Leidsch ichiphol mag beperkt groeien Vijbenga nieuwe politiechef Leiden Nederland beleeft geboortegolf HUIS Winterspelen geopend Duizenden doden bij beving in Afghanistan Tien kilo semtex te koop BINNEN VANROYC.S. Relschoppers aangehouden in Noordwijk Hongarije bouwt Donaudam toch TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. AUTO BOOT "ERDAG 7 FEBRUARI 1998 OPGERICHT 1 MAART 1860 ereenstemming in kabinet Tot 2003 jaarlijks 20.000 vluchten meer 'De Rotterdam': schip en haven Het Leids Cabaretfestival: 'Smaakmakend voor mariniers Srebrenica laat minister Voorhoeve nooit meer los Zaak-Kluivert krijgt vervolg AMSTERDAM ANP nen het kabinet bestaat overeenstemming over een van Sghiphol met 100.000 vluchten in de komende jaar. Juridische en technische problemen kunnen dit ven echter dwarsbomen. Vandaar dat het kabinet alle ij jlgen precies op een rijtje wil hebben, voordat het ;ende week vrijdag een besluit neemt. iaac jan kuys lens premier Kok staat het net 'positief tegenover een feige poging een groei op tahol mogelijk te maken van 20.000 vliegbewegingen per jaar'. Kok zei dat een dergelijk aantal binnen de afgesproken geluidsgrenzen mogelijk moet zijn. Zo komt Schiphol uit op een groei met zo'n vijf a zes procent per jaar tot 2003. Dat komt overeen met Europese cij fers over de verwachte groei van de luchtvaart de komende ja ren. Overigens kent Schiphol al jaren groeipercentages van bo ven de tien procent per jaar. Na 2003 kan Schiphol verder groei en doordat dan de vijfde start en landingsbaan gereed is. De koers die het kabinet heeft ingezet moet nog worden ver taald in een aantal concrete be sluiten over de verwijdering van 'absurditeiten' in het geluidszo nesysteem en het handhaven van harde milieurandvoorwaar den. Daarmee gaan de minis ters Jorritsma (verkeer en water staat) en De Boer (VROM) de komende week aan de slag. Kok sloot gisteren niet uit dat door juridische oorzaken het streven van het kabinet niet kan wor den waargemaakt. De directie van Schiphol zei gisteravond tevreden te zijn met het standpunt van het kabinet, dat volgens directeur H. Smits ook perspectief biedt voor de omgeving van de luchthaven. De KLM was minder enthou siast. De maatschappij zegt slechts 'tandenknarsend' ak koord te gaan met het voorstel. De milieubeweging wees erop dat in de planologische kernbe slissing nog werd uitgegaarfVan een beperktere groei (3,5 pro cent) van de luchtvaart dan de 5 procent waarop het kabinet nu aankoerst. „En wij hadden al twijfels of de 3,5 procent groei binnen de milieugrenzen zou kunnen", aldus een woordvoer der. Fractieleider Rosenmöller van GroenLinks noemde het besluit de 'absolute nekslag' voor het milieubeleid. PvdA- Kamerlid Van Gijzel was niet ontevreden over het besluit, omdat het ka binet uitgaat van een meerja renafspraak over een beheerste en selectieve groei. Het CDA kan zich voor wat betreft de korte termijn vinden in het be sluit van het kabinet. CDA-lei- der De Hoop Scheffer zei gister avond echter dat het de rege ring aan moed ontbreekt om ook maatregelen te overwegen voor de langere termijn. ïano Met veel spektakel en symboliek zijn vannacht in het Japanse Nagano de acht- nde Olympische Winterspelen geopend. Even na drie uur Nederlandse tijd (elf uur 's irgens Japanse tijd) begon de openingsceremonie met het luiden van de klokken in de 00 jaar oude Zenkojitempel. Daarna verdreven Sumo-worstelaars de boze geesten uit 1 Minami Nagano sportpark. Ruim 50.000 mensen woonden daar de opening van de elen bij. Onderhen waren de Japanse keizer Akihito en de Nederlandse kroonprins illem-Alexander. De Japanse zangeres Ryoko Moriyama zong (omringd door honder- ISLAMABAD Rtr-AFP-DPA Bij een zware aardbeving in het noorden van Afghanistan zijn wellicht tussen de drie- en vier duizend doden gevallen. De aardbeving deed zich woens dagavond al voor, maar gisteren werd de omvang ervan pas dui delijk. De beving had een kracht van tussen de 5,6 en 6,1 op de schaal van Richter. Volgens de Afghaanse ambas sadeur bij de Verenigde Naties, Ravan Farhadi, zijn er al meer dan 4000 doden. Farhadi, die de verdreven president Rabbani vertegenwoordigt, zei dat er ze ker twintig dorpen tegen de vlakte zijn gegaan. Zeker twee duizend huizen zijn onbewoon baar. Voor de overlevenden komt daar nog eens bij dat het in de regio 's nachts hard vriest. Ongeveer 15.000 mensen zijn dakloos geworden. In het rampgebied leven veel vluchtelingen. Het epicentrum van de beving lag bij de stad den dansende kinderen) het themalied van deze spelen, gebaseerd op Andrew Lloyd