Leidsch Dagblad Vendex neemt Bijenkorf over 3 VS mobiliseren steun voor aanval op Irak 2.00 'Het enge is dat het kinderen zijn' Protest tegen aërodynamische strippen Orders voor nieuwe pakken Ruzie tussen Nits en Paul Simon piekwekm FIEBO TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41615 LOSSE NUMMERS ƒ1,80 ZATERDAG 2,30 Binnenland i Buitenland Stranden steeds viezer door al het zwerfvuil Italiaanse flitstrein jgf loopt vast op j corruptiezaak i Cultuur en Kunst Publieksprijs Rotterdams Filmfestival voor 'De Poolse Bruid' s Leiden NAGANO SCHAATSEN OP TV: Dinsdag 10 februari: 8.25 uur, Ned. 2: 500 meter man nen, rechtstreeks. Wennemars naar vijfde plaats op eerste 500 meter NAGANO ANP Erben Wennemars staat na eerste race op de 500 me ter op de gedeelde vijfde plaats. Hij reed met 35,96 se conden een persoonlijk re- ;n bleef voor de eerste keer in zijn loopbaan onder de 36 seconden. Zijn oude privé-record stond op 36,05. Jan Bos verknalde zijn 500 meter. Hij maakte twee mis slagen en eindigde in 36,66 seconden op de 20ste plaats. Jakko Leeuwangh bleef met seconden tweetiende boven zijn toptijd (36,48). Hij staat na de eerste race 23ste. Ids Postma kwam vanmor gen ten val. De Fries gleed in eerste bocht onderuit. Aan de leiding gaat de Japan se wereldrecordhouder Shi- met 35,76 seconden. Hij wordt gevolgd door de Canadees Kevin Overland met 35,78 en de Amerikaan Fitzrandolph met 35,81 se conden. Op de vierde plaats staat de Canadees Sylvain Bouchard met 35,90. Wenne- deelt de vijfde plaats met Patrick Bouchard. Morgen is de tweede 500 meter-race. Gianni Romme juicht na de finish van de 5000 meter. De tijd v record en de gouden medialle op. Winnaar Romme ligt niet wakker van kritiek NAGANO GPD De schaatsbonden van Noor wegen, Japan en Duitsland hebben een officieel protest in gediend tegen het gebruik van aërodynamische strips op de schaatspakken van de Neder landse deelnemers aan de 5000 meter. Ze beschouwen de strips, een vondst van de Tech nische Universiteit Delft, als orm van competitiever valsing. Bondscoach Henk Gemser bestreed gisteren de suggestie dat Gianni Romme zonder het nieuwe pak geen zou hebben gewonnen. Zaterdag gaf het bestuur van de internationale schaatsbond (ISU) de Nederlanders toe stemming om het nieuwe pak te mogen dragen. Op diezelfde dag testten Romme, Ritsma en De Jong op het ijs van Nagano het pak, dat op het hoofd en op de onderbenen beplakt is met enkele strips die de luchtweer- stand verminderen. Volgens Gemser scheelt het pak 'slechts fracties van seconden'. De pro testerende bonden denken daar anders over. Volgens de Duitse bond leveren de strips per ronde een halve seconde winst op. De bond claimt daar om een zilveren medaille voor Frank Dittrich, die gisteren als vijfde eindigde op bijna vier se conden van de zilveren Ritsma. Leimuidenaar Bob de Jong ein digde kort voor Dittrich als vierde. Romme, die Nederland voor het eerst sinds Aid Schenk in 1972 weer goud schonk op de vijf kilometer, kon zich niet druk maken over de commotie. ,,Je weet dat er ophef zal ont staan. Maar het klassement van één tot en met tien is een heel normaal in vergelijking met de wereldbekerwedstrijden eerder dit seizoen. De verliezende par tij heeft nu eenmaal altijd wat te zeuren. Dat pak heeft ons mentaal geholpen, meer niet. Na dit commentaar zette de Brabander zijn zegetocht voort in het nabij de M-Wave gele gen Holland House waar sup porters, bobo's, sponsors en andere geïnteresseerden zich verzamelden voor het eerste Oranje-feest van de achttiende Winterspelen. De officiële hul diging werd gepresenteerd door Prins Willem Alexander die dat op spontane wijze deed. Vooral de manier waarop hij Romme's ouders aankon digde (die hun zoon