspartner Ni- Morozov. foto ap eric draper sdanspaar Gritsjoek en Platov leidt it iii mjo» Het Russische paar Patsja Gritsjoek en Evgeni Platov ben na de verplichte dans de leiding genomen in het strijd liet goud bij het ijsdansen. Na een wat wankelend optreden en de wereldkampioenen hun landgenoten Anjelika Krilova lieg Ovsiannikov voor. Het Franse tweetal Marina Anissina Iwendal Peizerat voorkwam met een derde plaats een Rus- Jtrio in de tussenstand na de eerste dans. De Russen Irina w« atsjeva en Ilia Verboetsj staan vierde. rmann Maier start op de Super-G jBAi Skiër Hermann Maier neemt vandaag deel aan de Su- G. Een woordvoerder van de Oostenrijkse ploeg heeft dit eren gezegd. Maier kwam zwaai' ten val bij de afdaling en est zich wegens verwondingen aan de knie en schouder af- den voor de combinatie. Maier is favoriet voor het goud op uper-G. Hij won dit seizoen alle vier de wereldbekerwed- ai! den in deze discipline. HQ. ANP anadese schaatsers hebben verwachtingen van de meter (mannen) en 1500 (vrouwen) die morgen en lag op het olympisch ujs in Nagano worden ge- t i. Met name Jeremy Wo- 'lipoon en Catriona LeMay- -j, i koesteren ambities op 2 nedaille. Wotherspoon is tsolute favoriet voor goud kilometer. De wereldre- louder (1.10,16) uit Red in de provincie Alberta zijn zinnen volledig op die nd gezet. Hij stond zelfs zijn startplaats op de 1500 me ter af aan Neal Marshall. ,,Ik wil niet te veel hooi op mijn vork nemen", zei Wotherspoon. Voor de vrouwen, die maan dag de 1500 meter rijden, is een duel tussen sprintster LeMay- Doan en allroundster Niemann aanstaande. Op de seizoenrang lijst staat de Canadese één, de Duitse twee. Tussen hen ligt een marge van 0,36 seconde. LeMay-Doan reed op 29 no vember 1997 haar wereldrecord van 1.57,87. Niemann schaatste haar laatste mijl een weekeinde later in Heerenveen in 1.58,23. YMPISCHE UITSLAGEN KUNSTRIJDEN mi, stand na de verplichte kür: 1. I jPlatov (Rus) 0,2 punten, 2. Krilo- 'iov(Rus) 0.4, 3. Anissina/Peizerat Lobatsieva/Averboetsj (Rus) 0,8, raatz (Can) 1,0, 6. Fusar-Poli/Mar- ,2,7 Punsalan/Swallow (VSt) 1,4, iasko/Wanagas (Lit) 1,6, 9. Romanova- Mannen, groep C: Rusland - Kazachstan 9-2 (2-1 5-0 2-1) Groep D: Canada - Wit-Rusland 5-0 (2-0 2-01-0). linton moet Japan niet om vragen als hij Irak wil irri- Japan zal namelijk nooit irlog meer winnen, is stellige overtuiging. Japan- loor je namelijk van verre omen en als je een vijand blij mee maakt, is het dat leger z'n komst vooraf ondigt. Pearl Harbour zal beetje de laatste verras- aanval zijn geweest. Ande- villen me nu niet te binnen eten. wens, er zijn hier kamika- loten die de Tweede We- orloghebben overleefd. van die mannen be- nnu een taxi. Gisteravond ;te ik zo'n bejaarde chauf- nee. Hij negeerde elk rood icht. Ik weet niet of u de ie weken over de drukte in no hebt gelezen, maar er lier meer auto's dan men- Die bestuurder moet een ialist zijn in overleven, was ik voor het eerst )an, vanwege het WK atsen, en dit jaar valt het teer op. Japanners sloffen een ongeluk. De hele dag ede neiging om te roepen poten eens op', maar dat t wel heel boers. 