Webber's 'When children rule the world' (foto). Vanuit vijf plaatsen in de wereld (Berlijn, Sydney, New York, Peking en Kaapstad) verzorgden koren van tweehonderd personen een muzikale bijdrage, die via satellietbeelden in het stadion was te zien en te horen. Morgenochtend om zeven uur begint het schaatsprogramma met de 5000 meter voor de mannen. Maandagochtend om half negen volgt de 500 meter voorde mannen. Beide wedstrijden zijn rechtstreeks te volgen op Nederland 2. foto reuters mes aan de man te brengen die de kneedbare, wasachtige stof zo gevaarlijk maken. Semtex, eigenlijk een merk naam van het product van de Tsjechische fabrikant in het plaatsje Semtin, werd onder meer gebruikt bij de terroristi sche aanslag in 1988 op het Panam-vliegtuig boven het Schotse plaatsje Lockerbie. Daarbij vielen 273 doden. BRATISLAVA AFP In de Slowaakse plaats Zilina is een man gearresteerd die toen kilo semtex op zak had. Daar van kunnen kneedbommen worden gemaakt. De 24-jarige Slowaak probeerde het spul te verkopen vanuit de achterbak van zijn auto. Behalve semtex probeerde de man ook ontstekingsmechanis- •skes naar Duin- en Bollenstreek Noord Groei economie vormt volgens CBS oorzaak :n/duin- en bollenstreek van wanrooy nieuwe politiechef van het 'ct Leiden/Voorschoten B. Wijbenga. De vandaag jaar geworden chef van de n- en Bollenstreek Noord "dt de opvolger van J. Mole- r (51), die als hoofd directie 'rationele ondersteuning van korps Hollands Midden gaat :ken. Vijbenga op zijn beurt wordt Noordwijk opgevolgd door leskes (42), die afkomstig is van het project in- en externe veiligheid van Hollands Mid den. HesJkes was daarvoor hoofd van de korpsrecherche Hollands Midden. Die functie moest hij in juni vorig jaar neer leggen omdat hij opdracht had gegeven dossiers van de spraak makende Leidse balpenzaak te vernietigen. De Leidse korpsbe heerder C. Goekoop en het mi nisterie van justitie spraken toen van een 'zeer ernstig inci dent'. De integriteit van politie en justitie was met het verdwij nen, van de dossiers beschadigd Kosta Boda dealer KOSTA BODA W en het vertrouwen geschaad, zo vonden zij. N. van Ooik (44) wordt de nieuwe districtschef van de Duin- en Bollenstreek Zuid. Daar volgt hij de naar het Ne derlands Politie Instituut in Driebergen vertrekkende J. Warmerdam op. Van Ooik, die tot 1993 als hoofdinspecteur in Leiden werkte, is nu nog poli tiechef van het district IJssel en Gouwe. Die functie wordt over- de nationale interieurbeurs genomen door G. Huijsse, mo menteel baas in het district Krimpenerwaard. De verschuivingen die bin nenkort plaatshebben in de lei ding van de Politie Hollands Midden zijn het gevolg van het vertrek van J. Warmerdam als districtschef Duin- en Bollen streek Zuid en de voorbereiding van een divisie operationale on dersteuning (DOO). Onder de DOO vallen straks afdelingen als vreemdelingenzaken, cen trale meldkamer, arrestanten zorg en stafbureau politiezaken. De verwachting is dat de hele operatie in april voltooid is. ROTTERDAM GPD Het is zeer wel denkbaar dat er dit jaar in Nederland meer dan 200.000 baby's worden geboren. Dat bevestigt demograaf J.J. Lat ten van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De grens van 200.000 werd in Ne derland voor het laatst doorbro ken in 1972. Vorig jaar werden in Nederland 196.000 kinderen geboren, zesduizend meer dan het CBS had voorspeld. De nieuwe 'babyboom' is vol gens het CBS te danken aan de goede economie. In december bereikte het vertrouwen van consumenten in de economie een naoorlogse piek. Statistisch is aangetoond dat goede voor uitzichten het geboortecijfer opstuwen. „Met een vertraging van een jaar zie je de effecten van het consumentenvertrou wen duidelijk doorwerken in het geboortecijfer", zegt Latten. „In november en december 1997 bereikte dit cijfer in onze onderzoeken een ongekende hoogte. De voorspellingen voor het geboortecijfer voor 1998 hebben we daarom naar boven bijgesteld." Volgens het CBS zullen dit jaar tussen de 196.000 en 203.000 kinderen worden gebo ren. Als de cijfers de komende jaren met dezelfde snelheid blij ven groeien, dan wordt de grens van zestien miljoen Nederlan ders in 2003 doorbroken. Leidse sluitingstijden? LOSSE NUMMERS 1,80 ZATERDAG ƒ2,30 ADVOCATEN .Tel. (071) 5122362 HET WOORD IS AAN Ernst Wiechert Als een hart zich om een an der bekommert, is dat altijd een wonder. Mariëlle Boon, de 20-jarige Hoofddorpse die zegt te zijn verkracht door AC Milan-voet- baller Patrick Kluivert en drie van zijn vrienden, gaat probe ren via een civiele procedure alsnog ha^r gelijk te halen. Haar raadsman mr. A. Moszkovicz dient daartoe begin volgende week een verzoekschrift in bij de rechtbank in Amsterdam. Het gerechtshof in Amsterdam maakte eerder deze week be kend dat het geen aanleiding zag tot een nieuw onderzoek. Pagina 3: Mariëlle Boon blijft Kluivert achtervolgen 3 /7... 