Leidsch Dagblad 25 Plan voor zesde baan Schiphol Financiering N22 zo goed als rond 01 - }ostma gooit goud weg Lindehoeve in de as Vier pilsjes leveren Noordwijker zeven ton op r Tumult en bedreigingen in Surinaamse politiek €xtra aanbieding 12.95 TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 1 iNDERDAG 12 FEBRUAR11998 OPGERICHT 1 MAART 18 Binnenland Docters van Leeuwen wil weer gewoon aan het werk Buitenland Geweld in Duckstad is in loop der jaren enorm toegenomen Cultuur en Kunst Leidse Scratch groeit flink uitzijn jasje Sport Ajax vindt alles weer even leuk LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 LETERoSEKVICE Dineren in Kurhaus Hotel Scratch Muziekdagen Leiden Veel belangstelling voor wandeling in Waterleidingduinen Krokus-verwenarrangementen The Park Hotel Amsterdam Zie aanbiedingen in deze krant ij voelde het goud uit zijn inden glijden. „Söndral is de rechte kampioen. Ik maak e misslag. Dat is alleen me- lfte verwijten. Daarmee was el het goud weg.Zo keek s Postma vanmorgen terug izijn zilveren race op de )0 meter tegen de winnende or. Nederlanders vielen op het .CHAATSEN OP TV rijdag 13 februari: 8.25 uur. ed.2: 500 meter vrouwen, ichtstreeks. hilips: Winst an 5,7 miljard NAGANO koningsnummer van de Win terspelen in de troostprijzen. Zilver voor Postma, brons voor Ritsma. Bij de laatste vloeide een traan. Op zijn afstand moest het gebeuren. Bij de NK afstanden reed de Fries een geweldig wereldrecord. Van de nieuwe supertijd die de voor hem gestarte Söndral neerzet te, schrok hij niet. „Die tijd was haalbaar", meende hij achteraf. Ritsma was zondag al heel diep gegaan op de 5 kilo meter. „Ik dacht daarvan her steld te zijn. Maar tijdens de race had ik toch het gevoel dat dat niet zo was. Ik miste de kracht uiteindelijk. Waar Postma in Söndral een geweldige opponent had, mis te Ritsma die in de laatste rit. Kevin Overland was geen par tij. „Van hem had ik inderdaad meer verwacht", zei Ritsma. Postma wist dat hij in de laatste bocht eventueel goud in handen had. Hij kwam naast de Noor en maakte toen een geweldige misslag. „Ik dacht dat ik hem had. Hij had weliswaar een fantastische laatste ronde, maar ik zat na genoeg naast hem. Dan maak je die misslag. Die heb ik al leen aan mezelf te wijten. Grotere luchthaven nu ook voor provincie bespreekbaar De aanleg van een zesde start- en landingsbaan op Schiphol lijkt een steeds reëlere optie te worden. Mo menteel circuleren twee plannen om tot 2020 de groei van het luchtverkeer op zo'n zesde baan, parallel aan de huidige Kaagbaan, op te vangen. De provincie Noord- Holland zegt onder voorwaarden mee te willen werken. En WD-Tweede Kamerlid J.D. Blaauw hield gisteravond in Haarlem zelfs een vurig pleidooi voor een zesde baan. haarlem janette luichies Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zeggen op de lange termijn voorstander te blijven van uitplaatsing van start- en landingsbanen naar een locatie in de Noordzee. Zo'n luchthaven kan op z'n vroegst in 2020 werkelijkheid worden. Als noodzakelijke tus senstap om de groei van de luchtvaart op te vangen, kan daarom een zesde baan soelaas bieden, zo menen GS. Die moet dan na 2003 worden aangelegd, als de vijfde baan gereed is. Een zesda baan (een tweede Kaagbaan) biedt de mogelijk heid de Aalsmeerbaan te sluiten en de Buitenveldertbaan uitslui tend nog bij extreme weersom standigheden te gebruiken. Dat is ook een voorwaarde van de provincie. Momenteel wordt door des kundigen en betrokkenen ge studeerd op twee varianten van een tweede Kaagbaan, namelijk een baan vlak naast de huidige Kaagbaan en een baan wat ver derop, die de A4 (op papier) ter hoogte van het brugrestaurant kruist. Begin maart presenteren