komende donderdag exact een kwart eeuw geleden vernoemden naar de beroemde Italiaanse voetbalster Gianni Rivera) was professioneel. Romme senior kon nauwelijks een woord uit brengen. ,,Dit is te emotioneel voor mij", sprak hij tot zijn zoon. ,,Ik weet daardoor niets te zeggen. Maar jongen, jij bent een kanjer." Protesten te over. Maar de Technische Universiteit van Delft, die het schaatspak met de aërodynamische plakstrips ontwierp, heeft dit weekeinde van alle belangrijke schaatslanden orders gekregen om nog tijdens de Olympische Winterspelen de pak ken ook aan hun schaatsers te leveren. De concurrentie van de Nederlanders zal nog enkele dagen geduld moeten hebben: Post vanuit Nederland is minimaal twee dagen onderweg naar de eindbestemming in Japan. 'Man van twaalf ambachten' viert 100ste verjaardag Transactie van 1,7 miljard Geen gevolgen voor personeel De warenhuisconcerns van Vroom Dreesmann en de Bijenkorf gaan fuseren. Vendex International, de moe dermaatschappij van onder meer V D, betaalt 145 gul den per aandeel Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB). Mét de Bijenkorf-warenhuizen lijft V D daarmee onder meer ook de HEMA-winkels, de modezaken M S en Amici, Prénatal, de Lampenier, Decorette en de doe-het- zelfzaken van Praxis en Formido in. AMSTERDAM ANP-GPD Met de transactie, waardoor het grootste detailhandelsconcern van Nederland ontstaat, is om en nabij 1,7 miljard gulden ge moeid. Voor het personeel in de win kels zal de fusie geen gevolgen hebben, zo hebben de con- cernsbesturen vanmorgen laten weten. Elders in de concerns zullen de gevolgen beperkt zijn. Er werken bij Vendex en Bijen korf op het ogenblik in totaal zo'n 64.000 mensen. De 'gema tigd tevreden' vakbonden, die vandaag worden ingelicht, heb ben inmiddels geëist dat door de fusie geen gedwongen ont slagen zullen vallen. „Maar dit hoeft niet ongunstig te zijn. Het betekent een versterking van beide bedrijven. Dat heeft KBB ook wel nodig", aldus E. Dek kers van FNV Bondgenoten. Het samengaan richt zich op de zogeheten non-foodbedrij- ven van de concerns. Vendex bezit in Edah, Konmar en Basis- markt weliswaar een (23.000 personeelsleden tellende) Food Clinton praat ook premier Kok bij WASHINGTON/RUSWUK ANP-Rtr-AP De Verenigde Staten hebben gedurende het weekeinde in de hele wereld steun gemobili seerd voor een eventuele aanval op Irak. Nadat eerder Groot- Brittannië, Koeweit, Bahrein en Duitsland al hun medewerking hadden toegezegd, gaven zater dag en zondag ook Australië en Canada aan in principe bereid te zijn tot ondersteuning van militaire acties. Rusland, Frank rijk en de Arabische Liga heb ben zich tegen het gebruik van geweld verklaard en proberen een diplomatieke uitweg uit de impasse te vinden. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis heeft de Amerikaanse president Clinton gisteren ook telefonisch contact gehad met premier Kok. De Ne derlandse premier zou zijn 'bij gepraat' over de huidige stand van zaken in het conflict. Het is niet duidelijk of Clinton ook Kok officieel heeft verzocht om militaire of logistieke bijstand. Vrijdagavond nog zei Kok dat hij niet wilde speculeren over een militair ingrijpen in Irak. Dit zou de vele diplomatieke in spanningen maar doorkruisen, zo meent hij. Kamerleden van de WD, D66 en CDA spraken zich vanmorgen uit voor een duidelijke pro-Amerikaanse op stellingvan Nederland. Terwijl president Clinton be vriende regeringsleiders telefo nisch probeerde te bewegen tot medewerking aan de harde lijn, begon de Amerikaanse minister Cohen (Defensie) aan een rondreis door het Midden-Oos ten. Hij zal daar in persoonlijk gesprekken hetzelfde doen. Co- hen kwam gisteravond in Saudi-Arabië aan, maar nog voor zijn aankomst