'Hef uw m eens op', klonk veel jdelijker, toen ik hier met 'lies DeClerck over sprak, een Vlaamse verslaggeef- [die al drie jaar werkzaam is jde Iapan.se staatsomroep Het taaltje van onze zui- uren is inderdaad veel ter, maai- dit terzijde. eAl Bundy's van Japan tenniet anders dan rijk Schoenmakers en schoe- irkopers plaatsen waar- dijk de meest onwaar- nlijke orders om de voor op peil te houden. Achter hun werkplaats moeten bergen versleten zolen liggen. Japan heeft schoenen nodig. Dozen vol. Oud, jong, groot, klein, vrouw, man, Japan sloft. De he le dag. En het erge is, ze lopen gewoon door. Om eerlijk te zijn, ik kan er niet aan wennen. Eigenlijk irriteert het me mateloos. Iedere keer kijk ik op en staar ze na. Het valt dan ook niet mee om hier te werken. Je wordt voortdurend afgeleid door die pantoffelhel den. Mij is verteld dat Japanners op geta's leren lopen. Dat zijn houten sandalen, vergelijkbaar met onze badslippers, die je moet dragen als het zand van het strand te heet onder de voe ten wordt. De achterkant van de zool wordt daardoor meege- zeuld omdat de wreef dat blijk baar zware einde van de schoen bij elke stap moet tillen. Boven dien kopen Japanners hun schoenen altijd een maat te groot. Waarom? Niemand weet het. Onopgelost oosters myste rie. Het is net of de Japanh'ers nog steeds denken dat ze op geta's wandelen. Of ze hun tien tenen nou in een herenschoen, een pump, een laars of een sandaal steken, sloffen doen ze. Ik weet nu ongeveer hoe een loden last moet klinken. Tussen de vorige en deze alinea zaten weer enkele minuten. Ik blijf staren. Gisteren heb ik het aangedurfd een Japanner te vragen waarom hij zijn voeten niet opheft. ,,Onze voeten zijn gewoon te kort om op te halen", verzon hij ter plekke. Dat is nou iemand spontaan een hak zet ten. Ik hoop dat Clinton de Ja panners vraagt mee te doen. RENZELOLKEMA Het dreamteam van Barcelona liet zich gedurende de Zo merspelen van '92 opsluiten in het zwaarst bewaakte ho tel van de Catalaanse stad. De verwende Amerikaanse basketballers kwamen er alleen uit om wat te golfen, te winkelen en oh ja, olympisch goud te delven. Hun win ter-equivalenten doen dat anders. En warmen zich zes jaar later wel op aan de olympische vlam. De ijshockey- profs wonen in het atletendorp van Nagano, juichen hun landgenoten toe en geven zich over aan de mooiste com petitie in de geschiedenis. NAGANO RENZE LOLKEMA GPD-VERSLAGGEVER Onder die ijshockeyers bevindt zich Wayne Gretzky, 's werelds beste ooit, de nummer 99. Hij maakt deel uit van de Canadese wonderploeg die gistermiddag de ijsvloer aanveegde met de Wit-Russen. Die zullen zich echter vooral de gestalte van Eric Lindros herinneren, de 1.94 meter lange 104 kg zware nachtmerrie van het Noord- Amerikaanse dreamteam. De boomlange Canadees maakte twee doelpunten, checkte me nig tegenstander tegen de boar ding dan wel gladde vlakte, brak Aziatische sticks als luciferhout jes en trok tot vervelens toe Wit- Russische handschoenen uit en helmen af. Gretzky heeft zijn opvolger, die zich ook al tooit met een in drukwekkend rugnummer, 88. Vond Gretzky zelf ook, nadat hij het olympisch bal zonder stijl had geopend. „Eric heeft van daag laten zien dat hij koste wat kost goud wil winnen. Voor minder doet hij het niet. Maar eigenlijk geldt dat voor het hele team." Zelfs één van de assistent- coaches van de Aziaten liep hal verwege met een ijszak in zijn nek, nadat Lindros langs de Wit-Russische bank was ge scheurd. Het was net of Canada drie periodes lang powerplay speelde. Want hoe Wit-Rusland ook aandrong, overal leek een extra Canadees aanwezig om de plannen van de mannen uit Minsk te ontmantelen. „Ze heb ben de beste