3-/7... 3-/7... 20% 10% 30% 10% 10% 10% VANDAAG 48 PAGINA'S Rostak, vlakbij de grens met Tadzjikistan, waar veel mensen leven die gevlucht waren voor de burgeroorlog in Afghanistan. Hemelsbreed zo'n vijftig kilo meter ten zuiden van Rostak bevindt zich een Belgisch team van Artsen zonder Grenzen (AzG), in de stad Talokan. Vol gens een woordvoerder van de Nederlandse afdeling van AzG hebben de Belgen de beving woensdag wel gevoeld, maar die niet als zwaar ervaren. Het Bel gische team reist vandaag naar het rampgebied. Een team van de Rode Halve Maan uit Tadzjikistan (de isla mitische zusterorganisatie van het Rode Kruis) is onderweg naar het getroffen gebied. Ook het Rode Kruis zelf stuurt er vandaag een team heen, vanuit de Tadzjiekse hoofdstad Dus- janbe. Het Nederlandse Rode Kruis heeft gisteren 50.000 gul den beschikbaar gesteld om de eerste nood te lenigen. Binnenland. Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17 RTV/programma's10,11 Sport25,27,29 Strips Uitgaan .16 Kortingsbonnen voor het Le zersdiner in Het Oude Dykhuys en de voorstelling 'Woolf Bell' door Carrou sel in het LAKtheater. NOORDWUK JAN PREENEN De politie heeft gisteravond rond elf uur tijdens een groot scheepse actie in Noordwijk zo'n 25 jongeren in de leeftijd van 15 tot 18 jaar opgepakt we gens openlijke geweldpleging. Een aantal van hen werd opge sloten in het districtsbureau aan de Duinwetering. Vannacht werd er nog rekening mee ge houden dat sommige relschop pers zouden moeten worden overgebracht naar het politie bureau in Leiden. De meesten zijn met een proces-verbaal naar huis gestuurd. De moeilijkheden ontstonden toen de politie enkele jongeren aanhield wegens baldadigheid en hen naar het bureau bracht. Daar verzamelde -zich in korte tijd een grote groep vandalen. De jongeren, voornamelijk Noordwijkers en Noordwijker- houters, reageerden hun onvre de over de gang van zaken af door een spoor van vernieling achter te laten. Zij begonnen bij de Sporthal Northgo tegenover het politiebureau. Vervolgens trokken zij naar het Rederijkers plein. Tijdens hun strooptocht vernielden de jongeren licht masten en brachten zij schade toe aan auto's en woningen. De situatie liep gisteravond zodanig uit de hand dat de poli tie de assistentie moest inroe pen van collega's uit Leiden en Katwijk. In totaal werd vijftien man politie ingezet. Unieke smaakexpositie van 5 bekende Nederlanders Sfeervolle tuinpresentaties 6 t/m 15 februari Ahoy' Rotterdam ma t/m vrij: 11.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 22.30 uur, za en zo: 11.00 tot 17.00 uur BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT De Hongaarse regering heeft besloten een zeer omstreden dam in de Donau alsnog te bouwen. Het gaat om een stuw dam bij het plaatsje Nagymaros, enkele tientallen kilometers ten noorden van Boedapest. De Hongaarse milieubeweging, die het miljardenproject in de jaren tachtig met succes bestreed, is woedend over de ommezwaai. De dam bij Nagymaros maak te oorspronkelijk deel uit van Nieuwe Rijn 26 - Leiden - Tel. 071-5144288 HAMAWYs natuursteen Marmeren tegels vanaf f90,-/m2 Uit eigen Import Langstraat 56d Wassenaar Tel: 070 5177 070 Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 58 98 900 een gigantisch hydro-elektrisch project dat Hongarije samen met het toenmalige Tsjechoslo- wakije wilde realiseren. Twee grote stuwdammen bij Gabcik- ovo en Nagymaros zouden niet alleen de bevaarbaarheid van de Donau moeten verbeteren, maar ook duizenden megawatts elektriciteit moeten leveren. Na veel protest van de milieu beweging legde de laatste com munistische regering eind jaren tachtig de al ver gevorderde bouw van de dam stil. De eerste post-communistische regering van Hongarije besloot vervol gens in 1990 het project defini tief stil te leggen. De dam bij Nagymaros werd vervolgens voor veel geld weer afgebroken. Adres: Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. - Plaats: Tel: (I.v ole bezorging! 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 94.15) I automatisch (f. 32,70) Oaceeptgiro (f 95,15) Nr. bank/girc - Handtekening: Bij automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden of bel 071-51 28030 712141'400121 zaterdag

Leidsch Dagblad | 1998 | | pagina 1