was al dui- HOOFDDORP JOHN OOMKES Het uitbrengen van cd van de Nederlandse groep The Nits is uitgesteld, omdat de groep het niet eens kan worden met de Amerikaanse znager Paul Simon. Op de nieuwe plaat van The Nits, Alankomaat (Fins voor 'De Lage Landen'), staat een rema ke van het liedje Mrs. Robinson, dat Paul Simon in de jaren zes tig schreef voor de speelfilm The Graduate. Nits-zanger Henk Hofstede schreef onder de titel Robinson een vervolg op het liedje. Na overleg met zijn pla tenmaatschappij Columbia (dochter van Sony) liet Hofstede dat eind vorig jaar aan Paul Si mon weten. De Nits-zanger: „Ik heb het gemaakt met respect voor het origineel en met be wondering voor Pauls liedjes. Zijn naam zou worden vermeld en we zouden een deel van de auteursrechten betalen. n 9 t/m 15 februari 1998 Voor miljoenen schade bij brand in Beverwijk Bewoners Rederijkersplein in Noordwijk opgelucht na ingrijpen politie Volgens mr. Erik Boom, dé Nederlandse deskundige op het gebied van auteursrechten, kan Paul Simon het gebruik of her gebruik van zijn eigen songs niet verhinderen. Hofstede: „Maar Columbia/Sony durft het niet op een proces aan te laten komen. Er bestaat kennelijk een enorme angst voor de Ameri kaanse muziekuitgevers. Dus zal ik die paar tekstregels zo moeten aanpassen, dat Simon niets meer kan claimen. De plaat zal daarom niet voor 7 maart in de winkels liggen." HET WOORD IS AAN Doug Larson Een echte vriend is iemand die je slechte eigenschappen voor lief neemt en je succes verdraagt. Groep, maar het is de bedoeling dat die zo spoedig mogelijk wordt verzelfstandigd. Het KBB-concern is afgelopen jaar grondig op de schop geno men omdat de verdiensten ver achterbleven. De top van het concern is al gesneuveld en een aantal winkels is gesloten, on der meer alle M S-zaken in Duitsland. De reorganisatie zal na de fusie worden voortgezet volgens de plannen die er al la gen. De bundeling moet volgens de plannen een nieuw concern opleveren met voldoende om vang, kennis en ervaring 'om de toenemende internationale concurrentie met succes het hoofd te bieden en een verdere winstgevende groei te bewerk stelligen'. Pagina 6: Meer over de fusie tussen Vendex en Bijenkorf 79° 679° 7710° Sfg 10% 10% 10% onnesÜi?|n 20% 30% 30% VANDAAG 32 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad RTV/programma's31 Sport17 t/m 29 Strips30 Uitgaan10 delijk dat dat land geen enkele medewerking zal verlenen aan militaire acties. Saddam Hussein stuurde vandaag diplomaten naar ver schillende Arabische hoofdste den om steun te winnen voor zijn opstelling in het conflict over de wapeninspecties van de Verenigde Naties. De Iraakse VN-ambassadeur Nizar Ham- doon verklaarde vanmorgen in een programma van tv-zender CNN dat er een 'goede kans' bestaat dat een militair treffen kan worden vermeden. Hij op perde een plan om vertegen woordigers van de Veiligheids raad zestig dagen de tijd te ge ven om acht presidentiële palei zen te inspecteren. Zijn Ameri kaanse ambtgenoot Bill Ri chardson veegde het voorstel echter onmiddellijk van tafel. Het muziektheatergezel schap Flairck treedt op in de Stadsgehoorzaal in Leiden met Lijf in Concert, waarvoor een kortingsbon. Man gedood bij botsing met trein BOSKOOP Bij een botsing tussen een trein en een auto is zaterdagmiddag in Boskoop een 27-jarige Bosko per om het leven gekomen. Twee andere inzittenden van de personenauto raakten zwaar ge wond. De wagen kwam uit de richting van Hazerswoude en kruiste de onbewaakte spoor wegovergang bij het Paddegat. De auto op de trein die uit de richting Alphen aan den Rijn kwam. Oproep: twee minuten stilte op Schiphol SCHIPHOL GERARD VAN PUTTEN Reizigers iri de Schiphol-termi- nals hielden gisteravond tegen