de deskundigen hun onder zoeksresultaten aan het kabinet. Het kabinet moet eind maart besluiten wat zij met Schiphol op de middenlange termijn (2003-2020) wil. Wat de WD betreft kunnen er op een luchthaven met een der gelijk banenstelsel tachtig mil joen passagiers per jaar worden verwerkt. Als het niet lukt om binnen de milieugrenzen te blij ven, moeten er, zo vindt WD'er Blaauw, zo'n duizend woningen rond Schiphol worden gesloopt. Dat zei hij gisteren tijdens een WD-ledenvergadering in Haar lem. De liberaal ziet een nieuwe luchthaven in de Markerwaard, Flevoland of in zee absoluut voorschoten Een uitslaande brand heeft de afgelopen nacht een groot deel van het voormalige Voorschotense jongerencentrum De Linde hoeve in de as gelegd. De brandweer was vanmiddag nog druk in de weer met bluswerkzaamheden. De schade wordt geschat op 'vele hon derdduizenden guldens'. De oorzaak van de brand is vooralsnog onbekend. De brand werd om kwart over twee ontdeld en is vermoedelijk ont staan op het rieten dak van het gebouw dat tegenwoordig in gebruik is als gezondheidscentrum. De Voorschotense brandweer kreeg assistentie van collega's uit Leiden, Leiderdorp, Wassenaar, Rijnsburg en Katwijk. De brandweer heeft het rieten dak grotendeels moeten verwijderen, om het vuur te bestrijden. Ook moest een boom worden geveld. foto hielco kuipers Uitspraak gerechtshof met grote gevolgen voor horeca lijn met de verwachtingen ide financiële analisten heeft elektronicaconcern Philips ig jaar 5,7 miljard gulden 1st gemaakt. Daarvan kwam miljard uit de eigen presta- 1 van het concern. De rest am uit de verkoop van doch- mdernemingen of van aan- in bedrijven waar Philips angen in had. De verkoop dit 'tafelzilver' leverde ruim miljard op. De koers van het ideel Philips schoot vanmor- meteen met zeven gulden noordwuk/amsterdam hans van alphen Een Noordwijkse cafébaas heeft zich met het tappen van vier biertjes in de rechtszaal een be drag van zeven ton bespaard. De horecaman stelde vast dat hij uit een vat bier van 50 liter maximaal 200 glazen bier kon tappen. De fiscus beweerde dat er zeker 250 glazen uit geschon ken kunnen worden. Ze legde de Noordwijker daarom een na vordering op van 700.000 we gens verzwegen inkomsten. Het hof in Amsterdam stond de cafébaas toe in de rechtszaal twee halve liters Heineken leeg Politie jaagt op ontsnapte emoe abbenes marun kramp Een ontsnapte emoe heeft de politie gisteravond drie uur lang beziggehouden. Het beest, dat eruit ziet als een kleine struisvo gel, was rond kwart voor zes weggerend bij zijn baas uit Ab- benes. Van de Kaagweg zette hij koers naar de A4. Daar trof de inderhaast uitgerukte politie de verontruste eigenaar ai aan. De emoe maakte echteigrechtsom- keert. Pas na drie uur kon de dierenarts het beest uiteindelijk te pakken krijgen en een kalme ringsmiddel toedienen. Het dier schrok evenwel van de spuit, sloeg op hol en belandde in een sloot. Pas toen het kalmerings middel ging werken, konden de 'jagers' het dier uit het water halen en terugbrengen naai' zijn hok. te schenken. Dat moest volgens de rekenmethode van de belas tingdienst vijf glazen opleveren. Maar voor het oog van de aan wezigen schonk de uitbater van een buurtcafé slechts vier gla zen gerstenat. „Dat bestaat niet", riep de ontstelde belas tinginspecteur. „De brouwerij hanteert zelf ook 250 glazen per fust als norm." Maar de café baas: „Ik heb de glazen, type 'stier' dat wordt geleverd door de brouwerij, niet eens tot aan het sterretje kunnen volschen ken. Wil de belastinginspecteur nu nóg beweren dat ik jok. Ik kan niet toveren, ik ben H^ns Kazan niet". De rechter, overtuigd van het gelijk van de horecaman, ver wierp daarop de claim van