Leidsch Dagblad Sorgdrager wil af van Docters van Leeuwen NS-politie opent jacht op vandalen ederland lijkt VS te steunen bij aanpak van Irak OQO (NSB: Onderzoeknaar itspraken Huibregtsen Canadese snowboarder ebruikte marihuana /an Gennip is laatste )lympisch record kwijt Nederlandse hulp voor Afghanistan zacht Defensie wil Schiphol aan lucht helpen BINNEN HUIS TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OENSDAG 11 FEBRUAR11998 (Binnenland OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG 2,30 1 Buitenland Cultuur en Kunst Sport Legertruck reed zonder sneeuwkettingen 'Padania' bestaat nog niet, maar er komt een miss Oscar-nominatie voor makers Karakter al prijs op zich Trainer Wim Eilander keert bij FC Lisse terug op oude nest HAATSEN OP TV >5 uur, Ned. 2: 1500 meter innen, rechtstreeks. Gouden sprong hakuba» Freestyle skiër Jonny Moseley heeft in Nagano de eerste gouden medaille voor de Verenigde Staten gewonnen. Moseley was de beste va-' de zestien finalisten. Met een vlekkeloze race, ingelijst door een serie fraaie sprongen, be haalde de Amerikaan 26,93 punten. Twee Finnen, Janne Lahtela en Sami Mustonen, te kenden voor zilver en brons. De favoriet Jean-Luc Brassard uit Canada greep net naast de prijzen en werd vierde. Ja CANO GPD/ANP rö i afloop van de winterspelen iet uit een diepgaand on- rzoek blijken of NOC*NSF- orzitter Wouter Huibregtsen lonprinsWillem-Alexander rkelijk een 'judas' en 'sabo- ur' heeft genoemd. Als dat is, moet hij aftreden. Dat ft Wim Schenk, voorzitter de KNSB. Schenk kan am- geloven dat Huibregtsen uitspraken heeft gedaan, (heb begrip voor zijn frus- itie dat hij geen IOC-lid is geworden, maar dat moet hij zelf venverken." Huibregtsen ontkende giste ren de uitspraken te hebben gedaan, maar neemt geen af- stand van zijn inhoudelijke kritiek op de benoeming van de kr oonprins. Vooral omdat de prins het NOC*NSF de be lofte zou hebben gedaan geen lid te zullen worden van het IOC. Pagina 2: Willem-Alexander mag geen vlag zijn op de modderschuit Olympische Winterspelen Nagano hebben hun eerste pinggeval. De Canadees ss Rebagliati, zondag gou- n medaillewinnaar bij de 9. izenslalom snowboarden, is sitief bevonden bij een do- ïgcontrole. De 26-jarige Re- gliati heeft marihuana ge nikt. Het IOC heeft hem uit gesloten van de spelen. Hij moet zijn gouden plak inleve ren. De Canadese ploeg heeft geprotesteerd tegen deze be slissing. Als dat protest wordt afgewezen, gaat het goud naar de Italiaan Thomas Prugger. Uli Kestenholz uit Zwitserland krijgt het zilver en Dieter Kras- snig uit Oostenrijk brons. De Nederlander Thedo Remme- link wordt negende. ;ano/haarlem inne van Gennip is haar tste olympische record, dat de 3000 meter, kwijt. Van- itend nam de Duitse Gunda jmann de toptijd van Van nnip (4.11,94) over. Ze won 'en tijd van 4.07,29. Van nnip won tien jaar geleden in Calgary niet alleen de 3000 meter, maar ook de 1500 me ter en 5000 meter. Dat is sindsdien geen schaatster meer gelukt. In Nagano heeft eigenlijk alleen de Canadese LeMay-Doan een kans in de buurt van drie gouden plakken te komen. Zij is favoriet op de 500, 1000 en 1500 meter. Minister zegt vertrouwen in super-PG op Vertrek kan vier miljoen kosten De voorzitter van het college van procureurs-generaal, A. Docters van Leeuwen, wordt ontslagen. Minister Sorg drager (justitie) heeft per brief het vertrouwen in hem opgezegd. Docters heeft de keuze: hij kan 'eervol' ver trekken met behoud van salaris, bijpassen van zijn pen sioenpremie en een gouden handdruk. Of hij kan weige ren en worden voorgedragen voor ontslag bij de konin gin. Sorgdrager wil de kwestie binnen een week regelen. den haag gpd Het nieuws is uitgelekt naar de Geassocieerde Pers Diensten (GPD), waarbij ook deze krant is aangesloten. Docters weigert elk commentaar. Zijn vertrek kan duur uitpakken. Met dertien jaarsalarissen van (ongeveer) 225.000 gulden, het bijpassen van het pensioen en een gou den handdruk kan het totaal van de 'afkoopsom' volgens deskundigen met gemak vier miljoen gulden beslaan. Docters van Leeuwen zou tot vanmiddag de tijd hebben ge kregen om op het voorstel te re ageren. Het is volgens ingewij den onwaarschijnlijk dat hij de 'goudomrande oprotpremie' ac cepteert. Hij heeft tot nu toe ge zegd zijn handelwijze in de af faire-Steenhuis correct en over eenkomstig zijn ambt te vinden. Docters zou er vooral op uit zijn door de minister te worden ge rehabiliteerd. Als reden voor het verlies van vertrouwen in