spelers", oordeel de Anatoli Varivonchik, coach van Wit-Rusland, na de stoei partij. Tot zijn grote blijdschap werd het maar 5-0. Het grote verschil met het basketbaltoernooi van Barcelo na is dat de winnaar van Naga no'98 bij voorbaat niet vast staat. De NHL, de loodzware Noord-Amerikaanse profcom petitie is voor deze ene keer stil gelegd en omdat al het talent van de wereld zich verzamelt in Canada en de Verenigde Staten kan ieder topland, zes in getal, zijn beste spelers inschakelen in de jacht op olympisch goud. Regerend olympisch kam pioen Zweden is een grote favo riet na de winst op een andere grootheid, Amerika (4-2). Fin land ook, maar dat verloor van weer een andere kanshebber, Tsjechië (0-3). Rusland bemoeit zich ook met de goldrush en plette gisteren alvast Kazach stan (9-2). Blijven over de Cana dezen. Met als blikvanger Way ne Gretzky, natuurlijk. Gretzky s macht op het ijs is dit seizoen tanende. Voor het De Canadees Wayne Gretzky hijgt even uit tijdens een training. De oude rot, 's wereld beste ijshockeyer al- lertijden, heeft het naar zijn zin in Nagano. foto reuters mike blake eerst in zijn loopbaan, die is op gesmukt met vier prestigieuze Stanley Cups (NHL-kampioen- schaptitels), haalt de routinier in dienst van New York Rangers niet meer het gemiddelde van een doelpunt per wedstrijd. Maar uit respect voor alles wat hij heeft gedaan, is de 37-jarige grootheid geselecteerd voor het nationale dreamteam. En maakte hij gisteren zijn debuut op olympisch ijs. Dat viel niet mee. De baan was groter dan hij bijna dagelijks gewend is in de NHL en bovendien kreeg hij niet veel ijstijd. En hij scoorde niet. Weer niet. Toch heeft hij nog altijd een grote invloed op zijn teamgeno ten, die een niet te stillen hon ger naar goud hebben. „Heeft te maken met zijn status", zei de jarige coach Marc Crawford gis teren. „Bovendien speelt hij met zijn hart. Wayne is nou zo'n speler die goed kan om gaan met zijn status. En daar wordt iedereen beter van. Het was opvallend dat Cana da, maai" ook Zweden en Rus land, zo'n ingespeelde indruk maakten. De dreamteams van Nagano doen de Olympische Spelen er even tussendoor. Af gelopen zondag nog had ieder een nog competitieverplichtin gen, maandag duurde de reis naar het verre oosten een dag en pas vanaf dinsdag werd de ijsvloer van Big Hat in Nagano getest. „Daar was ik ook nieuwsgierig naar", zei Craw ford. „Maar het blijkt toch dat er in korte tijd een familiaire sfeer in zo'n groep vol vedetten kan ontstaan. Vandaag tegen Wit-Rusland ging niet alles goed, maar er stond wel een team. We zijn goed begonnen." De miljonairs voelen zich voor niemand te groot. Vooral hun verblijf in het atletendorp blijft een curiositeit. De dage lijkse verhuizing de Carlton-ho- tels in Canada naar de Ritz-ke- ten in Amerika staat in schril contrast met het benauwde ap partement in Nagano dat de sfeer van een studentenhuis uit ademt. „Maar ik vind het gewel dig", lachte Gretzky die zijn flat je deelt met drie teamgenoten. „We hebben eindelijk de tijd om ons te verdiepen in andere sporten. Juist dat maakt de Spe len opwindend." Leeuwangh kan zich morgen revancheren voor beroerde 500 meter NAGANO RENZE LOLKEMA GPD-VERSLAGGEVER Hij is één van de meest opvallende Oranje-klanten in Nagano. Althans, qua uiterlijk. De sinaasappelkleur van zijn haar, die voor drie weken het origineel blonde kapsel vervangt, verbleekte ech ter