de Belastingdienst. In de vakpers is de rechterlijke uitspraak inge slagen als een bom. Volgens be lastingdeskundigen betekent het dat talloze horeca-onderne- mers nu ook kans maken min der omzetbelasting te gaan be talen; Advocaat en belastingad viseur mr. N. Jansen van het Amsterdamse bureau Caron Stevens, die de cafébaas met succes verdedigde: „Typisch een geval van jammer, maar he laas, voor de fiscus. We hebben een enorme show opgevoerd en gewonnen. Zij gingen voor vijf, wij voor vier glazen". De Belastingdienst beraadt zich nog op de mogelijkheid in cassatie te gaan, maar daar gaat lansen niet meer vanuit. Hij be stempelt dat als 'kansloos'. Anders dan de fiscus beweert, geeft bierbrouwer Heineken af nemers geen schenknorm.-„Wij zetten daarover nooit iets op papier", meldt zegsman J. Raatjes. „Op verzoek willen wij wel eens een schatting ge ven over hoeveel er kan worden getapt uit een fust. Maar dat is bepaald geen standaardproce dure. Hoeveel glazen er uit een fust gaan? Tussen de tweehon derd en tweehonderdtwintig. haarlem theo van der kaaij De financiering van de nieuwe vierbaansweg N22 door de Haarlemmermeer is bijna rond. De benodigde 173 miljoen zijn op 5 miljoen na bij elkaar. Alle betrokken partijen heb ben daarvoor vanmiddag toe zeggingen gedaan. De provincie betaalt 79 miljoen, het rijk 65 miljoen, de gemeente Haarlem mermeer 15 miljoen en de luchthaven Schiphol 9 miljoen. De financiers verwachten met elkaar het tekort van 5 miljoen HET WOORD IS AAN Zarko Petan Je zou architecten moeten dwingen in hun eigen flaters te gaan wonen. niet zitten. Die oplossingen zijn volgens hem veel te duur. „De WD kijkt op dit moment inten sief naar een groter Schiphol op Schiphol. Het slopen van wo ningen moet je gevoelsmatig compenseren door de bewoners een genereus aanbod te doen. Desgevraagd zegt de liberaal de kosten te schatten op gemid deld een half miljoen gulden per woning. Met de aankoop van de duizend woningen is in dat geval een half miljard gul den gemoeid. Volgens Blaauw is dat bedrag een schijntje in ver gelijking met verplaatsing van de luchthaven. Hof: lagere OZB wegens vliegtuigherrie AMSTERDAM/HOOFDDORP rudolf kleun De onroerende zaakbelasting (OZB) voor een huis dat in Am sterdam onder de aanvliegroute van Schiphol ligt moet met tien procent omlaag. Dat heeft de Belastingkamer van het Ge rechtshof in Amsterdam be paald. Wethouder C. van der Linden van Haarlemmermeer verwacht dat de uitspraak geen gevolgen heeft voor andere gevallen. „Wij hebben bij de taxatie van hui zen al rekening gehouden met vliegtuiglawaai. Wij zien ook al jaren voor welke prijzen huizen onder de aanvliegroutes worden verkocht." Van der Linden wil de Amsterdamse uitspraak niet temin nog bestuderen. Er lopen in Haarlemmermeer nog twee bezwaren van bewoners van Zwanenburg op grond van vliegtuiglawaai. Het bezwaar in Amsterdam is toegewezen omdat te weinig re kening zou zijn gehouden met de heropening van de Schiphol- Oostbaan. De uitspraak daar over heeft terugwerkende kracht tot en met 1994. Amster dam gaat in beroep tegen de uitspraak. Het Platform Vlieg- overlast Amsterdam meent dat de uitspraak gevolgen heeft voor 50.000 andere huizen en wil mensen bijstaan als zij ook procedures willen beginnen. m^Tmax 7711° 5-/10° 6 7-10° ÏSSffg 20% 20% 40% xmrwslSwjn 30% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 27 I VANDAAG 28 PAGINA'S 1 Binnenland 3r6 Buitenland 7 Cultuur 9,10,11,12 Economie 6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving16 Randstad20 Regio15,17,19,21 RTV/programma's13 Sport23 t/m 26 Strips27 Uitgaan18 Kortingsbon voor het slag werkconcert door Ryth'Miss, vijf Brusselse vrouwen, in de Stadsgehoorzaal in