Docters van Leeuwen zou Sorgdrager zich hebben beperkt tot zijn rol in de afwikkeling van de bijbaan-af faire van procureur-generaal Steenhuis. Sorgdrager verwijt Docters dat hij zich als Steen huis' belangenbehartiger heeft opgeworpen. De minister vindt dat hij zich hier boven had moeten stellen en ook Steen huis' plan voor een kort geding tegen de minister had moeten afwijzen. Bovendien zou Doc ters de hele affaire al vanaf het begin niet echt serieus hebben genomen. Zelfs na afloop van de cruciale donderdag, waarop de vermeende muiterij plaats vond, zou hij niet eens de moei te hebben genomen direct met haar in contact te treden om de gerezen problemen tussen hen beiden uit de wereld te helpen. Het is een publiek geheim dat Sorgdrager en Docters van Leeuwen al langere tijd niet echt samen door één deur kun nen. Maar formeel spelen eer dere aanvaringen tussen hen beiden bij het ontslag geen rol. Als Docters niet akkoord gaat met het voorstel dan kan Sorg drager het arbeidscontract via de rechter laten ontbinden. Ge zien de staat van dienst van Docters zal ook dat miljoenen kosten en niet goedkoper uit pakken dan een 'deal'. T MW r- WAWl den haag Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) brengt volgende week een vijfdaags bezoek aan Afghanistan. De minister wil de door een aardbeving getroffen provincie Takhar bezoeken. Pronk heeft al 250.000 gulden voor hulp gereserveerd, te besteden door het Nederlandse Rode Kruis en Artsen Zonder Grenzen België. Die organisaties zijn al ter plaatse en inventariseren hoe zij hulp kunnen bieden aan de slachtof fers. Het is door de winterse omstandigheden in het gebied echter moeilijk een overzicht van de situatie te krijgen. foto ap»bk. bancash Trein rijdt bij Warmond opnieuw op obstakel WARMOND DIMITRI WALBEEK De spoorwegpolitie heeft de jacht geopend op vandalen die het treinverkeer bij Warmond opzettelijk blokkeren. Nadat en kele weken geleden onbeken den al blokken beton op de rails hadden gelegd, reed gister avond rond half tien op onge veer dezelfde plek een trein op een aambeeld. Het treinstel werd zwaar beschadigd. Er raakte niemand gewond. De ongeveer 160 reizigers van de beschadigde stoptrein Am sterdam/Den Haag konden het voertuig (dat geïsoleerd op een spoordijk stond) urenlang niet uit. De trein werd uiteindelijk na ruim twee uur naar Leiden gesleept, waar de reizigers kon den uitstappen. Zij kregen een taxi aangeboden van het ver voersbedrijf. De Nederlandse Spoorwegen hebben het sterke vermoeden dat het stuk ijzer opzettelijk op de rails is gelegd. „Dit zijn geen geintjes meer. Schandalig is het", reageert een NS-woord- voerster. De spoorwegen ne men de zaak hoog op. Bij de botsing met het aam beeld stuiterde het stuk ijzer onder de trein door en sloeg ga ten in de onderkant. ,,Maar de immateriële schade is eigenlijk groter dan de materiële schade. De machinist schrikt zich een slag in de rondte. En de reizi gers net zo goed", aldus de woordvoerster. Het spoor werd ovef zo'n honderd meter beschadigd. Ge- WASHINGTON »ANP-Rtr 'erdeeldheid in de internationale eenschap over de aanpak van Irak steeds duidelijker. De Verenigde zien de steun voor hun harde groeien, maar ook het aantal te- tanders van militaire actie groeit, rland lijkt de zijde van de VS te maar brede politieke overeen- niing is er nog niet. WD, D66 en CDA vroegen al eerder om een duidelijke en positieve opstel ling jegens de Amerikaanse plannen. Staatssecretaris Meijling (Defensie) stelde gisteren tijdens een bezoek aan Washington 'in beginsel' een fregat be schikbaar voor militaire actie. Minister Voorhoeve van defensie had dat aan bod zaterdag al geopperd tijdens infor mele besprekingen met zijn Ameri kaanse collega Cohen in München. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Albright reageerde verheugd. In een hoorzitting voor de Amerikaanse Senaat noemde ze Ne derland in één adem met Duitsland, dat al veel eerder onomwonden steun uitsprak voor de Amerikaanse initiatie ven. Maar premier Kok ontkrachtte de belofte van Meijling al snel. Volgens de premier heeft de staatssecretaris voor zijn beurt gesproken. Het sturen van een fregat is nog lang niet aan de orde, stelt de premier. Het kabinet vergadert vrijdag over de kwestie en neemt op zijn vroegst dan een beslissing over de te kiezen koers. GroenLinks-fractie- voorzitter Rosenmöller toonde zich verbaasd over de kennelijke menings verschillen binnen het kabinet. Hij zal in de Tweede Kamer een spoeddebat