bij de klassering op het eerste sprint nummer van de achttiende Winterspe len. Jakko Jan Leeuwangh perste er begin deze week slechts een 21e plaats uit op de vijfhonderd meter. Morgen echter mag hij zijn favoriete kilometer afleggen. Of die 1000 meter een succes wordt, is de vraag. Te vaak heeft Leeuwangh (25) niet thuis gegeven toen de keuzeheren van de KNSB dat wel eisten. Neem het NK sprint, een recent voorbeeld van be gin januari in Groningen. Bij de gratie van allrounder Ids Postma werd Leeuwangh aangewezen als derde Ne derlandse schaatser voor het WK in Ber lijn, twee weken geleden. Postma was sneller geweest en als de Fries zijn poot stijf had gehouden, had Leeuwangh, zoals zo vaak in zijn loopbaan, zich moe derziel alleen moeten prepareren voor zijn laatste kans op olympische roem. Postma zag een mondiaal s'printtoernooi echter niet zitten, allrounder als hij is. Leeuwangh werd voor aanvang van dit seizoen uit de sprintkernploeg van Peter Mueller gezet vanwege tegenvallende re sultaten. De Noord-Hollander reikte niet eens tot het WK. Hij werd ingeruild te gen het dartele tweetal Jan Bos-Erben Wennemars. De planoloog in spé zocht in de zomer met succes naar een privé- sponsor, stelde zich in op een jaar in de isolatiecel, bleef echter in zichzelf gelo ven en boorde op die manier diep ver scholen krachten aan die zich vertaalden in resultaten die goed genoeg waren om weer met Mueller op te mogen trekken. Was jarenlang Gerard van Velde zijn grootste tegenstander, tegenwoordig Jakko Jan Leeuwangh heeft nog niet kunnen vlammen tijdens de Winterspelen. Morgen start hij op zijn favoriete afstand, de 1000 meter. foto gpd catrinus van der veen staat de Alkmaarder in de schaduw van Bos en Wennemars. Maar gek genoeg zijn hun fratsen hem op het lijf geschre ven. In gezelschap van het duo bloeide het beest in Leeuwangh op. Dat Postma zijn WK-ticket aan hem gaf, was een goede zet geweest. In Berlijn pakte Leeuwangh op de eerste dag een zilveren medaille op de duizend meter. Bos werd vanzelfsprekend eerste. Op de tweede dag realiseerde Leeuwangh de vijfde tijd. Omdat zijn twee vijfhonderd meters te genvielen, was hij na een weekendje mondiaal sprinten terug te vinden op de zevende plaats. „Je moet Mueller en mij niet op één winter beoordelen", zegt Leeuwangh, die morgen met Bos, Postma en Martin Hersman de Nederlandse eer op de kilo meter verdedigt. „Hij heeft minstens twee jaar nodig om echte resultaten met mij te boeken. Hij hamert erop datje po sitief moet denken. Dat is een denkwijze die bij mij al heeft veranderd. Je merkt aan alles dat Mueller iemand is met ei gen ervaringen als topsprinter en top coach van onder anderen Dan Jansen en Bonnie Blair. Dat is van niet te onder schatten waarde. Leeuwanghs persoonlijk record staat op de 1000 meter 1.11,61. Als hij die tijd morgen verbetert, valt hij in Nagano niet alleen meer op door die rare shampoo met die sinaasappelachtige kleur. „Ik werd gisteren aangenaam verrast door de Nederlandse meisjes. Ik heb genoten van een mooie wedstrijd. Alle vier schaatssters uit de kernploeg re den een persoonlijk record. Met name Marieke Wijsman, die be ter is op de 1000 en de 1500 me ter, reed een hele fraaie 500 me ter. Timmer heeft contact ge houden met de mensen vlak boven haar. Ze heeft uitzicht op een plaats bij de eerste zes. Als dat zou lukken, is dat een erg goede prestatie. Het is voor de