Leiden. o d 1295,- in diverse kleuren stof (Jencikovai international) Kwaliteit, design, voordelig JEN-C: Haarlemmerstraat 52a. OEN HAAG )e Poten 41 AMSTERDAM-C Molsteeg 12. i Spuistraat. AMSTERDAM Gelderlandplein ARNHEM Bakkerstraat 6 EINDHOVEN-C titestraat 62 GRONINGEN Oosterstraat 27 ROTTERDAM Lynbai op te kunnen brengen. De N22 is van groot belang in verband met de aanleg van de vijfde Schipholbaan en de bouw van duizenden nieuwe huizen aan de westkant van Hoofddorp en Nieuw Vennep. Er is altijd be loofd dat de weg voor het begin van de Floriade in 2002 gereed is. De gemeente Haarlemmer meer dreigde onlangs nog geen medewerking te verlenen aan het bestemmingsplan voor de vijfde baan,als alle partijen niet met geld over de brug kwamen. Nederlands grootste overdekte bolbloemenshow 13-22 februari 1998-Bovenkarspel 9 bloementuin van 6.000 m' gezellige consumentenbeurs volop Indonesische activiteiten en nog veel meer Thema: Indonesië 'De Stille Kracht van Bloemenpracht" Openingstijden: 13 februari 11.00-18.00 uur L 14-17 februari 09.30-18.00 uur /l' 18-19 februari 09.30-21.00 uur c Entree: f 15,00 Reductie voor: kina 65+ers, groepen en Westfriese Flora. CNB Hallen, Bovenkarspel Telefoon (0228) 51 16 44 emet. http^/www.wfflo «Sfc» lente begint in Bovenkarspel *3 Rabobank Poiwt MJjfb®) Minister zwaait met pistool Politie in parlement paramaribo anp tieke tegenstander met een pistool en de leider van de De incidenten in de Surinaamse grootste oppositiepartij Rodgers politiek stapelen zich op. Minis- is door de politie uit een parie ter van onderwijs Mahadewsing mentsvergadering gezet, bedreigde deze week een poli- Mahadewsing richtte zijn Runder entrecóte rollade Vers van onze vakslager. Per 500 gram van 17.95 voor Met gratis rolladekruiden! KQDMar pistool dinsdag op het parle mentslid Tewari tijdens een woordenwisseling in de Golden Dragon, een bekend restaurant in Paramaribo. Een andere be zoeker kwam tussenbeide en leidde Mahadewsing naar bui ten. Tewari heeft een klacht in gediend en de politie onder zoekt de zaak. Mahadewsing behoort tot het deel van de Ba sispartij voor Vernieuwing en Democratie (BVD) dat trouw bleef aan de regeringscoalitie. Tewari, eveneens BVD, keerde ongeveer een maand geleden de coalitie de rug toe en vormde met twee partijgenoten een on afhankelijke parlementaire frac tie. Een vergadering van het par lement eindigde dinsdag in tu mult, waarbij de leider van de grootste oppositiefractie Nieuw Front, Rodgers, door de politie uit de zaal werd gezet. De ande re leden van de fractie verlieten de vergadering eveneens. De politie was te hulp geroepen door parlementsvoorzitter Dj- vvalapersad, die weigerde in te gaan op Rodgers' verzoek de vergadering te schorsen. De incidenten illustreren de politieke spanningen in Surina me die sinds het opstappen van de drie BVD'ers uit de rege ringscoalitie zijn toegenomen. De coalitie wordt geleid door de NDP van oud-legerleider Desi Bouterse. Zij steunt op een min derheid van 25 zetels in het par lement. De oppositie telt 26 parlementariërs van wie twee zeggen een onafhankelijke posi tie in te nemen. Ja, ik wil eer Naam 'Adres: abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: M V Postcode: Tel: Na de eerste twt Per maand automatisch (f. 32.70) Nr. bank/giro: P)n»l4- (Lv.m. controle bezorging) 1 »e weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) i Oacceptgiro if. 95.15) ^jj Handtekening:i Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. t Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad. Abonnee-service, Antwoordnummer 10050.2300VB leiden g ..7^-4 .f 40ÖÏU OF BEL 071-51 28 030 maandag t/mvrildag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1