acht uur verbijsterd halt toen de omroepinstallatie 'The last Post' liet horen en een stem vervol gens verzocht om twee minuten stilte. Sinds december heeft Schip hol een automatische geluidsin stallatie, die op 'eigen initiatief standaardboodschappen weer geeft. Gisteren 'besloot1 de in stallatie om een 4 mei-oproep (Dodenherdenking) uit te zen den. De fout is vermoedelijk veroorzaakt tijdens werkzaam heden aan de omroepinstallatie. Een uitslaande brand heeft in vannacht een transportbedrijf in Beverwijk in de as gelegd. De schade loopt in de miljoenen guldens. De brand brak rond half drie uit. Toen de brandweer arriveerde, sloegen de vlammen al door het dak. De brandweer lieden wisten een benzinesta tion achter het bedrijf te sparen door het nat te houden. Ook de auto's van het transportbedrijf, die buiten stonden, bleven ge spaard. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Het is de tweede keer binnen een week dat in Beverwijk een grote brand uitbreekt. Vorige week werd het interieur van het Sportfondsenbad door vuur ver woest. NOORDWIJK/NOORDWUKERHOUT» WIM VAN WANROOY Bewoners van het Rederijkers plein in Noordwijk haalden opgelucht adem toen de poli tie in de nacht van vrijdag op zaterdag een grote groep jon geren in de kraag greep. „Op eens was -de politie er met busjes, auto's, motoren en paarden. En ik moet zeggen: ze hebben nu eindelijk eens goed ingegrepen. Die gasten werden in de boeien geslagen en afgevoerd. Een knap staal tje werk. Het leek wel of het in gestudeerd was." Met de aanhouding van 24 oproerkraaiers, die allen aan proces-verbaal aan hun broek kregen, maakte de politie een einde aan openlijke geweld pleging en baldadigheid van een groep, die zich wel vaker in de buurt van het Rederij kersplein vertoont. Lampen van lantaarnpalen, spiegels van auto's, pinautomaten, al les wat voor de voeten van de jongeren kwam, ging er vrij dagavond laat aan.' „Dit ging alle perken te buiten", zegt één van de buurtbewoners. „Er is flink wat schade aange richt. Wat moet je er tegen doen? Hard aanpakken, zeg ik dan. Maar dat zullen er wel meer zeggen." De bewoners zijn het gedrag van de groep jongeren in elk geval meer dan zat. Eén van hen: „Iedereen hier in de buurt wacht af, maar iedereen heeft het er intussen wel over. Dit is gewoon uitlokken. Het wachten is dan ook tot iemand het recht in eigen handen neemt. Wat dat betreft zijn we blij dat de politie nu eindelijk heeft ingegrepen. Maar giste ren, een dag later dus, stonden er al weer tien van die jonge ren hier op het plein. Ze heb ben zo'n jack aan, een pet op en een kaal hoofd. Ze vallen niet eens meer te herkennen. Het enge is dat het nog maar kinderen zijn." Na de actie van vrijdag avond kwam de politie afgelo pen zaterdag opnieuw in actie tegen overlast veroorzakende jeugd. Nadat een ruit was in gegooid in Noordwijkerhout, pakten agenten tien jongeren op in de woning van één van hen. De politie kon vanoch tend nog niet vertellen of on der hen zich de verantwoorde lijke bevond voor de vernie ling. Volgens politiewoord voerder F. Mesker is wel een aantal mensen opgepakt dat ook de avond ervoor was gear resteerd. De aanhoudingen in Noordwijkerhout verliepen aanmerkelijk rustiger dan in Noordwijk. Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. - Plaats: - Tel: (l.v Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: i Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94.15) I automatisch (f. 32,70) O acceptgiro (f. 95,15) I Nr. bank/giro; - Handtekei X Pagina 13: 'Wat i met die jongens?' dat toch Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Leidsch ÉS Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28 030

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1