huidige 500 meter tekenend dat een rijdster onder de 10.5 moet openen om mee te kunnen spe len om de medailles. Alleen zij die dat kunnen, behoren tot de absolute top. Heel opvallend waren de matige tot slechte tijden van de Duitse ploeg. Alleen Schenk heeft een kansje op een medaille, maar de andere drie staan op grote af stand van Lemay. Die Duitse meiden schaatsen technisch heel slecht. Ze hebben veel kracht en snelheid, maar tech nisch is het niet om aan te zien. Op de sprint is de techniek be langrijker dan op de andere dis ciplines. De Duitse trainers hebben geen verstand van techniek. Anke Baier sluit haar linkerbeen niet goed bij, waardoor ze met haar schaats te snel overhelt. Dat gaat ten koste van de snelheid. Het probleem van de Duitsers ligt nog steeds verscholen in het verschil tussen de DDR en West-Duitsland. De oude DDR- trainers hebben de kennis, de Westduitse trainers het geld. Daardoor bestaat nog steeds een grote controverse onder de Duitse trainers. Christa Rothenburger en Karin Kania waren twee voorbeeldige exponenten van het DDR-sys- teem. Dit soort meiden zijn vanaf jonge leeftijd heel nauw gezet begeleid. De bond liet hen niet meer los. Natuurlijk werd er destijds doping gebruikt in de DDR. De wijze waarop was heel vakkundig. Vanaf jonge leeftijd kreeg een ieder miniscule hoe veelheden toegediend. De hoe veelheden waren zo klein dat ze nooit gepakt werden op het ge bruik van doping. Maar de Oostduitse schaatssters werden er wel heel erg sterk van. Van Niemann weet ik het niet. Ik zeg niet dat ze gebruikt, maar ik zeg ook niet, dat ze niet ge bruikt. Het is natuurlijk een ge weldig sterke meid. Er zijn meisjes met typische vrouwelij ke trekjes, maar je hebt ook meiden die halve kerels zijn. Dat heeft iets met de hormoon huishouding te maken. Onder de homo's zijn er mannen die zich zoveel vrouw voelen, dat ze zich tot vrouw laten ombou wen. Duursporters als schaatssters en wielrensters hebben vaak niet die echte vrouwelijke trekjes die je van vrouwen zou verwachten. Balletdanseressen hebben het wel. Die bewegen zich gracieus. Niemann heeft poten waar je u tegen zegt. Het is één brok kracht, ze is net zo sterk als een kerel. Niemann rijdt al jaren van titel naar titel, omdat ze in Duits land, en met name in Oost- Duitsland, aanzien heeft. De Ossies zijn nog niet zo rijk en Niemann heeft als topsporter een heel goed leven. Zij verdient veel beter dan haar landgeno ten. Daarom zal ze ook langer doorgaan met schaatsen. Een Nederlander stopt veel eer der met sporten. Als hij op z'n 24e niet is geslaagd, is hij veel eerder geneigd om aan zijn maatschappelijke carrière te gaan werken. Dat is vaak jam mer, omdat de top van een sporter tussen de 25 en 28 jaar ligt. Het prototype is Ard Schenk, die op zijn 27e enorm hard reed. Rintje Ritsma is nu ook zo'n iemand." LEENPFROMMER n der Meulen in Japan ontroerd door hutspot op menukaart MO» RENZE LOLKEMA eerst de menukaart bekeken. Vooraf een Gelderse rookworst, als menu hutspot en vla als toetje. „Mmmm, heerlijk, de Hol landse keuken. En eindelijk weer eens Ne derlands praten. Want daar word je moe van, hoor, de hele dag Engels. Het is je moedertaal niet, je moet er steeds weer bij nadenken. Japans? Een beetje. Inderdaad, mijn telefoonrekening is hoog. Heel hoog...." Als volleyballer heeft de voormalig interna tional het naar zijn zin, maai" als burger van Tokyo komt het