aanvragen. Leidse jongen bekent in brand steken van trein leiden herman joustra De brand in een passagierstrein Leiden-Utrecht van vorige maand is het werk van een 15- jarige jongen uit Leiden. De spoorwegpolitie heeft de dader inmiddels aangehouden. Hij heeft een volledige bekentenis HÉT WOORD IS AAN Alfred Stieglitz Alle kunst is, net als liefde, geworteld in hartzeer. De jongen zei uit baldadig heid in een coupé een paar kranten in brand te hebben ge stoken. Het vuur verspreidde zich echter sneller dan hij had verwacht, zodat hij zich hals over kop uit de voeten moest maken, samen met twee vriend jes. Toen de trein op station Lei den Centraal stopte, maakte het trio zich snel uit de voeten. De coupé stond toen al helemaal in lichterlaaie en brandde uitein delijk geheel uit. Andere coupés liepen flinke rookschade op. De NS dachten in eerste in stantie niet direct aan brand stichting. Technisch onderzoek van de politie Hollands Midden wees kort daarop echter uit dat het vuur was aangestoken. De schade van de brand, minstens een miljoen gulden, wordt ver haald op de dader. Zijn twee vrienden blijven wat dat betreft buiten schot, omdat zij niet daadwerkelijk hebben deelge nomen aan de brandstichting. DEN HAAG BILL MEYER Schiphol kan mogelijk binnen enkele maanden profiteren van openstelling van het militair luchtruim voor de burgerlucht vaart. Defensie is bereid hieraan mee te werken. De onderhan delingen tussen luchtmacht baas B. Droste en directeur-ge neraal J.W. Weck van de Rijks luchtvaartdienst verlopen zeer positief, aldus een woordvoer der van minister Jorritsma. Hoeveel extra ruimte open stelling van het militair lucht ruim Schiphol oplevert, is niet bekend. Er wordt gesproken over duizenden vluchten per jaar. Zoals bekend loopt Schip hol tegen de geluidsgrenzen aan. Door gebruikmaking van het militair luchtruim neemt de hinder op enkele plaatsen af, waardoor ruimte ontstaat voor meer vluchten. Heel concreet gaat het vol gens woordvoerder T. van Wijk (verkeer en waterstaat) over de gebieden boven de luchtmacht basis Volkel in Brabant en het miltair luchtruim boven Texel. De RLD wil wachtruimten, waar vliegtuigen tijdens piekuren ge noopt zijn rondjes te draaien, verplaatsen naar deze gebieden. ISÏÏÏ 7711° «710° 5°/9 neerslag 10% 20% 20% zonneschf|'n 40% 30% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad .16 .13,15,17,19 RTV/programma's11 Schrijvende lezers970 Sport21,22,23 Strips8 Uitgaan .20 Kortingsbon voorX-wereld- wijd door de groep Chirgil- chin met muziek en zang in het Cultureel Centrum de X in Leiden. Overval blijkt toneelrepetitie NOORDWIJK WIM WEGMAN De Noordwijkse politie rukte gisteravond met grote spoed uit nadat drie oplettende jongens hadden gezien dat er een over valler in de ontmoetingsruimte van bejaardentehuis Sint Jeroen rondliep. De man was gemas kerd en zwaaide met een wa pen. Eenmaal bij het bejaarden tehuis kon de zaak snel afge handeld worden. De overvaller bleek een toneelspeler die in de ontmoetingsruimte bezig was met de repetitie voor een to neelstuk. vaar voor ontsporing was er vol gens de NS-woordvoerder niet, omdat een baanruimer voor komt dat obstakels onder de wielen komen. De trein die en kele weken geleden op de blok ken beton reed, raakte licht be schadigd en kon na korte tijd verder rijden. De NS leidden gisteravond in- tercitytreinen om via Haarlem, en liet stoptreinen om beurten over het niet-gestremde spoor rijden. Inmiddels is het trein verkeer weer normaal. Ontdek de smaak van Ans Markus, Paul Fagel, Sheila de Vries, Paulien Huizinga en Jan des Bouvrie 6 t/m 15 februari Ahoy' Rotterdam ma t/m vrij: 11.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 22.30 uur, zo en zo: 11.00 tot 17.00 uur Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. i. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94,15) l automatisch (f. 32,70) Oacceptgiro (f. 95,15) X Inmiddels wordt de internationale oppositie tegen de koers van de Vere nigde Staten steeds uitgesprokener. Steeds meer landen eisen dat eerst alle diplomatieke mogelijkheden moeten worden benut. De Verenigde Staten zien zich ook geconfronteerd met een uiterst terughoudende VN-voorman Kofi Annan. ,,Ik geloof niet dat de tijd van de diplomatie voorbij is", verklaar de de secretaris-generaal in Londen. Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ivelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 "71 21 41 4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1