leven vaak op hem af. „Ik zou bijvoorbeeld graag willen weten wat ze van me vinden hier. We staan nu vijfde in de competitie en dat is een tegenvaller want we moesten kampioen worden. Ik weet niet of de club tevreden over mij is. Maai" dat is typisch Japans, dat zeggen ze niet. Ik zou dat willen weten om een stukje onzekerheid weg te nemen." Toch zou Van der Meulen het avontuur ver weg van zijn geboortestad Sneek niet willen missen. „Je gaat waarderen datje een mooi leven hebt. En dat je dat ook altijd hebt ge had. Ik ben niet veeleisend, ik ben ook niet materieel ingesteld. Ik vind het geluk juist in kleine dingen." Van der Meulen is in Ja pan ook bezig met de invulling van zijn toe komst. „Ik denk hier veel na, vooral hoe het verder moet na mijn carrière als volleybal ler. Financieel hoef ik me weinig zorgen te maken, maar ik zal nooit zoveel verdienen als een voetballer doet. Als ik voetballer was geweest had ik een ander huis gekocht om dat dan helemaal op te knappen. Maar ik heb geen zin om elke ochtend laat wakker te worden, een krantje te lezen en koffie te zetten. Ik wil iets doen wat ik leuk vind. Ik ben bezig om mijn leven avontuurlijk te houden, zoals nu. Want dat zou ik enorm gaan missen, dat reizen." Van der Meulen was in Nagano getuige van Rommes verpletterende zege op de eerste schaatsdag. Dat zijn provinciegenoot Rits- ma niet won, was een tegenvaller. „Logica werkt niet in sport en zeker niet bij de Olympische Spelen. Het kan zo weer ie mand anders zijn. Je kan dit niet vergelijken met een EK of WK. Tijdens de Spelen zit je niet in een hotel, maar in een dorp, waar door je constant in een groep zit. Daar zit ten veel gestresste sporters tussen. Dus je moet zelf zorgen voor vermaak. En je kan niets voorspellen, dat is duidelijk..." Het contact met Nederland is nog optimaal. Ook de blamerende nederlaag van de Oran je-volleyballers tegen België, kwam in Japan hard aan. „Ik zat zes jaar bij het Nederlands team en het is toch ook een beetje van mij. Ik vind het trouwens jammer dat ik niet meer voor Oranje speel, maar Richard Schuil doet het goed op mijn positie. En ik ga niet op de bank zitten. Dat kan ik niet, dan ga ik enorm zitten zieken, vooral naar de trainer toe. Maar deze generatie volley- balintemationals is minder uniek dan de onze." „Of ik meer ambities heb? Misschien als jeugdtrainer ofzo. Zo'n rol als Joop Alberda als bondscoach, pfff, dat was moeilijk. Hij zat opgescheept met jongens die voortdu rend proberen je het leven zuur te maken. Joop heeft veel moeten slikken en daardoor compromissen moeten sluiten met zichzelf. Dat heeft hij goed gedaan want in Atlanta was geen trammelant en verschenen er geen rare stukken in de krant. Prompt win nen we goud. Alberda's houding is van gro te invloed geweest omdat het met een an dere trainer, die meer discipline zou willen, anders zou zijn gegaan. Want geloof me, we waren allemaal een stel eigenwijze flikkers dat precies wist wat ze wilde." „De samenwerking had ook geen dag lan ger moeten duren. Op een gegeven mo ment zijn spelers uitgekeken op een trainer en moet er weer een frisse wind waaien. Maai" laten we alsjeblieft ophouden over dit onderwerp. Laat iedereen nu eens een keer blij zijn met goud. Want dat was het ge woon, goud. Voor het eerst in de geschiede nis. Laat iedereen dat alsjeblieft onthou den..."

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 27